Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити, сайту Зерно

 1. Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити Використання далекосхідних травоїдних видів...
 2. білий товстолобик
 3. строкатий товстолоб
 4. Пріоритети і ризики травоїдних
 5. ДУМКА ПРАКТИКА
 6. Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити
 7. Білий амур
 8. білий товстолобик
 9. строкатий товстолоб
 10. Пріоритети і ризики травоїдних
 11. ДУМКА ПРАКТИКА
 12. Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити
 13. Білий амур
 14. білий товстолобик
 15. строкатий товстолоб
 16. Пріоритети і ризики травоїдних
 17. ДУМКА ПРАКТИКА
 18. Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити
 19. Білий амур
 20. білий товстолобик
 21. строкатий товстолоб
 22. Пріоритети і ризики травоїдних
 23. ДУМКА ПРАКТИКА
 24. Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити
 25. Білий амур
 26. білий товстолобик
 27. строкатий товстолоб
 28. Пріоритети і ризики травоїдних
 29. ДУМКА ПРАКТИКА

Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити

Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм. Основним об'єктом ставкового рибництва є короп. Але в останні роки все більшого поширення набувають рослиноїдні риби, які використовуються не тільки як цінні об'єкти рибництва, але і як біологічні меліоратори. Промислове освоєння далекосхідних рослиноїдних риб (білого амура, білого та строкатого товстолобиків) найбільш перспективно. (Опубліковано в № 05.2010 р)
Вони забезпечують максимальне зростання рибопродуктивності, сприяють поліпшенню санітарного та технічного стану водних об'єктів, ліквідуючи зайве заростання і «цвітіння» води. Переселяти далекосхідних риб з Росії і Китаю в Україну почали ще в 60-і роки минулого століття. У наших умовах вони добре ростуть і дозрівають, але не розмножуються, - їх розводять штучно

Білий амур

Ця цінна швидкозростаюча промислова риба сімейства коропових досягає маси 50 кг і більше. Харчується в основному вищою водною рослинністю, добре поїдає лугову траву, люцерну та концентровані корми. У ранні періоди розвитку живиться виключно зоопланктоном, з 15-добового віку - дрібної рослинністю, а з місячного віку основним кормом. За добу білий амур з'їдає рослинної їжі більше власної маси. Улюблений корм - ряска.

З'їдена білим амуром зелена маса, пройшовши через кишечник, потрапляє у водойму, покращуючи його біологічну продуктивність і умови проживання для інших видів риб. Як меліоратора білого амура використовують в різному віці. Норма посадки в залежності від зарастаемості водойми і віку риби коливається від 100 до 500 шт / га. У природних умовах продуктивність білого амура становить 1-2 ц / га. Але якщо амура підгодовувати багаторічними травами (еспарцет, люцерна та ін.), Можна отримати рибопродуктивність понад 3 ц / га. При нестачі рослинності білий амур може перейти на комбікорми, але тривале годування ними провокує серйозні патологічні зміни в організмі риб.

Статевої зрілості на півдні України і в водоймах-охолоджувачах білий амур досягає в 4-5 років, на півночі - в 8-9. Уже в перше літо при щільності посадки 4-5 тис. Шт / га подрощенного білого амура в ставках затримується розвиток м'якої водної рослинності, у великій кількості знищується ряска, погіршується санітарний стан водойм. Ефективна підсадка двухлетков білого амура при щільності 400-600 шт / га, завдяки якій можна повністю очистити слабо або помірно зарослі ставки. У сильно зарослі ставки слід розміщувати не менше 1000 дволіток білого амура на 1 га, а ще краще зарибнювати їх трьохлітками. Якщо ставки при сильному зарастании очеретом стають нерентабельними для вирощування риби, всесвіти дворічки білого амура вже за один період вегетації здатні активно знищити рослинність, роблячи ці ставки придатними для розведення коропів. Для розрідження і знищення небажаної рослинності необхідно всього кілька примірників (10-50 екз / га), у виняткових випадках - до 100 екз / га трирічних білого амура.

Для посадки білого амура більш придатні проточні водойми з глибиною влітку не нижче 0,3-1 м, які гарантують і успішну зимівлю амура. Але якщо температура води в літній період у водоймі не досягає 16-18 ° С, розраховувати на успішну боротьбу амура з рослинністю не доведеться.

