Банкрутство ТОВ. Процедура в 2019 році

 1. У чому позитивні сторони банкрутства
 2. Хто може претендувати на визнання банкрутом?
 3. Передумови неспроможності ТОВ
 4. Хто може заявити про банкрутство
 5. етапи банкрутства
 6. спостереження
 7. Необхідність фінансової санації ТОВ
 8. Застосування зовнішнього управління
 9. Введення конкурсного виробництва
 10. Банкрутство за спрощеною схемою
 11. Особливості спрощеного банкрутства

зміст сторінки

Банкрутство - один з варіантів ліквідації нежиттєздатного бізнесу. Якщо компанія накопичила чималу кількість прострочених грошових зобов'язань, а наявних активів явно не вистачає, щоб задовольнити всі вимоги кредиторів, то впору готуватися до вступу в процедуру банкрутства.

У чому позитивні сторони банкрутства

Позитивні моменти офіційного банкрутства очевидні:

 • ТОВ звільняється від боргових зобов'язань не тільки перед банками, контрагентами і працівниками, а й перед державою;
 • активи ТОВ захищені від арештів і рейдерських маніпуляцій;
 • засновники і керівництво компанії не підлягають притягненню до відповідальності (податкової або адміністративної).

З огляду на те, що повне проходження процедури вельми розтягнуто в часі - від подачі заяви до винесення судового вердикту може пройти до 1,5-2 років - до необхідності визнання банкрутства потрібно підходити розсудливо.

Важливо: супровід процедури банкрутства вимагає залучення незалежного керуючого, якому необхідно виплачувати винагороду протягом усього періоду визнання неспроможності.

Хто може претендувати на визнання банкрутом?

Фінансова та ділова неспроможність фірми, визнана в судовому порядку - досить безпечний спосіб позбутися від організації, що знаходиться в стадії агонії. ТОВ, що претендує на отримання статусу банкрута, має відповідати наступним критеріям:

 • сума всіх боргів по бухгалтерської звітності складає 300 тисяч рублів і більше;
 • прострочення по обов'язкових виплатах триває більше трьох місяців;
 • у фірми немає потенціалу, щоб розплатитися за наявними заборгованостями.

Наявність трьох складових, що дають право на визнання ТОВ банкрутом, не означає, що всім організаціям, які мають борги, слід вдаватися до отримання статусу банкрута. Актуально проходження процедури для компаній, які мають не тільки високий рівень заборгованості, але і значну фінансово-господарську активність з великими грошовими оборотами.

Формальні ознаки банкрутства, обумовлені в Цивільному кодексі і ФЗ-127 «Про банкрутство (неспроможності)», в більшості випадків виступають «верхівкою айсберга», приховуючи упущення і огріхи в організації та управлінні ТОВ.

Передумови неспроможності ТОВ

Відсутність професійного фінансового і господарського менеджменту - одна з головних причин, що призводять до ситуації, що передує банкрутства. Критичне становище підприємства може проявлятися наступними ознаками:

 • зниження величини оборотних активів;
 • зростання простроченої дебіторської заборгованості за рахунок безграмотного розширення ринку збуту, відвантаження товарів неперевіреними контрагентам, видачі товарних і фінансових позик неплатоспроможним суб'єктам;
 • недотримання раціонального розподілу доходів і витрат;
 • відсутність попиту на продукцію / товари компанії, обумовлене неконкурентоспроможними цінами, невідповідністю вартості товару його якості;
 • непропорційне співвідношення активів ТОВ величиною позикових коштів.

Зовнішніми причинами, що призводять до банкрутства ТОВ, виступають прояви економічної кризи, коли виживають сильні компанії з грамотним менеджментом.

Якщо проаналізувати бухгалтерський баланс ТОВ, то насторожують факторами можуть бути:

 • «Зигзаги» у відображенні матеріальних запасів - різке зростання або обнулення відповідного показника балансу;
 • перманентне збільшення довгострокової дебіторської та кредиторської заборгованості;
 • підвищення від періоду до періоду боргів перед персоналом і засновниками ТОВ;
 • зменшення величини ліквідних активів (основних засобів, складських запасів).

Прояв перерахованої симптоматики говорить про те, що організація незабаром може виявитися банкрутом.

Хто може заявити про банкрутство

Рішення про неспроможність ТОВ виноситься Арбітражним судом. Заявниками в процесі можуть виступати:

 • державні контролюючі структури - при наявності прогресуючої заборгованості за бюджетними і пенсійними платежами;
 • контрагенти, які виступають в якості кредиторів, довгий час не отримують грошей за відвантажений товар або надані послуги;
 • банківські організації - при наявності прострочень по регулярним кредитних виплатах.

Заявити про банкрутство може і керівник / засновник ТОВ, якщо він впевнений в неможливості відновлення платоспроможності фірми і погашення накопичених боргів Заявити про банкрутство може і керівник / засновник ТОВ, якщо він впевнений в неможливості відновлення платоспроможності фірми і погашення накопичених боргів.

Подача заяви до Арбітражного суду при - не тільки найперший, але і найбільш важливий крок на шляху до отримання статусу банкрута. На цій стадії необхідно надати вагомі докази того, що ТОВ не може погасити наявні борги і обгрунтувати свої претензії.
ФАЙЛИ
Заява до арбітражного суду про банкрутство (неспроможності) ТОВ (.doc)

Протягом місяця судовий орган вивчатиме представлені задокументовані аргументи, перш ніж прийняти рішення про початок процедури банкрутства.

