Сімейний бюджет: планування і управління, як економити сімейний бюджет, огляд програм

 1. Види сімейного бюджету
 2. Навіщо потрібно планувати сімейний бюджет?
 3. З чого почати планування сімейного бюджету?
 4. Як економити сімейний бюджет?

Для чого потрібно планування сімейного бюджету? Як правильно вести і економити сімейний бюджет?

Напевно, багато хто з нас стикався з ситуацією, коли вся зарплата якось плавно «розходиться» за два-три дні, а потім ще довгий час доводиться жити в режимі суворої економії, і рахувати дні до наступної получки. «Так не можна жити!» - вигукують в серцях багато. - «Грошей вічно не вистачає! Треба терміново щось вирішувати з нашим бюджетом! ». Але знову настає день зарплати, і ... нічого не відбувається. Гроші все також зникають містичним і швидким чином. Начебто нічого зайвого собі не дозволяємо - а все одно не виходить навіть трохи відкласти. Це вже не кажучи про кредити і позики, які теж необхідно повертати ...

Питання ведення сімейного бюджету рано чи пізно стає перед усіма подружніми парами. Кожен вирішує його по-своєму - одні будують величезні громіздкі графіки, ведуть великі таблиці, розраховуючи всі доходи-видатки сім'ї аж до кількості картоплин, з'їдених протягом місяця. Інші просто записують прихід-витрата в зошити, по-старому. Треті взагалі не заморочуються з цього приводу, вважаючи, що, скільки прийшло - стільки і пішло. Безперечно, всі ці моделі мають право на життя. Але яким же шляхом легше прийти до хоча б відносної фінансової стабільності і до здійснення таких важливих для сімей мрій, як, наприклад, покупка квартири або машини, або інші масштабні проекти? І навіщо взагалі потрібно планування бюджету? Давайте розберемося.

Види сімейного бюджету

Виявляється, сімейні бюджети бувають різними. Але найбільш популярні такі форми сімейного бюджету:

Спільний бюджет - в цьому випадку працює принцип «у нас все спільне». Найкраще такий бюджет працює в сім'ях, де подружжя заробляють приблизно однаково, чи де чоловік повністю містить свою дружину. Плюс такої форми бюджету в тому, що сім'я живе в гармонії і відносини в ній будуються на довірі;

Спільно-роздільний (часткової) бюджет - тут кожен має право сам розпоряджатися заробленими грошима, а на основні потреби і великі покупки пара скидається. Великим плюсом такого бюджету є те, що і у кожного з подружжя є гроші на особисті витрати, і він має право розпоряджатися ними на свій розсуд;

Солідарний бюджет - в основі такої форми бюджету лежить частковий принцип. У загальну касу тут більше вносить той, хто більше заробляє. Наприклад, 75% вносить чоловік, а 25% - дружина.

Найбільш поширений варіант, звичайно, це спільний бюджет. Адже така форма бюджету, коли всі гроші складаються в «загальну тумбочку», має на увазі взаємну довіру пари, спільні мрії та цілі. Залишилося тільки визначитися зі способами їх досягнення. Отже, що ж дасть нам планування сімейного бюджету?

Навіщо потрібно планувати сімейний бюджет?

Напевно, у кожного з нас є серед знайомих хоч один приклад сім'ї, яка, на вигляд без особливих статків, раптом несподівано купувала квартиру або машину, або дозволяла собі круїз навколо світу. «Як же так?» - замислюємося ми в такий момент. - «Звідки вони взяли гроші? Може, спадок отримали? Або, страшно подумати, провернули якісь нечисті оборудки? ». Швидше за все, відповідь криється аж ніяк не в раптову смерть багатого дідуся-мільйонера десь на Балі і не в зловживанні службовим становищем. Просто люди навчилися грамотно планувати і економити сімейний бюджет, щоб здійснити, таким чином, свої цілі. І у них все вийшло.

