Змішання світла - візуальний контакт!

 1. обладнання, що використовується
 2. Зовсім трохи теорії
 3. Спеціальні позначення
 4. Зйомка білого поля на цифру
 5. Мінуси одиночної спалахи
 6. Коротка методика тестової зйомки
 7. Частина 1. Тільки спалаху
 8. B. Деталі
 9. C. Деталі
 10. короткі висновки
 11. Частина 2. Змішання світла
 12. короткі висновки
 13. B. Ванна кімната
 14. короткі висновки
 15. Частина 3. Зйомка інтер'єру.
 16. Коротка методика зйомки
 17. кухня
 18. кімната
 19. Кімната і кухня
 20. коридор
 21. Основні висновки
Цифра - плівка (позитив-негатив)

Дана стаття - це спроба поєднати і зіставити в «одному кадрі» цифрову і плівкову фотографію (причому як негативну, так і позитивну складову), показавши, як та і інша сторона «бачить» і відображає контрольний об'єкт при варіації суміші різного освітлення (спалах; спалах, «б'є» в золотий відбивач або парасольку, і галогенні лампи через софтбокс), при різних умовах зйомки (варіації витримки), а також як вони доповнюють один одного в їх розгортанні «суперечці»: «Що краще - плівка або цифра?» В якості тестового сюжету була виб ана портретна зйомка в різних умовах, а також зйомка складних багатопланових інтер'єрів.

обладнання, що використовується

Casio QV-3000EX - 3,3-мегапіксельна цифрова фотокамера. При зйомці використовувався режим денного світла. Чутливість - 100 одиниць ISO. Розмір і якість кадру - максимальне. Діафрагма і витримка встановлювалися по флешметра вручну.

Olympus E-10 - 4-х мегапіксельна цифрова камера. При зйомці використовувався режим денного світла. Чутливість - 64 одиниці ISO. Розмір і якість кадру - максимальне. Діафрагма і витримка встановлювалися по флешметра вручну.

Фотокамера Canon EOS 50 з двома об'єктивами Canon 28-80 (1: 3,5-1: 5,6) і Sigma APO 70-210 (1: 3,5-1: 4,5). Зйомка велася на плівку Kodak Profoto 100, яку виявляли і потім друкували фотографії формату 10 × 15 см в звичайних пунктах проявлення «Сивма» і далі сканували на апараті NeuHaus 4800 в режимі оптичного дозволу 300 dpi.

Среднеформатная фотокамера Asahi Pentax 67 з ширококутним об'єктивом Super Takumar 6x7 1: 3,5 / 55 mm. Зйомка велася на плівку Fuji Velvia 50, яку виявляли у професійній фотолабораторії з подальшим скануванням її на сканері Agfa Duoscan HiD в режимі оптичного здатністю 2000 dpi.

фотоспалахи - Sigma EF-500 Super .

Фотоспалах - The BAREBulb. Tristar Photo (заповнює спалах з напівсферичним матовим склом). У всіх випадках ця спалах розташовувалася на висоті близько 2-х метрів і була спрямована під кутом 45-60 градусів в стелю. Провідне число даного спалаху при відстані до об'єкта зйомок 3-5 метрів було порівняно з провідним числом Sigma EF-500 Super при її роботі через парасольку «на просвіт».

Всі спалахи мали так звану «пастку світла», і синхронізація здійснювалася по світловому імпульсу від спалаху, електрично пов'язаної з фотоапаратом.

Флешметр - Sekonic L-508 - використовувався для отримання правильної експозиції (діафрагми) при зйомці зі спалахами.

Відбивач Hensel Studiotechnik «Золото», «Срібло» і «Білий» (165 см), в який «била» одна з спалахів, будучи одним з повновагих джерел світла і створюючи ефект присутності «золота».

Джерело світла Unomat 300 (LX301 Z, 300 Вт) з галогенною лампою, який світив через невеликий Софтбокс 30 × 40 см на відстані 1,5 метрів до об'єкту, що знімається.

Для розсіювання світла спалахів використовувалося, по-перше, спеціальне рассеивающее матове скло на самій спалаху, і по-друге, що розсіює парасольку, що працює на просвіт; що відображає парасольку, а також софт-бокси (40 × 60 см).

