Бюджет Росії на 2017 рік в цифрах: федеральний, військовий, дефіцит бюджету РФ

 1. Бюджет Росії на 2017 рік Економічна ситуація в РФ, що склалася на даний момент, є предметом пильної...
 2. Дохідна частина бюджету РФ в 2017 році
 3. Видаткова частина бюджету Росії
 4. Про дефіцит бюджету
 5. Держборг Російської Федерації
 6. Бюджетне питання і Чечня
 7. Висновки и прогнози
 8. Бюджет Росії на 2017 рік
 9. Інновації в Державному бюджеті України
 10. Дохідна частина бюджету РФ в 2017 році
 11. Видаткова частина бюджету Росії
 12. Про дефіцит бюджету
 13. Держборг Російської Федерації
 14. Бюджетне питання і Чечня
 15. Висновки и прогнози
 16. Бюджет Росії на 2017 рік
 17. Інновації в Державному бюджеті України
 18. Дохідна частина бюджету РФ в 2017 році
 19. Видаткова частина бюджету Росії
 20. Про дефіцит бюджету
 21. Держборг Російської Федерації
 22. Бюджетне питання і Чечня
 23. Висновки і прогнози

Бюджет Росії на 2017 рік

Економічна ситуація в РФ, що склалася на даний момент, є предметом пильної уваги з боку не тільки провідних фінансових аналітиків, власників великого бізнесу або дрібних підприємців, а й простих громадян. Кризові явища, які сьогодні спостерігаються в багатьох економіках світу, в Росії посилюються ще і тим, що протягом останніх років вона відчуває на собі вплив західних санкцій .

Урядова точка зору свідчить, що цей факт не повинен призводити росіян в зневіру. Навпаки, санкції варто розглядати в якості позитивного явища, адже тривала економічна ізоляція допоможе розвинути власне виробництво і вдосконалити технологічні досягнення, що, в кінцевому підсумку, забезпечить країні небувалий економічний підйом. До речі, він уже прогнозується в новому федеральному бюджеті.

Проект держбюджету на 2017-2019 роки був опублікований в жовтні

Проект документа був опублікований співробітниками Міністерства фінансів Росії 12.10.2016, і саме він визначить структуру доходів і витрат держави на три найближчі роки. Новий бюджет позиціонується, як адаптований до нових реалій, в числі яких значаться низькі нафтові котирування , Скорочуються грошові резерви і «західні обмеження» економічного зростання. Розглянемо докладніше, що ж було закладено в новому бюджеті Росії, щоб дізнатися урядові пріоритети.

Інновації в Державному бюджеті України

На сьогоднішній день російський бюджет ще не пройшов стадію остаточного затвердження. Але основні інновації та цифри, що характеризують даний законопроект, вже цілком можна проаналізувати. Серед основних нововведень можна відзначити наступні моменти:

 • уряд має намір повернутися до старої практики, яка передбачає прийняття єдиного бюджету на трирічний період (в 2016 році економіка Росії грунтувалася на однорічному фінансовому документі). Відповідно до думки, озвученої представниками Міністерства фінансів, даний крок забезпечить послідовність і передбачуваність у вирівнюванні накопичених бюджетних дисбалансів;
 • відмінною рисою нового документа стала зміна структури джерел фінансування бюджетного дефіциту. Якщо в поточному році 2/3 дефіциту покривалося за рахунок коштів, взятих їх Резервного фонду, то в найближчі три роки представники Міністерства фінансів пропонують менше використовувати суверенні фонди і більше - позикові кошти, що залучаються на внутрішньому ринку.

Дохідна частина бюджету РФ в 2017 році

Варто відзначити, що дохідна частина в бюджеті-2017 зафіксована на рівні 13,44 трильйонів рублів і незначно відрізняється від торішнього показника. Багато економістів говорять про те, що якщо врахувати ще і інфляційні очікування , То в реальному вираженні дана частина бюджету продовжить тренд до скорочення. У 2019 представники Міністерства фінансів прогнозують зростання дохідної частини до 14,8 трильйонів рублів, що є номінальним історичним максимумом для економіки Росії.

Експерти відзначають, що заплановане зростання пояснюється ослабленими позиціями рубля - до бюджету 2019 року закладено котирування в 71,1 рубль за 1 американський долар. Нафтові котирування, закладені в бюджет РФ, спрогнозовані в розмірі 40 доларів / барель. Крім того, не можна не відзначити той факт, що по відношенню до рівня ВВП дохідна частина буде мати тенденцію до скорочення - в 2019 році ця частка складе 15%.

На дохідну частину державного бюджету впливає хитка позиція рубля

Головною метою уряду глава Мінфіну Антон Силуанов назвав забезпечення доходів без додаткового податкового реформування і підвищення віку виходу на пенсію . Цілком можливо, що податкова сфера зазнає реформи на користь полегшення фіскального тягаря для бізнесу - насамперед, це може торкнутися податків, що стягуються з підприємців. Інші експерти пояснюють урядовий оптимізм зовсім іншими причинами.

Так, наприклад, Людмила Пронина, що займає посаду професора кафедри економіки і фінансів суспільного сектору РАНХиГС, говорить про те, що мінфінівський прогнозне зростання дохідної частини цілком реалістичний. Але вона пояснює ймовірність його виконання доходами від оподаткування на видобуток корисних копалин , Які Мінфін заклав в розмірі 300 мільярдів рублів на 2017 рік, і по 200 мільярдів в 2018 і 2019 роках. Другою причиною вона називає можливе підвищення акцизних зборів .

Видаткова частина бюджету Росії

Фінансування витратних статей було запропоновано в розмірі 16,181 трильйонів рублів в 2017 році. Варто сказати, що на наступні два роки цей показник був озвучений в дещо меншій сумі. Так, в 2018 році витрати складуть 15,978 трильйонів, а в 2019 - 15,964 трильйона рублів. Згідно зі словами Антона Сілуанова, скорочення видаткової частини бюджету є єдиним шляхом для забезпечення бюджетної консолідації.

Нагадаємо, що витрати в бюджеті РФ діляться на дві частини: відкриту і закриту. Перша з них в 2017 році запланована в розмірі 13,31 трильйона рублів, тобто 18% всіх витрат будуть засекречені. Це менше показників 2016 року, коли рівень «прихованих» витрат перевищив 22%. Причому коректувався бюджет 2016 в цьому аспекті просто на очах. Представники Мінфіну пояснили це якимись планами, які передбачають достроковий розрахунок за кредитними зобов'язаннями оборонних підприємств.

