«Гомсельмаш» атакують варвари на комбайнах «Ростсільмашу»?

Президент Білорусії А. Лукашенко 10 серпня під час відвідин «Гомсельмаша» в черговий раз обрушився з гучною критикою на Росію, звинувативши її в недобросовісній конкуренції і невиконанні зобов'язань у рамках ЄАЕС. Причини нової хвилі критики мають, як і раніше, фінансове підгрунтя.

Візит на «Гомсельмаш» був присвячений розвитку сільгоспмашинобудування, і перш за все виробництва комбайнів, які і складають основну продукцію підприємства. На перший погляд різка критика на адресу Москви виявилася досить несподіваною. «Я хочу зберегти« Гомсельмаш », - заявив білоруський лідер. - У нас зараз важкий період - росіяни ведуть себе по-варварськи по відношенню до нас, публічно про це говорю. Вони від нас вимагають чогось, як ніби ми васали у них, а в рамках ЄАЕС, куди вони нас запросили, вони виконувати свої зобов'язання не хочуть. Ось вони і створюють неконкурентну ситуацію ».

З подальших слів А. Лукашенко стає ясно, що приводом для невдоволення стали державні субсидії найбільшому російському виробнику сільгосптехніки «Ростсільмаш», які, на його думку, порушують досягнуті в рамках ЄАЕС домовленості і створюють ситуацію недобросовісної конкуренції. «Гомсільмаш», як зазначив білоруський президент, необхідно протриматися два-три роки, протягом яких держава надасть йому необхідну підтримку. За цей час завод повинен перевершити своїх конкурентів за якістю, надійності та інноваційності продукції, що дозволить йому знайти нові ринки збуту.

Першими гучну заяву глави Білорусії почули працівники ВАТ «Гомсельмаш»

Історія конфлікту «Ростсільмашу» і «Гомсельмаша» тягнеться давно. З початком відродження сільського господарства і пожвавлення ринку сільськогосподарської техніки в нульові роки обидва підприємства, що працювали на одному і тому ж ринку, виявилися конкурентами. Спочатку купити «Ростсельмаш» пропонувала білоруська сторона, на що власники підприємства відповіли відмовою. Потім з аналогічною пропозицією з приводу «Гомсельмаша» виступив вже сам «Ростсельмаш», що також не знайшло в Мінську розуміння. У підсумку обидва підприємства зіткнулися в конкурентній боротьбі за найбільший в СНД російський ринок сільгосптехніки, який з початком в 2014 р конфлікту РФ з Заходом почав швидко зростати.

З 1 січня 2013 р Росія запустила програму державних субсидій російським виробникам, компенсуючи їм 15% вартості сільгосптехніки (20% - у разі її реалізації в Сибіру, ​​на Далекому Сході, в Криму та Калінінградській області). Для цього підприємство повинно було бути податковим резидентом РФ не менше трьох років і локалізувати виробництво на території Росії, що створювало сприятливі умови для «Ростсільмашу». Так, в 2016 році ринок зернозбиральних комбайнів в РФ виріс на 24,6% (до 6,3 тис. Штук), російські виробники наростили свою частку ринку з 63,6% до 71,4%, а прямий імпорт з Білорусі впав з 411 до 97 штук. Більшість що продаються в Росії комбайнів збиралися з машинокомплектів на спільному підприємстві «Брянсксельмаша» і «Гомсельмаша».

У відповідь Білорусь посилила державну підтримку галузі. У наприкінці 2015 г. «Гомсельмаш» отримав позику від держави в розмірі 425 млн. Дол. Під 7% річних з умовою погашення до 2029 р що дозволяло продавати білоруську техніку на вигідних для покупця умовах - без застави і в розстрочку. При цьому вартість білоруської сільгосптехніки була на 15-20% нижча від російської. Як наслідок, в 2016 р «Гомсельмаш» зміг наростити продажі в Росії в порівнянні з попереднім роком з 1,3 до 1,75 тис. Машин, що викликало невдоволення з боку «Ростсільмашу». Російські виробники почали вимагати зрівняти умови своєї роботи з білоруськими, забезпечивши їм аналогічну підтримку, або ж надавати держсубсидії тільки вітчизняним виробникам сільгосптехніки.

