НАФТА І ГАЗ РОСІЙСЬКОГО ШЕЛЬФУ: ОЦІНКИ І ПРОГНОЗИ

«Багатство землі російської Сибіром приростати буде і морями студеними», - писав Михайло Ломоносов.Освоюючи Сибір, ми зазвичай опускали останні слова цієї цитати.Але як же вагомо вони звучать сьогодні, коли вивчена геологія не тільки суші, але і шельфу, тобто прибережній мілководній частині морів.Майже весь російський шельф розташовується в холодних морях Північного Льодовитого океану і Охотського моря.Його протяжність біля берегів Росії становить 21% всього шельфу Світового океану.Близько 70% його площі перспективні з точки зору корисних копалин, в першу чергу нафти і газу.

Основні нафтові і газові запаси російського шельфу зосереджені уздовж арктичного узбережжя.

Нафтоносні запаси Росії, включаючи шельф.

Багатства шельфу Карського і Баренцового морів і прилеглої сибірської суші. Таке велике родовище, як Харасавейское, знаходиться і на землі і в морі.

Наука і життя // Ілюстрації

Прогноз видобутку нафти (А) і газу (Б) на шельфі Росії до 2035 року (за даними журналу 'Нафта Росії' № 10, 2005 р.)

Монтаж платформи на виробничому об'єднанні "Севмаш" в Северодвінську.

Наука і життя // Ілюстрації

Щоб цілий рік добувати нафту на родовищі Прирозломного в суворих північних умовах, сконструйована морська ледостойких платформа. На дні моря на подушці з щебеню встановлюється сталеве підстава - кесон.

На Штокманівському родовищі для буріння свердловин і відкачки газу передбачається використовувати ледостойких напівзаглибні платформи.

<

>

На шельфі міститься чверть наших запасів нафти і половина запасів газу. Розподілені вони в такий спосіб: Баренцове море - 49%, Карське - 35%, Охотське - 15%. І лише менше 1% перебуває в Балтійському морі і на нашій ділянці Каспію.

І лише менше 1% перебуває в Балтійському морі і на нашій ділянці Каспію

Розвідані запаси на шельфі Північного Льодовитого океану складають 25% світових запасів вуглеводневої сировини. Щоб зрозуміти, що це означає для нашої країни, нагадаємо деякі факти. Нафта і газ забезпечують 20% внутрішнього валового продукту Росії, вони є головними статтями нашого експорту, даючи більше половини його доходів. Однак основні їх родовища на суші вже частково вироблені, а в Татарії і Західного Сибіру - виснажені. За прогнозами, при існуючих темпах видобутку експлуатованих родовищ Росії нафти вистачить років на 30. Приріст розвіданих запасів в даний час не покриває видобутого кількості.

Про те, що таке континентальний шельф і яке його походження, журнал «Наука і життя» вже розповідав (див. Статтю «Континентальний шельф:« ахіллесова п'ята »океану» в № 6, 2004 р ). Там, де узбережжі носить рівнинний характер і плавно йде в море, шельф виступає як би продовженням суші під водою, маючи при цьому ту ж геологічну структуру. Якщо нафта і газ видобувають в прибережних районах, то майже напевно їх можна виявити і в глибинах морського дна. Уже сьогодні в світі кожну третю тонну нафти видобувають в море.

Нафта і газ, ці рідні копалини «брати», утворилися і залягають в одних і тих же материнських породах - в багатокілометрових осадових товщах, що накопичилися на дні древніх морів. Товщі ці не однорідні, а розчленовані на багато пластів різного віку. Буває, що поверх нафтового покладу в тому ж пласті знаходиться газова «шапка». Нафта і газ залягають в пористих пластах, складених в основному пісковиками і вапняками, від найдавніших - девонського періоду (їх вік близько 1,5 млрд років) і до наймолодших - неогенових, яким всього лише 20 млн років. Родовище вважається нафтовим або газовим залежно від того, що переважає. Середня глибина залягання родовищ - близько 3 км, хоча зустрічаються поклади і на глибині 7 км. Надалі для стислості будемо говорити тільки про нафту, оскільки для загальної оцінки запасів за їх енергетичним властивостям нерідко вказують нафту, перераховуючи запаси газу в нафтовий еквівалент (1 тис. М3 газу прирівнюється до 1 т нафти).

