Як планувати і вести сімейний бюджет

 1. Типи сімейного бюджету - планування
 2. роздільний
 3. змішаний
 4. Загальний
 5. Що потрібно враховувати при плануванні сімейного бюджету
 6. доходи
 7. витрати
 8. власне житло
 9. Резервна частина або «подушка фінансової безпеки»
 10. інвестиції
 11. Методи ведення сімейного бюджету
 12. Точне ведення витрат
 13. Чотири конверти
 14. Таблиця сімейного бюджету
 15. Як скласти сімейний бюджет в Excel
 16. роздільний бюджет
 17. Змішаний тип сімейного бюджету
 18. Сервіси і програми для зручного планування і ведення сімейного бюджету
 19. Корисні поради

Типи сімейного бюджету - планування

При плануванні бюджету потрібно врахувати його тип, який притаманний саме вашій родині. Визначтеся, який він у вас буде: роздільний, загальний або змішаний. Обговоріть пріоритети кожного з подружжя (освіта, інвестиції, кредити, створення власного бізнесу) і тільки після цього починайте планування сімейного бюджету.

роздільний

Роздільний сімейний бюджет здобув особливу популярність за кордоном, але і в нашій країні в багатьох сім'ях практикується подібний спосіб розподілу фінансових коштів. Роздільний бюджет зазвичай вважають за краще забезпечені і успішні люди, коли на ведення домашнього господарства виділяється певна сума, решту грошей кожен із подружжя витрачає на особисті потреби.

переваги:

 • можна зібрати на особистому рахунку значну суму;
 • менше приводів для сварок в сім'ї;
 • відсутність сімейних тяжб в разі розлучення.

недоліки:

 • якщо є діти, то роздільний сімейний бюджет не підійде: скидатися на кросівки або машинку синові дивно;
 • для людей, що представляють життя в родині як спільну діяльність, подібні відносини також не підійдуть - їм буде складно зрозуміти, як можна мати щось окремо від загальних інтересів сім'ї;
 • перетворювати сімейні відносини в виключно ділові можна.

змішаний

Змішаний тип сімейного бюджету передбачає виділення, наприклад, 80% зарплати дружини і чоловіка на ведення господарства, решту кожен витрачає на себе. Якщо подружжю вдалося накопичити на дорогу річ або виникли непередбачені обставини, то правила змінюються. Із загальної каси можна взяти гроші, коли вони знадобилися.

переваги:

 • чесний підхід до того, у кого доходи менші;
 • особисті кошти є у кожного з подружжя, і просити грошей не треба;
 • подібний підхід до грошей говорить, що відносини у подружжя усталені і дорослі.

недоліки:

 • ведення змішаного сімейного бюджету не підійде, якщо працює тільки один з подружжя;
 • ні у чоловіка, ні в дружини немає бажання брати на себе відповідальність за спільні гроші;
 • один з подружжя замовчує про частину доходів.

Загальний

Найбільшого поширення набув загальний тип, при якому обоє приносять в родину всі отримані гроші, а потім вирішують, куди їх витратити.

переваги:

 • говорить про довірчі стосунки між чоловіком і дружиною;
 • чоловік, який не працює або отримує меншу зарплату не відчуває себе збитковим;
 • можна робити великі придбання, так як дві зарплати це зазвичай значна сума.

недоліки:

 • не підійде сім'ям, де один з подружжя може в усьому собі відмовляти, щоб купити телевізор, а інший може не замислюючись купити щось особисто для себе;
 • чоловік або дружина погано переносять відсутність особистих грошей;
 • не рекомендується подібний тип бюджету для сімей, де один з подружжя патологічно жадібний або веде аскетичний спосіб життя і його мало цікавлять потреби і бажання коштів другої половини.

Що потрібно враховувати при плануванні сімейного бюджету

Починаючи складати сімейний бюджет на місяць, проаналізуйте доходи і витрати за попередні місяці. Щоб це зробити, необхідно заздалегідь почати вести облік грошових коштів. Маючи на руках подібні дані, планування витрат труднощів не викличе.

Основні складові сімейного бюджету:

 • доходи чоловіка і дружини (зарплата, соціальні виплати, пенсія, підробітку);
 • витрати (обов'язкові, на дітей, сім'ю, особисті);
 • резервний фонд ( «подушка фінансової безпеки»);
 • інвестиції.

доходи

У доходи при загальному сімейному бюджеті включаються заробітна плата дружини і чоловіка. Якщо заробітки нестабільні, то розумно відкладати частину грошей, формуючи «подушку безпеки» на випадок невеликого надходження грошей. У тому місяці, де в сімейний бюджет надходить велика сума, відкладіть 20% і більше, якщо виходить.