Найбільші асигнування отримає оборонна сфера Росії

Якщо розглядати функціональні напрямки витрат постатейно, то можна зробити наступні висновки:

 • на потреби соціальної політики заплановано пустити 5,08 трильйонів рублів в 2017 році, 4,962 - в 2018 і 5,054 - в 2019. Уряд в даному випадку демонструє схильність до скорочення соціальних потреб , Пояснюючи свої дії необхідністю економити кошти;
 • національна економіка отримає асигнування а розмірах 2,3 трильйонів рублів в 2017 році. У 2018 їй буде виділено 2,246 трлн, а в 2019 - 2,054 трильйона рублів, тобто за три найближчі роки фінансування національної економіки скоротиться з 14,2% всіх витрат до 12,9%. Досить дивним є те, що при політиці урізання витрат на дану статтю урядові фінансисти прогнозують країні швидкий економічне зростання . Не зовсім зрозуміло, які причини дане зростання можуть спровокувати - в умовах санкцій та інвестиційної блокади на іноземні інвестиції розраховувати не можна, а місцеві підприємці не можуть дозволити собі брати банківські кредити через непомірні відсотків;
 • потреби національної оборони будуть профінансовані в розмірі 950 мільярдів рублів. Зазначена цифра є відкритою частиною бюджетних витрат на цю статтю. З урахуванням закритих статей, які складають валову частину оборонних витрат, галузь отримає 2,84 трильйона рублів асигнувань. У 2018 асигнування складуть 2,72, а в 2019 - 2,856 трильйонів. За три роки фінансування збільшиться з 17,6% до 17,9% усієї видаткової частини бюджету, що свідчить про високий ступінь «мілітаризації» даного документа. Експерти підкреслюють, що єдиний порятунок для бюджету країни - це проведення структурних реформ, що стосуються виробництва, і скорочення військових витрат. Проте, ця рекомендація експертів вже який рік залишається без уваги уряду;
 • ростуть витрати на національну безпеку і правоохоронну діяльність . Силові відомства отримають 1,968 трильйонів рублів в 2017 році, 1,995 - в 2018 і 2,007 - в 2019. Частка цих витрат у бюджеті, таким чином, зросте з 12,2 до 12,6%;
 • витрати, пов'язані з утворенням , На цьому тлі виглядають не так вагомо. Міністерство освіти може розраховувати лише на 568 мільярдів за 2017 рік. У наступні два роки ця цифра зросте незначно і залишить 589 і 586 мільярдів відповідно;
 • сфера здоров'я також не викликає у уряду особливих побоювань: у 2017 році на неї планується виділити 377 мільярдів рублів, а в 2018 і 2019 роках - по 394 і 369 мільярдів рублів відповідно.

Медики і педагоги навряд чи можуть сподіватися на державну підтримку

Аналіз зірвати витрат дозволив зробити наступні висновки:

 • державні витрати на так звані «інші питання» зростуть в наступному році до 10% усієї видаткової частини бюджету і складуть 1,62 трильйона рублів, що перевищує відповідний показник 2016 року;
 • підрозділ, що має назву як «інші питання», із завидною регулярністю з'являється в дюжині напрямків, з яких варто відзначити 500 мільярдів рублів, запланованих на «окремі субсидії» для компаній і організацій та «окремі міжбюджетні трансферти», що виділяються для регіональних бюджетів;
 • 150 «таємних» мільярдів рублів буде виділено в рамках статті «Національна безпека і правоохоронні органи»;
 • статті, що включають «інші питання» і «приховані витрати», в сукупності складають близько 24% усієї видаткової частини російського бюджету.

Про дефіцит бюджету

Бюджет на три найближчі роки заплановано як дефіцитний. У 2017 році цей показник буде обчислюватися 2,74 трильйонами рублів (3,2% від рівня ВВП). Причому уряд ще не прийняв документ, але вже розглядає можливі поправки до цієї цифри - недавно Мінфін запропонував збільшити бюджетний дефіцит до суми в 3,03 трильйона рублів. За деякими прогнозами економістів даний показник може досягти 3,26 трильйонів, впритул присунувшись до позначки в 3,9% від рівня ВВП.

Таке значення стане найбільшим розривом за останні шість років. Урядові експерти в один голос заявляють, що бюджетний дефіцит цілком очікуємо і всьому виною західні санкції, але вони впевнені, що всі проблеми можуть бути подолані завдяки знаходженню додаткових джерел доходу. Перш за все, фінансисти сподіваються на якісь нові військові контракти, здатні врегулювати бюджетний дефіцит. При цьому варто навести слова, висловлені з цього приводу Володимиром Путіним.

Президент обмовився, що приймати трирічний бюджет в поточних економічних умовах, може, і рано, проте він підтримує здоровий оптимізм державних фінансистів. При цьому, якщо порівняти доходи і витрати, стає ясно, що в порівнянні з бюджетом 2016 року дохід, запланований на 2019 рік, повинен збільшитися майже на 1,4 трильйона рублів, а витрати - скоротитися на 670 мільярдів у національній валюті.

При цьому, якщо порівняти доходи і витрати, стає ясно, що в порівнянні з бюджетом 2016 року дохід, запланований на 2019 рік, повинен збільшитися майже на 1,4 трильйона рублів, а витрати - скоротитися на 670 мільярдів у національній валюті

У 2017 році дефіцит бюджету може скласти рекордні 3,9% від ВВП

Варто також врахувати і високу видаткову базу поточного року. На фінішній прямій, на яку вже вийшов бюджет 2016, Міністерство фінансів вирішило підвищити статті витрат з 16,1 трильйона рублів до 16,4 трильйонів. Якщо врахувати ще й той факт, що в зведеної бюджетного розпису очікуються зміни, які не будуть проведені через законодавчі поправки, то результат може досягти суми в 16,63 трильйона рублів.

В майбутнє фінансисти дивляться більш оптимістично, припускаючи, що вже в 2018 році країна може вийти на показник дефіциту, рівний 2,2% ВВП, а до кінця 2019 роки скоротить його до 1,2%. При цьому експерти аналітичного агентства Fitch кажуть, що Росія досі не подолала сировинну залежність, а нестабільні нафтові котирування, які поки що мають характерний тренд до зниження, можуть боляче вдарити по наповнюваності бюджету.

Держборг Російської Федерації

Як вже було сказано, державні фінансисти планують підвищити рівень запозичень, щоб покрити бюджетний дефіцит. Імовірно, в основному це будуть внутрішні позики, які складуть:

 • 1,88 трильйонів рублів в 2017 році, що в два рази вище запозичень 2016 року;
 • в 2018 році внутрішні облігації держпозики повинні будуть дати ще 1,6 трильйонів рублів;
 • в 2019 році - 1,7 трильйона в національній валюті.

Крім цього, варто врахувати, що в 2017 році підійде термін погашення облігацій, сумарна вартість яких складає 829 мільярдів рублів. Можливо, сума розміщених облігацій федеральної позики складе 1,9 трильйона рублів. При цьому Антон Силуанов зазначив, що отримувати позики від внутрішніх інвесторів потрібно з часткою обережності, щоб вони не вимагали від уряду короткострокових облігацій за високими ставками.

Варто зазначити, що зміна джерел фінансування дефіциту не випадково. У 2017 році з Резервного фонду планують взяти 1,15 трильйона, а це значить, що дане джерело буде повністю вичерпано. Подейкують, що при необхідності уряд звернеться до грошей з Фонду національного добробуту. Згідно з планами Мінфіну, дане джерело повинен буде дати 660 млрд. Р. в 2017 році і 1,14 трлн. - в 2018. Що стосується можливого поповнення даних фондів, то воно не заплановано до 1.02.2020 року.

Заради зменшення дефіциту бюджету буде підніматися обсяг запозичень

Планка запозичень на зовнішніх ринках різко опускається. Із зовнішніх джерел планують залучити не більше 7 мільярдів доларів США в 2017 році, а в наступні два - ще по 3 мільярди доларів, що відповідає рівню докризових років. Коментуючи цей факт, Антон Силуанов зазначив, що країна могла б провести рік і без зовнішнього запозичення, але уряд повинен підтримати рівень ліквідності своїх євробондів.

