Острів Врангеля - перлина Арктики

«Всякий, кому пощастить на ньому побувати і попрацювати, полюбить і на все життя запам'ятає цю« Землю незвідані ». (А.І. Мінєєв) «Всякий, кому пощастить на ньому побувати і попрацювати, полюбить і на все життя запам'ятає цю« Землю незвідані »

Державний природний заповідник «Острів Врангеля»

Основна політика заповідника - невтручання в природні процеси. Ми виходимо з того, що ця територія належить Природі, люди тільки спостерігають за процесами, що відбуваються. За роки свого існування інфраструктура заповідника злилася з ландшафтом острова. Біля будинків частенько бродять ведмеді, взимку в селище заходять вівцебики. Песці полюють на лемінгів поруч з будинками, білі сови використовують будови як насідкі. Росомахи грають близько кордонів. Білі гуси під час весняної міграції часто відпочивають після дальнього перельоту поруч із селищем.
ГОЛОВНИЙ «ПОЛОГОВИЙ БУДИНОК»
Чукотське назва острова Врангеля - «Умкилір», що означає «Ведмежий острів». І це дійсно так. Арктику неможливо собі уявити без білого ведмедя. Це найбільший з наземних хижаків. Білий велетень (до 700 кг) перевершує за масою своїх сухопутних родичів. Щороку, починаючи з кінця липня, до берегів острова Врангеля підходить безліч ведмедів. Їх існування залежить від наявності моржів і тюленів, характеру льодового покриву. Острів Врангеля називають ще «пологовим будинком» білих ведмедів. Максимальна для всієї Арктики щільність розміщення родових барлогів зареєстрована на острові Геральд.
Підрахунок білих ведмедів по всій Арктиці - справа складна, вимагає постійних об'єднаних зусиль вчених і практиків усіх полярних країн. Загальна чисельність білих ведмедів оцінюється близько 22 тисяч особин. Чукотсько-аляскинского популяція налічує близько 2000 особин. Однак ці цифри приблизні. Всього два десятиліття інтенсивної полювання на білого ведмедя поставили його на межу зникнення. У Росії будь-яке полювання на білого ведмедя заборонена з 1956 року, а браконьєрський відстріл тягне за собою кримінальне покарання. Цей рідкісний вид внесений до «Червоної книги».

Цей рідкісний вид внесений до «Червоної книги»

Фото Ігоря Олейникова. В останні роки одним з основних факторів, що впливають на стан популяції, стала відсутність льоду в кінці літа і восени.


Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів (МСОП) і в Червону книгу Росії. Іноді зустрічаються ведмежата, яких втратила мама-ведмедиця або вона була вбита браконьєрами. Іноді молоді ведмедиці втрачають своїх дитинчат, особливо якщо в посліді кілька ведмежат, при переслідуванні їх людьми. Це не завжди пов'язано з бажанням здобути ведмедя, часто люди хочуть їх сфотографувати на невеликій відстані. Так в 2010 році за участю співробітників заповідника було передано до Московського зоопарк ведмежа, знайдений біля острова Айон. Його так і назвали Айон. Його маму не знайшли.
В даний час збереження популяції білого ведмедя і її вивчення - одне з пріоритетних завдань заповідника. Її успішно вирішує провідний науковий співробітник заповідника, кандидат біологічних наук Микита Овсяников. Незважаючи на тривалу полеміку, видобуток білого ведмедя так і не була вирішена. Ми вважаємо, що це велике досягнення. Занадто швидко змінюються природні умови в даний час, немає достатніх даних, щоб можна було з упевненістю говорити про те, що видобуток невеликої кількості ведмедів не вплине на популяцію. Необхідне проведення масштабних досліджень із залученням найсучасніших досягнень генетики, мічення з використанням датчиків супутникового стеження. У заповіднику напрацьовано великий досвід дослідження білого ведмедя, але, на жаль, часто не вистачає коштів для проведення таких досліджень.
У сучасному світі благополуччю білого ведмедя загрожує браконьєрство, глобальне потепління, забруднення Арктики. В останні роки одним з основних факторів, що впливають на стан популяції, стала відсутність льоду в кінці літа і восени. Тварини змушені виходити на сушу, подовгу голодувати. Це призводить до проблемних зустрічам з людьми в селищах, розташованих по узбережжю. У заповіднику тварини теж приходять в селище, де живуть його співробітники, проте, завдяки великому накопиченому досвіду спілкування з цими хижаками, проблем не виникає. Вчені заповідника в своїх лекціях і консультаціях діляться досвідом запобігання проблемних зустрічей з білим ведмедем.