Зовсім трохи теорії

Всі безліч можливих джерел світла в фотографії намагаються звести до двох основних типів, які відрізняються один від одного своєю колірною температурою (вимірюваної в Кельвіна - «К»), а також профілем спектра у видимій області і, як наслідок, своїм впливом на фотоплівку і ПЗС матрицю. Це 1) денне світло (за міжнародною угодою за стандарт прямого сонячного світла прийнято випромінювання з колірною температурою 5400 К; приблизно до тієї ж температури збалансовані і імпульсні джерела світла - спалахи, широко застосовуються в фотографії і дуже часто на практиці замінюють собою істинно сонячне світло) і 2) штучне світло ламп розжарювання. Звичайні побутові лампи мають колірну температуру 2500 К. В фотографії прийнято орієнтуватися на кварцові галогенні лампи з колірною температурою 3200 К. Ці лампи мають колбу з кварцового скла, заповнену інертним газом з невеликою кількістю галогену (йоду, брому та фтору), завдяки чому різко зменшено випаровування вольфраму нитки, доведеної до температури, близької до температури плавлення. Людське око сприймає світло настільки гнучко, що зазвичай ми не помічаємо різниці в кольорах при різних джерелах освітлення, чого не можна сказати про фотоплівках і цифрових камерах. Цифрові фотокамери зазвичай знають про існування різних джерел світла, що відображається в спеціальному Меню. Плівки і інші фотоматеріали спочатку збалансовані для сонячного (зазвичай маркуються буквою «Д» або «D» від Daylight) або штучного світла (зазвичай маркуються буквою «Л» або «T» від Tungsten - вольфрам).

При уявній схожості, загальна природа фотозображення і зображення, одержуваного цифровою камерою, все ж істотно різна. Відомо, що чутливість фотоплівки максимальна в ультрафіолеті і спадає кінфра-червоному діапазону. У той час як з цифровими фотокамерами відбувається все з точністю до «навпаки» - елементи ПЗС матриці більш чутливе в червоній (теплової) області і менше - в ультрафіолетової. Іншими словами, криві спектральної чутливості фотоплівки і ПЗС матриці цифрової камери істотно різні, що обумовлює їх різну реакцію на змішане освітлення. І якщо поведінка фотоплівки в основних рисах в таких ситуаціях відомо (при експонуванні денний плівки в умовах штучного освітлення в кадрі з'являється «зайва жовтизна», а при зйомці на «вечірню» плівку денного світла в кадрі присутній «додаткова блакить»), то реакція « цифри »заздалегідь не очевидна, і її має бути окремо вивчати. У цій статті і буде зроблена спроба такого аналізу.

Спеціальні позначення

Для більш зручного розуміння розташування світлових приладів на місці зйомки наводяться схеми, де прийняті наступні позначення.

Зйомка білого поля на цифру

Для початку, було б корисно подивитися, що ж сама цифрова камера (Casio QV-3000EX) «бачить» на місці білого поля (див. В таблиці прямокутник під описом «режиму»), коли його висвітлюють різні джерела світла (спалах; спалах через софт-бокс, «золотий» парасольку і «золотий» відбивач), а також при освітленні галогенною лампою через софт-бокс в двох режимах цифрової камери (Daylight і Tungsten). Діафрагма і витримка встановлювалися по флешметра вручну. Праворуч від кожного зображення в таблиці представлені рівні зображення в режимі RGB в «Фотошопі». Там, де добре видно «незведення» базових квітів ПЗС матриці цифрової камери, відповідні піки підписані буквами RGB і відповідним кольором (Червоний - Зелений - Синій).

На гистограммах яскравості точок зображення добре видно повна нейтральність кольору спалаху; незначні колірні спотворення, які вносить в колір впишкі софт-бокс (два горба на піку максимуму). Ці колірні спотворення кілька посилюються в відбитому від «Золота» світлі і проявляються максимально в реєстрації галогенною лампи в режимі Daylight. Однак перемикання цифрової камери на режим Tungsten повністю прибирає «незведення» квітів, і перед нами знову нейтральний сірий колір.