У 2017 році головне фінансова установа країни просто проведе рефінансування по истекающим боргах. Згідно з планом, в 2017 році Росія повинна буде викупити цінних паперів на 7,3 млрд. У.о. Відразу відзначимо: багато експертів вважають, що головний фінансист Росії лукавить. Від зовнішніх позик країна відмовиться не тому, що вони їй не потрібні, а внаслідок триваючого дії санкцій, які стосуються в тому числі сфери кредитування.

Обсяг сукупного боргу РФ на початок 2020 зросте, досягнувши позначки в 16,6 трлн. р. (16,8% ВВП), що перевищує рівень 2016 року у 1,8%. У найближчі три роки загальний обсяг держборгу збережеться на безпечному рівні. Хоча деяких економістів лякає зіставлення цифр зовнішнього державного боргу, який обчислюється 55 мільярдами доларів США, сумою внутрішньої заборгованості (майже 9 мільярдів рублів) і сумою грошових резервів, які оцінюються в 5,5 мільярда рублів.

Бюджетне питання і Чечня

Запланований бюджет, спрямований на економію коштів, вже викликав невдоволення в деяких регіонах. Нагадаємо, що після того як проект був опублікований, невдоволення скороченням фінансування Чечні через соціальну мережу Instagram висловив Рамзан Кадиров, який обіймає посаду глави цієї республіки. Кремль відреагував на цю заяву за допомогою Дмитра Пєскова, який є прес-секретарем президента РФ.

У своїй заяві Пєсков зазначив, що економіка країни характеризується труднощами, які мають відношення не тільки до федерації в цілому, але стосуються і її окремих регіонів. Президентський спікер акцентував увагу на тому, що глава країни передбачав виникнення дискусійних моментів, але дебати варто перенести в нижню палату Думи. Уряд не може керуватися невдоволенням окремих федеративних суб'єктів - воно враховує інтереси всієї країни, незважаючи на критику з регіонів.

Рамзан Кадиров висловив незадоволення мізерним фінансуванням Чечні

Не так давно Кадиров висловився, що якщо в попередні періоди влади республіки Чечня враховували політику тотальної економії бюджету, то сьогодні він змушений висловити критику на адресу бюджетного проекту. Кадиров нагадав, що республіка давно не отримує коштів в рамках федеральної цільової програми, що стосується відновлення економічної і соціальної сфери Чечні. Скорочення чеченського бюджету не дасть республіканської економіці розвиватися і негативно позначиться на соціальних зобов'язаннях.

Проте, не можна обійти увагою той факт, що за роки керівництва Рамзана Кадирова Чечня отримала з федеративного бюджету субсидування і дотування на суму 540 млрд. Р., Замикаючи трійку російських дотаційних лідерів (перші два місця займають Дагестан і Якутія). Бюджет Чечні і так на 80-87% формується за рахунок відрахувань з загальноросійського бюджету. Причому, згідно зі словами Наталії Зубаревич, директора регіональної програми Незалежного інституту соціальної політики, значну частину коштів, що надходять Грозний розподіляє абсолютно непрозорим чином.

Однак при досить солідному обсязі дотацій республіка все одно примудряється займати серед суб'єктів РФ 4 місце за показником рівня безробіття. Більш того, 53% всього незайнятого населення складають чоловіки, які перебувають у працездатному віці. При цьому рівень грошових доходів населення республіки стабільно зростає, проте велика їх частина скромно записується під статтею не «зарплата», а «інші доходи».

Висновки и прогнози

В цілому, бюджет можна сміліво назваті консервативним. Прінаймні, ніякіх кардинальних ЗАХОДІВ за рішенням кризового вопросам ВІН точно не предполагает, так что, по суті, Росія буде и далі проїдаті залиша резерви. Державні фінансісті кажуть, что бюджет на 2017-2019 роки ще буде корігуватіся, причому делать це придется щорічно. Загострення зовнішніх ризиків для економіки країни фахівці не прогнозують, але говорять про можливість загострення внутрішніх ризиків.

Загострення зовнішніх ризиків для економіки країни фахівці не прогнозують, але говорять про можливість загострення внутрішніх ризиків

Багато в чому спроможність бюджету РФ залежить від нафтового ринку

Виною всьому уже згадані ціни на нафту. Крім того, Росію чекають вибори президента, а це, за словами Мінфіну, не дає можливості заздалегідь спланувати витрати. Хоча трохи незрозуміло, чому витрати на вибори не можна прорахувати і закласти в майбутній бюджет завчасно. Проте, росіян запевняють в тому, що все буде добре: інфляційні очікування знизяться практично в 3 рази при зростанні ВВП на 2,4% вже до кінця 2018 року. Втім, і ці заяви викликають у економістів відому частку скепсису.

Проект нового бюджету ще проходить завершальні погоджувальні стадії, адже документ повинен дістати схвалення не тільки Мінфіну, а й Мінекономрозвитку, перш ніж бути узгодженим з депутатами Держдуми. На кожному з етапів проект документа пройде кілька правок, і тільки після цього буде оприлюднений як затверджений фінансовий план країни.

Проте, розраховувати на значні зміни не доводиться. Швидше за все, Росія так і ввійде в нову «трилітки» з консервативним бюджетом, а уряд буде сподіватися, що зрослі ціни на нафту дозволять хоч трохи стабілізувати економічну ситуацію і підняти соціальні стандарти для населення.


(1 голосів, середнє: 5 (1 голосів, середнє: 5.00 з 5)

00 з 5)

Loading ...

Бюджет Росії на 2017 рік

Економічна ситуація в РФ, що склалася на даний момент, є предметом пильної уваги з боку не тільки провідних фінансових аналітиків, власників великого бізнесу або дрібних підприємців, а й простих громадян. Кризові явища, які сьогодні спостерігаються в багатьох економіках світу, в Росії посилюються ще і тим, що протягом останніх років вона відчуває на собі вплив західних санкцій .

Урядова точка зору свідчить, що цей факт не повинен призводити росіян в зневіру. Навпаки, санкції варто розглядати в якості позитивного явища, адже тривала економічна ізоляція допоможе розвинути власне виробництво і вдосконалити технологічні досягнення, що, в кінцевому підсумку, забезпечить країні небувалий економічний підйом. До речі, він уже прогнозується в новому федеральному бюджеті.

Проект держбюджету на 2017-2019 роки був опублікований в жовтні

Проект документа був опублікований співробітниками Міністерства фінансів Росії 12.10.2016, і саме він визначить структуру доходів і витрат держави на три найближчі роки. Новий бюджет позиціонується, як адаптований до нових реалій, в числі яких значаться низькі нафтові котирування , Скорочуються грошові резерви і «західні обмеження» економічного зростання. Розглянемо докладніше, що ж було закладено в новому бюджеті Росії, щоб дізнатися урядові пріоритети.

