Суперфуд під питанням: Всі їдять водорості - навіщо? - Wonderzine

Текст: Карина Семба

Водорості - не новинка серед Суперфуд, але щороку з ним трапляється новий виток популярності: учора бурі, сьогодні - синьо-зелені, спочатку у вигляді харчових добавок, потім - як інгредієнт в стравах. Знаменитості від Мадонни до Гвінет Пелтроу щосили нахвалюють салати і біодобавки з водоростей, послідовники здорового харчування приписують їм протизапальний ефект, поліпшення стану кісток і шкіри, благотворний вплив на імунітет. Ми спробували розібратися, що з цього маркетинг, а що - реальні факти, і так морські рослини корисні для всього і відразу.

Деякі прояви моди на корисне харчування не такі прості і доступні, як хотілося б, і не припускають півзаходів. Нам кажуть, що збалансованого раціону недостатньо - потрібно слідувати певним правилам і трендам. Їх стає все більше, і після палеодіети і макробиотики спіруліновий бум вже нікого не дивує. Більш того, доводи на його користь здаються переконливими. Вважається, що популярні сьогодні синьо-зелені водорості багаті білками, залізом, кальцієм і всілякими вітамінами і при цьому засвоюються організмом на всі сто. Спіруліну, хлорелу та інші різновиди скуповують на сайтах від iHerb до Аmazon - в капсулах і порошку, в сухому або замороженому вигляді. Водорості додають в смузі, фреші і основні страви, продають в еколавках і рекламують в веганських ресторанах, а автор блогу Skinny Confidential Лорін Евартс заявляє, що п'є «зелені» шоти певної фірми замість текіли.

Втім, першими в здоровому харчуванні закріпилися НЕ спіруліна і хлорела, а бурі водорості. Напевно, кожен з нас хоч раз встиг спробувати «корисну» морську капусту (ламінарію) - її цінують за високий вміст йоду, заліза, вітамінів А і С. Нори, які використовують в приготуванні суші, теж хвалять за універсальну корисність, а ундарію, або вакаме, прийнято вважати багатою кальцієм. І якби ж то справа була в поживних властивостях (втім, в горіхах і брокколі не менш корисних речовин). Любителі водоростей стверджують, що до складу вакаме входить фукоксантин - речовина, яка сприяє спалюванню жирів і збільшує швидкість утворення білків в організмі. Незрозуміло, скільки водоростей в день потрібно поїдати для відчутного фітнес-ефекту і чи безпечно це буде.

Поточний бум на водорості припав на синьо-зелені. Згадана спіруліна, без якої в наші дні не обходиться жодне меню в соковому барі, придбала популярність ще в кінці 90-х. Тоді все більше людей стали переходити на рослинну дієту і виникло питання про надійне джерело білка і вітамінів групи В. Але справжня галас серед прихильників здорового харчування сьогодні відбувається навколо водорості AFA (афанізоменон флос-аква). Найпопулярніший на ринку афанізоменон росте в вулканічному озері Кламат в штаті Орегон, США. Виробники цих БАДів стверджують, що найтонші трав'янисті волокна відрізняються високою концентрацією 65 вітамінів, мінералів, амінокислот, складних вуглеводів і жирних кислот. У 90-х цими водоростями годували скакових коней, а потім Тамера Кемпбелл, директор компанії з виробництва харчових добавок E3Live, вирішила продавати продукт людям.

Серйозне лобі будується навколо благотворного впливу морських рослин на імунітет. Любителі Суперфуд часто підкріплюють свої переконання результатами наукових досліджень - такими, як, наприклад, дані доктора Еріка Гершвіна з Каліфорнійського університету, опубліковані в якомусь «Журналі лікувального харчування» (Journal of Medicinal Foods). доктор Гершвін пише : «Ми виявили, що поживна водорість спіруліна збільшує вироблення інтерферону гамма в 13,6 разів, а інтерлейкіну-4 і 1-бета - в 3,3 рази». Це маркери імунної системи, тобто, простіше кажучи, деякі вчені вважає, що спіруліна зміцнює імунітет.