Мінуси одиночної спалахи

Навіщо взагалі знадобилося використовувати кілька джерел світла, а вже тим більше їх змішувати? При розгляді характеру освітлення об'єкту, що знімається з використанням тільки одного імпульсного джерела світла добре видно основні його недоліки - «жорсткі» тіні, дещо пом'якшує парасолями і відбивачами. Проілюструємо це висловлювання на ряді прикладів.

1. Спалах Sigma EF-500 Super розташована поблизу до цифрової камери і не має ніякого розсіювача. Добре видно «жорстка» тінь- «шпигун» - зліва від об'єкта. 2. Спалах Sigma EF-500 Super розташована поблизу до цифрової камери і світить через розсіює парасольку. «Жорстка» тінь зліва від об'єкта значно розмита, особливо за головою, яка знаходиться на 5-10 см далі від стіни, по-порівнянні з тулубом і руками, від яких тінь хоч і більш розмита, але все ж добре видно. 3. Спалах Sigma EF-500 Super розташована по-близькості до цифрової камери і світить через розсіює відбивач Hensel Studiotechnik. Як і в попередньому випадку, жорстка тінь- «шпигун» зліва від об'єкта значно розмита. 4. Спалах Sigma EF-500 Super розташована праворуч від фотокамери. Вона світить на об'єкт без розсіювача під кутом 45 градусів. Добре видно «жорстка» тінь від носа. Щоб прибрати її, можна було б розгорнути об'єкт особою (носом) до спалаху або поставити відбивач (див. Наступний кадр), який, переотразів частина світла назад на об'єкт, значно «розтушуй» «неприємну» «носову» тінь. 5. Фотоспалах Sigma EF-500 Super розташована праворуч від фотокамери. Вона світить на об'єкт без розсіювача під кутом 45 градусів. Зліва (при погляді від камери) поставлений відбивач, який, переотразів частина світла назад на об'єкт, значно «розтушовує» «неприємну» «носову» тінь. 6. Спалах Sigma EF-500 Super розташована за знімається об'єктом (добре помітний яскравий ореол навколо голови) і напрвалена в відбивач, що знаходиться праворуч від фотокамери, який, переотразів частина світла назад на об'єкт, висвітлює його рівним світлом.

Коротка методика тестової зйомки

Відомо, що в умовах недостатнього освітлення експонування кадру залежить тільки від спалаху (час самого спалаху значно менше, ніж час експонування кадру). І тільки коли тривалість експозиції «підходить» до рівня загального освітлення, в кадрі починає з'являтися штучне освітлення у вигляді вогню від настільної лампи або люстри, або зміни колірного балансу при підсвічуванні галогенних джерелом через софтбокс на об'єкт зйомки. Мистецтво фотографа полягає в грамотному використанні цього явища.

З огляду на особливості виникнення тіней від однієї спалаху, при зйомці тестів в даній статті (крім ванної кімнати) використовувалися три базові спалаху з розсіювачами (відбивач і / або парасольку) з приблизно однаковою потужністю світла у кожній. Дві з них розташовувалися під 45 градусів з обох сторін, і одна світила «в лоб». Дане поєднання спалахів утворює якісне освітлення об'єкта без «глибоких» тіней. Підготовка до зйомки проходила в два етапи.

1-й. По черзі включалася кожен спалах і флешметра проміряти рівень освітлення у тестового об'єкта (на практиці - базова діафрагма при фіксованій чутливості плівки). Варіюванням потужності кожної спалаху досягалося однакове, рекомендоване флешметром, значення діафрагми для кожної спалаху. Як правило - f: 4,0-f: 5,6.

2-й. З отриманим значенням діафрагми, замірявся рівень штучного освітлення в кадрі в околицях лампи або по працюючому софтбокса з галогенною лампою. Як правило, витримка становила 1/2 - 1 сек. Тобто, при зйомці зі спалахами при витягах 1/125 - 1/8 впливом штучного освітлення в кадрі можна було знехтувати. Візуально це означало, що при витягах 1/125 - 1/8 лампа в кадрі «не включається», а при витягах 1/8 - 1/2 - «включалася» плавно. При подальшому збільшенні витримки - 1 сек і вище - вплив штучного освітлення в кадрі починало переважати, ведучи до загального «Пересвет».

