Труднощі в навчанні дітей: аутизм, СДУГ, порушення мови. Що робити?

  1. Труднощі в навчанні? перевіряємо здоров'я
  2. СДУГ, РАС у дітей і труднощі навчання: тести
  3. Лікування аутизму і СДУГ: чому ви хочете навчити
  4. Медикаментозне лікування, за і проти
  5. Труднощі в навчанні: що робити батькам

зміст:

«Принцип допомоги дітям з труднощами в навчанні простий: з'ясуйте, що у дитини виходить добре, і використовуйте цю сильну сторону, щоб впоратися зі слабкою, - пише в своїй книзі професор психіатрії Стівен Камарате. - Можу чесно сказати, що не зустрічав пацієнта, якого не можна було б навчати. Головне - виходити з індивідуальних особливостей дитини ». Чому ж для навчання дитини з особливостями недостатньо просто діагнозу і які питання батькам варто задати фахівцям?

Найчастіше навчальні «проблеми» викликає освітня система, в якій застосовується універсальний підхід до навчання: в ній немає гнучкості. Батькам потрібно шукати тих лікарів і вчителів, яким подобається вчити дітей і які готові знаходити рішення проблем для дітей з особливостями розвитку, а не намагаються загнати прямокутний брусок в круглий отвір. Спеціаліст повинен знайти у дитини не тільки проблеми, але і сильні сторони. І на список того, чого дитина робити не вміє, він повинен назвати хоча б одну річ, яку його підопічний робить добре.

До змісту

Труднощі в навчанні? перевіряємо здоров'я

В першу чергу треба з'ясувати, чи можуть на труднощі в навчанні впливати будь-які захворювання. Звичайний медичний огляд і діагностичні тести (наприклад, неврологічні дослідження) можуть і не виявити конкретної причини проблеми. Але все одно не можна за замовчуванням вважати, що з медичної точки зору все в порядку. Пухлина мозку, епілепсія, глютеновая хвороба (алергія на пшеницю) і черепно-мозкова травма - ось лише кілька діагнозів, які виявлялися, коли я направляв своїх пацієнтів з проблемами навченості до педіатра.

Кілька років тому я працював з пацієнтом з Нью-Йорка, якому інший лікар діагностував розлад аутичного спектру (РАС). Я наполіг, щоб хлопчика показали сімейного лікаря, і той призначив неврологічне обстеження. Незабаром після цього мені подзвонила мати дитини і подякувала за те, що я врятував йому життя! Виявилося, що симптоми РАС були викликані пухлиною мозку, і якби її не виявили тоді, скоро лікуватися було б пізно.

Щоб провести всебічне обстеження, спочатку варто відвідати педіатра і переконатися, що проблеми навчання не викликані будь-яким захворюванням. А потім - запланувати візит до психолога або фахівця з розвитку. До них можуть ставитися логопеди і корекційні педагоги, які спеціалізуються, наприклад, на навчанні читання. Коли дитина відчуває труднощі з дрібною моторикою (скажімо, з листом), часто залучають ерготерапевтами.

До змісту

СДУГ, РАС у дітей і труднощі навчання: тести

Обов'язково обговоріть все, що вас турбує, з фахівцем, який буде оглядати вашої дитини. Запитайте, які тести дадуть дитині, і які проблеми навчання будуть оцінюватися. На жаль, досить часто тести даються лише для того, щоб «підтвердити» передбачуваний результат. Багато батьків розповідають, як лікарі намагалися знайти у їхніх дітей РАС або СДУГ і навіть не розглядали альтернативні варіанти. Після того, як тест підтверджував діагноз, дитину відразу направляли на готову корекційну програму. Будь ласка, будьте уважні при виборі місць і фахівців, які будуть оцінювати стан вашої дитини!

Серія тестів обов'язково повинна включати оцінку невербальних когнітивних здібностей дитини, тому що тести зі складними вербальними інструкціями, можуть недооцінити реальні здібності дитини до навчання. У серію тестів повинні входити завдання на оцінку слухового сприйняття і словниковий запас, а також когнітивні навички. Дитині також повинні дати тести на читання, письмо і математику. І, нарешті, дитину повинні перевірити за допомогою медичних тестів. Наприклад, існує шкала спостереження для діагностики аутизму (ADOS-2), по якій дитини оцінюють на симптоми РАС, СДУГ і порушення здатності до навчання.