витрати

Розраховуючи витрати, враховуйте доходи, вони обов'язково повинні відповідати один одному. Якщо порушити це правило, то неминуче з'являться борги.

Поради, як зменшити видаткову частину:

 1. Купуйте менше. Це дозволить заощадити не тільки гроші, але і час. Якщо ви купите менше продуктів, то кількість викидається простроченої їжі зменшиться, а іноді викидати буде нічого. Заздалегідь складений список покупок дозволить уберегтися від спонтанних придбань.

Не звертайте уваги на поради психологів пройтися по магазинах для підняття настрою, а також на рекламу. Настрій буде завжди хорошим, якщо в гаманці будуть гроші, незапланований шопінг сприятиме тільки миттєвому і нетривалому підвищенню настрою. Спочатку змінити звички буде складно, але з часом все прийде в норму.

 1. Купуйте дешевше. Зазвичай дорого обходяться речі і їжа, куплена під впливом реклами. Наприклад, купівля дорогого мобільного телефону, тільки тому, що його відмінно розрекламували, і він вважається престижною річчю. Іноді власні продукти виробництва великих супермаркетів нічим не поступаються іншим більш розрекламованим маркам. Контролюйте свої бажання, пошукайте більш вигідні у фінансовому плані варіанти, вчіться торгуватися.
 2. Аналізуйте. Ретельно записавши свої витрати і проаналізувавши їх, ви зможете дізнатися, куди йде велика частина коштів. Роблячи покупки, ви не помітите багатьох нюансів, вони спливуть тільки при аналізі зроблених придбань. Подібний прийом дозволить контролювати витрати.
 3. Попереджайте зайві витрати. Наприклад, під час приготування їжі бережіть одяг, можна змінити повсякденні вбрання на домашні або надіти фартух. Продовжити термін служби взуття дозволить догляд за нею: використовуйте креми, спреї, лаки, своєчасно очищайте від забруднень.
 4. Використовуйте готівку. Психологічно розлучитися легше з безготівковими грошима, ніж відраховувати готівку.

власне житло

Якщо свого будинку або квартири немає, то варто включити в сімейний бюджет графу «накопичення грошей на власне житло». Проживання з батьками створює умови для додаткових конфліктів і не дозволяє будувати сімейне життя самостійно, тому не зовсім зручно.

Резервна частина або «подушка фінансової безпеки»

У цю частину сімейного бюджету включаються фінанси, які можуть стати в нагоді в разі виникнення непередбачених обставин. Обов'язково повинен бути резерв коштів, який дозволить родині прожити кілька місяців, якщо один з подружжя втратить роботу. Для покупки або ремонту поламаної побутової техніки (наприклад, пральної машини) також використовується резервний фонд.

інвестиції

Це частина сімейного бюджету, яка буде приносити пасивний дохід. Це вклад у банку, нерухомість, акції.

Найрозумніше - позбутися від боргів і кредитів якомога швидше, так як вони негативно впливають на психологічний стан. Постарайтеся накопичити інвестиції, щоб отримувати в майбутньому пасивний дохід, бюджет сім'ї від цього дуже виграє.

Методи ведення сімейного бюджету

Один з простих, але дуже ефективних методів ведення сімейного бюджету - розділити його на три основні частини:

 • 50% доходів витрачається на оплату комунальних, житла, продуктів;
 • 30% витрачається на розваги та інші необов'язкові витрати;
 • 20% йдуть на погашення кредитів і боргів або відкладаються в якості заощаджень.

Один з варіантів цієї методики передбачає 20% доходів витратити на формування фінансової «подушки безпеки» і погашення боргів, а 80% - на інші потреби. Існують і інші методики ведення бюджету сім'ї, найбільш популярні «Точне ведення витрат» і «Чотири конверта».

Точне ведення витрат

Ведення сімейного бюджету за допомогою цієї методики припускає ретельне фіксування кожної витраченої копійки. Вона зажадає сил і часу, що з лишком окупиться значною економією фінансових коштів (до 20% доходу). Мало хто здатен записувати кожне придбання, включаючи продукти харчування, але робити це доведеться щодня, для чого краще скористатися таблицею Excel.

