Відблиски в об'єктивах: що це, і як їх зменшити?

  1. Як це виглядає
  2. Підгрунтя: як це відбувається
  3. Зменшення відблисків за допомогою бленди
  4. Вплив типу об'єктива
  5. Мінімізація відблисків вибором композиції
  6. Візуалізація відблиску при попередньому перегляді глибини різкості
  7. Інші зауваження

Об'єктив створює відблиск, коли світло, що не має відношення до сформованого зображення, потрапляє в оптичну систему і досягає плівки або цифрового сенсора. Найчастіше він з'являється у вигляді характерного багатокутника, кількість сторін якого залежить від форми діафрагми. Відблиски можуть істотно знизити загальний контраст зображення і часто є небажаними дефектами, хоча деякі типи відблисків можуть навіть підвищити художність фотографії. Розуміння природи відблисків допоможе вам їх найкращим чином використовувати - чи уникнути - в фінальному зображенні.

Як це виглядає

Як це виглядає

Знімок вгорі показує зрадницькі ознаки відблисків справа вгорі, викликані яскравим сонцем за межами кадру. Вони приймають форму яскравих багатокутників (зазвичай мають 5-8 сторін), до того ж до яскравих смугах і загального зниження контрасту (див. Нижче). Багатокутники можуть варіюватися в розмірах і часом виявляються настільки великі, що займають значну частку зображення. Відблиски створюються об'єктами високої яскравості, причому самі об'єкти можуть і не увійти в кадр, а відблиски від них можуть розтягнутися на все зображення.

Відблиски створюються об'єктами високої яскравості, причому самі об'єкти можуть і не увійти в кадр, а відблиски від них можуть розтягнутися на все зображення

Відблиски можуть приймати безліч форм, в тому числі багатокутники, яскраві смуги і загальне розмиття (вуаль), як показано на прикладі вище.

Підгрунтя: як це відбувається

Практично всі об'єктиви, крім найпростіших, складаються з декількох «оптичних елементів». Відблиски породжує світло поза межами зображення, який замість проходження за передбаченим оптичному шляху відбивається від оптичних елементів всередині довільну кількість разів, перш ніж потрапити на плівку або цифровий сенсор.

Примітка: як показано вище, діафрагма знаходиться за декількома оптичними елементами.

Оптичні елементи часто мають різні противідблискуючі покриття, які покликані мінімізувати відблиски, проте жоден багатолінзові об'єктив не може виключити їх повністю. Джерела світла все одно будуть відображати малу частку свого світла, і цей відбите світло буде видно як відблиски в областях, де він виявиться порівнянним по інтенсивності зі світлом, що відбилася від знімається зображення. Відблиски в формі багатокутників викликані світлом, який відбивається від внутрішніх поверхонь об'єктива, як показано вище.

Хоча технічно відблиски викликані внутрішніми відбитками, щоб вони проявилися, найчастіше необхідні джерела освітлення високої інтенсівності.Такімі джерелами можуть бути сонце, штучне освітлення або навіть повна луна.Даже якщо в самому зображенні відсутні інтенсивні джерела світла, випадковий світло може потрапити в об'єктив, якщо досягне його передньої лінзи. Зазвичай світло за межами кута зору не впливає на підсумкове зображення, але якщо цей світ відіб'ється, він може пройти непередбачуваних шляхом і потрапити на плівку / сенсор.В візуальному прикладі з квітами сонце не потрапило в кадр, але тим не менше викликало серйозні відблиски.

Зменшення відблисків за допомогою бленди

Хороша бленда може практично виключити відблиски від випадкового світла з-за меж кута зору. Внутрішня поверхня хорошою бленди зроблена з абсолютно поглинає матеріалу, такого як фетр, і у неї немає загинів. Незважаючи на те, що використання бленди здається простим рішенням, в дійсності більшість бленд недостатньо великі, щоб заблокувати весь випадковий світло. Це особливо проблематично при використанні 35 мм об'єктивів на цифрових дзеркальних камерах з «кроп-фактором», оскільки бленди в такому випадку виявляються виготовленими для більш широкого кута зору. До того ж, бленди для варіоб'ектівов (зумов) можуть блокувати весь побічний світло тільки на мінімальному фокусній відстані.

Пелюсткові бленди часто захищають краще суцільних (круглих), тому що пелюсткові бленди беруть до уваги співвідношення сторін плівки або сенсора цифрової камери, в силу якого кут огляду по горизонталі і по вертикалі відрізняється.

Якщо бленди не вистачає, можна використовувати кілька простих, але менш зручних методів. Рука або аркуш паперу збоку об'єктива з боку джерела світла, що породжує відблиски, може імітувати ефект відповідної бленди. З іншого боку, складно оцінити, в який момент ця псевдо-бленда випадково потрапить в кадр. Дорожче рішення, яке використовується багатьма профі, - це регульовані тубуси. Це спеціальні бленди, які здатні змінювати свій розмір для досягнення точного положення відповідно до кута зору при заданому фокусній відстані.