У багатющій нафтою Західного Сибіру товщина осадових порід більше 10 км. Більший обсяг і глибина заглибленості осадової товщі, як правило, свідчать і про бoльших потенційних ресурсах. Питання тільки в тому, чи дозріла накопичена органіка до стадії нафти. На дозрівання потрібно аж ніяк не менше 10 млн років, та ще й висока температура. Буває так, що місцями нафтоносні пласти накриті зверху товщею непроникних порід, наприклад глинами або солями. Тоді не тільки газ, а й все легкі фракції нафти випаровуються і утворюються величезні запаси бітумів. За калорійністю вони майже не поступаються нафти; запаси сировини величезні і залягають неглибоко, але підступитися до бітумних покладів майже неможливо: низька плинність перешкоджає практичної розробки.

Найбільша товщина осадового чохла в Росії - в районі Каспію, там вона досягає рекордних 25 км! Сучасне Каспійське море - це жалюгідні «всохлі» залишки найдавнішого тепловодного моря. Тому-то тут і нашарувалося стільки осадових відкладень, які накопичили величезні запаси нафти (див. Статтю «Велика нафта Каспію», «Наука і життя» № 12, 2002 г. ).

У Росії найбільша протяжність морських кордонів і відповідно морського шельфу. Більша його частина знаходиться в Льодовитому океані, суворому і холодному, майже цілий рік вкритому льодом. На сході Росії омивають моря Тихого океану. У зимові місяці вони затягнуті льодом від берегів Чукотки і майже до південного краю Сахаліну. Але під водою і крижаними полями лежать багаті нафтоносні структури і вже відкриті родовища (структура стає родовищем, коли з пробуреної на ній свердловини отримано промисловий приплив нафти, газу і вже можна приблизно оцінити запаси).

Подорожуючи вздовж морських кордонів Росії, подивимося, що відкрито на шельфі, що добувають поруч на березі, поглянемо на геологію берега і шельфу, а точніше, на осадочную товщу. Слід відразу зазначити, що шельфи морів в середньому вивчені всього на 7%, в той час як основні сухопутні нафтогазоносні регіони - більш ніж на 50%. Тому ми можемо говорити тільки про потенційних шельфових запасах.

ВДОЛЬ МОРСЬКИХ КОРДОНІВ РОСІЇ

Зі шкільних років ми знайомі з географічною картою нашої країни, з зеленими плямами низовин і коричневими, різних відтінків, горами. Але дуже мало хто бачив подібну ж карту рельєфу морського дна, особливо Льодовитого океану, - вона з'явилася зовсім недавно.

Почнемо більш детальний огляд шельфу з кордону з Норвегією. Звичайно, на суші вона визначена точно - до метра, адже ці невеликі кілометри були єдиною нашою сухопутним кордоном з країнами - членами НАТО. Далі ж на північ лінія розділу дна Баренцева моря до сих пір не зафіксована. Це пояснюється тим, що ще в 1926 році уряд СРСР оголосив морський кордон продовженням точно на північ кордону сухопутної. Так вона і позначена на всіх вітчизняних картах і в атласах. Довгий час межа цілком влаштовувала нашого сусіда - Норвегію. Але настали інші часи. У 1982 році була прийнята Міжнародна конвенція з морського права, яку підписали і ми. А вона рекомендує проводити кордон розділу морського дна по серединній лінії між берегами належать країнам територій. (Так нещодавно ми і поділили Каспій з сусідами - Казахстаном і Азербайджаном). У випадку з російсько-норвезької кордоном лінія повинна проходити посередині між берегами Нової Землі і Землі Франца-Йосипа, що належать Росії, і берегами Шпіцбергена і самої Норвегії. Виявилося, що ця серединна лінія проходить східніше від оголошеної нами в 1926 році межі. В результаті з'явився значний (кілька десятків тисяч квадратних кілометрів) ділянку морського дна, на який претендують обидві держави. За прогнозами, ця ділянка дна моря містить великі запаси вуглеводнів. Причому умови видобутку досить легкі: невелика глибина і немає льоду - адже тут проходить гілка Гольфстріму, тому-то порт в Мурманську незамерзаючий і зима на Кольському півострові порівняно тепла.