Інновації в Державному бюджеті України

На сьогоднішній день російський бюджет ще не пройшов стадію остаточного затвердження. Але основні інновації та цифри, що характеризують даний законопроект, вже цілком можна проаналізувати. Серед основних нововведень можна відзначити наступні моменти:

 • уряд має намір повернутися до старої практики, яка передбачає прийняття єдиного бюджету на трирічний період (в 2016 році економіка Росії грунтувалася на однорічному фінансовому документі). Відповідно до думки, озвученої представниками Міністерства фінансів, даний крок забезпечить послідовність і передбачуваність у вирівнюванні накопичених бюджетних дисбалансів;
 • відмінною рисою нового документа стала зміна структури джерел фінансування бюджетного дефіциту. Якщо в поточному році 2/3 дефіциту покривалося за рахунок коштів, взятих їх Резервного фонду, то в найближчі три роки представники Міністерства фінансів пропонують менше використовувати суверенні фонди і більше - позикові кошти, що залучаються на внутрішньому ринку.

Дохідна частина бюджету РФ в 2017 році

Варто відзначити, що дохідна частина в бюджеті-2017 зафіксована на рівні 13,44 трильйонів рублів і незначно відрізняється від торішнього показника. Багато економістів говорять про те, що якщо врахувати ще і інфляційні очікування , То в реальному вираженні дана частина бюджету продовжить тренд до скорочення. У 2019 представники Міністерства фінансів прогнозують зростання дохідної частини до 14,8 трильйонів рублів, що є номінальним історичним максимумом для економіки Росії.

Експерти відзначають, що заплановане зростання пояснюється ослабленими позиціями рубля - до бюджету 2019 року закладено котирування в 71,1 рубль за 1 американський долар. Нафтові котирування, закладені в бюджет РФ, спрогнозовані в розмірі 40 доларів / барель. Крім того, не можна не відзначити той факт, що по відношенню до рівня ВВП дохідна частина буде мати тенденцію до скорочення - в 2019 році ця частка складе 15%.

На дохідну частину державного бюджету впливає хитка позиція рубля

Головною метою уряду глава Мінфіну Антон Силуанов назвав забезпечення доходів без додаткового податкового реформування і підвищення віку виходу на пенсію . Цілком можливо, що податкова сфера зазнає реформи на користь полегшення фіскального тягаря для бізнесу - насамперед, це може торкнутися податків, що стягуються з підприємців. Інші експерти пояснюють урядовий оптимізм зовсім іншими причинами.

Так, наприклад, Людмила Пронина, що займає посаду професора кафедри економіки і фінансів суспільного сектору РАНХиГС, говорить про те, що мінфінівський прогнозне зростання дохідної частини цілком реалістичний. Але вона пояснює ймовірність його виконання доходами від оподаткування на видобуток корисних копалин , Які Мінфін заклав в розмірі 300 мільярдів рублів на 2017 рік, і по 200 мільярдів в 2018 і 2019 роках. Другою причиною вона називає можливе підвищення акцизних зборів .

Видаткова частина бюджету Росії

Фінансування витратних статей було запропоновано в розмірі 16,181 трильйонів рублів в 2017 році. Варто сказати, що на наступні два роки цей показник був озвучений в дещо меншій сумі. Так, в 2018 році витрати складуть 15,978 трильйонів, а в 2019 - 15,964 трильйона рублів. Згідно зі словами Антона Сілуанова, скорочення видаткової частини бюджету є єдиним шляхом для забезпечення бюджетної консолідації.

Нагадаємо, що витрати в бюджеті РФ діляться на дві частини: відкриту і закриту. Перша з них в 2017 році запланована в розмірі 13,31 трильйона рублів, тобто 18% всіх витрат будуть засекречені. Це менше показників 2016 року, коли рівень «прихованих» витрат перевищив 22%. Причому коректувався бюджет 2016 в цьому аспекті просто на очах. Представники Мінфіну пояснили це якимись планами, які передбачають достроковий розрахунок за кредитними зобов'язаннями оборонних підприємств.

Найбільші асигнування отримає оборонна сфера Росії

Якщо розглядати функціональні напрямки витрат постатейно, то можна зробити наступні висновки:

 • на потреби соціальної політики заплановано пустити 5,08 трильйонів рублів в 2017 році, 4,962 - в 2018 і 5,054 - в 2019. Уряд в даному випадку демонструє схильність до скорочення соціальних потреб , Пояснюючи свої дії необхідністю економити кошти;
 • національна економіка отримає асигнування а розмірах 2,3 трильйонів рублів в 2017 році. У 2018 їй буде виділено 2,246 трлн, а в 2019 - 2,054 трильйона рублів, тобто за три найближчі роки фінансування національної економіки скоротиться з 14,2% всіх витрат до 12,9%. Досить дивним є те, що при політиці урізання витрат на дану статтю урядові фінансисти прогнозують країні швидкий економічне зростання . Не зовсім зрозуміло, які причини дане зростання можуть спровокувати - в умовах санкцій та інвестиційної блокади на іноземні інвестиції розраховувати не можна, а місцеві підприємці не можуть дозволити собі брати банківські кредити через непомірні відсотків;
 • потреби національної оборони будуть профінансовані в розмірі 950 мільярдів рублів. Зазначена цифра є відкритою частиною бюджетних витрат на цю статтю. З урахуванням закритих статей, які складають валову частину оборонних витрат, галузь отримає 2,84 трильйона рублів асигнувань. У 2018 асигнування складуть 2,72, а в 2019 - 2,856 трильйонів. За три роки фінансування збільшиться з 17,6% до 17,9% усієї видаткової частини бюджету, що свідчить про високий ступінь «мілітаризації» даного документа. Експерти підкреслюють, що єдиний порятунок для бюджету країни - це проведення структурних реформ, що стосуються виробництва, і скорочення військових витрат. Проте, ця рекомендація експертів вже який рік залишається без уваги уряду;
 • ростуть витрати на національну безпеку і правоохоронну діяльність . Силові відомства отримають 1,968 трильйонів рублів в 2017 році, 1,995 - в 2018 і 2,007 - в 2019. Частка цих витрат у бюджеті, таким чином, зросте з 12,2 до 12,6%;
 • витрати, пов'язані з утворенням , На цьому тлі виглядають не так вагомо. Міністерство освіти може розраховувати лише на 568 мільярдів за 2017 рік. У наступні два роки ця цифра зросте незначно і залишить 589 і 586 мільярдів відповідно;
 • сфера здоров'я також не викликає у уряду особливих побоювань: в 2017 році на неї планується виділити 377 мільярдів рублів, а в 2018 і 2019 роках - по 394 і 369 мільярдів рублів відповідно.

Медики і педагоги навряд чи можуть сподіватися на державну підтримку

Аналіз зірвати витрат дозволив зробити наступні висновки:

 • державні витрати на так звані «інші питання» зростуть в наступному році до 10% усієї видаткової частини бюджету і складуть 1,62 трильйона рублів, що перевищує відповідний показник 2016 року;
 • підрозділ, що має назву як «інші питання», із завидною регулярністю з'являється в дюжині напрямків, з яких варто відзначити 500 мільярдів рублів, запланованих на «окремі субсидії» для компаній і організацій та «окремі міжбюджетні трансферти», що виділяються для регіональних бюджетів;
 • 150 «таємних» мільярдів рублів буде виділено в рамках статті «Національна безпека і правоохоронні органи»;
 • статті, що включають «інші питання» і «приховані витрати», в сукупності складають близько 24% усієї видаткової частини російського бюджету.

