Як правильно вести сімейний бюджет і поради по його економії

 1. Технічні засоби ведення розрахунків
 2. Розділи домашнього бюджетування
 3. Структурування дохідної частини
 4. Структурування видаткової частини
 5. Підведення підсумків та заключні рекомендації

Планомірне і коректне ведення сімейного бюджету дозволяє не тільки структурувати і раціоналізувати витрата коштів, а й економити. Точний контроль сімейної прибутку і витрат дозволяє вирахувати, на чому можна скоротити витрати, і вдосконалити розподіл домашніх ресурсів.

Точний контроль сімейної прибутку і витрат дозволяє вирахувати, на чому можна скоротити витрати, і вдосконалити розподіл домашніх ресурсів

Щоб заощадити, зовсім не обов'язково позбавляти себе і свою сім'ю якихось необхідних речей і задоволень. Економія сімейного бюджету, за порадами досвідчених фахівців, залежить не від самообмежень, а від того, наскільки точно сім'я вміє складати і дотримуватися певного плану.

Вам варто зрозуміти, що планування сімейного бюджету не вимагає якогось економічної освіти. Тут важливіше не знання ключових законів, за якими працює економіка, а вдало вироблений шаблон, що дозволяє чітко скласти розрахунок сімейного бюджету на місяць. Економіка і математичні розрахунки тут відіграють меншу роль.

Важливо! Ключове правило того, як вести сімейний бюджет, полягає в дисципліні і планомірності. Члени сім'ї повинні спільно домовитися про важливість формувати домашній щомісячний розрахунок, який показує співвідношення доходів і витрат.

Особливо актуальним стає питання про те, як правильно розподілити сімейний бюджет, в період, коли економіка країни перебуває на етапі кризи.

Короткий зміст

Технічні засоби ведення розрахунків

Багато людей, замислюючись над тим, як правильно скласти сімейний бюджет, спочатку лякаються технічного боку цієї справи. Подивившись якийсь складний приклад підрахунків, людина може розгубитися і подумати, що економіка в будь-якому її прояві занадто складна для нього.

Однак важливо розуміти, що сьогодні абсолютно всі люди включені в певні грошово-фінансові відносини і просто ігнорувати їх буде досить безглуздо. Тим більше що існує багато допоміжних технічних засобів для тих, хто хоче впорядкувати і раціоналізувати статті витрат сімейного бюджету. Як приклад, дуже зручними допоміжними засобами можна назвати:

 1. Стандартну офісну програму Ексель. Дуже зручно вести і підраховувати сімейний бюджет в Excel. Програма дозволяє зручно заносити і зберігати табличні дані. Спеціальні можливості автоматичного підрахунку дозволяють максимально швидко розрахувати загальні домашні витрати і доходи. Щоб не створювати шаблон вручну, ви можете безкоштовно завантажити стандартний шаблон для ведення сімейного бюджету по кнопці під цим списком.
 2. Спеціальні програми для домашньої бухгалтерії. Так, сьогодні існують і такі. Якщо добре розібратися у всіх опціонних можливості такого програмного забезпечення, можна з легкістю економити сімейний бюджет, використовуючи повністю автоматизований режим щотижневих, щомісячних, квартальних і річних підрахунків.
 3. Онлайн ресурси. Щоб не обізнаний зі складною бухгалтерській програмі, можна скористатися зручними консультативними інтернет-порталами, що допомагають будь-якому охочому зрозуміти, як правильно вести сімейний бюджет. На таких сайтах часто пропонуються автоматизовані таблиці онлайн-підрахунків. Крім того, інформацію та поради, пропоновані тут, можна приймати просто як корисний і ефективний приклад того, як навчитися економити, складаючи чітко планований і розрахований графік домашніх витрат і надходжень.
 4. Сімейний бюджет в зошиті. І нарешті, можна просто завести блокнот або зошит, в якій буде детально розписуватися місячна структура сімейного бюджету. Така домашня книга обліку доходів і витрат може розглядатися як хороший приклад для дітей відповідального ставлення до ресурсів сім'ї. Натисніть для збільшення прикладу під цим списком справа.

На цьому відео автор шаблону докладно розповідає як враховувати бюджет вашої родини в Excel:

В цілому составляемая регулярно таблиця сімейного бюджету грає дуже важливу виховну роль. Якщо в сім'ї є діти, то вони будуть з ранніх років привчатися до дисциплінованого відношенню до загальних фінансів. Та й дорослій людині ніколи не пізно почати більш відповідально підходити до власних зобов'язань, що належать до сфери загальносімейних грошових відносин.

Розділи домашнього бюджетування

Будь-яка бюджетна кошторис в принципі є складений взаєморозрахунок доходів і витрат. Це в загальному. Можливість же виділення ресурсів збереження і економії домашніх засобів з'являється при більш ретельному аналізі обох складових такого кошторису.

Які ж види сімейного бюджету бувають, і як правильно структурувати дохідні і видаткові статті, щоб знайти способи отримувати якийсь зекономлений залишок?