Рушимо далі на схід. За геологічною будовою весь Кольський півострів - це частина виходить на поверхню Балтійського щита, утвореного древніми виверженими породами. Їх вік на поверхні може досягати 3 млрд років, а вік Землі - лише 6 млрд. Не випадково саме тут, біля кордону з Норвегією, бурили Кольському надглибоких свердловину для вивчення глибинної будови Землі (див. «Наука і життя» № 5, 2002 г. ). Вона досягла найбільшої в світі глибини - більше 12 км! Осадових порід тут немає, і нафти теж немає. Але сушу омиває Баренцове море, а під дном його, в деякому віддаленні від берега, лежить велика осадова товща - там і в давні часи було величезне море, мабуть, тепле і дрібне, інакше не випало б стільки опадів з органікою. І отже, у дна моря інше геологічна будова, ніж у суші. Тому-то тут і виявлені значні запаси вуглеводнів.

За Кольским півостровом - вузьке горло Білого моря, околиця Балтійського щита. Поверх вивержених порід лежать осадові. Але яка ж тут нафту - осадова товща ледь наросла до 500-600 м і ще не опустилася вглиб.

Прямуємо на схід. Минули півострів Канін, за ним острів Колгуєв і Печерському море. На березі лісу змінилися тундрою, а під ними - багатокілометрова осадова товща. Тут, у Печори, і далі на південь розташовані потужні нафтогазові родовища. Нафтовики називають цей район Тимано-Печорської нафтогазоносної провінцією. І не випадково, що на шельфі Печорського моря (воно порівняно невелике, і на великомасштабних картах його не виділяють, вважаючи частиною Баренцева моря) знаходяться найбільші поклади нафти і газу. Вони йдуть на північ, в Баренцове море, вздовж усього західного узбережжя Нової Землі, але близько до неї не підходять - Нова Земля є продовженням давніх Уральських гір, і осадових порід тут немає.

Перевалюємо за Урал, а в море - за Нову Землю. Погляньмо на півострів Ямал і східний берег Обской губи. Вони буквально всипані нафтогазовими родовищами, найбільші з яких - Ямбургское газове, Уренгойське і Ведмеже нафтові. У самій Обської губі в 2004 році відкрили два нових родовища. Всі родовища як би нанизані на нитку, що простягнулася з південного сходу на північний захід. Справа в тому, що глибоко під землею знаходиться великий древній тектонічний розлом, уздовж якого і згруповані родовища. Уздовж розлому з глибин землі виділяється більше тепла, що сприяє прискоренню освіти нафти з органіки в древньої осадової товщі. Отже, в Баренцевому і Карському морях зосереджено 84% вже відомих запасів всього шельфу Росії. А на березі, південніше, розташована величезна Західно-Сибірська низовина, в якій знаходиться 63% наших сухопутних ресурсів нафти. Все це - дно єдиного стародавнього моря, яке існувало протягом багатьох геологічних епох. Тут-то і знаходиться основна наша годувальниця - Західно-Сибірська нафтова провінція. Півострів Ямал славний ще й тим, що Росія добуває на ньому майже 80% газу. На сусідньому шельфі, мабуть, зосереджено 95% запасів газу всього нашого шельфу. Звідси починаються основні російські газопроводи, по яких газ йде в країни Західної Європи.

Продовжимо подорож уздовж узбережжя. Далі, на схід, знаходяться гирлі Єнісею і Таймирський півострів. У Єнісею низовина Західного Сибіру змінюється Сибірської платформою, що тягнеться до гирла Лени, на якій подекуди на поверхню виходять стародавні вивержені породи. Невеликий прогин платформи з шестикілометрового шаром опадів огинає Таймирський півострів з півдня від гирла Єнісею до Хатанги, але нафти в ньому немає.