Про дефіцит бюджету

Бюджет на три найближчі роки заплановано як дефіцитний. У 2017 році цей показник буде обчислюватися 2,74 трильйонами рублів (3,2% від рівня ВВП). Причому уряд ще не прийняв документ, але вже розглядає можливі поправки до цієї цифри - недавно Мінфін запропонував збільшити бюджетний дефіцит до суми в 3,03 трильйона рублів. За деякими прогнозами економістів даний показник може досягти 3,26 трильйонів, впритул присунувшись до позначки в 3,9% від рівня ВВП.

Таке значення стане найбільшим розривом за останні шість років. Урядові експерти в один голос заявляють, що бюджетний дефіцит цілком очікуємо і всьому виною західні санкції, але вони впевнені, що всі проблеми можуть бути подолані завдяки знаходженню додаткових джерел доходу. Перш за все, фінансисти сподіваються на якісь нові військові контракти, здатні врегулювати бюджетний дефіцит. При цьому варто навести слова, висловлені з цього приводу Володимиром Путіним.

Президент обмовився, що приймати трирічний бюджет в поточних економічних умовах, може, і рано, проте він підтримує здоровий оптимізм державних фінансистів. При цьому, якщо порівняти доходи і витрати, стає ясно, що в порівнянні з бюджетом 2016 року дохід, запланований на 2019 рік, повинен збільшитися майже на 1,4 трильйона рублів, а витрати - скоротитися на 670 мільярдів у національній валюті.

При цьому, якщо порівняти доходи і витрати, стає ясно, що в порівнянні з бюджетом 2016 року дохід, запланований на 2019 рік, повинен збільшитися майже на 1,4 трильйона рублів, а витрати - скоротитися на 670 мільярдів у національній валюті

У 2017 році дефіцит бюджету може скласти рекордні 3,9% від ВВП

Варто також врахувати і високу видаткову базу поточного року. На фінішній прямій, на яку вже вийшов бюджет 2016, Міністерство фінансів вирішило підвищити статті витрат з 16,1 трильйона рублів до 16,4 трильйонів. Якщо врахувати ще й той факт, що в зведеної бюджетного розпису очікуються зміни, які не будуть проведені через законодавчі поправки, то результат може досягти суми в 16,63 трильйона рублів.

В майбутнє фінансисти дивляться більш оптимістично, припускаючи, що вже в 2018 році країна може вийти на показник дефіциту, рівний 2,2% ВВП, а до кінця 2019 роки скоротить його до 1,2%. При цьому експерти аналітичного агентства Fitch кажуть, що Росія досі не подолала сировинну залежність, а нестабільні нафтові котирування, які поки що мають характерний тренд до зниження, можуть боляче вдарити по наповнюваності бюджету.

Держборг Російської Федерації

Як вже було сказано, державні фінансисти планують підвищити рівень запозичень, щоб покрити бюджетний дефіцит. Імовірно, в основному це будуть внутрішні позики, які складуть:

 • 1,88 трильйонів рублів в 2017 році, що в два рази вище запозичень 2016 року;
 • в 2018 році внутрішні облігації держпозики повинні будуть дати ще 1,6 трильйонів рублів;
 • в 2019 році - 1,7 трильйона в національній валюті.

Крім цього, варто врахувати, що в 2017 році підійде термін погашення облігацій, сумарна вартість яких складає 829 мільярдів рублів. Можливо, сума розміщених облігацій федеральної позики складе 1,9 трильйона рублів. При цьому Антон Силуанов зазначив, що отримувати позики від внутрішніх інвесторів потрібно з часткою обережності, щоб вони не вимагали від уряду короткострокових облігацій за високими ставками.

Варто зазначити, що зміна джерел фінансування дефіциту не випадково. У 2017 році з Резервного фонду планують взяти 1,15 трильйона, а це значить, що дане джерело буде повністю вичерпано. Подейкують, що при необхідності уряд звернеться до грошей з Фонду національного добробуту. Згідно з планами Мінфіну, дане джерело повинен буде дати 660 млрд. Р. в 2017 році і 1,14 трлн. - в 2018. Що стосується можливого поповнення даних фондів, то воно не заплановано до 1.02.2020 року.

Заради зменшення дефіциту бюджету буде підніматися обсяг запозичень

Планка запозичень на зовнішніх ринках різко опускається. Із зовнішніх джерел планують залучити не більше 7 мільярдів доларів США в 2017 році, а в наступні два - ще по 3 мільярди доларів, що відповідає рівню докризових років. Коментуючи цей факт, Антон Силуанов зазначив, що країна могла б провести рік і без зовнішнього запозичення, але уряд повинен підтримати рівень ліквідності своїх євробондів.

У 2017 році головне фінансова установа країни просто проведе рефінансування по истекающим боргах. Згідно з планом, в 2017 році Росія повинна буде викупити цінних паперів на 7,3 млрд. У.о. Відразу відзначимо: багато експертів вважають, що головний фінансист Росії лукавить. Від зовнішніх позик країна відмовиться не тому, що вони їй не потрібні, а внаслідок триваючого дії санкцій, які стосуються в тому числі сфери кредитування.

Обсяг сукупного боргу РФ на початок 2020 зросте, досягнувши позначки в 16,6 трлн. р. (16,8% ВВП), що перевищує рівень 2016 року у 1,8%. У найближчі три роки загальний обсяг держборгу збережеться на безпечному рівні. Хоча деяких економістів лякає зіставлення цифр зовнішнього державного боргу, який обчислюється 55 мільярдами доларів США, сумою внутрішньої заборгованості (майже 9 мільярдів рублів) і сумою грошових резервів, які оцінюються в 5,5 мільярда рублів.

Бюджетне питання і Чечня

Запланований бюджет, спрямований на економію коштів, вже викликав невдоволення в деяких регіонах. Нагадаємо, що після того як проект був опублікований, невдоволення скороченням фінансування Чечні через соціальну мережу Instagram висловив Рамзан Кадиров, який обіймає посаду глави цієї республіки. Кремль відреагував на цю заяву за допомогою Дмитра Пєскова, який є прес-секретарем президента РФ.

У своїй заяві Пєсков зазначив, що економіка країни характеризується труднощами, які мають відношення не тільки до федерації в цілому, але стосуються і її окремих регіонів. Президентський спікер акцентував увагу на тому, що глава країни передбачав виникнення дискусійних моментів, але дебати варто перенести в нижню палату Думи. Уряд не може керуватися невдоволенням окремих федеративних суб'єктів - воно враховує інтереси всієї країни, незважаючи на критику з регіонів.

Рамзан Кадиров висловив незадоволення мізерним фінансуванням Чечні

Не так давно Кадиров висловився, що якщо в попередні періоди влади республіки Чечня враховували політику тотальної економії бюджету, то сьогодні він змушений висловити критику на адресу бюджетного проекту. Кадиров нагадав, що республіка давно не отримує коштів в рамках федеральної цільової програми, що стосується відновлення економічної і соціальної сфери Чечні. Скорочення чеченського бюджету не дасть республіканської економіці розвиватися і негативно позначиться на соціальних зобов'язаннях.