Технологія вирощування риби у водоймах комплексного призначення повинна базуватися на полікультуре: крім білого амура, необхідно вселяти судака, щуку, білого і строкатого товстолобиків, коропа без підгодівлі комбікормами. Якщо в водоймах вселена щука, яка норовить поїдати молодь, для меліорації бажано використовувати білого амура у віці 2 років і старше, масою не менше 150-200 г.

Дана технологія широко застосовується в ІРКЛІЇВСЬКИЙ риборозплідників рослиноїдних риб Черкаської області. Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства.

Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства

білий товстолобик

Ця риба в південних районах і водоймах-охолоджувачах досягає 20 кг маси. На ранніх етапах розвитку в основному поїдає дрібні види зоопланктону (коловертки, наупліі, дрібні рачки). На 8-9 день харчується мікроскопічними водоростями -фітопланктоном, масове розмноження яких призводить до «цвітіння» води і заморам риб. Значне місце в харчуванні займає детрит. Добовий раціон білого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Чи не конкурує в харчуванні з коропом і іншими цінними видами риб. Навпаки, при їх спільному вирощуванні простежується позитивна взаємовплив. Білий товстолобик ідеально підходить для виїданням водоростей в ефтрофних водоймах. Статевої зрілості досягає в 6-9-річному віці на півночі України, на півдні - у віці 4-5 років, в водоймах-охолоджувачах - в 3-4-року.

строкатий товстолоб

Ця частково рослиноїдних риба поряд з планктоном і детритом поїдає ще і зоопланктон. За зовнішнім виглядом нагадує білого товстолобика, але має більш коротким тілом і великою головою. Фільтраційний апарат зябер сильно розвинений.

Добовий раціон строкатого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Молодь годується перші два тижні виключно дрібним планктоном, потім переходить на фітопланктон. Великі особини харчуються фіто-і зоопланктоном. Дво- і трирічки можуть годуватися лише синьо-зеленими водоростями і при цьому добре рости. Строкатий товстолоб має найвищу інтенсивність росту: в південних районах може досягати маси 35-40 кг. Але при значному збільшенні посадки може конкурувати з коропом. Статевої зрілості строкатий товстолобик досягає в південних районах України і водоймах-охолоджувачах у віці 4-5 років. Терміни нересту розтягнуті з середини липня до кінця серпня. Плодючість в середньому становить 500 тис. Ікринок, але може досягати і 1,5-2 млн. Ембріогенез проходить швидко, триває від запліднення до вилуплення 18-60 годин.

При використанні інтенсивної технології вирощування риб щільність посадки визначають комплексом показників: природної рибопродуктивності, продуктивністю за рахунок внесення добрив, годування риб, віковим і розмірним складом молоді за формулою:

Для годовиков:

Для годовиков:

Для личинок:

Для личинок:

Х - кількість необхідного посадкового матеріалу (прим);

S - площа ставка (га);

П - рибопродуктивність (кг / га);

М2 - маса кінцевої продукції (кг);

М1 - маса посадкового матеріалу (кг);

В -% виходу кінцевої продукції від посадки.

Останнім часом багато господарств перейшли на пастбищную форму рибництва, для чого використовується набір полікультури риб для раціональної експлуатації ставків. При вирощуванні риби в полікультурі розрахунки посадок за кожним видом риб проводять окремо.

Пріоритети і ризики травоїдних

Розведення рослиноїдних риб в промислових масштабах можливе виключно за рахунок штучного відтворення. В Україні цим промислом займаються практично всі рибальські господарства, з яких близько 20 бере участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих ресурсів у внутрішніх водоймах України» по зариблено-нию Київського, Канівського, Кременчуцького, Дніпродзержинського, Каховського, Дністровського водосховищ, низин Дніпра, ріки Дунай, Дніпро-Бузького, Дністровського лиманів та інших водойм. Площа внутрішніх водойм України, які використовуються або можуть бути використані для вирощування риби, складають більше 1 млн га. Це ставки, водосховища, річки, озера, лимани, водойми-охолоджувачі енергетичних систем. Є також значна кількість теплових водойм, до яких в першу чергу відносяться водойми-охолоджувачі енергетичних об'єктів. Їх більш високі температури сприяють нормальному розвитку та росту риб, скоростиглості виробників. Так, самки білого товстолобика стають статевозрілими у віці 3-4 роки, строкатого товстолобика в 4-6 років, самці всіх видів дозрівають на 1-2 роки раніше, ніж самки, що на 2-3 роки скорочує дозрівання риб з водойм зі звичайним температурним режимом. Як рибопосадкового матеріалу рекомендується використовувати риб-дволіток середньою масою 150-300 г. Норми зариблення розраховують відповідно до кормовою базою водойми, виду зарибка і кормового коефіцієнта корми (для фітопланктону він може бути орієнтовно 50, зоопланктону - 7).