Структурування дохідної частини

Структурування дохідної частини

Щоб регулярно і коректно оцінювати доходи, одержувані сім'єю, необхідно чітко проаналізувати структуру фінансових надходжень. Зазвичай в таку структуру входять наступні пункти:

 • заробітна плата дружини і чоловіка;
 • соціальні допомоги, одержувані з того чи іншого приводу;
 • регулярні і разові підробітки (сьогодні вони поділяються на онлайн і оффлайн додатковий заробіток);
 • отримання відсотків по депозитах або дивідендів (може бути як щомісячним, так і річним);
 • непередбачені надходження (грошові подарунки, виграш в лотерею або в букмекерській конторі, отримання несподіваного спадщини).

Вибудовування чіткої структури дохідної частини сімейного бюджету дозволяє сформувати середній показник, який і буде певним орієнтиром на кожен місяць. Додаткові або несподівані надходження будуть сприяти появі позитивного відхилення в доходах. У свою чергу такі неприємні події, як затримка або зниження зарплати, переклад одного з членів сім'ї на неповну ставку, будуть приводити до дефіциту дохідної частини.

Важливо! Варто врахувати і той факт, що гроші можуть надходити в сімейний бюджет в різних формах. Так, частина доходу може бути отримана готівкою, інша - на банківські карти, третя - на електронні гаманці платіжних систем і т.д.

Тут теж можна застосувати раціоналізаторський підхід. Готівка краще витрачати в звичайних магазинах. З карт - розплачуватися за інтернет-банкінгу, наприклад, за комунальні послуги. А електронні гроші можна вигідно використовувати при розрахунках в інтернет-магазинах. Варіанти можуть бути різними, але ніколи не варто поспішати перетворювати одні грошові форми в інші, наприклад, переводити зарплату, одержувану на банківську карту.

Структурування видаткової частини

Більш складним є складання кошторису щомісячних домашніх витрат
Більш складним є складання кошторису щомісячних домашніх витрат. Тут можуть з'являтися самі непередбачені пункти, здатні помітно змінити вже готовий і детально вирахуваний баланс домашніх доходів і витрат. Незважаючи на це, щомісячне складання детального переліку статей витрат допомагає впорядкувати і раціонально скоротити цю частину сімейної кошторису. Першим пунктом тут необхідно встановити обов'язкові передбачені витрати, до яких зазвичай відносяться:

 • виплата за кредитами (іпотечним, споживчим, автомобільним, освітнім і т.д.);
 • формування фонду сімейних заощаджень (сьогодні це зручно робити за допомогою особливих банківських депозитів, куди щомісяця можна вносити певну суму);
 • щомісяця частину сімейного бюджету витрачається на оплату житла (це досить стабільна сума, яку теж можна віднести до обов'язкових витрат, навіть якщо квартира знаходиться не у власності, а знімається);
 • оплата регулярних рахунків (за телефон, інтернет, кабельне телебачення, паркувальне місце та ін.);
 • інші платежі (наприклад, оплата освіти дітей в університеті або приватній школі).

Наступною частиною кошторису обов'язково будуть так звані змінні витрати. До них можна віднести найрізноманітніші витрати, поширеними серед яких традиційно вважаються наступні:

 1. Купівля продуктів харчування. Тут витрати від місяця до місяця в кожній родині поступово стабілізуються, однак можуть бути і непередбачені зміни, пов'язані з днями народження, святами, виїздами на пікнік. Будь-який святковий стіл або необхідність посадити на дієту одного з членів сім'ї можуть змінити цю частину витрат.
 2. Особисті витрати подружжя. Тут можуть враховуватися найрізноманітніші покупки (від абонемента в спортзал до необхідності купити подарунок колезі на день народження).
 3. Покупка одягу, взуття, побутової техніки. Тут можуть з'явитися непередбачені і, найголовніше, великі витрати.
 4. Засоби особистої гігієни та побутова хімія. Несподівано чоловікові може знадобитися дорогий верстат для гоління, а дружині - шампунь від випадіння волосся.
 5. Витрати на дітей. Тут часто гроші витрачаються на іграшки, подарунки, шкільне приладдя, походи в розважальні парки і т.д.
 6. Купівля лікарських препаратів. Кожна людина може непередбачено захворіти, а будь-який похід в аптеку сьогодні обходиться в досить вагому суму.

В кожному окремому випадку перелік несподіваних витратних статей може сильно різнитися. Важливо, щоб в сім'ї існувала можливість виділення на цю частину бюджету достатньої суми грошей.

Підведення підсумків та заключні рекомендації

Самим же важливим етапом ведення сімейного бюджету є підведення підсумкового балансу. Якщо з місяця в місяць співвідношення доходів і витрат вигідно відрізняється на користь першої складової, то можна вважати сімейне бюджетування вдалим. У таких випадках можна замислюватися про придбання дорогих покупок (нового автомобіля, квартири або заміського будиночка).

Якщо ж кожен раз місячний бюджет йде в мінус, необхідно ретельно проаналізувати всі статті витрат для пошуку можливостей додаткової економії.

Рекомендуємо подивитися цікаві думки дівчини на YouTube з обліку витрат і доходів:

Які ж види сімейного бюджету бувають, і як правильно структурувати дохідні і видаткові статті, щоб знайти способи отримувати якийсь зекономлений залишок?