ЧИМ ЩЕ багатих
Багата в заповіднику орнитофауна - понад 169 видів птахів, з яких 62 види гніздяться на острові. Щороку з Північної Америки на острів Врангеля прилітають білі гуси. Створення заповідника «Острів Врангеля» було тісно пов'язане з необхідністю охорони унікальних гніздування білих гусей в Азії. В середині минулого століття острів Врангеля став єдиним місцем існування колонії цього виду в Старому Світі. Унікальність врангельской популяції білих гусей обумовлюється насамперед тим, що тут, на території однієї колонії, пліч-о-пліч гніздяться гуси, що прилітають з двох географічно роз'єднаних зимівель.
Щорічний моніторинг врангельской популяції білих гусей було розпочато доктором біологічних наук Е.В. Сироечковскій в 1969 році і ведеться співробітниками заповідника вже 40 (!) Років. За тривалістю і інтенсивності спостережень за однією популяцією дані дослідження є винятковими.
На острові Врангеля розташовані найбільші в Чукотському морі колонії морських птахів. Дуже цікаві рідкісні чорні казарки. Тут же можна побачити вилохвостий чайку і кулика-желтозобіка, а восени, якщо пощастить, біля берегів острова можна помилуватися самими рідкісними, таємничими і прекрасними створіннями Арктики - рожевими чайками.
Вівцебик, або мускусний бик, - копитне тварина. «Умінгмак» ( «бородатий»), так називають ескімоси острова Нунівак вівцебика, якого в 1975 році переселили на острів Врангеля. І він чудово прижився, зараз вчені заповідника налічують понад 800 особин. З самого початку острів Врангеля розглядався як природний резерват для створення повноцінної донорської популяції вівцебиків. Надалі планувалося переселення вівцебиків на північно-східні території (Чукотка, Східна Якутія) для створення в цих місцях повноцінного ресурсного виду.

Надалі планувалося переселення вівцебиків на північно-східні території (Чукотка, Східна Якутія) для створення в цих місцях повноцінного ресурсного виду

Фото Олександра Груздева. Вівцебик чудово прижився, зараз вчені заповідника налічують понад 800 особин.

У заповіднику розроблений метод наземного вилову вівцебиків, і з 2002 року періодично проводяться вилови для розселення в Якутії. В даний час розглядається питання про затвердження регіональної програми створення вільноживучих популяцій вівцебиків на території Чукотки.
Північні олені живуть на острові з 1948 року, коли в селищі Ушаковской був організований оленярський радгосп. З їх появою склад фауни острова збагатився - через Пролив Лонга, що відокремлює острів від материка, прийшли росомаха і вовк.
Після закриття відділення радгоспу олені стали дичавіти, придбали забарвлення дикої форми. Стало змінюватися і їх поведінку. В останні роки популяція північного оленя на острові катастрофічно скоротилася. Це пов'язано з ожеледних явищами в зимовий період. Так взимку 2005 року на острові загинуло більше 6000 оленів.
Постійний мешканець острова Врангеля - песець. Взимку песець - красень, він нагадує пухнастий кому вовни. У заповіднику найвища щільність нір песця.
Підвид сибірського лемінга і копитний лемінг Виноградова, що мешкають на острові Врангеля, є ендеміками. Раз на три роки відбувається масове розмноження лемінгів, і тоді на острові з'являються безліч поморників, білі сови, песці. У «безлеммінговое роки» тундра порожніє.
В кінці липня - початку серпня до острова Врангеля приходять тисячі тихоокеанських моржів, що мігрують на північ після зимівлі в Беринговому протоці. Щоліта біля берегів острова з'являються сірі кити. Восени повз береги острова проходять стада білух.
Флора острова Врангеля - одна з найбагатших в Арктиці. На острові понад чотириста видів рослин, частина яких ендеміки. Світ вищих рослин налічує понад 480 видів. Три з них, названі вченими ім'ям Врангеля, виростають тільки тут, це - мак, перстач і тонконіг.
Ентомофауни острова ще до кінця не вивчена. Кожен раз ентомолог Ольга Хрулева під час обробки наукових зборів знаходить нові для острова, а іноді і для науки види.

Кожен раз ентомолог Ольга Хрулева під час обробки наукових зборів знаходить нові для острова, а іноді і для науки види

Фото Олександра Груздева.

ЗА ЧИСТЕ Арктиці
У 2010 році заповідник оголосив акцію «Чистий Острів», мета якої очищення території заповідника від антропогенних забруднень, що залишилися з часів функціонування на острові Врангеля відділення оленеводческого радгоспу, селища Ушаковской і військових баз. Очищення території заповідника від техногенного сміття була однією з умов включення в 2004 році острова Врангеля до Списку об'єктів всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
У лютому цього року з ініціативи адміністрації ФДМ «Заповідник« Острів Врангеля »міністром природних ресурсів Російської Федерації Ю.П. Трутнєвим було дано доручення про підготовку Проекту очищення території заповідника. Влітку 2011 року на острові Врангеля почалися роботи з очищення прибережної смуги від металобрухту в рамках виконання постанови голови Уряду Російської Федерації В.В. Путіна про очищення Арктики.
У серпні 2011 року до острова підійшов корабель «Михайло Сомов», на якому доставили обладнання. У роботі з очищення території заповідника взяли активну участь співробітники заповідника і приїхали на кораблі фахівці.
Металобрухт на території заповідника сконцентрований в декількох місцях. Основна частина - в селищі Ушаковской, стаціонарі Сумнівна і на мисі Гаваї. В рамках підготовки робіт з вивезення металобрухту співробітники заповідника влітку поточного року зібрали близько 1000 розкиданих по території заповідника бочок і складували їх для подальшої утилізації. Всього за чотири дні роботи було підготовлено до вивезення та завантажено на судно 8,5 тонн бочок. Звичайно, цього мало, але зроблений перший, головний крок - доставлено обладнання та інструменти.
Співробітники заповідника продовжать роботи з підготовки металобрухту до вивозу для подальшої утилізації протягом року.
«Перлиною Арктики» називають острів Врангеля. Впевнені, що ЧИСТА територія заповідника створить більш сприятливі умови для життя тварин і залучення туристів. Острів Врангеля чекає своїх гостей. Тих, хто розуміє вразливість природи Арктики і буде дуже дбайливо до неї ставитися.

Олександр Груздєв, Люція Березюк 5 грудня 2011 о 17:33