Російські підприємства незадоволені тим, що свій ринок білоруська сторона відкривати для них не збирається. «За останні більш ніж десять років жодного комбайна з Росії не поставила до Білорусі, - заявив білоруським ЗМІ президент Російської асоціації виробників спецтехніки та обладнання ( «Росспецмаш»), співвласник «Ростсільмашу» Констанин Бабкін. - Напевно, не по зовсім ринковим причин було прийнято таке рішення свого часу в Білорусі ». За його словами, Мінськ використовує інші форми підтримки виробників - субсидування ставок по кредитах, відстрочення платежу одержувачам техніки та ін., Які, якщо апелювати до спільного ринку, повинні бути уніфікованими. Російські підприємства для поставок своєї техніки в Білорусію повинні отримати дозвіл від Мінпрому та заяву від покупця, а держсубсидії поширюються тільки на білоруську техніку.

Всі спроби врегулювати ситуацію шляхом налагодження співпраці між підприємствами ніякого успіху не мали. В травнем 2017 р наприклад, А. Лукашенко на зустрічі з губернатором Ростовської області Василем Голубєвим закликав «Ростсельмаш» і «Гомсельмаш» «не тиснути» один одного на загальному ринку, а домовлятися. Такої домовленості фактично означала б якусь угоду про розподіл російського ринку зернових комбайнів між Росією і Білорусією, ні принципів, ні методи дотримання якого не ясні. В результаті була досягнута домовленість, що до 5 червня ц.р. буде підготовлена ​​програма кооперації «Ростсільмашу» і «Гомсельмаша», яка так і залишилася на папері.

за думку заступника голови Білоруської науково-промислової асоціації Георгія Грица, «Ростсільмаш» і «Гомсільмаш» потрібна інжинірингова кооперація для створення нових моделей і координація по роботі на ринках третіх країн. Але на практиці така взаємодія реально лише в разі наявності у підприємств загального власника, який буде визначати науково-технічну, маркетингову, інвестиційну політику і т.п. По суті, необхідно сформувати єдиний холдинг з декількома виробничими майданчиками. Тим часом жодна зі сторін продавати свої підприємства не збирається. А. Лукашенко взагалі побоюється, що «Гомсельмаш» після продажу перетвориться в складальне виробництво, а всі конструкторські і науково-технічні розробки будуть зосереджені в Ростові-на-Дону.

Побоювання з приводу можливих наслідків продажу «Гомсельмаша» багато в чому пов'язані і з якістю вироблених їм комбайнів, яке до сих пір залишає бажати кращого. Не випадково глава Білорусії після перевірки підприємства звернув особливу увагу на якість продукції, зазначивши, що в обмін на державну підтримку підприємство повинно його серйозно підвищити. за даними білоруських ЗМІ, після того як А. Лукашенко в минулому році зажадав висвітлювати збирання врожаю без цензури, в гомельських комбайнах «виявилися» численні технічні проблеми. У деяких господарствах під час збиральної кампанії в полі не змогло вийти більше половини машин.

На зарубіжних ринках білоруська сільськогосподарська техніка, по оцінками експертів, взагалі неконкурентоспроможна за своїми технічними і експлуатаційними характеристиками. В умовах намітилося в цьому році помітного падіння продажів сільськогосподарської техніки це загрожує «Гомсільмаш» втратою позицій на російському ринку, що, мабуть, і стало приводом для звинувачень РФ з боку А. Лукашенко в «варварському» ставлення до Білорусії.

Вихід зі становища, в якому опинився «Гомсельмаш», білоруський лідер бачить у продажу частини його акцій казахстанським інвесторам і нарощуванні поставок в Казахстан, на Україну і в країни далекого зарубіжжя. Продавати контрольний пакет акцій «Ростсільмаш» влади республіки категорично не хочуть, вважаючи за краще вимагати рівних з ним умов роботи в частині отримання російських субсидій і закуповувати всередині республіки виключно білоруську сільгосптехніку.

Не варто, однак, випустити з уваги, що, незважаючи на всі інтеграційні проекти і наявність спільного ринку ЄАЕС, Білорусія - незалежна держава, яке, наприклад, не визнає приєднання до Росії Криму або ж незалежність Абхазії і Південної Осетії. Суверенітет Білорусії постійно підкреслює і сам А. Лукашенко. І чому Росія повинна порушувати інтереси власних компаній і за рахунок свого бюджету вирішувати проблеми білоруських підприємств - абсолютно незрозуміло.

_____________________________

фото http://president.gov.by