Дефіцит бюджету РФ і способи його подолання

  1. Бібліографічний опис: Сивина А. О. Дефіцит бюджету РФ і способи його подолання [Текст] // Актуальні...
  2. До питання про дефіцит бюджету суб'єкта Російської Федерації
  3. Залежність доходів бюджету Росії від експорту нафтогазового ...
  4. До питання про видаткову частину бюджету: проблеми, що виникають ...
  5. Шляхи оптимізації збалансованості федерального бюджету
  6. Вплив цін на нафту на світову економіку | Стаття в журналі...
  7. Проблеми забезпечення збалансованості регіонального ...
  8. Співвідношення податкових і неподаткових надходжень в РФ ...
  9. Недоліки та перспективи розвитку економіки Росії в умовах ...

Бібліографічний опис:

Сивина А. О. Дефіцит бюджету РФ і способи його подолання [Текст] // Актуальні питання економіки та управління: матеріали Міжнар. науч. конф. (м.Москва, апрель 2011 р.). Т. I. - М .: РІОР, 2011. - С. 157-159. - URL https://moluch.ru/conf/econ/archive/9/574/ (дата звернення: 01.08.2019).

Дефіцит бюджету - перевищення видатків бюджету над його доходами. Дефіцит розглядається як тимчасовий, якщо є перспективи його подолання, і він не становить понад 3% ВВП. Якщо бюджетний дефіцит становить до 10% суми доходів - це допустимий дефіцит, але якщо він більше 20% суми доходів - це критичний дефіцит.

Давайте розглянемо ситуацію, що склалася в Росії. Адже всі знають, що до недавнього часу консолідований бюджет РФ був профіцитним. Зараз же в нашому бюджеті існує дефіцит. І це видно на графіку.

Давайте тепер звернемося до причин ситуації, що склалася.

Напевно, найголовнішою причиною дефіциту бюджету багато зараз назвуть світова фінансова криза. Так почасти це судження вірно. Криза сильно вплинув на економіку нашої країни, а й причин для цього було більш ніж достатньо і я вважаю, що навіть якби кризи не було, навряд чи б в нашій країні до кінця 2009 року був досить великий профіцит і чи був би він взагалі. І першою причиною для цього став би перегрів економіки. Адже н апередодні кризи російська економіка демонструвала дуже хороші макроекономічні показники: значний профіцит бюджету і рахунку поточних операцій, швидке зростання золотовалютних резервів і засобів в бюджетних фондах. В економіці сформувалися стійко низькі процентні ставки, фактично негативні в реальному вираженні, що призвело до бурхливого зростання кредитування. Природним результатом став «перегрів» економіки. З одного боку, це сприяло посиленню інфляційного тиску, а з іншого - швидкому нарощуванню зовнішніх запозичень. До того ж економіка нашої країни дуже сильно залежить від цін на нафту на світовому ринку. Зниження цін на нафту з травня 2008 року і обмеження запозичень на зовнішньому ринку викликали відчутне послаблення платіжного балансу в другому півріччі. Свою ложку дьогтю в серпні 2008 року вніс і грузино-осетинський конфлікт, що породив протистояння Росії і країн Заходу і спричинив за собою відтік іноземного капіталу з країни.

У 2008 році валютні резерви скоротилися на 45 млрд дол. США (а золотовалютні - на 51,7 млрд) і фактично перестали виконувати функцію джерела грошової пропозиції. Їх скорочення призвело до серйозного уповільнення грошової пропозиції. За 2008 рік в Росії помітно знизилася кількість видаваних кредитах населенню і підприємствам. І все ж у 2008 році ми відімдостаточно великий профіцит.

Але і криза не закінчилася в 2008 році а лише набирав обертів. Найсильніший удар на економіку стани припав саме на 2009 рік.

Як заявив презіднт РФ Дмитро Медведєв у щорічному посланні парламенту: "Економічний спад виявився глибшим, ніж в більшості країн"

Російському керівництву в 2009 році не вдалося повною мірою впоратися з такою проблемою, як безробіття, вважає президент. Це складна і комплексна проблема.