Створіть в Excel табличку, де свої витрати розділіть на 5 колонок. В першу запишіть комунальні платежі (світло, інтернет, оренда житла). У другу - придбання продуктів харчування, в третю - оплату особистих потреб, в четверту - витрати на розваги, в п'яту - непередбачені витрати. Увечері заносите витрачену суму в кожну з колонок (якщо витрати були) і в кінці місяця ви побачите реальні витрати. Це дозволить підходити більш обдумано до розподілу грошей.

Можна додати інші колонки, адаптувавши таблицю особисто для себе, наприклад, побутова хімія, догляд за домашнім тваринам, дитиною, батьками. Головне - не забувати фіксувати кожну дрібницю і ви зрозумієте, як розподілити сімейний бюджет більш розумно.

Найбільш популярна таблиця ведення сімейного бюджету.

Найбільш популярна таблиця ведення сімейного бюджету

Чотири конверти

Методика підійде для тих, хто не в змозі записувати кожну витрачену копійку. Як тільки отримана зарплата, відразу ж відкладіть 20% - це будуть заощадження. Сплатіть комунальні послуги, а гроші, що залишилися розділіть на 4 рівних частини і покладіть в конверти. Кожен з них буде складати ваш тижневий бюджет. Якщо тиждень закінчився, а в конверті залишилися гроші - можете витратити їх на себе або відкласти в заощадження.

Подібна методика хороша тим, що не вимагає кропіткої обліку витрат. Як тільки ви почнете обдумано витрачати гроші, пропаде бажання спонтанних придбань.

Як тільки ви почнете обдумано витрачати гроші, пропаде бажання спонтанних придбань

Таблиця сімейного бюджету

Одномоментно таблиця витрат сімейного бюджету не може бути складена. Буде потрібно досконально з'ясувати, на що витрачаються гроші. На це піде 1-2 місяці. Кращий варіант - зробити таблицю в MSExcel, це дозволить вносити докладні пояснення до кожного документу, так як програма включає в себе кілька взаємопов'язаних табличок.

Як скласти сімейний бюджет в Excel

При загальному сімейному бюджеті таблицю щодня скрупульозно вносяться доходи і витрати сімейного бюджету, причому спочатку необхідно заповнити графи «доходи». Потім плануються обов'язкові витрати:

 • повернення боргів;
 • створення резервів (заощаджень);
 • формування капіталу сім'ї.

Наступний крок - планування поточних витрат:

 • загальних (на дітей, змінних, постійних);
 • особистих витрат чоловіка і дружини.

Сюди ж можна додати колонку «непередбачені витрати», які можуть бути не більше 10% від суми доходу.

Витрати в сімейному бюджеті дуже різноманітні і для повноти картини бажано їх розписати, як можна докладніше. Спочатку запишіть витрати, а потім поділіть їх на підвиди. Зазвичай щомісяця вони повторюються, тому потрібно буде поміняти тільки цифри, заново вносити «шапку» таблиці не доведеться. Встановіть в графі «Разом» і «Відхилення» автоматичний підрахунок суми.

роздільний бюджет

В цьому випадку таблицю сімейного бюджету поділіть на дві таблички: особистого бюджету кожного з подружжя, де вкажіть доходи кожного з подружжя окремо. У загальній частині повинні знаходитися витрати на потреби сім'ї, утримання дітей і особисті витрати.

Змішаний тип сімейного бюджету

Спочатку сформуйте особисті витрати окремо кожного з подружжя. Це може бути відсоток від общесемейного доходу або власного доходу чоловіка та дружини. Частину розподіліть на потреби сім'ї.

Сервіси і програми для зручного планування і ведення сімейного бюджету

 • Існують програми для ведення домашньої бухгалтерії, наприклад, AlzexPersonalFinance, в основі якої лежить поділ на категорії доходів і витрат. Це дає можливість без вивчення і аналізу звітів побачити, куди витрачалися гроші. Програму можна завантажити на флешку, встановити на будь-який зовнішній диск і мати версію для планшета або мобільного телефону завжди при собі.

Існують дві версії AlzexPersonalFinance:

 1. Персональна - призначена для одного користувача, додаткові опції можуть бути недоступні.
 2. Комерційна - розрахована на одного користувача, при цьому мається доступ до всіх опцій програми (обмеження прав доступу, облікові записи користувачів, події, контрагенти, завдання).

AlzexPersonalFinance має широкі можливості і необмежену вкладеність деревовидної системи категорій, існує велика кількість міток для кожної транзакції. Ведеться облік кредитів і боргів, відстежуються фінансові цілі і контролюються витрати. Звіти можуть бути представлені в графічному вигляді і виведені на друк. Можлива організація транзакція по днях в календарі.