Проте, не можна обійти увагою той факт, що за роки керівництва Рамзана Кадирова Чечня отримала з федеративного бюджету субсидування і дотування на суму 540 млрд. Р., Замикаючи трійку російських дотаційних лідерів (перші два місця займають Дагестан і Якутія). Бюджет Чечні і так на 80-87% формується за рахунок відрахувань з загальноросійського бюджету. Причому, згідно зі словами Наталії Зубаревич, директора регіональної програми Незалежного інституту соціальної політики, значну частину коштів, що надходять Грозний розподіляє абсолютно непрозорим чином.

Однак при досить солідному обсязі дотацій республіка все одно примудряється займати серед суб'єктів РФ 4 місце за показником рівня безробіття. Більш того, 53% всього незайнятого населення складають чоловіки, які перебувають у працездатному віці. При цьому рівень грошових доходів населення республіки стабільно зростає, проте велика їх частина скромно записується під статтею не «зарплата», а «інші доходи».

Висновки и прогнози

В цілому, бюджет можна сміліво назваті консервативним. Прінаймні, ніякіх кардинальних ЗАХОДІВ за рішенням кризового вопросам ВІН точно не предполагает, так что, по суті, Росія буде и далі проїдаті залиша резерви. Державні фінансісті кажуть, что бюджет на 2017-2019 роки ще буде корігуватіся, причому делать це придется щорічно. Загострення зовнішніх ризиків для економіки країни фахівці не прогнозують, але говорять про можливість загострення внутрішніх ризиків.

Загострення зовнішніх ризиків для економіки країни фахівці не прогнозують, але говорять про можливість загострення внутрішніх ризиків

Багато в чому спроможність бюджету РФ залежить від нафтового ринку

Виною всьому уже згадані ціни на нафту. Крім того, Росію чекають вибори президента, а це, за словами Мінфіну, не дає можливості заздалегідь спланувати витрати. Хоча трохи незрозуміло, чому витрати на вибори не можна прорахувати і закласти в майбутній бюджет завчасно. Проте, росіян запевняють в тому, що все буде добре: інфляційні очікування знизяться практично в 3 рази при зростанні ВВП на 2,4% вже до кінця 2018 року. Втім, і ці заяви викликають у економістів відому частку скепсису.

Проект нового бюджету ще проходить завершальні погоджувальні стадії, адже документ повинен дістати схвалення не тільки Мінфіну, а й Мінекономрозвитку, перш ніж бути узгодженим з депутатами Держдуми. На кожному з етапів проект документа пройде кілька правок, і тільки після цього буде оприлюднений як затверджений фінансовий план країни.

Проте, розраховувати на значні зміни не доводиться. Швидше за все, Росія так і ввійде в нову «трилітки» з консервативним бюджетом, а уряд буде сподіватися, що зрослі ціни на нафту дозволять хоч трохи стабілізувати економічну ситуацію і підняти соціальні стандарти для населення.


(1 голосів, середнє: 5 (1 голосів, середнє: 5.00 з 5)

00 з 5)

Loading ...

Бюджет Росії на 2017 рік

Економічна ситуація в РФ, що склалася на даний момент, є предметом пильної уваги з боку не тільки провідних фінансових аналітиків, власників великого бізнесу або дрібних підприємців, а й простих громадян. Кризові явища, які сьогодні спостерігаються в багатьох економіках світу, в Росії посилюються ще і тим, що протягом останніх років вона відчуває на собі вплив західних санкцій .

Урядова точка зору свідчить, що цей факт не повинен призводити росіян в зневіру. Навпаки, санкції варто розглядати в якості позитивного явища, адже тривала економічна ізоляція допоможе розвинути власне виробництво і вдосконалити технологічні досягнення, що, в кінцевому підсумку, забезпечить країні небувалий економічний підйом. До речі, він уже прогнозується в новому федеральному бюджеті.

Проект держбюджету на 2017-2019 роки був опублікований в жовтні

Проект документа був опублікований співробітниками Міністерства фінансів Росії 12.10.2016, і саме він визначить структуру доходів і витрат держави на три найближчі роки. Новий бюджет позиціонується, як адаптований до нових реалій, в числі яких значаться низькі нафтові котирування , Скорочуються грошові резерви і «західні обмеження» економічного зростання. Розглянемо докладніше, що ж було закладено в новому бюджеті Росії, щоб дізнатися урядові пріоритети.

Інновації в Державному бюджеті України

На сьогоднішній день російський бюджет ще не пройшов стадію остаточного затвердження. Але основні інновації та цифри, що характеризують даний законопроект, вже цілком можна проаналізувати. Серед основних нововведень можна відзначити наступні моменти:

 • уряд має намір повернутися до старої практики, яка передбачає прийняття єдиного бюджету на трирічний період (в 2016 році економіка Росії грунтувалася на однорічному фінансовому документі). Відповідно до думки, озвученої представниками Міністерства фінансів, даний крок забезпечить послідовність і передбачуваність у вирівнюванні накопичених бюджетних дисбалансів;
 • відмінною рисою нового документа стала зміна структури джерел фінансування бюджетного дефіциту. Якщо в поточному році 2/3 дефіциту покривалося за рахунок коштів, взятих їх Резервного фонду, то в найближчі три роки представники Міністерства фінансів пропонують менше використовувати суверенні фонди і більше - позикові кошти, що залучаються на внутрішньому ринку.

Дохідна частина бюджету РФ в 2017 році

Варто відзначити, що дохідна частина в бюджеті-2017 зафіксована на рівні 13,44 трильйонів рублів і незначно відрізняється від торішнього показника. Багато економістів говорять про те, що якщо врахувати ще і інфляційні очікування , То в реальному вираженні дана частина бюджету продовжить тренд до скорочення. У 2019 представники Міністерства фінансів прогнозують зростання дохідної частини до 14,8 трильйонів рублів, що є номінальним історичним максимумом для економіки Росії.

Експерти відзначають, що заплановане зростання пояснюється ослабленими позиціями рубля - до бюджету 2019 року закладено котирування в 71,1 рубль за 1 американський долар. Нафтові котирування, закладені в бюджет РФ, спрогнозовані в розмірі 40 доларів / барель. Крім того, не можна не відзначити той факт, що по відношенню до рівня ВВП дохідна частина буде мати тенденцію до скорочення - в 2019 році ця частка складе 15%.

На дохідну частину державного бюджету впливає хитка позиція рубля

Головною метою уряду глава Мінфіну Антон Силуанов назвав забезпечення доходів без додаткового податкового реформування і підвищення віку виходу на пенсію . Цілком можливо, що податкова сфера зазнає реформи на користь полегшення фіскального тягаря для бізнесу - насамперед, це може торкнутися податків, що стягуються з підприємців. Інші експерти пояснюють урядовий оптимізм зовсім іншими причинами.

Так, наприклад, Людмила Пронина, що займає посаду професора кафедри економіки і фінансів суспільного сектору РАНХиГС, говорить про те, що мінфінівський прогнозне зростання дохідної частини цілком реалістичний. Але вона пояснює ймовірність його виконання доходами від оподаткування на видобуток корисних копалин , Які Мінфін заклав в розмірі 300 мільярдів рублів на 2017 рік, і по 200 мільярдів в 2018 і 2019 роках. Другою причиною вона називає можливе підвищення акцизних зборів .

