У дитини затримка мови або аутизм? Як відрізнити і як допомогти

  1. Вказівний жест, щоб щось попросити або привернути увагу
  2. розуміння мови
  3. Як дитина грає?
  4. Повторення чужих дій
  5. Що можуть зробити батьки при затримці мови у дитини

зміст:

У багатьох дітей молодшого дошкільного віку буває затримка мови. В деяких випадках затримка мовного розвитку - це ознака чогось більшого, в тому числі аутизму .

Для батьків питання про те, що означає затримка мови у їх дитини, може бути вкрай складним і болючим, особливо коли вони намагаються потрапити до фахівця в області аутизму, знайти якого досі дуже складно. Я знаю про це зі свого власного досвіду. У цій статті я хочу коротко описати, на що важливо звернути увагу в цей період невизначеності. Також я хочу підкреслити, що можуть зробити батьки, незалежно від того, аутизм це або «просто» затримка мовного (психічного) розвитку.

Як і у випадку багатьох інших дітей з аутизмом, спочатку у мого сина Лукаса була просто затримка мовного розвитку. У два роки він відвідував звичайний дитячий садок, не плакав і рідко вередував. Раз на тиждень він відвідував логопеда, і спочатку логопед був налаштований оптимістично - мені говорили, що мова з'явиться, і все буде добре.

Хоча за професією я медсестра, я не знала про етапи психічного розвитку дітей і навіть ніколи не чула про ранні ознаки аутизму. На свій захист скажу, що це були 1990-ті роки, до появи Google або Фейсбуку, а офіційний рівень аутизму серед дітей в США становив 1 випадок на 500, а не 1 на 50, як зараз.

За один день до того, як Лукасу виповнилося три роки, у нього діагностували аутизм. В той момент я поставила для себе мету - я дізнаюся все, що можу, про ранні ознаки аутизму, і я буду навчати їм педіатрів в нашому штаті Пенсільванія. Я змогла зробити це завдяки гранту на раннє виявлення аутизму від організації «Перші ознаки». Я не можу діагностувати аутизм, але як медсестра, а тепер і як поведінковий аналітик з великим досвідом роботи в області аутизму я завжди намагаюся звертати уваги на перші можливі ознаки аутизму у дитини. Наприклад, якщо в 18 місяців або на два роки дитина говорить занадто мало або взагалі не говорить.

Нижче я перераховую ті чинники, на які завжди звертаю увагу. Якщо у вашої дитини є ці ранні ознаки аутизму, будь ласка, не треба панікувати. Незалежно від того, чи підтвердиться діагноз «аутизм» чи ні, вже зараз ви можете почати діяти, щоб допомогти дитині.

Отже, на які ознаки потрібно звернути увагу при затримці мови у дітей?

До змісту

Вказівний жест, щоб щось попросити або привернути увагу

В першу чергу, якщо мова йде про дитину у віці від 18 до 24 місяців, я перевіряю, чи є у нього вказівний жест. До 18 місяців, в крайньому випадку, до двох років дитина повинна вміти залучати вашу увагу до чогось за допомогою вказівного жесту.

І мова йде не про те, щоб дитина показував на щось раз на місяць - він повинен робити це постійно. Дитина повинна вказувати на ті предмети, які він хоче отримати, наприклад, на пачку соку або на іграшку.

Він також повинен вказувати на щось, щоб привернути вашу увагу - це те, що ми називаємо розділене увагу, вказувати з метою щось вам показати. Наприклад, дитина вказує на літак в небі, щоб ви теж на нього подивилися. Навіть якщо він поки не може сказати «літак», він може показати на нього пальцем і сказати «о!» - це дуже хороший знак. Один з основних «тривожних дзвіночків» щодо аутизму - відсутність вказівного жесту.

До змісту

розуміння мови

Крім вказівного жесту, я перевіряю, в якому ступені дитина розуміє мову інших людей, навіть якщо він сам зовсім не говорить. Коли моєму синові було два роки і шість місяців, я запросила до нас додому фотографа. Я пам'ятаю, що тоді, в 1990-х, фотограф віддав Лукасу упаковку для плівки і сказав: «Тримай малюк, викинь це». Лукас явно не розумів, що він взагалі говорить. Той фотограф здивовано подивився на нього, немов хотів сказати «ти ж уже досить великий». Тоді я не знала, в якій мірі він повинен розуміти мову в цьому віці, і не надала цьому значення. Зараз я усвідомлюю, що тоді Лукас зовсім не розумів чужу мову. Це була не просто затримка експресивної мови, а й затримка рецептивної мови.

Я хочу підкреслити, що затримка рецептивної мови сама по собі не обов'язково говорить про аутизм. У дитини з такою затримкою може і не бути аутизму. Але в разі Лукаса і в разі багатьох інших дітей аутизм проявлявся у важкій затримці як експресивної, так і рецептивної мови.

До змісту

Як дитина грає?

Крім вказівного жесту і розуміння мови я завжди звертаю увагу на те, як дитина грає. Дитина грає з різними іграшками, з більш ніж однієї іграшкою? Або він повністю зосереджений на якомусь одному предметі, наприклад, хоче весь час носити його з собою? Коли він грає, він виконує один і той же дію знову і знову, наприклад, розкладає кубики? Чи не пару хвилин, поки ви зайняті чимось своїм, а година за годиною, коли здається, що дитина цілком задоволений повторенням цієї дії і відсутністю мови? Наприклад, дитина може годинами розкладати предмети в ряд або обертати що-небудь. Такі види поведінки - можливі ознаки аутизму.

До змісту

Повторення чужих дій

Нарешті, в 18-24 місяці для дитини природно повторювати за оточуючими їх дії, наприклад, помахати вам «до побачення», коли ви прощаєтеся, або запустити літачок, якщо ви це зробили. Відсутність імітації ваших дій може бути потенційним ознакою аутизму.