Стримуючим фактором при розведенні і вирощуванні рослиноїдних риб є їх хвороби. З інфекційних - крас-нухоподобние, які викликають патогенні бактерії з родів аеромонас і псевдомо-нас; з інвазійних - хвороби, що викликаються найпростішими паразитами (трипаносоми, кріп-тобіі, міксоболюси, хілодонелли, іхтіоф-тіріуси, тріходіни, апіосоми), гельмінтами (Дактилогирус, ботріоцефалюси, скря-білянуси, діплостоми, постодіплостоми). Найбільш небезпечні, особливо для риб у дворічному віці, ботріоцефалез, діплостомоз, лігулез, діграмоз. Найчастіше гельмінти зустрічаються в кишечнику товарної риби, віком 2-4 років, в господарствах, розташованих біля водойм, де гніздиться велика кількість рибоядних птахів.

Хвору рибу необхідно відловлювати ранньою весною до початку нересту здорової риби. При ураженні лігулезом дрібних видів коропових риб слід збільшувати кількість хижаків - судака і щуки. У ставкових господарствах, розташованих поблизу водойм, населених рибоядних птахами, восени необхідно повністю спускати воду з вирощувальних ставків, а їх ложе обробляти Негашев-ної або хлорним вапном. Зариблення природних водойм оптимально проводити пізно восени або ранньою весною, коли зараженість риб різко знижується.

література:

1. Вирощування виробників і експлуатація маточних стад рослиноїдних риб. Методичні рекомендації. - М., 1982.

2. Андрющенко А.І., Балтаджі Р.А., Грінжевській М.В. та ін. Методи Підвищення природної рібопродуктівності ставів. - К .: ІРГ УААН, 1998..

3. Козлов В.І., Абрамович Л.С. Довідник рибовод. -М.: Росагропромиздат, 1991.

ДУМКА ПРАКТИКА

Григорій Піддубний,

директор Державного підприємства

«Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб»

Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм. За рахунок їх впровадження можна отримати додатково до При вирощуванні рослиноїдних Карпу від 20 до 50% цінної товарної продукції, поліпшити економічні показники рибоводів, розширити асортимент вирощуваних риб. Наше господарство є риборозплідників по вирощуванню рослиноїдних риб -білого амура, білого та строкатого товстолобиків і щорічно приймає участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих риб в полікультурі з коропом без використання комбікормів, тобто тільки на природних кормах (рослинність, фіто-зоопланктон, бентос, детрит), можна отримати рибопродукцію 600800 кг / га.

Крім того, рослиноїдні риби, особливо білий амур, є не тільки одним з реальних резервів підвищення рибопродуктивності ставків, а й біологічними меліораторами для очищення ставків від рясної водної рослинності.

У нашому господарстві при впровадженні технології створення меліоративних стад білого амура на протязі декількох років були очищені від водної рослинності все ставкові площі -більш однієї тисячі гектарів, в результаті значно збільшилася рибопродуктивність ставків, покращився їх санітарний стан, а також виробничо-фінансові показники господарства.

Федір Корчевій,

директор іхтіопатологічних лабораторії Державного комітету рибного господарства України

Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити

Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм. Основним об'єктом ставкового рибництва є короп. Але в останні роки все більшого поширення набувають рослиноїдні риби, які використовуються не тільки як цінні об'єкти рибництва, але і як біологічні меліоратори. Промислове освоєння далекосхідних рослиноїдних риб (білого амура, білого та строкатого товстолобиків) найбільш перспективно. (Опубліковано в № 05.2010 р)
Вони забезпечують максимальне зростання рибопродуктивності, сприяють поліпшенню санітарного та технічного стану водних об'єктів, ліквідуючи зайве заростання і «цвітіння» води. Переселяти далекосхідних риб з Росії і Китаю в Україну почали ще в 60-і роки минулого століття. У наших умовах вони добре ростуть і дозрівають, але не розмножуються, - їх розводять штучно

Білий амур

Ця цінна швидкозростаюча промислова риба сімейства коропових досягає маси 50 кг і більше. Харчується в основному вищою водною рослинністю, добре поїдає лугову траву, люцерну та концентровані корми. У ранні періоди розвитку живиться виключно зоопланктоном, з 15-добового віку - дрібної рослинністю, а з місячного віку основним кормом. За добу білий амур з'їдає рослинної їжі більше власної маси. Улюблений корм - ряска.

