Граблі Яценюка однієї некомпетентністю не пояснює

  1. Постріл собі в ногу
  2. Провал на рівному місці
  3. Про «успіхи»

, Ігор Конденко

11 грудня добігає кінця рік з моменту прийняття парламентом програми уряду, і відповідно закінчується термін дії імунітету від відставки оного. Очікується звіт Арсенія Яценюка в Раді і прийняття рішення по його підсумками.

Втім, якщо говорити безпосередньо про прем'єра, то доречніше оцінювати не останній календарний рік, а весь період його перебування на посаді, адже Яценюк - єдиний з трьох вищих керівників країни, хто беззмінно займає прем'єрську посаду з лютого 2014 р

«Досягнення» цього періоду відомі. Якщо говорити про економічну складову (а саме за неї відповідає Кабмін), то реальний ВВП впав на 15% (і це «без тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим, Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції»), національна валюта знецінилася в три рази, інфляція склала 75%, при цьому номінальна зарплата зросла на 15%, а пенсії - на 7%. Т. е. Навіть за офіційною статистикою українці стали біднішими більш ніж в півтора рази.

Пояснення, звичайно, є. «Країна втратила 20% економіки, втративши Донецьк, Луганськ, Крим, 65 з 90 шахт, які у нас були. Ми витрачаємо більше 5% ВВП на національну безпеку і оборону. І після цього повинні стрімко рости? »

Так-то воно так, але хіба не несе нинішній прем'єр пряму, особисту відповідальність за все це? Адже Арсеній Петрович, безумовно, людина освічена, проте чи не єдиною його заслугою перед країною за десять з гаком років перебування у великій політиці прийнято вважати те, що в 2004 р, будучи і. о. голови Нацбанку, він не допустив обвалу національної валюти під час першого майдану. Хоча, на думку фахівців, основну роль все ж зіграли не залежать від Яценюка зовнішні макроекономічні фактори.

Будучи одним з лідерів євромайдан, він, безумовно, не міг не усвідомлювати тих наслідків для економіки, які неминуче принесе викликаний майданом глибока політична криза, а тим більше - неконституційна зміна влади. До того ж є підстави вважати, що і реальні наслідки для країни того курсу, за який «стояв євромайдан» і який так яро відстоював Арсеній Яценюк, він усвідомлював вже давно.

Кожен може без зусиль знайти в Youtube виступ Яценюка від 7 жовтня 2012 (мабуть, для обраних однодумців): «У вас немає відчуття, що вся зовнішня політика Європейського Союзу - особливо в останні роки - вона стала чіткою і прагматичною? І вірно. Більше ніхто нікого не збирається приймати, це вже зрозуміло. А тим більше ніхто не прийме країну з населенням 46 мільйонів чоловік і площею, як Франція. Але що буде зроблено, і що було зроблено? Шенгенська зона - раз, реадмісія - два. Територія, яка забезпечує (безпека ЄС), ну така прикордонна зона, така велика прикордонна смуга між Європейським Союзом і Росією, між демократією і «віссю зла». Євросоюз пішов по шляху формування пояса безпеки ».

«Та ж історія з США. Хоча мені дуже приємно з ними розмовляти, вони дуже розвинені люди, фахівці, але побудувати таку фінансову піраміду, починаючи з Бреттон-Вуда, це тільки геніальні люди могли. Посадити весь світ на одну «ін'єкцію», яким є долар США, друкувати його і скуповувати весь світ за папірці. Ну, молодці (посміхається)! Правда, я не знаю, як далі буде розвиватися, все-таки 14 трильйонів надрукували ... »

Тобто Яценюк вже тоді розумів ціну гри Євросоюзу з Україною, і що всі обіцянки Брюсселя Києву - не що інше, як класична морквина, яка повинна була заманити Україну в цю прикордонну зону. Проте фішка «вступу в Євросоюз» стала цвяхом всієї політичної активності Яценюка в наступні роки. Питається, чому? Раптовий сон розуму? Або, навпаки, «пробудження» за сигналом деяких наставників?

Так чи інакше, але пішли євромайдан і конфлікт на сході, що вилився фактично в громадянську війну.