етапи банкрутства

Класична процедура банкрутства, регламентована федеральним законодавством, складається з чотирьох етапів:

 • спостереження;
 • фінансова санація;
 • зовнішнє управління;
 • конкурсне виробництво.

спостереження

ТОВ продовжує функціонувати в штатному режимі, проте його діяльність контролюється арбітражним керуючим. Керівництво компанії позбавляється права без згоди керуючого на укладання угод з купівлі-продажу активів, отримання позик. Крім того, дивіденди учасникам на стадії спостереження не виплачуються, і прибуток не розподіляється. На цьому етапі формується перелік кредиторів і проводиться їх перші збори з визначенням реєстру вимог до майбутнього банкрута.

Основне завдання керівника на стадії спостереження - упевнитися, що всі ознаки неспроможності ТОВ відповідають дійсності, і компанія не має наміру вдатися до фіктивного банкрутства.

Перша стадія триває до 7 місяців, після чого арбітражний керуючий представляє суду своє аргументоване рішення з приводу доцільності продовження процедури. Висновки керуючого ґрунтуються на детальному вивченні фінансового потенціалу ТОВ, і містять рекомендації по переходу до одного з наступних етапів процедури.

Слід знати: на будь-який стадії банкрутства допускається укладення мирової угоди з кредиторами. Для цього складається оптимальний графік сплати боргів, який влаштує і боржника, і його партнерів. Угода про мирне врегулювання затверджується Арбітражним судом.

Необхідність фінансової санації ТОВ

Фінансова санація застосовується, коли є перспектива відновлення нормального функціонування компанії. Відповідно до плану оздоровлення ТОВ має розплачуватися за боргами пропорційними частками. Для забезпечення погашення застосовується період пільгового оподаткування або фінансові позики від третіх осіб (в тому числі від кредиторів). Тривалість санаційного етапу становить до 24 місяців. За цей час ТОВ має відновити свою фінансову благонадійність і врегулювати подальшу діяльність.

Застосування зовнішнього управління

Зовнішнє управління націлене на проведення заходів по відновленню платоспроможності фірми. Керівники ТОВ при зовнішньому управлінні позбавляються повноважень, а на вимоги кредиторів накладається мораторій. Засоби, які повинні були піти на сплату боргів, перерозподіляються на здійснення дій, які сприяють економічній стабілізації боржника.

Введення конкурсного виробництва

Введення конкурсного виробництва характеризується формуванням майнової (конкурсної) маси для того, щоб забезпечити задоволення вимог кредиторів відповідно до черговості. Після закінчення конкурсного виробництва активи боржника розпродаються, частина боргів погашається, а ті зобов'язання, на які не вистачило існуючої конкурсної маси, вважаються анульованими.

Завершення конкурсного виробництва фактично означає припинення діяльності ТОВ. Керуючий спрямовує документи в реєстраційний орган, де фіксується виняток компанії з ЕГРЮЛ.

Банкрутство за спрощеною схемою

Близько 50% справ, пов'язаних з банкрутством ТОВ, розглядаються в спрощеному порядку. На відміну, від загальної схеми, де ліквідація фірми - заверщают етап, при «полегшеному» банкрутство процедура починається з прийняття рішення про ліквідацію.

Як тільки засновники ТОВ домовляться між собою про добровільну ліквідацію фірми шляхом банкрутства, вони складають відповідне рішення. Поряд з цим, необхідно встановити фігуранта, який буде супроводжувати всю процедуру - арбітражного / конкурсного керуючого.

Заява в Арбітраж подається з додатком встановленого регламентом пакета документів, серед яких, крім установчої документації, обов'язково наявність бухгалтерського балансу і завірених керівником первинних документів (актів-звірок, платіжних доручень, бухгалтерських довідок).

Треба знати: ініціювати банкрутство щодо спрощеного варіанту може сам боржник або державні структури (в т.ч. банки). Якщо заявником виступає контролююча або банківська організація, то вона бере на себе фінансування процедури банкрутства.

Якщо суд винесе вердикт про визнання ТОВ неспроможним (банкрутом), то, минаючи проміжні етапи, призначений керуючий проводить процедуру конкурсного виробництва. За 6-9 місяців створюється майнова маса, що підлягає реалізації з торгів, і задовольняються вимоги кредиторів.

Особливості спрощеного банкрутства

Полегшений варіант отримання статусу банкрута - процедура надзвичайно зручна для боржника. Однак для її застосування слід виконати ряд умов:

 • рішення про ліквідацію приймається єдиним (або мажоритарних) учасником ТОВ;
 • активи ТОВ несуттєві і їх реалізація не може задовольнити вимоги кредиторів;
 • наявність неліквідного балансу на момент прийняття рішення про добровільну ліквідацію;
 • високий рівень заборгованості по бюджетних платежах.

Майте на увазі: якщо суд виявить продаж активів ТОВ, здійснену перед початком процедури банкрутства, то такі угоди можуть бути оскаржені, а рішення Арбітражного суду буде для боржника негативним.

Терміни проходження процедури при спрощеному банкрутство скорочені практично вдвічі - реєстр кредиторів закривається через місяць після оголошення про банкрутство. Так у компанії з'являються додаткові можливості зменшити реальну суму заборгованості.

Важливий і факт значної економії фінансів для забезпечення процедури - з огляду на скорочених строків сума винагороди керуючому буде набагато менше.

Негативним моментом в застосуванні спрощеного порядку визнання ТОВ банкрутом є той факт, що після винесення судового рішення відновлення діяльності компанії неможливо.

Хто може претендувати на визнання банкрутом?