«Ноу-хау» Спочатку можна було б припустити, що цілком достатньо орієнтуватися тільки по екрану цифрової камери, що і було зроблено. При порівнянні показань флешметра і екрану відбулося розбіжність на один щабель діафрагми. Флешметр показував f: 4,0, а краще візуальне сприйняття екрану цифрової камери - f: 5,6. При виставленні ж на цифровій камері диафрагменного числа 4 екран здавався більш світлим і «перетримки». Таким чином, для встановлення істини перша частина зйомки проводилася на двох діафрагмах. В результаті виявилося, що при автоматичному режимі друку для фотоплівки дана різниця практично неможливо розрізнити (плівка має значно більший динамічний діапазон в порівнянні з «цифрою»), а ось для цифрових зображень вона виявилася досить сильною, причому «істина» була на боці флешметра. Таким чином, «Ноу-хау» полягає в тому, що візуальне сприйняття екрану цифрової фотокамери оманливе і досить сильно залежить від моделі камери, від навколишнього освітлення і кута зору на екран. Крім того, яскравість і контраст екрану деяких цифрових камер можуть регулюватися і налаштовуватися, що, безсумнівно, треба зробити, підігнавши зображення під ваш погляд, щоб згодом уникнути грубих прочсетов «екранного» сприйняття.

Частина 1. Тільки спалаху

А. Загальний план

Зйомка проводилася на Casio QV-3000EX і Canon EOS 50 з об'єктивом Canon 28-80 (f: 3,5-5,6). Діафрагма - f: 4,0.

Даний кадр, що включає найбільш часто зустрічаються різні об'єкти, такі як людина, диван, світлі шпалери і паркетна підлога, дозволяє уявити картину і особливості зйомки в загальному. Для наочності в кадрі присутній настільна лампа, яка в залежності від тривалості витримки при зйомці або не проявляється на знімку - короткі витяги, або «запалюється» в кадрі - тривалі витримки. У фотосерії робилося два знімка: коротка витримка - 1/125 і тривала витримка (визначалася за Canon EOS 50) - 1 / 2-1 с.

Схема розташування спалахів. Для більшої наочності і розуміння на схемі, що додається відображається розташування фотокамери і освітлювального обладнання в момент зйомки щодо об'єкта зйомки. В даному випадку використовувалися три рівнопотужних спалаху, дві з яких світили «звичайним білим» світлом, а третя, розташована зліва по відношенню до фотокамери, мала «золоту» складову, одержувану в результаті відображення білого пучка світла спалаху від спеціального «золотого» відбивача (прийом , часто використовуваний в фотографії для додання загальному «холодного» спалахову колірному тону «теплішою» «золотий» складової).

На малих зображеннях «прев'ю» зліва направо йдуть: фото, цифра, а також деталі крупним планом цифра і фото в одному кадрі, при цьому цифра розташовується зліва від фото. При кліці на «прев'ю» фото або цифри відкривається новий файл, де показані два кадри - зйомка при витримці 1/125 і 1/2 с. Кадр з витримкою 1/2 з містить «включену» лампу і розташовується зверху.

B. Деталі

Зйомка проводилася на Casio QV-3000EX і Canon EOS 50 з об'єктивом Sigma APO 70-210 (3,5-4,5). Діафрагма - f: 5,6.

Даний кадр, залишаючи всі свої попередні «подробиці», деталізує людини на тлі дивана, роблячи акцент саме на ці дві складові. На фото і на цифрі в кадрі присутній «запалена» лампа, тривалість витримки - 1/2 с.

Схема розташування спалахів і зміст спалахів повністю відповідає попередньому прикладу.

На малих зображеннях «прев'ю» зліва направо йдуть: фото, цифра, а також деталі крупним планом цифра і фото в одному кадрі, при цьому цифра розташовується зверху над фото. При кліці на «прев'ю» фото або цифри відкривається новий файл, де показано по одному кадру - зйомка при витримці 1/2 с - який містить «включену» лампу.