Задамося питанням: невже пан Яценюк не усвідомлював очевидних наслідків цього конфлікту для економіки країни (не кажучи вже про гуманітарну складову)? Адже, будучи прем'єром в тодішній системі влади (з і. О. Президента), він несе ніяк не меншу, ніж Турчинов, відповідальність за ескалацію конфлікту.

Не було зроблено навіть формальних спроб почати переговори з протестуючими Донбасу, які, як це було очевидно з самого початку, діяли точно тими ж методами, що і євромайдан парою місяців раніше проти нелегітимної, на їх погляд (і не без підстав), влади. Хіба не міг Яценюк виступити голосом здорового глузду? Але він не вважав за потрібне йти проти течії, а швидше за все - сам цілком поділяв ідею силового «умиротворення» Донбасу.

Невже Яценюк і Ко серйозно розраховували на «маленьку переможну війну»? Можна скільки завгодно говорити про агресію Росії, але хіба потрібно бути семи п'ядей у ​​чолі, щоб спочатку передбачити, що «сусідня держава» знайде спосіб і можливості підтримати своїх прихильників в Донбасі? Що перехід конфлікту в затяжну, «хронічну» стадію, на жаль, буде бачитися для багатьох найкращим виходом для постмайданної влади?

Але ж політика - мистецтво можливого, і сильні політики тому й досягають успіху, що вміють правильно оцінити ризики і свої можливості і, виходячи з цього, формувати свій курс. Очевидно, що прийшли до влади в Україні в лютому 2014 го діячі були б не в змозі адекватно оцінити ситуацію, або, що ще ймовірніше, керувалися міркуваннями, дуже далекими від справжніх інтересів України. І тут не в одному тільки позамежному цинізмі секрет.

Постріл собі в ногу

Втім, війна війною, але що все-таки зробив уряд і особисто прем'єр, щоб мінімізувати її економічні наслідки? Чесно кажучи, ніяк не виходить пригадати кроки уряду, які могли б стимулювати економічне зростання або хоча б знизити темпи падіння економіки. Зате протилежних фактів хоч відбавляй (не кажучи вже про приклади все більш матереющего бюрократизму; див., Наприклад, статтю «Помер син» на А1).

Уряду, реально живуть інтересами своєї країни, завжди шукають нові ринки збуту продукції вітчизняних підприємств, більш того, дуже жорстко за ці ринки борються. Значення зовнішніх ринків особливо зростає під час кризи, тут кожен «клієнт», кожна ніша на рахунку.

А що ж нинішня влада? У 2013 р з України в Росію було експортовано товарів на 13,4 млрд. Дол. (Сума майже збігається з сумою експорту в ЄС за той же рік), в 2014-му - на 8,6 млрд., А в першому півріччі 2015 го - всього на 1,9 млрд. дол.

Найбільший зовнішній ринок країни, на який були орієнтовані тисячі підприємств, фактично втрачений. Так, можна було б пояснити це нинішніми відносинами двох держав, які українське керівництво наполегливо іменує «війною». Але зрозуміло ж, що у воєнний час не те що торгівля в окремих секторах, ніяка торгівля взагалі неможлива, не кажучи про дипвідносини та інше. Але ж торгівля з Росією - нехай і в малих обсягах - триває. А якщо така реальність, то в чому сенс, логіка і необхідність форсування розриву зв'язків на обраних напрямках? Обраних ким і чому? Чи немає тут недобросовісної конкуренції? І чи немає тут домінування над економікою політичного завдання - рвати все, навіть по живому, щоб на далеке майбутнє відсікти будь-яку можливість нормалізації відносин з Росією?

Будь-яка війна закінчується миром - ця аксіома відома, напевно, стільки ж, скільки існують війни. Згодом затягуються взаємні фізичні і моральні рани, відпускають образи, відновлюються взаємини ... А недавні вороги знову стають партнерами і союзниками. Згадайте, яка страшна була війна в Європі. Проте 4 квітня 1949 року створено НАТО. Одним із засновників альянсу поряд з країнами-членами антигітлерівської коаліції (США, Англією, Францією та іншими) стала воювала проти них в союзі з Німеччиною Італія. А 6 років по тому в НАТО вступила і ФРН.