З'їдена білим амуром зелена маса, пройшовши через кишечник, потрапляє у водойму, покращуючи його біологічну продуктивність і умови проживання для інших видів риб. Як меліоратора білого амура використовують в різному віці. Норма посадки в залежності від зарастаемості водойми і віку риби коливається від 100 до 500 шт / га. У природних умовах продуктивність білого амура становить 1-2 ц / га. Але якщо амура підгодовувати багаторічними травами (еспарцет, люцерна та ін.), Можна отримати рибопродуктивність понад 3 ц / га. При нестачі рослинності білий амур може перейти на комбікорми, але тривале годування ними провокує серйозні патологічні зміни в організмі риб.

Статевої зрілості на півдні України і в водоймах-охолоджувачах білий амур досягає в 4-5 років, на півночі - в 8-9. Уже в перше літо при щільності посадки 4-5 тис. Шт / га подрощенного білого амура в ставках затримується розвиток м'якої водної рослинності, у великій кількості знищується ряска, погіршується санітарний стан водойм. Ефективна підсадка двухлетков білого амура при щільності 400-600 шт / га, завдяки якій можна повністю очистити слабо або помірно зарослі ставки. У сильно зарослі ставки слід розміщувати не менше 1000 дволіток білого амура на 1 га, а ще краще зарибнювати їх трьохлітками. Якщо ставки при сильному зарастании очеретом стають нерентабельними для вирощування риби, всесвіти дворічки білого амура вже за один період вегетації здатні активно знищити рослинність, роблячи ці ставки придатними для розведення коропів. Для розрідження і знищення небажаної рослинності необхідно всього кілька примірників (10-50 екз / га), у виняткових випадках - до 100 екз / га трирічних білого амура.

Для посадки білого амура більш придатні проточні водойми з глибиною влітку не нижче 0,3-1 м, які гарантують і успішну зимівлю амура. Але якщо температура води в літній період у водоймі не досягає 16-18 ° С, розраховувати на успішну боротьбу амура з рослинністю не доведеться.

Технологія вирощування риби у водоймах комплексного призначення повинна базуватися на полікультуре: крім білого амура, необхідно вселяти судака, щуку, білого і строкатого товстолобиків, коропа без підгодівлі комбікормами. Якщо в водоймах вселена щука, яка норовить поїдати молодь, для меліорації бажано використовувати білого амура у віці 2 років і старше, масою не менше 150-200 г.

Дана технологія широко застосовується в ІРКЛІЇВСЬКИЙ риборозплідників рослиноїдних риб Черкаської області. Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства.

Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства

білий товстолобик

Ця риба в південних районах і водоймах-охолоджувачах досягає 20 кг маси. На ранніх етапах розвитку в основному поїдає дрібні види зоопланктону (коловертки, наупліі, дрібні рачки). На 8-9 день харчується мікроскопічними водоростями -фітопланктоном, масове розмноження яких призводить до «цвітіння» води і заморам риб. Значне місце в харчуванні займає детрит. Добовий раціон білого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Чи не конкурує в харчуванні з коропом і іншими цінними видами риб. Навпаки, при їх спільному вирощуванні простежується позитивна взаємовплив. Білий товстолобик ідеально підходить для виїданням водоростей в ефтрофних водоймах. Статевої зрілості досягає в 6-9-річному віці на півночі України, на півдні - у віці 4-5 років, в водоймах-охолоджувачах - в 3-4-року.

строкатий товстолоб

Ця частково рослиноїдних риба поряд з планктоном і детритом поїдає ще і зоопланктон. За зовнішнім виглядом нагадує білого товстолобика, але має більш коротким тілом і великою головою. Фільтраційний апарат зябер сильно розвинений.