Доповнення. Саме в цьому випадку показана зйомка при діафрагмі f: 5,6, яка здавалася по екрану цифрової камери найоптимальнішою, а на ділі виявилася для цифри кілька недоекспонувати. Фотоплівка же в режимі автоматичного друку фотографій впоралася з цим режимом зйомки без видимих ​​ускладнень.

C. Деталі

Зйомка проводилася на Casio QV-3000EX і Canon EOS 50 з об'єктивом Sigma APO 70-210 (3,5-4,5). Діафрагма - f: 4,0.

Даний кадр ще більше деталей людини, дозволяючи виявити на обличчі різні кольорові тони освітленості. На фото і на цифрі в кадрі присутній «запалена» лампа - тривалість витримки -1/2 с. При цьому, в разі фото, колірне сприйняття лівої (щодо фотокамери) частини особи і, відповідно, руки, освітленій спалахом з «золотим» відбивачем більш виражено в порівнянні з цифрою.

Схема розташування спалахів і зміст спалахів (з урахуванням перенаправлення спалахів на об'єкт) повністю відповідає попередньому прикладу.

На малих зображеннях «прев'ю» зліва направо йдуть: фото, цифра, а також деталі крупним планом цифра і фото в одному кадрі, при цьому цифра розташовується зліва від фото. При кліці на «прев'ю» фото або цифри відкривається новий файл, де показано по одному кадру - зйомка при витримці 1/2 с - який містить «включену» лампу.

короткі висновки

1. Фотоплівка виявилася більш «пластична», чутлива і прогнозована до наявності в кадрі «золотий» складової, причому вплив «золота» поширилося практично на весь кадр, де особливо «виграє» шкіра, на якій залишається гарний «золотий» відтінок. У «цифри» ж візуально зберігся більш-менш нейтрально білий баланс білого.

2. Окремо можна Сказати, что для зйомки портретів и невеликих інтер'єрів зовсім необов'язково «заморочуватіся» на дорогі студійні джерела світла. Цілком достатньо 2-3-х простих спалахів (як в нашому випадку Sigma EF-500 Super і BAREBulb), при правильному і рівномірному розташуванні яких можна отримати дуже якісне по-справжньому «студійне» зображення.

Частина 2. Змішання світла

А. Деталі

Зйомка проводилася на Casio QV-3000EX і Canon EOS 50 з об'єктивом Sigma APO 70-210 (3,5-4,5). Діафрагма - f: 4,0.

Кадр експонувався при змішаному типі освітлення - спалахи (колірна температура збалансована під сонячне світло - 5400 К) і галогенний джерело постійного світла (колірна температура 3200 К).

Зйомка проводилася ввечері при невимкнені звичайних лампах, які висвітлюють кімнату.

Схема розташування спалахів

Для зйомки використовувалися 3 рівнопотужності рівновіддалені від об'єкта спалаху, дві з яких світили через парасолі на просвіт, а третя - The BAREBulb-Tristar Photo - як зазвичай, в півсферу в стелю. Також використовувався галогенний джерело світла Unomat 300 (лампа розжарювання 300 Вт), який розміщувався на рівні особи на відстані 1,5 метра і світил через софтбокс. Діафрагма визначалася при спалахах по флешметра і склала f: 4,0. Тривалість витримки визначалася апаратом Canon 50 по обличчю, що знімається тільки при штучному освітленні (без спалахів) і склала 1/2 с.

На малих зображеннях «прев'ю» зліва направо йдуть: фото, цифра, а також деталі крупним планом цифра і фото в одному кадрі, при цьому цифра розташовується зліва від фото. При кліці на «прев'ю» фото або цифри відкривається новий файл, де показано по одному повного кадру більшого формату.

короткі висновки

На наведених зображеннях підтвердилися прогнозовані відмінності поведінки плівки і цифри на присутність галогенного світла в одному кадрі. У разі плівки - це очікуваний деякий «догляд» в жовтизну, ну а цифра проявила реакцію на штучне світло «по-своєму» - в кадрі з'являється специфічний червоний відблиск, що не прибирається простою функцією «автокорекцією» Фотошопа.

B. Ванна кімната

Зйомка проводилася на Casio QV-3000EX і Canon EOS 50 з об'єктивом Canon 28-80 (3,5-5,6). Діафрагма - f: 8.