Ще однією невирішеною проблемою він вважає те, що РФ в 2009 році не вдалося знизити залежність економіки від експорту сировини. "У нас залишилася колишня економічна система, за один рік це завдання не вирішити. З одного боку, ми отримуємо більше грошей від експорту сировини, але з іншого - провал в цінах на сировину негативно позначається на нашій економіці", - підкреслив глава держави.

Також однією з серйозних проблем Д.Медведєв вважає велика кількість неконкурентоспроможних підприємств в РФ. "Інноваційний розвиток виробництва повинно бути пріоритетним", - упевнений він.

Головним поразкою 2009 року Олексій Кудрін (міністр фінансів) назвав зниження ВВП за підсумками року на 8,5%, а головним досягненням - вихід російської економіки з рецесії в третьому кварталі.

Обсяг ВВП Росії за 2010 рік, за оцінкою Росстату, склав в поточних цінах 44,5 трлн. рублів. Реальний обсяг відносно 2009 року підвищився на 4%. Таким був початковий прогноз Мінекономрозвитку на 2010 рік. У 2009 році ВВП Росії провалився на 7,8% .Драйверамі зростання стали обсяг видобутку корисних копалин, обробна промисловість, транспорт і зв'язок, оптова і роздрібна торгівля, свідчить Росстат. У поточних цінах в 2010 році обсяг видобутку корисних копалин зріс на 4,8% в порівнянні з 2009 роком, обробляє виробництво - на 13,4%, послуги транспорту і зв'язку додали 7%, оптова і роздрібна торгівля виросли на 4,5%.

Звичайно, великою проблемою в РФ за 2010 рік стали пожежі влітку, і велика кількість державних коштів було витрачено на подолання такої складної ситуації. Але якщо давати оцінку всього, що відбувається, то можна сказати що не все так плачевно як здається. Росія потихеньку виходить з кризи, яка призвела до такого дефіциту. Відповідно і дефіцит буде з кожним роком зменшуватися.

Бюджетний дефіцит - це фінансове явище, з яким в ті чи інші періоди своєї історії неминуче стикалися всі держави світу. Безперечно, бюджетний дефіцит - небажане для держави явище: його фінансування на основі грошової емісії гарантовано веде до інфляції, з допомогою не емісійних коштів - до зростання державного боргу.

До 2015 року необхідно ліквідувати дефіцит федерального бюджету, заявив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на нараді з питань вдосконалення міжбюджетних відносин.

Як уточнив глава Мінфіну, це може статися і раніше, якщо ціни на нафту будуть залишатися на високому рівні - близько $ 100 за барель. За його словами, в разі такого розвитку ситуації нульовий дефіцит бюджету РФ може бути досягнутий уже у 2014 році. Віце-прем'єр підкреслив, що ціни на нафту дозволяють скорочувати дефіцит бюджету. «Ціни на нафту допомагають, і вже в цьому році дефіцит бюджету поменшає», - констатував Кудрін.

На 2011 рік дефіцит бюджету запланований на рівні 3,6% ВВП, в 2012 році - 3,1% ВВП, в 2013 році - 2,9% ВВП. Раніше Кудрін заявляв, що дефіцит федерального бюджету РФ в 2011 році складе менше 3% ВВП. Виступаючи на початку лютого на форумі «Росія 2011», він уточнив, що це можливо при збереженні високих цін на нафту.

Звичайно, уряд РФ говорить про вихід на нульовий дефіцит бюджету до 2015 року, не тільки сподіваючись на підвищення цін на нафту. Адже це було б смішно. Хоча ми можемо з упевненістю сказати, що ціни на нафту за цей рік сильно виросли, і я думаю, що після ситуації, що склалася в Лівії це тільки підштовхне ціни на зростання ще сильніше. Зараз ціна за барель становить 166 $

Але як я вже згадувала, крім зростання цін на нафту, уряд РФ планує скоротити витрати і знизити інфляцію. Постає питання, яким чином це буде зроблено. Адже на даний момент 80% витрат бюджету складають соціальні витрати. А решта 20% припадає на фінансування, так необхідних для стимулювання виробництва, федеральних цільових програм. Скорочення таких держвидатків означало б суттєве стиснення інвестиційних можливостей і загрожує пригальмовуванням економічного зростання. І якщо слідувати логіці, то скорочення витрат на даний момент просто не представляється можливим. І в найближчому майбутньому Росію чекає навпаки збільшення витрат. Адже скоро вибори, а відповідно і витрати на соціальну сферу зростуть. Крім того, проведення саміту АТЕС призведе до зростання витрат. Не можна забувати і про Олімпіаду в Сочі в 2014 році, про Чемпіонат світу з футболу в 2018, а як же реформа міліції, "Сколково" і багато, багато іншого. При такому шаленому ритмі зростання витрат, скорочення їх просто неможливо.