Добовий раціон строкатого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Молодь годується перші два тижні виключно дрібним планктоном, потім переходить на фітопланктон. Великі особини харчуються фіто-і зоопланктоном. Дво- і трирічки можуть годуватися лише синьо-зеленими водоростями і при цьому добре рости. Строкатий товстолоб має найвищу інтенсивність росту: в південних районах може досягати маси 35-40 кг. Але при значному збільшенні посадки може конкурувати з коропом. Статевої зрілості строкатий товстолобик досягає в південних районах України і водоймах-охолоджувачах у віці 4-5 років. Терміни нересту розтягнуті з середини липня до кінця серпня. Плодючість в середньому становить 500 тис. Ікринок, але може досягати і 1,5-2 млн. Ембріогенез проходить швидко, триває від запліднення до вилуплення 18-60 годин.

При використанні інтенсивної технології вирощування риб щільність посадки визначають комплексом показників: природної рибопродуктивності, продуктивністю за рахунок внесення добрив, годування риб, віковим і розмірним складом молоді за формулою:

Для годовиков:

Для годовиков:

Для личинок:

Для личинок:

Х - кількість необхідного посадкового матеріалу (прим);

S - площа ставка (га);

П - рибопродуктивність (кг / га);

М2 - маса кінцевої продукції (кг);

М1 - маса посадкового матеріалу (кг);

В -% виходу кінцевої продукції від посадки.

Останнім часом багато господарств перейшли на пастбищную форму рибництва, для чого використовується набір полікультури риб для раціональної експлуатації ставків. При вирощуванні риби в полікультурі розрахунки посадок за кожним видом риб проводять окремо.

Пріоритети і ризики травоїдних

Розведення рослиноїдних риб в промислових масштабах можливе виключно за рахунок штучного відтворення. В Україні цим промислом займаються практично всі рибальські господарства, з яких близько 20 бере участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих ресурсів у внутрішніх водоймах України» по зариблено-нию Київського, Канівського, Кременчуцького, Дніпродзержинського, Каховського, Дністровського водосховищ, низин Дніпра, ріки Дунай, Дніпро-Бузького, Дністровського лиманів та інших водойм. Площа внутрішніх водойм України, які використовуються або можуть бути використані для вирощування риби, складають більше 1 млн га. Це ставки, водосховища, річки, озера, лимани, водойми-охолоджувачі енергетичних систем. Є також значна кількість теплових водойм, до яких в першу чергу відносяться водойми-охолоджувачі енергетичних об'єктів. Їх більш високі температури сприяють нормальному розвитку та росту риб, скоростиглості виробників. Так, самки білого товстолобика стають статевозрілими у віці 3-4 роки, строкатого товстолобика в 4-6 років, самці всіх видів дозрівають на 1-2 роки раніше, ніж самки, що на 2-3 роки скорочує дозрівання риб з водойм зі звичайним температурним режимом. Як рибопосадкового матеріалу рекомендується використовувати риб-дволіток середньою масою 150-300 г. Норми зариблення розраховують відповідно до кормовою базою водойми, виду зарибка і кормового коефіцієнта корми (для фітопланктону він може бути орієнтовно 50, зоопланктону - 7).

Стримуючим фактором при розведенні і вирощуванні рослиноїдних риб є їх хвороби. З інфекційних - крас-нухоподобние, які викликають патогенні бактерії з родів аеромонас і псевдомо-нас; з інвазійних - хвороби, що викликаються найпростішими паразитами (трипаносоми, кріп-тобіі, міксоболюси, хілодонелли, іхтіоф-тіріуси, тріходіни, апіосоми), гельмінтами (Дактилогирус, ботріоцефалюси, скря-білянуси, діплостоми, постодіплостоми). Найбільш небезпечні, особливо для риб у дворічному віці, ботріоцефалез, діплостомоз, лігулез, діграмоз. Найчастіше гельмінти зустрічаються в кишечнику товарної риби, віком 2-4 років, в господарствах, розташованих біля водойм, де гніздиться велика кількість рибоядних птахів.

Хвору рибу необхідно відловлювати ранньою весною до початку нересту здорової риби. При ураженні лігулезом дрібних видів коропових риб слід збільшувати кількість хижаків - судака і щуки. У ставкових господарствах, розташованих поблизу водойм, населених рибоядних птахами, восени необхідно повністю спускати воду з вирощувальних ставків, а їх ложе обробляти Негашев-ної або хлорним вапном. Зариблення природних водойм оптимально проводити пізно восени або ранньою весною, коли зараженість риб різко знижується.