Ванна кімната сама по собі є досить складним об'єктом для фотографування через відблисків і багаторазового переотражения світла. Кадр у ванній кімнаті експонувався при трьох різних типах освітлення. До звичайної спалаху, що світить під 45 градусів вгору в кахельну плитку світло-рожевого кольору, додавалися поперемінно два інших джерела: галогенний світло Unomat 300 і відображення спалаху від спеціального «золотого» відбивача.

На малих зображеннях «прев'ю» зліва направо йдуть: фото, цифра, цифра, оброблена в «Фотошопі» в режимі «автокорекцією», а також деталі цих трьох фотографій крупним планом зліва направо - цифра, цифра «Авто» і фото в одному кадрі. При кліці на «прев'ю» фото або цифри відкривається новий файл, де показано по одному повного кадру більшого формату.

I. Схема розташування спалахів

Використовувалася тільки один спалах, яка розташовувалася в протилежному від об'єкта кутку ванної кімнати і була звернена під кутом 45 градусів в кахельну стінку світло-рожевого кольору.

II. Схема розташування спалахів

До першої спалаху додався галогенний джерело світла Unomat 300 (лампа розжарювання 300 Вт), який розміщувався на рівні особи на відстані 1,5 метра і світил через софтбокс.

III. Схема розташування спалахів

До першої спалаху додалася «золота» складова, що отримується в результаті відображення білого пучка світла спалаху від спеціального «золотого» відбивача, і «била» в сторону об'єкту, що знімається.

короткі висновки

Як і раніше, вплив на плівку і цифру галогенного джерела постійного світла і «золотий» складової в одному кадрі по-різному. Плівка на обидва додавання реагує звичної прогнозованої «жовтизною», причому і в тому, і в іншому випадку її поведінка схоже. У «цифри» ж проявляється «незвичайна для фото» червона складова всього кадру, яка майже вся забирається «автокорекцією» Фотошопа, залишаючи незначний відтінок кольору, добре помітний на передній нижній кахельної стінці.

Частина 3. Зйомка інтер'єру.

Вся подальша зйомка проводилася на Olympus E-10, Asahi Pentax 67 з ширококутним об'єктивом Super Takumar 6x7 1: 3,5 / 55 mm (слайд Fuji Velvia 50) і Canon EOS 50 з об'єктивом Canon 28-80 (3,5-5, 6) (негатив Kodak ProFoto 100). Діафрагма - f: 5,6.

Коротка методика зйомки

При зйомці інтер'єрів так само, як і в першій частині, флешметра визначалася діафрагма, а за наявними в кадрі джерел постійного світла (палаючим лампам) з урахуванням отриманої діафрагми - витримка. При зйомці в одному кадрі відразу декількох кімнат, флешметра доводилося виставляти однаковий рівень освітлення в обох кімнатах (одна і та ж діафрагма), щоб жодна з них не здавалася яскравішою у порівнянні з іншого. Після вирівнювання базового освітлення по всьому об'єкту, що знімається простору, проводилася тестова зйомка цифровою камерою для виявлення в кадрі відблисків і «провалених» тіньових місць. На підставі цифрового знімка по можливості ліквідовувалися видимі вади і тестова зйомка проводилася повторно. В середньому, на кожен кадр йшло близько 2-х годин часу.

кухня

Схема розташування спалахів.

Ліворуч і праворуч від камери, наскільки дозволяв дверний отвір, стояли два спалахи з софтбокса. Зліва від камери за напівкруглим холодильником розташовувалася спалах з «золотим» відбивачем, спрямована переважно в підлогу - відблиск від цієї «золотої» спалаху чітко помітний на стільниці кухні під воздухоочистителем. Там же зліва розташовувалася друга заповнює спалах The BAREBulb-Tristar Photo, своєю півсферою спрямована вгору, в стелю. Справа по відношенню до камери, за напівкруглим холодильником на рівні стільниці розташовувалася ще один спалах, пом'якшена парасолькою на просвіт. Блик від цього спалаху помітний на металевому кант повітроочисника.

кімната

Схема розташування спалахів.