І справа тут навіть не в величині заробітку. Адже є сім'ї, які примудряються збирати і при достатку в кілька тисяч рублів на місяць, а інші витрачають все, заробляючи сотні тисяч. Головна причина такої різниці - саме в умінні планувати і прогнозувати свої витрати. Такий навик не просто допоможе вам швидше досягти своїх «глобальних» цілей, але і може позбавити сім'ю від непотрібних розбіжностей і сварок, зробити її міцніше і більш згуртованими, позбавить від розбіжностей і непотрібних сварок. Як же правильно розпоряджатися фінансами в родині?

Відповідь на це питання лежить в плануванні. За твердженням фахівців, планування сімейного бюджету є однією з основ досягнення фінансового благополуччя сім'ї.

Для чого ж потрібно планувати сімейний бюджет? Це необхідно, щоб:

 1. Визначити суму грошей, які ви зможете не просто розтратити на щоденні потреби, а направити на досягнення своїх цілей і, в підсумку, фінансової свободи;
 2. Забезпечити своїй родині життєвий комфорт, такі умови, коли гроші не «витікають крізь пальці», а витрачаються на потрібні і важливі речі;
 3. Перестати вдаватися до позикам і кредитам до зарплати;
 4. Згодом збільшити свої доходи за рахунок інвестування «зайвих» грошей, які почнуть з'являтися в ході ведення бюджету;
 5. Здійснювати менше спонтанних і необдуманих покупок;
 6. Уникнути настання «безгрошових» днів у житті;
 7. Заощадити велику суму грошей.

Якщо всі ці цілі вам відгукуються - значить, пора братися за справу і почати планувати свій сімейний бюджет! Тільки одне уточнення: планування та облік грошей - не разова акція, необхідно буде дотримуватися певної дисципліни. І нехай перспектива будувати фінансові плани вас не бентежить - ви завжди можете вибрати найбільш зручний і швидкий для вас варіант обліку, виділяючи на нього буквально кілька хвилин в день. Хіба це так багато? Так, можливо, це не найприємніше в світі справа, але воно однозначно корисне і потрібне.

З чого почати планування сімейного бюджету?

Отже, ми вже розібралися, для чого нам потрібно планування сімейного бюджету. Тепер прийшов час робити перші кроки в цьому напрямку. З чого необхідно почати?

1. Перший крок - ведення доходів і витрат. З самого початку необхідно вести жорсткий контроль всіх надходжень і витрат. Це дуже важливо! Завдяки такому кроку ви зрозумієте, на що, власне, йдуть ваші грошики, як і на чому можна заощадити і не просто уникнути щомісячного «предзарплатного» стресу, але і відкласти на якусь велику покупку.

Яким чином вести облік - вибирати вам самостійно. Можна традиційно вести домашню бухгалтерію в спеціальній зошиті. Мінус такого способу - громіздкі підрахунки і складний аналіз (все це доведеться рахувати вручну!). Другий варіант - використання таблиці в Excel. Тут можливостей вже значно більше - якщо ви задасте потрібні формули, програма сама вважатиме суми по рядках, стовпцях, виведе підсумковий звіт за якийсь проміжок часу. Деякі люди вважають за краще для наочності робити діаграми, графіки витрат. Всі ці можливості присутні в Excel.

Третій варіант - використання спеціальних програм для домашнього обліку. Вони надають найбільше різних опцій, які можуть полегшити управління фінансами. Таких програм величезна безліч, у всесвітній павутині ви з легкістю знайдете купу варіантів - як оффлайн-програм, так і онлайн і мобільних сервісів. Розглянемо деякі приклади подібних програм.

 • Family 11 - одна з найпопулярніших програм для ведення сімейного бухгалтерії на домашньому комп'ютері. Дана програма надає безліч можливостей, в тому числі велика кількість зручних інтерактивних звітів, облік майна, складання плану доходів і витрат, складання форми-списку фінансових цілей і облік їх досягнення, планування і облік кредитів, депозитів, кредитних карт, боргів, аналіз, планування і прогноз грошового потоку, облік накопичень, аналіз ефективності інвестицій і т.п .;
 • EasyFinance.ru - один з найбільш відомих онлайн-сервісів управління особистими фінансами. Дана система містить безліч підказок, так що розібратися в ній не складе особливих труднощів. Тут можна контролювати витрати і доходи, визначати фінансові цілі, планувати бюджет сім'ї з аналітикою статей витрат. Можна отримати зручні структуровані звіти: витрати - за типами та розмірами, заощадження - також за типами та розмірами, з особистих фінансових цілей і т.д. При цьому доступ до системи здійснюється через браузер комп'ютера, також існують спеціальні програми для Android, iPhone;
 • «Дребеденьгі» - ще одна поширена онлайн-система ведення і обліку бюджету;
 • MaxFin - система обліку домашньої бухгалтерії.