література:

1. Вирощування виробників і експлуатація маточних стад рослиноїдних риб. Методичні рекомендації. - М., 1982.

2. Андрющенко А.І., Балтаджі Р.А., Грінжевській М.В. та ін. Методи Підвищення природної рібопродуктівності ставів. - К .: ІРГ УААН, 1998..

3. Козлов В.І., Абрамович Л.С. Довідник рибовод. -М.: Росагропромиздат, 1991.

ДУМКА ПРАКТИКА

Григорій Піддубний,

директор Державного підприємства

«Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб»

Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм. За рахунок їх впровадження можна отримати додатково до При вирощуванні рослиноїдних Карпу від 20 до 50% цінної товарної продукції, поліпшити економічні показники рибоводів, розширити асортимент вирощуваних риб. Наше господарство є риборозплідників по вирощуванню рослиноїдних риб -білого амура, білого та строкатого товстолобиків і щорічно приймає участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих риб в полікультурі з коропом без використання комбікормів, тобто тільки на природних кормах (рослинність, фіто-зоопланктон, бентос, детрит), можна отримати рибопродукцію 600800 кг / га.

Крім того, рослиноїдні риби, особливо білий амур, є не тільки одним з реальних резервів підвищення рибопродуктивності ставків, а й біологічними меліораторами для очищення ставків від рясної водної рослинності.

У нашому господарстві при впровадженні технології створення меліоративних стад білого амура на протязі декількох років були очищені від водної рослинності все ставкові площі -більш однієї тисячі гектарів, в результаті значно збільшилася рибопродуктивність ставків, покращився їх санітарний стан, а також виробничо-фінансові показники господарства.

Федір Корчевій,

директор іхтіопатологічних лабораторії Державного комітету рибного господарства України

Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити

Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм. Основним об'єктом ставкового рибництва є короп. Але в останні роки все більшого поширення набувають рослиноїдні риби, які використовуються не тільки як цінні об'єкти рибництва, але і як біологічні меліоратори. Промислове освоєння далекосхідних рослиноїдних риб (білого амура, білого та строкатого товстолобиків) найбільш перспективно. (Опубліковано в № 05.2010 р)
Вони забезпечують максимальне зростання рибопродуктивності, сприяють поліпшенню санітарного та технічного стану водних об'єктів, ліквідуючи зайве заростання і «цвітіння» води. Переселяти далекосхідних риб з Росії і Китаю в Україну почали ще в 60-і роки минулого століття. У наших умовах вони добре ростуть і дозрівають, але не розмножуються, - їх розводять штучно

Білий амур

Ця цінна швидкозростаюча промислова риба сімейства коропових досягає маси 50 кг і більше. Харчується в основному вищою водною рослинністю, добре поїдає лугову траву, люцерну та концентровані корми. У ранні періоди розвитку живиться виключно зоопланктоном, з 15-добового віку - дрібної рослинністю, а з місячного віку основним кормом. За добу білий амур з'їдає рослинної їжі більше власної маси. Улюблений корм - ряска.

З'їдена білим амуром зелена маса, пройшовши через кишечник, потрапляє у водойму, покращуючи його біологічну продуктивність і умови проживання для інших видів риб. Як меліоратора білого амура використовують в різному віці. Норма посадки в залежності від зарастаемості водойми і віку риби коливається від 100 до 500 шт / га. У природних умовах продуктивність білого амура становить 1-2 ц / га. Але якщо амура підгодовувати багаторічними травами (еспарцет, люцерна та ін.), Можна отримати рибопродуктивність понад 3 ц / га. При нестачі рослинності білий амур може перейти на комбікорми, але тривале годування ними провокує серйозні патологічні зміни в організмі риб.