І вже точно першими простягають один одному руку, причому на всіх рівнях, представники «бізнесу» (в лапках - тому що мова йде і про ті часи, коли це слово англійського походження ще не увійшло в лексикон). Пам'ятаю, як мене, тоді ще підлітка, вразив репортаж про жвавої прикордонну торгівлю, яку ведуть з китайцями місцеві жителі в північних районах В'єтнаму, де ледве встиг закінчитися кривавий конфлікт між двома країнами. Як же так, дивувався я: адже тільки що вони вбивали один одного, руйнували будинки? .. Але взаємний прагматичний інтерес часто змушує переступити через ненависть, стримати образи. Нерідко ж торгові угоди стають частиною і самого мирного договору.

Є безліч прикладів, коли при вкрай напружених відносинах між державами економічні зв'язки зберігаються. Так, навіть у найскладніші роки двосторонніх відносин тривала торгівля між СРСР і КНР: жили в 70-е пам'ятають китайську продукцію під торговою маркою «Дружба». Активними залишалися і економічні зв'язки СРСР із Заходом в роки «холодної війни». Та й зараз можна навести приклади торгівлі між країнами, навіть не мають між собою дипломатичних відносин.

Але український уряд свідомо розриває зв'язки з Росією, причому «фронтменом» таких акцій виступає саме прем'єр Яценюк, хоча йому, «що відповідає» за економіку, слід було б відстоювати найбільш помірковану позицію. Однак за його ініціативою нинішньої осені (хоча, здавалося б, саме в цей час якраз намітилося зниження напруженості в Донбасі) була розпочата «списку санкцій війна» - через розрив авіасполучення, зрив залізничних перевезень і т. Д.

Але «списку санкцій» акція, за логікою, повинна мати на увазі заподіяння противнику шкоди, що перевершує витрати, які понесе сторона, яка вводить санкції. В даному ж випадку - все з точністю до навпаки. Адже відразу було ясно: заборона польотів в Україну для російських авіакомпаній відгукнеться дзеркальними заходами (що і сталося). Тим часом в обсязі перевезень українських компаній російський напрямок займає куди більше місця, ніж в обсязі їх російських колег - українське. І так само заздалегідь було зрозуміло, що ще більш чутливим буде розрив авіасполучення з РФ для наших аеропортів. Адже одна справа санкції ЄС і викликані цим серйозні проблеми для Москви, і інше - санкції України, які в першу чергу б'ють по її громадянам, як, наприклад, по сотням тисяч з них, які постійно працюють в Росії.

Провал на рівному місці

Втім, якщо під падіння торгівлі з Росією можна підвести ідеологічну базу, то з чим пов'язано те, що експорт українських товарів до Євросоюзу скоротився на 34,8%? Звичайно, можна пояснювати втратою Криму і конфліктом на сході. Якісь підприємства виявилися за межами юрисдикції України (і офіційної статистики), багато зупинилися через бойові дій. Для кого-то в «спокійній» частини країни критичною могла виявитися втрата суміжників в Криму і на Донбасі. Багато говориться і про несприятливу кон'юнктуру, особливо про низькі ціни на ринку металів - основний статті українського експорту.

Але, як повідомив екс-міністр економіки Віктор Суслов: «Виріс експорт тільки по трьох позиціях - це горіхи - 25%, вироби з соломи - 21%, мабуть, це і буде наше майбутнє в Європі, і експорт вати. У нас люблять говорити про ватниках, але ми наростили експорт вати в Євросоюз аж на 10%. По всьому іншому зменшили експорт ».

Але ж номенклатура торгівлі між такими великими суб'єктами, як Україна і ЄС, - тисячі позицій. По більшості з них і абсолютні обсяги експорту невеликі, і виробників даного виду продукції в Україні не так багато (скажімо, вату виробляють три підприємства - одне в Харкові і два в Черкасах). Нагадаю, європейці пішли на поступку країні, де перемогла «революції гідності», погодившись почекати до початку 2016 року з введенням в дію положень угоди, що стосуються імпорту з ЄС в Україну.

