Оцінка ймовірності банкрутства підприємства

 1. Що таке оцінка ймовірності банкрутства підприємства?
 2. Методи оцінки ймовірності банкрутства
 3. Ким проводиться?
 4. Терміни проведення перевірки
 5. Що робити вкладникам?
 6. Куди платити борг по кредиту?

Таке явище як банкрутство з'явилося спільно з розвитком ринкової системи. У жорстокій конкуренції фінансово сильні компанії залишаються на плаву, а підприємства з ослабленою економікою можуть збанкрутувати.

Перша ознака фінансового виснаження фірми - нездатність виконати боргові зобов'язання перед кредиторами внаслідок перевищення розміру боргу над вартістю майна організації. Спровокувати таке може навіть стрибок курсу долара .

Оцінка ймовірності неплатоспроможності підприємства допомагає передбачити наближення фінансового краху фірми і зробити дієві кроки до поліпшення її позицій. А то й проаналізувати економічну ситуацію вчасно, компанія в кращому випадку буде реорганізована, а в гіршому керівник не зможе погасити борги, що накопичилися майном фірми і йому доведеться гасити позику з власних заощаджень. Про те, хто несе відповідальність за банкрутство підприємства читайте в статті:

Що таке оцінка ймовірності банкрутства підприємства?

банкрутство банку можна передбачити, якщо систематично проводити глибокий і ретельний аналіз економічної ситуації фінансової установи.

Оцінка ймовірності неплатоспроможності - методика, яка дозволяє обчислити можливість швидкого банкрутства підприємства або банку.

За основу при проведенні оцінки береться план, за яким:

 • Проводиться діагностика фінансового стану;
 • Проводиться пошук джерел відновлення фінансової ситуації;
 • Створюються механізми по врегулюванню положення;
 • Впроваджуються системи заходів безпеки.

Важливо пам'ятати, що перші ознаки фінансової неспроможності з'являються задовго до оголошення організації неплатоспроможною. Тому заздалегідь виконані завдання по відстеженню ймовірності виникнення банкрутства, допоможуть не довести діяльність організації до фінального завершення.

Методи оцінки ймовірності банкрутства

Методи оцінки ймовірності банкрутства

Метою методів аналізу фінансового становища є уникнення реорганізації підприємства.

Одними з найпопулярніших науково-обгрунтованих моделей за оцінкою ймовірності банкрутства підприємства є:

Модель Альтмана. Вчений вивів формулу розрахунку кредитоспроможності. Завдяки їй можна розділити компанії, які відносяться до банкрутів і фірми, які далекі від неплатоспроможності. Такий аналіз для одного року дає майже точні показники ймовірності банкрутства: до 95%. Як правило методика застосовується для підприємств, які мають акції на ринку цінних паперів.

Методика Таффлера. Вона показує реальну картину платоспроможності на даний момент і дозволяє передбачити можливі ризики виникнення банкрутства;

Вітчизняна модель вченого Зайцевої використовується додатково при обставинах:

 • Великій кількості позичальників;
 • Якщо необхідно провести купівлю-продаж;
 • При роботі для менеджерів фірми.

Метод Ковальова грунтується на аналізі бухгалтерських звітів.

Методика хлопець і Долгальова застосовується, якщо вже є явні ознаки банкрутства банку або підприємства.

Крім того є й інші методи по оцінці ймовірності неплатоспроможності компанії: метод Бівера, Давидової-Бєлікова, Федотової. Також допоможуть уберегти підприємство від банкрутства такі методики, як: рейтингове число R Сайфуліна-Кадикова і оцінка ймовірності Аргенті.
Останній метод проводиться з урахуванням конкретних припущень:

 • Недоліків діяльності фірми;
 • Помилок у фінансових звітах, які безпосередньо призводять до погіршення фінансової обстановки;
 • Ознак швидкої неплатоспроможності.

Такий підхід розраховується по таблиці, в якій кожному припущенням відведено своє місце. Для визначення ймовірності банкрутства навпроти кожного пункту ставиться оцінка від 1 до 15.

Ким проводиться?

Підстави для проведення оцінки ймовірності банкрутства підприємства :

 • Нестача коштів;
 • Зміна потреб клієнта;
 • Кризовий стан в державі;
 • Політична нестабільність;
 • Висока конкуренція (наявність великої кількості компаній, які пропонують аналогічні послуги або товари);
 • Відсутність можливості повернути позикові кошти кредиторам;
 • Зниження вартості активів.

Як правило аналіз фінансового становища організації проводить фінансовий аналітик. Щоб отримати точний аналіз економічної ситуації, необхідно використовувати методику регресії статистичного типу, спираючись на звітність банку і підстави для проведення оцінки ймовірності.

Аналіз ситуації проводиться як до початку отримання статусу банкрута, так і після - на першому етапі відновлення фінансової системи установи. (Всі стадії банкрутства підприємства детально описані тут: )

Терміни проведення перевірки

Банкрутство банку передбачає значну перевагу пасивів над доходами. Пасиви означають вклади та інші зобов'язання перед юридичними і фізичними особами. Під активами маються на увазі кредити, які були основою для виплати регулярних платежів.

Для поліпшення фінансової ситуації необхідно провести діагностику фінансових даних.
Що стосується термінів оцінки ймовірності банкрутства підприємства, то період проведення встановлює фінансовий аналітик. Для більш точної оцінки рекомендується розробити власну методику аналізу ймовірності неплатоспроможності організації. Може бути використана як одна модель перевірки, так і кілька.

Що робити вкладникам?

Що робити вкладникам при загрозі банкрутства банку?

Незважаючи на функціонування програми страхування вкладів, є ймовірність, що клієнт не зможе повернути свої гроші в повному розмірі. Вкладникам при загрозі банкрутства банку доцільно стежити за новинами щодо заснування або для більшої впевненості поміняти банківську установу.

Якщо суд таки визнав банк банкрутом і забрав у нього ліцензію , Вкладник повинен скласти позов щодо заснування. Клієнта внесуть до списку кредиторів в число перших і він зможе отримати максимальну компенсацію. Якщо позов в судове установа не подати, можна розраховувати тільки на отримання страхової допомоги.

Куди платити борг по кредиту?

Борг числиться за клієнтом, незважаючи на банкрутство банку. Взяті гроші відносяться до активів підприємства, тому в період фінансової неспроможності компанії вони продаються на торгах. Як тільки позику куплять, клієнт отримує офіційне повідомлення про зміну банку, в який тепер потрібно вносити залишок боргу. Варто зазначити, що умови угоди з банком діють незалежно від банкрутства. Детальніше про те як і куди платити по кредиту, есіі банк закрився читайте за посиланням:

Оформити заявку на позику

Що таке оцінка ймовірності банкрутства підприємства?
Куди платити борг по кредиту?
Що робити вкладникам?
Що робити вкладникам при загрозі банкрутства банку?
Куди платити борг по кредиту?