Геологія півночі Східного Сибіру вивчена ще дуже слабо. Але загальне геологічна будова цієї гірської країни вказує, що нафта приурочена до прогину, де є осадовий чохол. А ось далі на схід, біля берега моря, геологія вже інша - тут під дном Льодовитого океану лежить багатокілометрова осадова товща (після підняття суші вона місцями «вилізла» і на берег), перспективна на нафту і газ, але майже зовсім не вивчена. Дослідження з поверхні ускладнені цілорічними льодами, а буріння дна тут поки не проводилося.

Обігнемо Чукотку: на ній місцями велися пошуки нафти і розвідувальне буріння. Наступний ділянку шельфу, де знаходяться 15% запасів, - вже узбережжі Тихого океану, від півночі Камчатки до півдня Сахаліну. Правда, нафтові вишки промислів побачимо тільки на північному Сахаліні, де нафту видобувають з 1927 року. Геологія шельфу біля острова повторює геологію суші. Вірніше було б сказати, що лише на північному Сахаліні древній шельф «злегка обсох». Окремі родовища шельфу Сахаліну майже «виповзли» на сушу. Морські родовища, площа яких і запаси в багато разів перевищують сухопутні, тягнуться вздовж усього східного берега Сахаліну і йдуть на північ. Частина родовищ була відкрита ще в 70-і роки минулого століття. Прогнозовані запаси шельфу Сахаліну - понад 1,5 млрд т (запаси становлять приблизно 30% виявлених). Для порівняння: вся Західна Сибір має 9,1 млрд т доведених запасів. Перша промислова нафту шельфу Росії отримана на Сахаліні в 1998 році, але це окрема історія.

Залишилося поглянути на шельф Каспійського, Чорного, Азовського і Балтійського морів, хоча протяжність його становить лише невелику частину російського, а на карті він ледь видно. Згідно з оцінками, російська частина шельфу Каспію містить близько 13% всіх його запасів (основні належать Казахстану і Азербайджану). У Кавказького узбережжя Чорного моря нафту може бути в глибоководній (глибина 1,5-2 км) його частини і зовсім небагато - в Азовському морі. Але Азовське море маленьке і поділено між двома країнами. Україна веде там видобуток газу.

І, нарешті, завершуючи подорож по морях, подивимося на Балтику. Балтійське море в порівнянні з морями Льодовитого океану невелика, а держав багато, але тут, в Калінінградській області, недалеко від берега, поруч з Курської косою, в 1983 році виявлено нафту на малих глибинах. У 2004 році розпочато її промисловий видобуток. Запаси за російськими мірками, не настільки великі - менше 1 млн т, але умови видобутку значно легше, ніж в Льодовитому океані. Наявність нафти в цьому місці не є сюрпризом, поруч на березі її добувають давно, і запаси більше.

ПЕРШІ КРОКИ В ОСВОЄННІ ПІВНІЧНОГО ШЕЛЬФУ

У світі на шельфі і прибережних акваторіях сьогодні добувають 35% нафти і близько 32% газу. Початок покладено бурінням перших морських свердловин років 50 тому в дрібному і теплом Мексиканській затоці.

Досвід освоєння багатств морського дна є і в Європі. Вже понад 30 років у Північному морі видобуток з морських платформ ведуть Норвегія і Англія і отримують нафти стільки, що сумарний експорт цих двох країн можна порівняти з російським. Норвегія завдяки видобутку нафти коштує на першому місці за рівнем життя. Правда, тут видобуток ведеться не на шельфі, а на дні Північного моря, що має інше геологічна будова. До речі, видобуток ведеться не тільки в економічних зонах цих країн, а й поза ними відповідно до міжнародної домовленості про розподіл дна між сусідніми країнами.