Видаткова частина бюджету Росії

Фінансування витратних статей було запропоновано в розмірі 16,181 трильйонів рублів в 2017 році. Варто сказати, що на наступні два роки цей показник був озвучений в дещо меншій сумі. Так, в 2018 році витрати складуть 15,978 трильйонів, а в 2019 - 15,964 трильйона рублів. Згідно зі словами Антона Сілуанова, скорочення видаткової частини бюджету є єдиним шляхом для забезпечення бюджетної консолідації.

Нагадаємо, що витрати в бюджеті РФ діляться на дві частини: відкриту і закриту. Перша з них в 2017 році запланована в розмірі 13,31 трильйона рублів, тобто 18% всіх витрат будуть засекречені. Це менше показників 2016 року, коли рівень «прихованих» витрат перевищив 22%. Причому коректувався бюджет 2016 в цьому аспекті просто на очах. Представники Мінфіну пояснили це якимись планами, які передбачають достроковий розрахунок за кредитними зобов'язаннями оборонних підприємств.

Найбільші асигнування отримає оборонна сфера Росії

Якщо розглядати функціональні напрямки витрат постатейно, то можна зробити наступні висновки:

 • на потреби соціальної політики заплановано пустити 5,08 трильйонів рублів в 2017 році, 4,962 - в 2018 і 5,054 - в 2019. Уряд в даному випадку демонструє схильність до скорочення соціальних потреб , Пояснюючи свої дії необхідністю економити кошти;
 • національна економіка отримає асигнування а розмірах 2,3 трильйонів рублів в 2017 році. У 2018 їй буде виділено 2,246 трлн, а в 2019 - 2,054 трильйона рублів, тобто за три найближчі роки фінансування національної економіки скоротиться з 14,2% всіх витрат до 12,9%. Досить дивним є те, що при політиці урізання витрат на дану статтю урядові фінансисти прогнозують країні швидкий економічне зростання . Не зовсім зрозуміло, які причини дане зростання можуть спровокувати - в умовах санкцій та інвестиційної блокади на іноземні інвестиції розраховувати не можна, а місцеві підприємці не можуть дозволити собі брати банківські кредити через непомірні відсотків;
 • потреби національної оборони будуть профінансовані в розмірі 950 мільярдів рублів. Зазначена цифра є відкритою частиною бюджетних витрат на цю статтю. З урахуванням закритих статей, які складають валову частину оборонних витрат, галузь отримає 2,84 трильйона рублів асигнувань. У 2018 асигнування складуть 2,72, а в 2019 - 2,856 трильйонів. За три роки фінансування збільшиться з 17,6% до 17,9% усієї видаткової частини бюджету, що свідчить про високий ступінь «мілітаризації» даного документа. Експерти підкреслюють, що єдиний порятунок для бюджету країни - це проведення структурних реформ, що стосуються виробництва, і скорочення військових витрат. Проте, ця рекомендація експертів вже який рік залишається без уваги уряду;
 • ростуть витрати на національну безпеку і правоохоронну діяльність . Силові відомства отримають 1,968 трильйонів рублів в 2017 році, 1,995 - в 2018 і 2,007 - в 2019. Частка цих витрат у бюджеті, таким чином, зросте з 12,2 до 12,6%;
 • витрати, пов'язані з утворенням , На цьому тлі виглядають не так вагомо. Міністерство освіти може розраховувати лише на 568 мільярдів за 2017 рік. У наступні два роки ця цифра зросте незначно і залишить 589 і 586 мільярдів відповідно;
 • сфера здоров'я також не викликає у уряду особливих побоювань: у 2017 році на неї планується виділити 377 мільярдів рублів, а в 2018 і 2019 роках - по 394 і 369 мільярдів рублів відповідно.

Медики і педагоги навряд чи можуть сподіватися на державну підтримку

Аналіз зірвати витрат дозволив зробити наступні висновки:

 • державні витрати на так звані «інші питання» зростуть в наступному році до 10% усієї видаткової частини бюджету і складуть 1,62 трильйона рублів, що перевищує відповідний показник 2016 року;
 • підрозділ, що має назву як «інші питання», із завидною регулярністю з'являється в дюжині напрямків, з яких варто відзначити 500 мільярдів рублів, запланованих на «окремі субсидії» для компаній і організацій та «окремі міжбюджетні трансферти», що виділяються для регіональних бюджетів;
 • 150 «таємних» мільярдів рублів буде виділено в рамках статті «Національна безпека і правоохоронні органи»;
 • статті, що включають «інші питання» і «приховані витрати», в сукупності складають близько 24% усієї видаткової частини російського бюджету.

Про дефіцит бюджету

Бюджет на три найближчі роки заплановано як дефіцитний. У 2017 році цей показник буде обчислюватися 2,74 трильйонами рублів (3,2% від рівня ВВП). Причому уряд ще не прийняв документ, але вже розглядає можливі поправки до цієї цифри - недавно Мінфін запропонував збільшити бюджетний дефіцит до суми в 3,03 трильйона рублів. За деякими прогнозами економістів даний показник може досягти 3,26 трильйонів, впритул присунувшись до позначки в 3,9% від рівня ВВП.

Таке значення стане найбільшим розривом за останні шість років. Урядові експерти в один голос заявляють, що бюджетний дефіцит цілком очікуємо і всьому виною західні санкції, але вони впевнені, що всі проблеми можуть бути подолані завдяки знаходженню додаткових джерел доходу. Перш за все, фінансисти сподіваються на якісь нові військові контракти, здатні врегулювати бюджетний дефіцит. При цьому варто навести слова, висловлені з цього приводу Володимиром Путіним.

Президент обмовився, що приймати трирічний бюджет в поточних економічних умовах, може, і рано, проте він підтримує здоровий оптимізм державних фінансистів. При цьому, якщо порівняти доходи і витрати, стає ясно, що в порівнянні з бюджетом 2016 року дохід, запланований на 2019 рік, повинен збільшитися майже на 1,4 трильйона рублів, а витрати - скоротитися на 670 мільярдів у національній валюті.

При цьому, якщо порівняти доходи і витрати, стає ясно, що в порівнянні з бюджетом 2016 року дохід, запланований на 2019 рік, повинен збільшитися майже на 1,4 трильйона рублів, а витрати - скоротитися на 670 мільярдів у національній валюті

У 2017 році дефіцит бюджету може скласти рекордні 3,9% від ВВП

Варто також врахувати і високу видаткову базу поточного року. На фінішній прямій, на яку вже вийшов бюджет 2016, Міністерство фінансів вирішило підвищити статті витрат з 16,1 трильйона рублів до 16,4 трильйонів. Якщо врахувати ще й той факт, що в зведеної бюджетного розпису очікуються зміни, які не будуть проведені через законодавчі поправки, то результат може досягти суми в 16,63 трильйона рублів.

В майбутнє фінансисти дивляться більш оптимістично, припускаючи, що вже в 2018 році країна може вийти на показник дефіциту, рівний 2,2% ВВП, а до кінця 2019 роки скоротить його до 1,2%. При цьому експерти аналітичного агентства Fitch кажуть, що Росія досі не подолала сировинну залежність, а нестабільні нафтові котирування, які поки що мають характерний тренд до зниження, можуть боляче вдарити по наповнюваності бюджету.