Відповідно якщо немає можливості скоротити витрати будуть збільшуватися доходи. Яким чином можна тільки гадати. Можливо, це буде збільшення податкового навантаження, можливо державні позики, а може випуск облігацій федеральних позик. Ніхто зараз ще не готовий відповісти на це питання.

Але вже зараз можна з упевненістю сказати, що можливість виходу на нульовий дефіцит до 2015 року стоїть під великим знаком питання. Роблячи висновок з усього вище сказаного можна сказати, що таке рішення уряду занадто оптимістично на даний момент.

Основні терміни (генеруються автоматично): Росія, РФ, дефіцит бюджету, ціна, нафта, ситуація, що склалася, бюджетний дефіцит, грошова пропозиція, який образ, роздрібна торгівля.

Росія, РФ, дефіцит бюджету, ціна, нафта, що склалася ...

... автоматично): Російська Федерація, Росія, РФ, бюджет РФ, економічне зростання, Уряд Росії, незначний дефіцит

бюджету, ціна, нафта, ситуація, що склалася, бюджетний дефіцит, грошова пропозиція, який образ, роздрібна торгівля.

До питання про дефіцит бюджету суб'єкта Російської Федерації

Росія, бюджетна система РФ, федеральний бюджет РФ, бюджетна система, міжбюджетне вирівнювання, ФРН, бюджет, горизонтальне

Дефіцит бюджету РФ і способи його подолання. Шляхи оптимізації збалансованості федерального бюджету.

Залежність доходів бюджету Росії від експорту нафтогазового ...

З тих пір ситуація дещо вирівнялася, проте залишається все ще хиткою і зберігається невеликий дефіцит бюджету.

* Джерело: Energy Information Administration (за основу взята ціна нафти марки Brentна європейському ринку).

До питання про видаткову частину бюджету: проблеми, що виникають ...

Стаття 6 БК РФ визначає витрати бюджету як виплачуються з бюджету грошові кошти, за винятком коштів, що є джерелами фінансування дефіциту бюджету.

Таким чином, в соціальній державі бюджетні асигнування в ...

Шляхи оптимізації збалансованості федерального бюджету

До питання про дефіцит бюджету суб'єкта Російської Федерації. У Бюджетному кодексі РФ мова про збалансований бюджет йде в статті 33 «Принцип збалансованості

Таким чином, першочерговим завданням щодо оптимізації збалансованості крайового бюджету ...

Вплив цін на нафту на світову економіку | Стаття в журналі...

Суть залежності в тому, що нафта продається за долари, а російський бюджет повинен

Сховища. У 2016 році почав спостерігатися значний дефіцит місця в нафтових

Для ЄС, як для споживача, ситуація дуже вигідна: нинішні ціни на нафту допоможуть ...

Проблеми забезпечення збалансованості регіонального ...

Розглянемо ситуацію, що склалася із забезпеченням збалансованості регіональних бюджетів на прикладі Ставропольського краю.

3. Дефіцит / профіцит.

Зниження в останні роки безоплатних надходжень бюджетам суб'єктів РФ обумовлено ...

Співвідношення податкових і неподаткових надходжень в РФ ...

Адже політика Центрального Банку РФ спрямовані на боротьбу з дефіцитом федерального бюджету, більш ніж на одну ... Аналіз податкових доходів федерального бюджету Російської ... У період волантільності економіки, коли загострюється геополітична ситуація ...

Недоліки та перспективи розвитку економіки Росії в умовах ...

На російську економіку також вплинуло зниження світових цін на нафту і перехід ЦБ РФ від

З іншого боку, розширення грошової пропозиції буде вести до утворення

Але важливо підкреслити, що в умовах дефіциту державного бюджету і труднощі ...