Таким чином, саме по собі відсутність мовлення ще не говорить про аутизм. Важливо взяти до уваги те, як дитина грає, чи вміє він імітувати чужі дії, чи розуміє він мову, намагається він спілкуватися за допомогою жестів. Якщо він ніяк не імітує інших людей під час гри і якщо він не розуміє чужу мову, це може бути більше, ніж просто затримка мови.

До змісту

Що можуть зробити батьки при затримці мови у дитини

Я працювала з сотнями, якщо не з тисячами дітей як поведінковий аналітик, і я зрозуміла, що неважливо, аутизм це або затримка мовного розвитку - методи прикладного аналізу поведінки (ПАП) допоможуть дитині поліпшити мова і зменшити проблеми поведінки. Я також працювала з маленькими дітьми, у яких вдалося запобігти діагноз «аутизм», так як завдяки інтенсивній поведінкової терапії вони змогли швидко «підтягнутися» і зрівнятися з однолітками.

Так що я рекомендую три кроки, якщо у вашої дитини є затримка мови і можливі ознаки аутизму. Можливо, ви зараз чекаєте призначеного візиту до лікаря, намагаєтеся «вибити» допомогу або шукаєте фахівця, щоб дізнатися іншу думку про діагноз. У будь-якому випадку, ви можете скласти конкретний план дій на основі цих трьох кроків.

  1. Дізнайтеся якомога більше про типові етапи розвитку і постарайтеся порівняти їх з розвитком вашої дитини. Існують дуже докладні описи і таблиці про те, які навички повинні бути у дитини в тому чи іншому віці. Так що якщо вашій дитині 4 місяці, 8 місяців, 18 місяців або два роки, ви можете визначити, чи є у нього відставання у фізичному, пізнавальному і мовному розвитку. Наприклад, коли у дитини повинен з'явитися вказівний жест, коли він повинен почати говорити фразами з двох слів, коли він буде їсти самостійно.

Дуже важливо звертати увагу не тільки на розвиток мови - зверніть увагу на навички самообслуговування. Наприклад, дитина може самостійно їсти ложкою, пити з відкритою чашки? Чи може він самостійно заспокоїтися, або у нього часто бувають істерики і інше проблемне поведінка, тому що він не розуміє світ навколо себе?

Такі описи - це просто орієнтири, це не означає, що всі без винятку дворічні діти зобов'язані це вміти. Але якщо ви бачите, що у вашої дитини не з'явилося ніяких навичок, які зазвичай формуються в два роки, але він може все, що можуть діти в 18 місяців - це значить, що затримка є, але вона не дуже сильна. Таке порівняння також допоможе вам визначити, над якими навичками дитини потрібно працювати і з яким запитом звертатися до фахівців.

  1. У будь-якому випадку, якщо у дитини є затримка в порівнянні з типовими етапами розвитку, вам потрібно звернутися до лікаря. У віці між 2 і 3 роками у нашого сина не було загальних обов'язкових обстежень, ми з чоловіком турбувалися про його розвиток, але навіть не думали про те, щоб звертатися до лікаря. Найкраще відразу шукайте спеціаліста, який може провести процес діагностики і з яким можна обговорити можливу допомогу.

Під час бесіди з лікарем, опишіть всі, що вас турбує, перерахуйте всі затримки, які ви виявили у вашої дитини, а якщо дитина відвідує дитячий садок, то заздалегідь поговоріть з вихователями - можливо, є щось, що турбує їх, але ви про це не знаєте. Якщо вам складно зрозуміти, як пройти діагностику в вашому регіоні, спробуйте зв'язатися з місцевою організацією батьків дітей з аутизмом або просто знайти батьків дітей з аутизмом і поговорити з ними.

  1. Постарайтеся дізнатися якомога більше про прикладному аналізі поведінки (ПАП). Поки дитина ще маленький, навіть якщо у нього діагностовано важка форма аутизму, інтенсивна терапія на основі ПАП може надати величезну допомогу і сприятиме тому, щоб дитина вів нормальне життя в майбутньому. Навіть якщо виявиться, що це просто затримка мовного розвитку, терапія на основі ПАП дитині не зашкодить - вона лише допоможе йому швидше освоїти мовні навички. Найкращий підхід для батьків - самостійно і активно навчатися стратегіям на основі ПАП і відразу ж почати застосовувати їх зі своєю дитиною вдома. ПАП застосовується для дітей з різними розладами і затримками розвитку, і він допомагає розвивати соціальні навички і мова.

Підводячи підсумки: якщо у вашої дитини або дитини, якого ви знаєте, є затримка мови, і ви підозрюєте, що це може бути аутизм: «погуглити» етапи типового розвитку дитини; поговоріть з вихователями, лікарями, іншими батьками і зверніться за діагностикою, будьте наполегливі і звертайтеся за допомогою якомога раніше; дізнайтеся якомога більше про методики ПАП і про те, як вони можуть допомогти вашій дитині.

Отже, на які ознаки потрібно звернути увагу при затримці мови у дітей?
Дитина грає з різними іграшками, з більш ніж однієї іграшкою?
Або він повністю зосереджений на якомусь одному предметі, наприклад, хоче весь час носити його з собою?
Коли він грає, він виконує один і той же дію знову і знову, наприклад, розкладає кубики?
Чи не пару хвилин, поки ви зайняті чимось своїм, а година за годиною, коли здається, що дитина цілком задоволений повторенням цієї дії і відсутністю мови?
Наприклад, дитина може самостійно їсти ложкою, пити з відкритою чашки?
Чи може він самостійно заспокоїтися, або у нього часто бувають істерики і інше проблемне поведінка, тому що він не розуміє світ навколо себе?