Звичайно, ви можете знайти для себе інші варіанти, ми розглянули тільки кілька популярних.

2. Другий крок - аналіз витрат. Після того, як ви визначилися зі способом ведення доходів і витрат і доходів, і почали вести облік, можна почати аналізувати. Звичайно, для наочності бажано накопичити дані за кілька місяців, але в принципі починати аналіз і оптимізацію витрат цілком реально вже через місяць. Зазвичай перший, навіть поверхневий, погляд на загальну картину витрат вельми вражає: коли бачиш на власні очі, як багато грошей витрачається на різні дурниці (в середньому ці суми доходять до 10-30% від доходів), далі «змушувати себе» робити кроки до оптимізації сімейного бюджету все легше і легше.

Спочатку уважно подивіться і подумайте, які статті витрат можна безболісно зменшити. Можливо, варто відмовитися від випадкових перекусів в фаст-фудах (вони не тільки гроші «з'їдають», а й здоров'я теж, що важливо), або перестати купувати друковані газети і журнали (вони потім тільки захаращують простір, а почитати все це можна і онлайн ), і т.д. Детальніше про економію ми поговоримо в окремому пункті нашої статті. Але найголовніше - чітко усвідомити витрати і розташувати їх в пріоритетному порядку.
Далі можна почати сортування витрат по їх важливості і терміновості. Як варіант, всі витрати можна розбити на:

 • важливі і термінові (кредити, комунальні, витрати на харчування і т.д.);
 • важливі, але не термінові (інвестиції, накопичення);
 • термінові, але не важливі (непередбачені витрати, дрібні ремонти);
 • нетермінові і неважливі (розваги, кафешки - у кожного тут буде щось своє).

3. Третій крок - безпосередньо планування бюджету. Експерти рекомендують для початку розрахувати суму заощаджень, і відразу ж їх перевести в малодоступною місце - на депозит, наприклад. Так ви точно їх не витратите. Фахівці радять відкладати суму в середньому від 5% до 20% від усіх отриманих доходів, решту суми можна планувати на витрати. Природно, якщо ваша мета - накопичити велику суму грошей на велику покупку, відсоток заощаджень повинен бути значно більше.

Запланувати витрати тепер уже для вас не складе особливих труднощів. Подивіться звіти за видатками за минулі місяці, приберіть те, що вважаєте зайвим, і починайте вносити в програму бюджетні суми по кожній статті витрат. Таким чином, можна планувати витрати на різні періоди - і на місяць, і на кожного тижня.

Власне кажучи, ви запланували свій бюджет. Тепер все буде залежати лише від вас і ваших бажань. І, звичайно ж, не забувайте планувати невеликі суми-бонуси, щоб іноді побалувати себе. Адже життя ж повинна бути яскравою, правда?

Як економити сімейний бюджет?

Тут наведемо кілька простих порад щодо економії сімейного бюджету, які підійдуть практично всім і в будь-яких умовах.