Тим більше що крім зони вільної торгівлі, сприятиме зростанню експорту мало б триразове знецінення національної валюти. Не дарма багато країн штучно занижують курс національної валюти, викликаючи невдоволення торгових партнерів. Подією світового масштабу стала недавня девальвація юаня на 2% (!). А тут в три рази. На стільки (якщо вважати в ВКВ) скоротилися витрати українських виробників на зарплату працівникам та багато іншого.

Здавалося б, в таких умовах навіть при падінні загальних обсягів експорту в країни ЄС - якщо не по більшості, то по значній частині окремих позицій - повинен бути зростання. Однак цього немає. Важко навіть уявити, як уряду вдалося «досягти» таких результатів! А адже це своєрідний індикатор ефективності всієї економічної політики уряду. Того, як воно «допомагає» промисловості і бізнесу пережити нелегкі часи.

Про «успіхи»

Проте, заради об'єктивності, слід було б сказати і про успіхи. І хто може це зробити краще, ніж сам Арсеній Петрович, напередодні звіту уряду все частіше розповідає в ЗМІ про свої досягнення. Крім загальних мантр про європейський шлях і реформах, конкретика зводиться до наступного:

«У нас було 108 тис. Грн. (або 108 млрд. грн. - А. Ф.) на єдиному казначейському рахунку, а сьогодні в країні 100 млрд. грн. Наші золотовалютні резерви становили менше $ 6 млрд., А тепер - $ 13 млрд. Є й об'єктивна реальність - дефолту, який нам все віщували, не сталося ».

Дійсно, бюджет країни при уряді Азарова виконувався «з напрягом» (але виконувався, затримок бюджетних виплат не було), а викликаний майданом політична криза не могла не позначитися на збирання податків. Але чи може глава, наприклад, сімейства пишатися тим, що сімейна «калитка» поповнилася виключно завдяки тому, що діти посаджені на голодний пайок?

А адже саме цим можна пояснити «наповнюваність бюджету» при катастрофічному спаді економіки. Гривня впала в ціні в три рази, за рахунок чого різко зросли номіновані в гривні доходи з митниці (зокрема, з імпорту газу, незважаючи на падіння його ціни в доларах). А переважна більшість витратних статей бюджету залишилися практично на колишньому рівні (особливо що стосуються соціальних виплат). До цього можна додати фактично припинене відшкодування ПДВ і «видавлювання» з підприємців авансової плати податку на прибуток. Т. о. у бізнесу відбираються вкрай дефіцитні оборотні кошти, що часто прирікає його на стагнацію або розорення (адже і кредити стали куди менш доступні).

Що стосується золотовалютних резервів, то в лютому 2014 го вони становили 20,4 млрд., Так що озвучена Яценюком цифра - його особистий «рекорд», після того як накопичені «злочинною владою» резерви він благополучно розтратив. Так, набравши кредитів, вдалося наростити ЗВР. Але віддавати-то їх все одно доведеться.

«Всього» 3 мрлд., Щоб повернути російський борг 20 грудня, як неодноразово заявлялося, Україна не має. А значить, і говорити про те, що дефолту вдалося уникнути, м'яко скажемо, передчасно. Ще більш цинічною виглядає галас уряду зі «списанням» 20% взятих раніше кредитів. Адже розраховуватися за ним доведеться до 2045 (!!!) м на абсолютно драконівських умовах, віддаючи 50% вартості приросту ВВП, якщо він перевищить 4% в рік. Т. о. в даний період Україна «гарантована» від «економічного дива», оскільки при такому відвертому пограбуванні високі темпи зростання просто нереальні.

«В українських сховищах було 6 млрд. Куб. м газу, топити не було чим. А сьогодні у нас 17 млрд. Куб. м газу. Ми почали купувати газ у країн - членів ЄС. Ціна газу з $ 500 за тис. Кубів знизилася до $ 250 ... Всі пам'ятають компанії «Укргазенерго» пана Фірташа і мільярди доларів, які йшли з «Нафтогазу»? Десять років з цим боролися, а вийшло тільки у мене ( «у мене», - А. Ф.). Зараз немає ні Фірташа, ні посередників, які заробляли мільярди доларів на газових контрактах. Є тільки прямі договори з європейськими компаніями і один прямий контракт з російським «Газпромом».