Іншим рішенням при використанні об'єктивів і бленд 35 мм на цифровій дзеркальній камері з кроп-фактором є покупка альтернативної бленди. Знайдіть бленду, розроблену для об'єктива з більш вузьким кутом зору і збігається кріпленням. Один з загальновживаних прикладів такого підходу - це застосування бленди EW-83DII з об'єктивом Canon 17-40 f / 4L замість поставляється в комплекті. Бленда EW-83DII працює як з кроп-фактором 1.6, так і (несподівано) c 1.3, оскільки вона була розроблена для об'єктива 24 мм на полнокадровой камері 35 мм. Незважаючи на те, що вона покращує захист від побаченого світла, проте в зумах це справедливо тільки для самого широкого кута огляду.

Незважаючи на всі вищеописані заходи, ідеального рішення не існує. Насправді бленди не можуть абсолютно виключити побічний світло, оскільки ідеальна бленда повинна була б простягнутися аж до віддаленого об'єкта, строго по куту зору.

На жаль, чим більше бленда, тим краще - принаймні з точки зору блокування світла. При цьому потрібно впевнитися, що бленда не блокує світло від власне зображення.

Вплив типу об'єктива

В цілому, фікси або прості об'єктиви (з незмінним фокусною відстанню) менш схильні до відблисків, ніж зуми або варіоб'ектіви. Крім потреби в різних Бленд для різних фокусних відстаней, більш складні варіоб'ектіви часто зобов'язані мати більше оптичних елементів. Тим самим в них є більше внутрішніх поверхонь, від яких світло може відбитися.

Ширококутні об'єктиви часто розробляються більш стійкими до відблисків від джерел яскравого світла, в-основному тому, що виробник усвідомлює, що у сонця є багато шансів опинитися в полі зору об'єктива або поблизу від його межі.

У сучасних об'єктивах вищого класу зазвичай застосовують кращі противідблискуючі покриття. Деякі старі об'єктиви Leica і Hasselblad не мають ніяких спеціальних покриттів, і тому можуть бликовать має велике значення навіть при м'якому світлі.

Мінімізація відблисків вибором композиції

Відблиски знаходяться під абсолютним контролем фотографа, оскільки їх наявність залежить від того, куди спрямований об'єктив, і що входить в кадр.

Незважаючи на те, що фотографам ніколи не подобається приносити свої художні задуми в жертву технічних причин, існують певні композиційні рішення, які можуть бути дуже ефективні в мінімізації відблисків. Кращими є ті рішення, в яких художній задум об'єднується з технічною якістю.

Один з ефективних методів полягає в розміщенні об'єктів в кадрі так, щоб вони частково або повністю перекривали будь-які відблиски джерела світла. На знімку праворуч показано, як стовбур дерева частково заслонив вуличний ліхтар під час довгої експозиції. Навіть якщо проблемний джерело світла не знаходиться в кадрі, зйомка з позиції, де він перекритий, теж може зменшити відблиски.

Найкращим рішенням є, зрозуміло, залишити джерело проблемного світла позаду, хоча це зазвичай або занадто обмежує композицію, або просто неможливо. Навіть невелика зміна напрямку об'єктива може змінити як мінімум становище і кількість відблисків.

Візуалізація відблиску при попередньому перегляді глибини різкості

Положення та загальний вигляд відблисків змінюється в залежності від ступеня розкриття діафрагми. Видошукач дзеркальної камери показує вид кадру тільки при максимально відкритої діафрагми (щоб забезпечити максимальну яскравість зображення), тому видошукач не показує, якими будуть відблиски після експозиції. Для оцінки того, як відблиски будуть виглядати при інших діафрагмах, можна використовувати кнопку предпросмотра глибини різкості , Але врахуйте, що об'єкт зйомки при цьому значно затемна.

Кнопка предпросмотра глибини різкості зазвичай знаходиться внизу у кріплення об'єктива, і її натискання дозволить отримати уявлення про смугах і багатокутниках в підсумковому зображенні. Навіть ця кнопка не дасть повного уявлення про те, якою буде підсумкове зображення, оскільки відблиски залежать ще й від довжини експозиції (докладніше про це пізніше).

Інші зауваження

Фільтри, як і елементи об'єктива, повинні мати хороше покриття антивідблиску, щоб зменшити відблиски. Недорогі захисні, поляризующие і нейтральні фільтри можуть збільшити відблиски, додавши додаткові відображають поверхні.

Якщо уникнути відблисків було неможливо, і вони породили розмиття (через появу вуалі), рівні і локальне підвищення контрасту можуть допомогти відновити контраст.