Очікується, що в Росії частка видобутку вуглеводнів на шельфі до 2020 року складе 4% загального обсягу. На шельфі запаси неабиякі, та тільки розробляти їх значно важче і дорожче. Потрібні величезні інвестиції, які почнуть давати віддачу і прибуток не раніше ніж років через п'ять, а то й через десять. Наприклад, для освоєння морських багатств Каспію сумарні інвестиції за десять років перевищать 60 млрд доларів. У Льодовитому океані вартість буде ще вище через суворих льодових умов.

І тим не менше Росія приступила до освоєння свого шельфового багатства. Тільки 15% запасів вуглеводневої сировини шельфу доводиться на Охотське море. Але саме тут, у Сахаліну, в 1998 році група іноземних компаній вперше в Росії почала промисловий видобуток нафти з шельфу. У 2004 році видобули промислову нафту і на шельфі Балтійського моря.

До освоєння на шельфі Печорського моря намічені два найбільші родовища. Перше - нафтове Приразломное, відкрите в 1989 році і розташоване в 60 км від берега, де глибина близько 20 м. Назва не випадково - родовище знаходиться поруч з тим самим глибинним розломом. Його запаси - 74 млн т витягується нафти і 8,6 млрд м3 газу. При сучасному рівні технології в Росії витягають тільки близько 30% виявлених запасів нафти, в західних країнах - до 40%.

Вже є проект розробки Прірозломного. Ліцензії на его Освоєння получил російські компании. У центрі буде встановлен Величезна ледостойких платформа загальною вагою около 110 тис. Т з опорним підставою розміром 126ґ126 м, что складається з чотірьох супермодулей. У них розташуються 14 Танків нафтосховіща на 120 тис. Т. Житловий модуль розрахованій на 200 чоловік. Це лишь кілька вражаючіх цифр, Які дозволяють уявіті масштаби только одного споруди, а нужно цілий комплекс. Платформу подібного Льодовий класу в мире Ще не виготовляв. Занадто вже суворі умови видобутку в цих краях: адже навігація по Північному морському шляху йде протягом декількох місяців, та й то в супроводі криголамів. До того ж щороку льодова обстановка різна, і на початку навігації постає питання: як краще проходити через льоди в районі Нової Землі - огинати архіпелаг з півночі або пробиратися через протоки в середині. А адже планується цілорічна видобуток з шельфу. Будівництво платформи розпочато в 1998 році на найбільшому заводі під Архангельськом, який до цього будував підводні човни.

Слідом за Прирозломного, найімовірніше, буде освоєно Штокманівське газове родовище, найбільше в Арктиці і в світі. Воно відкрито в 1988 році на шельфі Баренцева моря, в 650 км на північний схід від Мурманська. Глибина моря там становить 320-340 м. Запаси Штокманівського родовища оцінюються в 3,2 трлн м3 газу, що порівнянно з родовищами на Ямалі. Загальний обсяг капітальних вкладень в проект складе 18,7 млрд доларів, термін окупності - 13 років. Готується проект будівництва найбільшого заводу зі зрідження природного газу: тоді його можна буде везти і за море, до Канади та Америки.

Ще недавно вважали, що нафта океану зосереджена саме на шельфі, але за останні 10-15 років виявлені гігантські родовища і на глибинах моря 2-4 км. Це змінює усталені уявлення про місця скупчення вуглеводнів на дні океану. Тут не шельф, а континентальний схил. Такі родовища вже успішно розробляються, наприклад, в Бразилії.

Чому ми відстали від інших країн в освоєнні шельфу, напевно, можна пояснити. У нас великі запаси на суші, їх поки вистачає і собі і на експорт. А видобуток на шельфі коштує приблизно втричі дорожче. Вітчизняні компанії на такий суворий шельф не поспішають: зараз, при високих цінах на нафту, вигідніше вкладати гроші в уже освоєні родовища. Тільки ось що ми будемо робити, коли легкодоступна нафта закінчиться? Як би не запізнитися з розробкою своїх власних багатств.

Редакція дякує ЗАТ «Севморнефтегаз» за надання ряду ілюстрацій.

Тільки ось що ми будемо робити, коли легкодоступна нафта закінчиться?