Загалом, простежується ланцюжок: князь Володимир - княгиня Ольга-прем'єр Яценюк.

Тільки залишається незрозумілим, як можна порівнювати запаси газу в сховищах напередодні початку зимового періоду з моментом його закінчення? Ціна ж знизилася виключно завдяки кон'юнктурі на світовому ринку. В Європі сьогодні купується той же російський газ, тільки - завдяки наявності додаткової ланки - дорожче, ніж якби він був придбаний безпосередньо у «Газпрому». І чим це краще «схем Фірташа»? Тим, що вигодонабувачі - наші європейські партнери? Фірташа ж вивели з поставок газу в Україну ще в 2009 р, без будь-якої участі Яценюка (який тоді, до речі, був політичним партнером Фірташа).

Ну і нарешті: «Держстат заявив, що у нас вперше позитивне зростання ВВП в третьому кварталі. Маленький приріст, звичайно, - плюс 0,7%. Але це і не мінус 14%, як в минулому кварталі ».

Справа смаку - чи вважати досягнення «дна» після шести кварталів обвального падіння (при перебуванні Яценюка весь цей час при владі) успіхом?

І ще, чи дійсно це - «дно» або всього лише припинення падіння (якщо вірити офіційній статистиці). Адже об'єктивних причин для зростання немає, а потенціал спаду явно не вичерпаний. Зовнішня торгівля падає, причому на російському напрямку (наш головний зовнішньоторговельний партнер до «революції гідності») в результаті свідомих дій влади. А з нового року і Росія вводить загороджувальні заходи для українських товарів. І Яценюку у відомому сенсі пощастило, що звіт його уряду відбудеться 11 грудня, а не 11 січня, не кажучи вже про більш пізню дату.

З нового ж року в повному обсязі почне діяти угода про ЗВТ з Євросоюзом (що також піднесено, як успіх). Але це означає, що доступ європейських товарів на український ринок спроститься (для українського експорту в ЄС ЗВТ діє вже півтора року). Так що ефект від «повного обсягу» для української економіки буде тільки негативним.

При цьому внутрішній ринок через падіння доходів населення і зростання податкового тягаря продовжує стискатися. Як своє досягнення, яке свідчить про зростання довіри до національної валюти, уряд називає те, що населення продає ВКВ набагато більше, ніж купує (мовляв, зростає довіра до національної валюти). Але причина цього «феномену» в тому, що люди змушені діставати доларові заначки, щоб вижити: у багатьох вони вже вичерпалися або на межі цього. Значить, платоспроможний попит впаде ще більше.

До того ж почався опалювальний сезон з новими драконівськими тарифами. З економічної точки зору це означає, що на всі інші витрати у населення залишиться ще менше грошей. А значить, продовження спаду.

Я не прихильник конспірологічних версій, але аналізуючи «досягнення» Арсенія Яценюка, важко позбутися думки, що однією некомпетентністю їх не пояснити. Скоріше мова йде про цілеспрямоване прагнення завдати шкоди своїй країні. Тому в будь-якому випадку дуже ймовірну відставку прем'єра я зустріну з надією, незалежно від того, якими міркуваннями керуватимуться ті, хто її домагається. Гірше прем'єра, здається, не може бути. Або на цей рахунок я надто оптимістичний?

Ну а Арсенію Яценюку можна сказати тільки одне - пора, давно пора!

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

І після цього повинні стрімко рости?
Але що буде зроблено, і що було зроблено?
Питається, чому?
Раптовий сон розуму?
Або, навпаки, «пробудження» за сигналом деяких наставників?
Задамося питанням: невже пан Яценюк не усвідомлював очевидних наслідків цього конфлікту для економіки країни (не кажучи вже про гуманітарну складову)?
Хіба не міг Яценюк виступити голосом здорового глузду?
Невже Яценюк і Ко серйозно розраховували на «маленьку переможну війну»?
Що перехід конфлікту в затяжну, «хронічну» стадію, на жаль, буде бачитися для багатьох найкращим виходом для постмайданної влади?