Потім всі дані - когнітивні здібності, досягнення і перешкоди до навчання медичного характеру - можна використовувати для розробки відповідного плану навчання. Тестування ні в якому разі не повинно цілеспрямовано підтверджувати передбачуваний діагноз на кшталт РАС, СДУГ і порушень навченості. Головне - знайти такого фахівця, який не буде вішати один і той же ярлик на всіх дітей.

Наприклад, якщо дитина пізно почав говорити, це може бути симптомом таких захворювань, як аутизм, розумова відсталість, порушення слуху, мови і т.д. Багато років тому місцеві педіатри направляли до мене на обстеження пізно заговорили дітей. Лікарів дивувало, що я ставив пацієнтам різні діагнози і давав індивідуальні рекомендації. У одних дітей я виявив розлад мови, у інших - труднощі з розумінням, у третіх - аутизм, ще у когось - розумову відсталість і так далі. А фахівці, до яких ці лікарі перш направляли дітей, ставили всім один діагноз і прописували одне лікування, навіть якщо симптоми були різними.

Що ж робити батькам? Найпростіша відповідь - задавати фахівцям питання: «Що ви будете тестувати? Які типи тестів будете використовувати? Якщо дитина не зрозуміє, що йому говорять, як це відіб'ється на результатах тестування? ». Попросіть розповісти, які діагнози ставить даний центр і якому відсотку дітей в цьому центрі або клініці ставлять такі діагнози? Також можна запитати, які види лікування вони рекомендують.

Лікар повинен надати вам письмовий звіт, що включає результати всіх тестів і рекомендації. Доктор повинен бути готовий обговорити з вами причини поставленого діагнозу. Якщо, наприклад, це РАС або СДУГ, лікар повинен пояснити, яка поведінка і характеристики були виявлені і що показали тести. Він повинен запропонувати батькам ставити запитання і ставитися до них з повагою, навіть якщо вони не згодні з діагнозом.

Коли мені доводилося повідомляти батькам, що в їхньої дитини розумова відсталість, багато хто не погоджувалися з цим. Вони починали перераховувати все, що знає і вміє їх дитина, і я ніколи не намагався заперечувати їм або применшувати значимість їх слів. Замість того щоб залякуваннями переконати їх у своїй правоті, я відповідав на їхні запитання і пояснював, як і чому прийшов до такого висновку.

Якщо вони як і раніше не погоджувалися, я не наполягав, а переключався на області, де батьки бачили у дитини проблеми - наприклад, з промовою. Я пропонував: «Давайте навчимо вашу дитину говорити і розуміти, адже ви не заперечуєте, що в цьому йому потрібна допомога».

До змісту

Лікування аутизму і СДУГ: чому ви хочете навчити

Поставивши диференційний діагноз і пояснивши батькам причини його постановки, лікар перейде до обговорення програми лікування. Тут батькам знову слід задавати питання. В цілому лікування повинно бути спрямоване безпосередньо на вдосконалення слабких сторін і дозволяти дитині освоїти стратегію компенсації.

Кілька років тому я працював з сім'єю, де дитина-аутист жахливо боявся шуму працюючого кондиціонера. Він реагував так бурхливо, що буквально пробивав дірки в гіпсокартонних стінах, коли включали кондиціонер.

Я записав звук працюючого кондиціонера на диктофон і поступово знизив сприйнятливість дитини. Для цього я потихеньку включав звук, коли дитина була зайнята одним зі своїх улюблених занять - відеоіграми. Тихий шум кондиціонера він переносив легко. Протягом декількох тижнів я поступово збільшував гучність, поки вона не досягла реальної гучності шуму, видаваного кондиціонером. До цього часу сприйнятливість дитини знизилася, ці звуки більше не турбували його.

Разом з колегами по клініці я навчив цю дитину говорити, але, здається, набагато більше батьки були вдячні мені за те, що тепер вони могли включати кондиціонер в спекотні літні місяці! Наукові дослідження показують, що подібне зниження сприйнятливості може бути ефективним, так як направлено на конкретну область. Так само і батькам потрібно точно визначити, чому вони хочуть навчити дитину. А потім його треба вчити саме цьому.