Отже, щоб заощадити сімейний бюджет:

 1. Щомісяця відкладайте 10% від доходу. Навряд чи ви так різко відчуєте відсутність цієї суми у витратах, але, повірте, вже через якийсь час ваш погляд на фінанси істотно зміниться!
 2. Не витрачайте гроші відразу ж після отримання. На думку психологів, саме в день зарплати існує найбільша вірогідність даремних витрат, про які потім доведеться шкодувати;
 3. В магазин ходите зі списком необхідних продуктів і раз в тиждень. Часті «забіги» за чимось не зрозумій ніж, обходяться недешево - в результаті ви принесете додому купу всього, але зовсім не те, за чим йшли в магазин. Тому краще за все скласти список дійсно потрібного і чітко його дотримуватися;
 4. Платіть готівкою. Можливо, зараз ця рада вже і здається трохи застарілим, адже навіть бабусі розплачуються в магазинах банківськими картками. Але все ж, чисто психологічно готівку ви можете контролювати, так як бачите її в гаманці. Гроші ж на рахунку «тануть» менш помітно. У будь-якому випадку, намагайтеся не влазити без необхідності в кредитні карти;
 5. Не нехтуйте дисконтними картками. У більшості супермаркетів існує система знижок. Все це може допомогти вам непогано заощадити;
 6. Купуйте речі в «несезон». Не секрет, що шубу набагато дешевше купити влітку, а літнє взуття - взимку;
 7. Беріть товари оптом. Багато продуктів можна придбати на оптових базах відразу по кілька пачок і з пристойною знижкою;
 8. Користуйтеся інтернет-магазинами. Покупки через інтернет стають все більш популярними. Так ви можете купити якісні речі, не переплачуючи торгових націнок, приплюсувати до вартості подібних товарів в звичайних магазинах;
 9. Контролюйте витрати на мобільний зв'язок та інтернет. Можливо, пора вибрати більш зручний для вас тариф або підключити вигідну акцію?
 10. Заведіть скарбничку для дрібниці. Здавалося б, нісенітниця, але через якийсь час може набігти і «кругленька» сума;
 11. Намагайтеся не брати грошей у борг. Будь-які борги змушують людину постійно перебувати в стані тривоги і стресу - перевірено багатьма людьми. Так що, без особливої ​​потреби не зловживайте кредитами і позиками;
 12. Подумайте про інші можливості економити, таких, як: різні заклади громадського харчування, перекушування в офісі. По можливості, беріть з собою домашню їжу, це набагато корисніше і в сумі виходить дешевше;
  особистий автомобіль. Подумайте про те, наскільки на даний момент для вас раціональні витрати, пов'язані з машиною? Одна справа, якщо доводиться багато їздити, і інше, коли весь шлях лежить по маршруту дім - робота - дім.

Поради по грамотному управлінню сімейним бюджетом:

 1. Пам'ятайте про те, що ви розумно економите, а не просто скупитися. І ці кроки незабаром приведуть вас до втілення мрії і фінансової стабільності;
 2. Ставте перед собою реальні розумні цілі. Вчіться правильно визначати терміни - нерозумно сподіватися за місяць купити собі авто за ціною вашої п'ятирічного зарплати. Тому просто порівнюйте все і радійте успіхам!
 3. Час від часу переглядайте сімейний бюджет в пошуках статей витрат, які безболісно можна зменшити;
 4. Створіть собі «Подушку безпеки» - це своєрідний резервний фонд накопичень, який може виручити вас у різних непередбачених ситуаціях. На самому початку планування експерти рекомендують поставити собі за мету сформувати резервний фонд розміром від 3 до 6 сум щомісячних витрат. Таким чином, ви захистите себе і свою сім'ю і від криз в країні, і від фінансових труднощів в разі хвороб і інших неприємностей.

І пам'ятайте, що секрет сімейного бюджету - не великі заробітки, а раціональне і правильний розподіл доходів і контроль витрат.

«Бажаю вам профіцитних бюджетів, гармонійних стосунків у сім'ї і щасливого життя!»
Анна Кутявина

З чого почати планування сімейного бюджету?
Як економити сімейний бюджет?
Для чого потрібно планування сімейного бюджету?
Як правильно вести і економити сімейний бюджет?
Але яким же шляхом легше прийти до хоча б відносної фінансової стабільності і до здійснення таких важливих для сімей мрій, як, наприклад, покупка квартири або машини, або інші масштабні проекти?
І навіщо взагалі потрібно планування бюджету?
Отже, що ж дасть нам планування сімейного бюджету?
Навіщо потрібно планувати сімейний бюджет?
«Як же так?
«Звідки вони взяли гроші?