Імунна система - система складна, «зміцнити» її одними водоростями навряд чи вдасться . Що стосується наукових досліджень, справа в тому, що випробування Гершвіна та багато інших подібного роду - це попередні базові дослідження, спрямовані на виявлення фундаментальних якостей речовини. Це як би «сферичний кінь у вакуумі»: такі дані дуже слабо відображають реальний вплив водоростей на організм людини. Історія науки доводить, що з безлічі речовин, що показують багатообіцяючий ефект в лабораторіях на штучно вирощених клітинах і піддослідних щурах або свинях, далеко не всі в результаті виявляються такими ж корисними для людей (недавно ми розповідали про це в матеріалі про сумнівну користь вина ). Потрібні ретельні клінічні випробування за методом подвійного засліплення - коли ні випробовувані, ні той, хто оцінює результати, не знають, яка група людей приймає діюча речовина, а яка - плацебо. Крім того, повинні враховуватися всі маркери стану піддослідних. Наша фізіологія занадто складна, щоб так безтурботно екстраполювати попередні дані.

Сьогодні багато лікарів сходяться на думці, що в спіруліни і АФА у вигляді харчових добавок міститься нехтує мала - тобто абсолютно незначне - кількість поживних речовин, так що розраховувати можна, скоріше, на ефект плацебо, як і в випадку з гомеопатією. Правда, плацебо, яке при неуважному виборі і необережному вживанні може викликати алергію, розлади нирок, печінки і нервової системи, а також рідкісні небезпечні захворювання, - не найкращий вибір. У сирому ж вигляді багато спіруліни і АФА вжити складно (і не потрібно). До того ж ці водорості не містять ніяких поживних речовин, які не можна отримати зі звичайної їжі.

І поки вчені говорять про мізерно малих кількостях корисних речовин в Бадах, заявлені в рекламі властивості продовжують вводити людей в оману. Переконливі докази користі вимагають часу і витрат на належні лабораторні дослідження і клінічні випробування, але, зареєструвавши сумнівні капсули як дієтичні добавки, можна стверджувати, що вони зміцнюють здоров'я, «стимулюючи організм до самовідновлення». Відповідно до Акту про дієтичні добавки FDA ( Dietary Supplement Health and Education Act ), Закономірність така: поки виробник не заявляє, що афанізоменон флос-аква або спіруліна лікують конкретну хворобу, він абсолютно «чистий» і може скільки завгодно рекламувати свої біодобавки. У свою чергу, люди сприймають їх як панацею, чують про «харчування стовбурових клітин» і вважають за краще біодобавки походу до лікаря. У Росії і багатьох інших країнах СНД ситуація не краща, ніж в Західній Європі і США: ніякої FDA у нас немає, зате гомеопатія і Травнічество процвітають.

Розвиток нового тренда на ринку відбувається в тому числі завдяки надмірно жорсткого, орторексічному погляду на здорове харчування. Його послідовники рекомендують споживати тільки «екологічно чисті» продукти, певні порції білків, жирів і вуглеводів, а також максимальну кількість вітамінів і мінералів. Насправді норма для кожного організму своя, і варто орієнтуватися тільки на умовний діапазон допустимих кількостей для різного віку і рівня фізичної активності. До того ж існує дуже мало доказів того, що великі дози вітамінів і мінералів дають організму щось «зверху», крім запобігання дефіциту цих самих вітамінів. Зате відомо, що перевищення норми може серйозно нашкодити .

Салат з морської капусти і фруктовий смузі з спіруліна навряд чи комусь зашкодять, а деяким, можливо, допоможуть відчувати себе здоровішими. Правда, є дані і про те, що деякі синьо-зелені водорості можуть бути токсичні і викликають масове цвітіння озер, в яких виростають. Мова звичайно не йде про водоростях в тих водоймах, де їх вирощують для харчування, але дієтологи все одно рекомендують вживати АФА, спіруліну і інші морські рослини з обережністю і попередньо з'ясувавши їх походження. «Не потрібно замінювати шпинат і лохину на смузі з водоростей, - розповідає дієтолог Стефані Кларк в матеріалі The Cut . - Сьогодні питання навіть в тому, чи варто додавати їх до основного раціону ».

фотографії: Jenifoto - stock.adobe.com, koosen - stock.adobe.com, Andrey Starostin - stock.adobe.com, iHerb