Основний світло спалахів розташовувався зліва від камери і значно праворуч від неї, на лінії проходу між кухнею та кімнатою. Там же розташовувався галогенний джерело постійного світла Unomat 300, світив на простір кімнати через софтбокс. Третя заповнює спалах The BAREBulb-Tristar Photo, своєю півсферою спрямована вгору в стелю, знаходилася на півдорозі між двома базовими спалахами, розташовуючись над диваном. Зробивши кілька пробних знімків на цифрову камеру, я виявив щодо темний простір під столом в центрі кімнати, а також глибоку тінь за телевізором. Перше було легко виправлено розміщенням біля дивана на рівні підлоги додаткового спалаху з парасолькою, «б'є» під стіл, а ось з тінню за телевізором (зліва і справа) довелося неабияк поборотися. Так, просте розміщення спалаху зліва від телевізора (так як на більшу там не було місця) - кадр А. - призвело до появи масованого відблиску на меблях. Розміщення спалаху і розсіює парасольки вимагало особливої ​​візуальної настройки. Деяка надмірність потужності спалаху - кадр B. - привела до необгрунтовано яскравому рівню освітленості за телевізором, а невдалий розворот парасольки і спалаху знову-таки «вилазив» відблиском зліва від телевізора на меблях - кадр С. Тільки досвідченим шляхом, «ухлопав» на це силу-силенну часу і масу цифрових дублів, вдалося підсвітити простір праворуч за телевізором максимально природно.

Кімната і кухня

Схема розташування спалахів.

Основний світло спалахів був поділений між кімнатою і кухнею. Справа, поблизу від камери перебувала заповнює спалах The BAREBulb-Tristar Photo, своєю півсферою спрямована вгору, в стелю. Далі, метрах в 2-х розташовувався ще один софтбокс з потужним спалахом. На кухню був направлений інший софтбокс, захований за стінкою в проході, а також спалах через парасольку, яка перебуває справа на стільниці, на тому ж місці, що і в разі зйомки окремо кухні. В протилежному від камери кутку за телевізором перебувала ще один спалах в парі з «золотим» відбивачем. Після тестової цифрової зйомки в кадр було поміщено ще два спалахи з парасолями. Перша підсвічують простір під столом з боку дивана, а друга - поверхня найближчого до фотокамери крісла.

коридор

Схема розташування спалахів

Одна з провідних спалахів «сховалася» зліва від камери за стіною. Там же розташувався галогенний джерело постійного світла Unomat 300, направляючий в хол світло, що заповнює. Праворуч від камери перебувала заповнює спалах The BAREBulb-Tristar Photo, своєю півсферою спрямована вгору, в стелю. У передпокої основна спалах з софтбокса розташувалася зліва за стіною - їй просто не вистачило місця справа за невеликою перегородкою, де «притулилася» другий спалах з «золотим» відбивачем, спрямована на протилежну стінку, де на двох з трьох кадрах видно сноуборд. Особливу увагу було приділено вирівнюванню рівня осещеніі в холі на передньому плані і в передпокої на задньому, а так само спробам прибрати глибоку тінь під столом. Останнє завдання була вирішена лише частково шляхом подання відповідного під стіл постійного світла і роботи на тривалій витримці, так як подстветіть її натуральним природним для ока світлом без різких необґрунтованих тіней так і не вийшло.

Основні висновки

1. Маючи справу перш за все з плівковими фотоматеріалами, перше, що особисто мене вразило (!), Так це те, що якість сучасної цифрової фотографії гідно і порівняно з аналоговим (плівковим) варіантом, за умови використання гарної фотокамери, хорошої оптики і хорошою плівки . Також велике значення і важливість має бути приділена процесу сканування фотоматеріалів.

2. При детальному зіставленні цифри і плівки на екрані комп'ютера в масштабі 1: 1, добре знята «цифра» (Casio QV-3000 або Olimpus E-10) виглядає «на рівні» зйомки на негатив і навіть може іноді в чомусь її перевершувати. Однак при розрізненні особливо тонких деталей (наприклад, вії на очах при портретній зйомці за умови хорошого сканування) фотоплівка все-таки відображає більше інформації (хоча присутність «зерна» може серйозно «затьмарити» дане плівкове «гідність»), а при ще більшому збільшенні візуального масштабу перегляду - скажімо 3: 1 і більше, рівень шумів «цифри» значно більше помітний, особливо в місцях тонких кордонів, в тінях і різких переходів (де додатково спочатку можуть бути присутніми артефакти від JPEG стиснення).