 • програма AlzexPersonalFinance

Скориставшись цією програмою, ви не тільки зрозумієте, як вести сімейний бюджет, але і будете робити це максимально розумно.

Ще одна програма для ведення бюджету сім'ї називається «Економка», розробником є ​​компанія AmoSoft. Програма дозволить зробити фінансове становище стабільним і контролювати витрати. Відмінні риси - простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, «економки» можуть користуватися навіть люди, далекі від бухгалтерського обліку і комп'ютерів.

Приділіть введення даних кілька хвилин щодня і в кінці місяця ви побачите максимально повну картину стану фінансів в сім'ї. Звіти надаються в графічному вигляді, що дозволяє наочно побачити сильні і слабкі сторони сімейного бюджету.

 • Звіти в програмі «Економка»

Програма підкаже, як економити сімейний бюджет, запобігши необдумані витрати.

 • «Домашні фінанси» - програма поєднує в собі гнучкість і надійність в організації руху сімейних грошей.

Інтерфейс відрізняється продуманістю і простотою, інтуїтивно зрозумілий навіть для не дуже досвідчених користувачів. Програма дозволить виявити слабкі місця сімейного або особистого бюджету, а також організувати оптимальне рух фінансових коштів.

 • "Домашня бухгалтерія".

Програма проста у використанні, при цьому в ній ви знайдете всі необхідні функції:

 1. облік прибутку і збитку;
 2. планування платежів;
 3. облік боргів;
 4. контроль рахунків;
 5. валютні курси.

Єдиний мінус «Домашньої бухгалтерії» - за користування нею доведеться заплатити 500 рублів.

MoneyTracker призначена для обліку, користуватися нею зручно, але необхідно буде повозитися і розібратися що до чого, так як в програмі є дуже багато функцій. Відмітна риса програми - можливість контролю зміни цін в магазинах, що дозволяє скласти прогноз бюджету на місяці чи рік. Є утиліта, яка показує як багато ви витрачаєте (зелененький індикатор - все добре, червоний сигналізує, що сімейний бюджет в небезпеці).

Програмою «ДомФін» можна користуватися безкоштовно, інтерфейс відрізняється примітивністю: чітко і конкретно виставлені функції для ведення обліку. Інтуїтивно зрозуміло, куди записати витрати і де повинні бути зафіксовані доходи.

За користування програмою доведеться заплатити 500 рублів. У безкоштовної версії можна користуватися тільки одним рахунком, що незручно. Негативний момент - в AceMoney є тільки одна операція: транзакція, відділень «доходи» і «витрати» ви не знайдете.

Переваги AceMoney:

 • можна вести облік цінних паперів і акцій;
 • є шаблони, за якими можна розподіляти витрати (комунальні платежі, продукти харчування), робити їх своїми руками не доведеться;
 • можна стежити за станом ваших рахунків в банку (наприклад, під яким відсотком лежать гроші).

Щоб підібрати оптимальну програму саме під власні потреби, необхідно чітко розуміти мету, якої ви хочете досягти. Також програма повинна підбиратися з урахуванням особливостей конкретного сімейного бюджету. Для деяких певні функції абсолютно марні і ніколи не знадобляться.

Корисні поради

Кілька корисних рекомендацій допоможуть вам почати правильно планувати сімейний бюджет:

 1. Не забувайте причину, по якій ви вирішили зайнятися плануванням сімейного бюджету. Це не тому, що так треба або хтось сказав, а для того, щоб, наприклад, скоротити витрати.
 2. Чітко визначте для себе кінцеву мету ваших дій. Наприклад, до кінця року зібрати на автомобіль.
 3. Облік доходів і витрат повинен бути дуже точним і ретельно.
 4. Продумайте шляхи формування «подушки фінансової безпеки» сім'ї.
 5. Відкладайте гроші на депозитні рахунки в банку без можливості їх зняття до кінця періоду. Існують вклади, які можна поповнювати, але не можна знімати до настання певної дати.
 6. Дивіться на власні дії реально: не можна стати асом у веденні сімейного бюджету за один місяць, починайте з малого.
 7. Не бійтеся щось докорінно змінити в сімейному бюджеті. У житті постійно щось змінюється, в тому числі розмір заробітної плати і витрати.
 8. Одну велику мрію поділіть на кілька дрібних кроків, це полегшить шлях до досягнення мети.

Як заощадити гроші і зберегти сімейний бюджет

Корисні статті:

 1. Робота на дому без вложений і обману для жінок
 2. Як заробити гроші в інтернеті - перевірені і актуальні способи