А потім його треба вчити саме цьому

До змісту

Медикаментозне лікування, за і проти

Якщо фахівець в області навчання нав'язує вам медикаментозне лікування СДУГ, запитаєте його, чи дійсно він хоче поліпшити поведінку дитини і чи пробував він альтернативні стратегії. Я працював з багатьма дітьми з СДУГ і домагався, щоб вони зменшили кількість рухів, підвищили увагу і взагалі контролювали свою поведінку без ліків. Я не проти медикаментів - але тільки коли їх застосування виправдане. Так, аналіз шкільних програм, де дітей вчили, наприклад, спокійно сидіти протягом тривалого часу, уважно слухати на уроках, записувати завдання, робити домашню роботу і так далі, показав, що увага підвищився, а кількість рухів скоротилося.

Якщо ви все-таки погодитеся на медикаментозне лікування, обов'язково обговоріть з лікарем побічні ефекти. Ніколи не погоджуйтеся на лікування без докладних пояснень! Батьки також мають право знати, які очікувані результати лікування, і скільки часу піде на досягнення цих результатів. Задайте лікаря наступні питання: «Як я зрозумію, що лікування допомагає? Якщо лікування не допоможе, які ще варіанти ми можемо спробувати? Чи зможемо ми відмовитися від ліків в майбутньому? ».

Лікар повинен ставитися до батьків дитини як до своїх партнерів, а не як до перешкоди або ворогам. Він повинен пропонувати їм брати участь в лікуванні будь-яким можливим способом. Деякі батьки не можуть бути наставниками для своїх дітей, займатися з ними, і в цьому немає нічого страшного. Батьки не повинні відчувати почуття провини, якщо не можуть забезпечити дитині лікування вдома. Але їм обов'язково треба пропонувати можливість взяти участь в лікуванні.

У будь-якому випадку лікар, наставник або вчитель повинен інформувати батьків про цілі, видах діяльності та успіхи дитини. Він повинен підтримувати їх в спробах вести домашні програми в тій мірі, в якій вони можуть. Численні наукові дослідження підтверджують: заняття з батьками прекрасно впливають на дітей з проблемами навчання.

До змісту

Труднощі в навчанні: що робити батькам

  • Якщо ваша дитина не справляється з уроками або вчитель передбачає, що у нього СДУГ або інша проблема з навчанням, важливо вивчити питання. Визначте, чи дійсно у дитини СДУГ, РАС або інша проблема навчання - або ж причина полягає в невідповідності між рівнем розвитку дитини і універсальним стилем навчання в сучасних школах. Дізнайтеся, чи можна вирішити проблему, просто змінивши вчителя, клас або школу. Багато з моїх пацієнтів «вилікували» СДУГ, просто змінивши програму на більш відповідну.
  • Якщо дитині призначили педагогічну або психологічну обстеження, батьки повинні наполягти на постановці диференціального діагнозу. Обстеження повинно пояснення, чому у дитини проблеми з навчанням, а не визначати, чи підпадає він під програми для дітей з РАС або СДУГ.
  • Обстеження має виявити не тільки слабкі, але і сильні сторони, щоб розробити індивідуальний план навчання.
  • Програма корекції повинна бути спрямована безпосередньо на проблему. Вона не повинна бути типовою або непрямої. Лікування повинно бути індивідуальним і підбиратися під сильні і слабкі сторони конкретної дитини - тоді воно буде ефективним.
  • І, нарешті, не перетворюйте навчання в нескінченну гонку. Не втрачайте з уваги те, що важливо для вашої дитини. Батьки, які виховують дітей інтуїтивно, цінують не тільки їх досягнення в навчанні, а й позитивні відносини.

Коментувати можут "Труднощі в навчанні дітей: аутизм, СДУГ, порушення мови. Що робити?"

Труднощі в навчанні?
Чому ж для навчання дитини з особливостями недостатньо просто діагнозу і які питання батькам варто задати фахівцям?
Що ж робити батькам?
Найпростіша відповідь - задавати фахівцям питання: «Що ви будете тестувати?
Які типи тестів будете використовувати?
Якщо дитина не зрозуміє, що йому говорять, як це відіб'ється на результатах тестування?
Попросіть розповісти, які діагнози ставить даний центр і якому відсотку дітей в цьому центрі або клініці ставлять такі діагнози?
Задайте лікаря наступні питання: «Як я зрозумію, що лікування допомагає?
Якщо лікування не допоможе, які ще варіанти ми можемо спробувати?
Чи зможемо ми відмовитися від ліків в майбутньому?