3. Проведена порівняльна зйомка інтер'єру на среднеформатную фотокамеру - Asahi Pentax 67 з ширококутним об'єктивом Super Takumar 6 × 7 1: 3,5 / 55 mm на плівку Fuji 50 і подальшим скануванням її на сканері Agfa Duoscan HiD в режимі оптичного здатністю 2000 dpi показали впевнене перевагу плівки формату 6 × 7 см над цифрою - зображення 1: 1 на цифрі практично збігалося з зображенням 1: 2 ськана з плівки, при цьому масштаб 1: 1 на плівці дозволяв побачити ряд додаткових деталей, гірше помітних на «цифрі».

4. Вплив на плівку і цифру галогенного джерела постійного світла і «золотого» відбивача в одному кадрі по-різному. Плівка на обидва додавання реагує звичної прогнозованої «жовтизною», причому і в тому, і в іншому випадку її поведінка схоже. У «цифри» ж вплив «золота» малопомітно, а при використанні галогенних джерела проявляється «незвичайна для фото» червона складова всього кадру, яка частково прибирається «автокорекцією» Фотошопа.

5. Використання змішаного кольору, особливо при зйомці інтер'єрів, коли очей сприятливо сприймає в кадрі «палаючу» лампочку, переважно, при цьому не треба захоплюватися зайвої «опрацюванням» від постійного джерела світла. Це призводить до загальної Пересветка і «відходу» в жовтизну. Однак, якщо все «в точку» - в кадрі можна отримати хороший ефект «сонячного світла», особливо на фотокамеру. Що стосується цифрової камери, то вплив на неї галогенного джерела постійного світла вимагає додаткового тестування.

6. Особлива незамінність (!!!) «цифри» як і раніше в її оперативності. Вона наочно показує наявність всіх очікуваних дефектів і відблисків освітлення в разі ипользования імпульсних джерел світла (спалахів). Не слід, однак, забувати, що відтворення цифрового зображення на маленькому моніторі цифрової камери сильно залежить від кута зору на нього і загального рівня освітленості. Ніколи не покладайтеся повністю на екран «цифри» - ви можете «промазати» із загальною діафрагмою, сприймаючи «недодержання» кадр за нормальний. При можливості відрегулювати екран цифрової камери під свій погляд - це слід зробити в першу чергу (по крайней мере, прочитати, що з цього приводу (і не тільки з цього) сказано в інструкції до камери). При сумнівах в показаннях екрану слід дублювати візуальні показники цифровими, використовуючи флешметра, синхронізований з імпульсним освітленням, і проміряти їм основні базові місця майбутньої композиції.

На закінчення, хочеться сказати, що так само, як і в плівковому варіанті, при використанні різних типів і марок плівок, очікуваний результат заздалегідь не очевидний, якщо даний конкретний тип плівки вам мало відомий (Kodak дає більш «теплий» відтінок, Fuji - більш холодний, Agfa - так званий «нейтральний» чи «природний», але, в порівнянні з двома попередніми, цей «природний» іноді може здатися вам просто «бляклим». Kodak прекрасно передає колір шкіри, згладжуючи під спалахами нерівності і маскуючи близколежащих вени, Fuji навпаки під вспиш ках «зайве» проявляє блакитнувату в'язь вен і капілярів і т. д.). Так і в цифровій зйомці, щоб використовувати різні колірні ефекти, скажімо - «золотий» відбивач, джерело постійного світла і т. Д., - необхідно провести попередні тести з метою виявлення адекватності роботи вашої цифрової камери в даних умовах. Тобто Світ як і раніше знаходиться на шляху від «Універсальності» до «Вузькою спеціалізації», і дана стаття являє собою деякий експериментальний результат, трактувати який можна по-різному. Важливо лише пам'ятати, що «Плівка» і «Цифра» «бачать» не зовсім одне й те саме!