Поляризаційні окуляри. Чим же вони відрізняються від звичайних сонцезахисних окулярів?

Хоча вартість і тих і інших цілком порівнянна, але для рибного лову бажані саме поляризаційні окуляри . Як перевірити, чи є дані окуляри поляризаційними? Дуже просто. Візьміть дві пари і притулите їх стеклами один до одного. Ви зможете через них бачити. А тепер поверніть одні окуляри на 90 градусів. Якщо ви продовжуєте бачити через скло, то окуляри звичайні, а якщо ви нічого не побачите - то все в порядку, - у вас в руках поляризаційні окуляри. На що це впливає при риболовлі? Уявіть собі ситуацію: легкий вітерець і яскраве сонце, на воді брижі, ви ловите в заростях латаття. Без окулярів на відстані 10 метрів ви вже не відрізняєте чисту воду від латаття. Одягнувши звичайні сонцезахисні окуляри, просто знизиться яскравість освітлення, краще розрізняти латаття ви не станете. Одягнувши "поляризатори", картина різко міняється - ви розрізняєте кожну травинку.
Скло або пластик. По-перше, скляні окуляри коштують досить дорого - понад 30 доларів. По-друге, впустивши їх на камінь, ви їх втрачаєте. Якість зображення через якісний пластик і скло практично однаково. Скло ще й важче. У пластика є один істотний недолік - окуляри сильно дряпаються, тому носити їх треба тільки в спеціальному м'якому чохлі, інакше через сезон ловити в них стане неможливо.
Комфорт. Якщо ви ловите в жаркому кліматі, то краще використовувати окуляри, у яких між особою і ободом є досить великий простір, тобто окуляри за формою повинні походити на класику. Треба це для того, щоб окуляри не отпотевали, тобто щоб між особою і стеклами циркулював повітря. Якщо ж ви ловите на "северах", то краще повністю закриті окуляри, на зразок молодіжних. Вас не будуть зліпити бічні промені. Для тих, хто носить звичайні окуляри і не може від них відмовитися на рибалці, існують поляризаційні накладки, які пристібаються до верхньої дужки окулярів і мають два фіксованих положення - робоче (скла опущені) і неробочий (скла підняті).

Про поляризаційних окулярах взагалі

Окуляри бувають:

 1. з невідомого пластика,
 2. із пластику, який якась відома фірма (наприклад Polaroid) протестувала і який відповідає стандарту ANSI Z.87.1 по "optical clarity"
 3. зі звичайного полікарбонату, який перевершує просто пластик в міцності на удар-злам, ефективність поляризації, стійкість до подряпин, оптичних спотворень
 4. зі скла, яке перевершує всі пластики і полікарбонати за всіма показниками, крім стійкості на удар-падіння і вага
 5. СR-39 спеціальний оптично коректний матеріал (поступається склу в стійкості на дряпання і такий же за міцністю на удар)
 6. з різних патентованих відомими оптичними (НЕ дизайнерськими) фірмами матеріали (НЕ скло) типу SR-91 Kaenon, XVZ і т.д.
Ціни зростають від пункту 1 до 6 з різними варіаціями. Крім поляризації окуляри повинні захищати від UV (99%) і UVB (мінімум 66%), не натирати, не тиснути, і бажано не потіти.

Колір лінз в поляризаційних окулярах залежить від наступних умов:

 • жовтий і коричневий - для похмурих днів або завжди, тому що жовтий дає найкращу контрастну картинку;
 • сірий - для ясних сонячних днів;
 • рожевий - для ходової лову по річках, коли то кущі, то галявина і освітлення змінюється (і для схожих умов);
 • синій і дзеркальний - для морської риболовлі.
За результатами дослідження поляризаційних чого-небудь прийшов до наступних висновків:
 • поляризаційні скла (пластик) з діоптріями знайти практично нереально, так як поляризаційний фільтр це тришарова конструкція, що складається з двох шарів пластика, між якими укладено найтонший шар власне поляризационного фільтра. Сам поляризаційний фільтр - це своєрідна щілинна маска отримана орієнтуванням довгих молекул якоїсь речовини в сильному магнітному полі. Ця технологія за розумні гроші лінзи з діоптріями зробити не дозволяє.
 • антиблікове покриття (не плутати з поляризаційним фільтром!), пропоноване для окулярів з діоптріями - це не більше ніж просвітлення лінзи, що дозволяє прибрати відблиски на самій лінзі через відбиття світла між її внутрішньої і зовнішньої поверхнею.
 • не думайте, що ці накладки легко приберуть всі відблиски - на практиці краще (майже в нуль) прибираються тільки ті, які отримані відображенням від горизонтальних поверхонь, наприклад, при русі по мокрій дорозі проти сонця, сама дорога світла, але око не ріже, а ось відображення від скла і капотів машин все ж пробиваються.
Що робити людям, які носять окуляри? Тут виходу три:
 • контактні лінзи + поляризаційні окуляри. Варіант звичайно чудовий, але вимагає істотних витрат (приблизно російських рублів 250-350 на місяць на лінзи і розчини) і може в силу суб'єктивних особливостей очей виявитися неприйнятним. Та й потім метушні з ними забагато.
 • оправа з ставали у своїй величі ній на магнітики другий оправою з темними (поляризаційними) стеклами. Коштують такі мінімум 1500 російських рублів та практично у всіх в другій оправі просто темні скла - їх треба міняти на поляризаційні, що ще додасть вартість поляризаційних окулярів, з яких треба взяти ці фільтри. Якщо зупинятися на цьому варіанті, то рекомендую брати оправу, де кріплення розташоване на переніссі - в інших конструкціях другу оправлення можна легко втратити, тому що тримається вона слабенько.
 • поляризаційні накладки на наявні окуляри.
Які накладки купувати?
 • бажано спеціально для водіїв, так як спектр пропускання червоного у них вище ніж інших квітів - краще буде видно антена поплавка.
 • За суб'єктивними відчуттями в поляризаційних накладках на дорозі зауважу - все сині, чорні, зелені машини стали якимись сірими, а червоні виділяються. Стопари, червоні світлофори прямо-таки сяють яскравим і соковитим червоним кольором.
 • максимально придатними за розміром до оправі, інакше не дуже зручно цю конструкцію носити на носі. Мені довелося ножицями підрізати куплену накладку що б підігнати її до окулярів.
 • при покупці перевірте - НЕ впарюють чи підробку: візьміть дві однакові накладки і складіть їх один з одним під кутом 90 градусів - світло через ці два складених фільтра проходити не повинен.
Як поводитися з накладками:
 • футляр обов'язковий - пластик легко дряпається.
 • перед тим як поставити на ніс конструкцію - обов'язково ретельно протріть від пилу і плям окуляри і накладку. При бічному сонце все порошинки між накладками і окулярами дуже добре видно.
Як перевірити - поляризаційні окуляри чи ні?

Подивіться через низ на будь-який ЖК дісплей, калькулятор або годинники наручні наприклад. При цьому ЖК (або окуляри) повертай навколо своєї осі, якщо поляризація є, то ЖК повинен стати чорним.

поляризаційні окуляри Kabo Aqua
противідблискуючі окуляри Shimano

Як перевірити, чи є дані окуляри поляризаційними?
На що це впливає при риболовлі?
Що робити людям, які носять окуляри?
Які накладки купувати?
Як перевірити - поляризаційні окуляри чи ні?