Держборг Російської Федерації

Як вже було сказано, державні фінансисти планують підвищити рівень запозичень, щоб покрити бюджетний дефіцит. Імовірно, в основному це будуть внутрішні позики, які складуть:

 • 1,88 трильйонів рублів в 2017 році, що в два рази вище запозичень 2016 року;
 • в 2018 році внутрішні облігації держпозики повинні будуть дати ще 1,6 трильйонів рублів;
 • в 2019 році - 1,7 трильйона в національній валюті.

Крім цього, варто врахувати, що в 2017 році підійде термін погашення облігацій, сумарна вартість яких складає 829 мільярдів рублів. Можливо, сума розміщених облігацій федеральної позики складе 1,9 трильйона рублів. При цьому Антон Силуанов зазначив, що отримувати позики від внутрішніх інвесторів потрібно з часткою обережності, щоб вони не вимагали від уряду короткострокових облігацій за високими ставками.

Варто зазначити, що зміна джерел фінансування дефіциту не випадково. У 2017 році з Резервного фонду планують взяти 1,15 трильйона, а це значить, що дане джерело буде повністю вичерпано. Подейкують, що при необхідності уряд звернеться до грошей з Фонду національного добробуту. Згідно з планами Мінфіну, дане джерело повинен буде дати 660 млрд. Р. в 2017 році і 1,14 трлн. - в 2018. Що стосується можливого поповнення даних фондів, то воно не заплановано до 1.02.2020 року.

Заради зменшення дефіциту бюджету буде підніматися обсяг запозичень

Планка запозичень на зовнішніх ринках різко опускається. Із зовнішніх джерел планують залучити не більше 7 мільярдів доларів США в 2017 році, а в наступні два - ще по 3 мільярди доларів, що відповідає рівню докризових років. Коментуючи цей факт, Антон Силуанов зазначив, що країна могла б провести рік і без зовнішнього запозичення, але уряд повинен підтримати рівень ліквідності своїх євробондів.

У 2017 році головне фінансова установа країни просто проведе рефінансування по истекающим боргах. Згідно з планом, в 2017 році Росія повинна буде викупити цінних паперів на 7,3 млрд. У.о. Відразу відзначимо: багато експертів вважають, що головний фінансист Росії лукавить. Від зовнішніх позик країна відмовиться не тому, що вони їй не потрібні, а внаслідок триваючого дії санкцій, які стосуються в тому числі сфери кредитування.

Обсяг сукупного боргу РФ на початок 2020 зросте, досягнувши позначки в 16,6 трлн. р. (16,8% ВВП), що перевищує рівень 2016 року у 1,8%. У найближчі три роки загальний обсяг держборгу збережеться на безпечному рівні. Хоча деяких економістів лякає зіставлення цифр зовнішнього державного боргу, який обчислюється 55 мільярдами доларів США, сумою внутрішньої заборгованості (майже 9 мільярдів рублів) і сумою грошових резервів, які оцінюються в 5,5 мільярда рублів.

Бюджетне питання і Чечня

Запланований бюджет, спрямований на економію коштів, вже викликав невдоволення в деяких регіонах. Нагадаємо, що після того як проект був опублікований, невдоволення скороченням фінансування Чечні через соціальну мережу Instagram висловив Рамзан Кадиров, який обіймає посаду глави цієї республіки. Кремль відреагував на цю заяву за допомогою Дмитра Пєскова, який є прес-секретарем президента РФ.

У своїй заяві Пєсков зазначив, що економіка країни характеризується труднощами, які мають відношення не тільки до федерації в цілому, але стосуються і її окремих регіонів. Президентський спікер акцентував увагу на тому, що глава країни передбачав виникнення дискусійних моментів, але дебати варто перенести в нижню палату Думи. Уряд не може керуватися невдоволенням окремих федеративних суб'єктів - воно враховує інтереси всієї країни, незважаючи на критику з регіонів.

Рамзан Кадиров висловив незадоволення мізерним фінансуванням Чечні

Не так давно Кадиров висловився, що якщо в попередні періоди влади республіки Чечня враховували політику тотальної економії бюджету, то сьогодні він змушений висловити критику на адресу бюджетного проекту. Кадиров нагадав, що республіка давно не отримує коштів в рамках федеральної цільової програми, що стосується відновлення економічної і соціальної сфери Чечні. Скорочення чеченського бюджету не дасть республіканської економіці розвиватися і негативно позначиться на соціальних зобов'язаннях.

Проте, не можна обійти увагою той факт, що за роки керівництва Рамзана Кадирова Чечня отримала з федеративного бюджету субсидування і дотування на суму 540 млрд. Р., Замикаючи трійку російських дотаційних лідерів (перші два місця займають Дагестан і Якутія). Бюджет Чечні і так на 80-87% формується за рахунок відрахувань з загальноросійського бюджету. Причому, згідно зі словами Наталії Зубаревич, директора регіональної програми Незалежного інституту соціальної політики, значну частину коштів, що надходять Грозний розподіляє абсолютно непрозорим чином.

Однак при досить солідному обсязі дотацій республіка все одно примудряється займати серед суб'єктів РФ 4 місце за показником рівня безробіття. Більш того, 53% всього незайнятого населення складають чоловіки, які перебувають у працездатному віці. При цьому рівень грошових доходів населення республіки стабільно зростає, проте велика їх частина скромно записується під статтею не «зарплата», а «інші доходи».

Висновки і прогнози

В цілому, бюджет можна сміливо назвати консервативним. Принаймні, ніяких кардинальних заходів за рішенням кризових питань він точно не передбачає, так що, по суті, Росія буде і далі проїдати залишилися резерви. Державні фінансисти кажуть, що бюджет на 2017-2019 роки ще буде коригуватися, причому робити це доведеться щорічно. Загострення зовнішніх ризиків для економіки країни фахівці не прогнозують, але говорять про можливість загострення внутрішніх ризиків.

Загострення зовнішніх ризиків для економіки країни фахівці не прогнозують, але говорять про можливість загострення внутрішніх ризиків

Багато в чому спроможність бюджету РФ залежить від нафтового ринку

Виною всьому уже згадані ціни на нафту. Крім того, Росію чекають вибори президента, а це, за словами Мінфіну, не дає можливості заздалегідь спланувати витрати. Хоча трохи незрозуміло, чому витрати на вибори не можна прорахувати і закласти в майбутній бюджет завчасно. Проте, росіян запевняють в тому, що все буде добре: інфляційні очікування знизяться практично в 3 рази при зростанні ВВП на 2,4% вже до кінця 2018 року. Втім, і ці заяви викликають у економістів відому частку скепсису.

Проект нового бюджету ще проходить завершальні погоджувальні стадії, адже документ повинен дістати схвалення не тільки Мінфіну, а й Мінекономрозвитку, перш ніж бути узгодженим з депутатами Держдуми. На кожному з етапів проект документа пройде кілька правок, і тільки після цього буде оприлюднений як затверджений фінансовий план країни.

Проте, розраховувати на значні зміни не доводиться. Швидше за все, Росія так і ввійде в нову «трилітки» з консервативним бюджетом, а уряд буде сподіватися, що зрослі ціни на нафту дозволять хоч трохи стабілізувати економічну ситуацію і підняти соціальні стандарти для населення.


(1 голосів, середнє: 5 (1 голосів, середнє: 5.00 з 5)

00 з 5)

Loading ...