Статевої зрілості на півдні України і в водоймах-охолоджувачах білий амур досягає в 4-5 років, на півночі - в 8-9. Уже в перше літо при щільності посадки 4-5 тис. Шт / га подрощенного білого амура в ставках затримується розвиток м'якої водної рослинності, у великій кількості знищується ряска, погіршується санітарний стан водойм. Ефективна підсадка двухлетков білого амура при щільності 400-600 шт / га, завдяки якій можна повністю очистити слабо або помірно зарослі ставки. У сильно зарослі ставки слід розміщувати не менше 1000 дволіток білого амура на 1 га, а ще краще зарибнювати їх трьохлітками. Якщо ставки при сильному зарастании очеретом стають нерентабельними для вирощування риби, всесвіти дворічки білого амура вже за один період вегетації здатні активно знищити рослинність, роблячи ці ставки придатними для розведення коропів. Для розрідження і знищення небажаної рослинності необхідно всього кілька примірників (10-50 екз / га), у виняткових випадках - до 100 екз / га трирічних білого амура.

Для посадки білого амура більш придатні проточні водойми з глибиною влітку не нижче 0,3-1 м, які гарантують і успішну зимівлю амура. Але якщо температура води в літній період у водоймі не досягає 16-18 ° С, розраховувати на успішну боротьбу амура з рослинністю не доведеться.

Технологія вирощування риби у водоймах комплексного призначення повинна базуватися на полікультуре: крім білого амура, необхідно вселяти судака, щуку, білого і строкатого товстолобиків, коропа без підгодівлі комбікормами. Якщо в водоймах вселена щука, яка норовить поїдати молодь, для меліорації бажано використовувати білого амура у віці 2 років і старше, масою не менше 150-200 г.

Дана технологія широко застосовується в ІРКЛІЇВСЬКИЙ риборозплідників рослиноїдних риб Черкаської області. Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства.

Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства

білий товстолобик

Ця риба в південних районах і водоймах-охолоджувачах досягає 20 кг маси. На ранніх етапах розвитку в основному поїдає дрібні види зоопланктону (коловертки, наупліі, дрібні рачки). На 8-9 день харчується мікроскопічними водоростями -фітопланктоном, масове розмноження яких призводить до «цвітіння» води і заморам риб. Значне місце в харчуванні займає детрит. Добовий раціон білого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Чи не конкурує в харчуванні з коропом і іншими цінними видами риб. Навпаки, при їх спільному вирощуванні простежується позитивна взаємовплив. Білий товстолобик ідеально підходить для виїданням водоростей в ефтрофних водоймах. Статевої зрілості досягає в 6-9-річному віці на півночі України, на півдні - у віці 4-5 років, в водоймах-охолоджувачах - в 3-4-року.

строкатий товстолоб

Ця частково рослиноїдних риба поряд з планктоном і детритом поїдає ще і зоопланктон. За зовнішнім виглядом нагадує білого товстолобика, але має більш коротким тілом і великою головою. Фільтраційний апарат зябер сильно розвинений.

Добовий раціон строкатого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Молодь годується перші два тижні виключно дрібним планктоном, потім переходить на фітопланктон. Великі особини харчуються фіто-і зоопланктоном. Дво- і трирічки можуть годуватися лише синьо-зеленими водоростями і при цьому добре рости. Строкатий товстолоб має найвищу інтенсивність росту: в південних районах може досягати маси 35-40 кг. Але при значному збільшенні посадки може конкурувати з коропом. Статевої зрілості строкатий товстолобик досягає в південних районах України і водоймах-охолоджувачах у віці 4-5 років. Терміни нересту розтягнуті з середини липня до кінця серпня. Плодючість в середньому становить 500 тис. Ікринок, але може досягати і 1,5-2 млн. Ембріогенез проходить швидко, триває від запліднення до вилуплення 18-60 годин.

При використанні інтенсивної технології вирощування риб щільність посадки визначають комплексом показників: природної рибопродуктивності, продуктивністю за рахунок внесення добрив, годування риб, віковим і розмірним складом молоді за формулою:

Для годовиков:

Для годовиков:

Для личинок:

Для личинок:

Х - кількість необхідного посадкового матеріалу (прим);

S - площа ставка (га);

П - рибопродуктивність (кг / га);

М2 - маса кінцевої продукції (кг);

М1 - маса посадкового матеріалу (кг);

В -% виходу кінцевої продукції від посадки.

Останнім часом багато господарств перейшли на пастбищную форму рибництва, для чого використовується набір полікультури риб для раціональної експлуатації ставків. При вирощуванні риби в полікультурі розрахунки посадок за кожним видом риб проводять окремо.

Пріоритети і ризики травоїдних

Розведення рослиноїдних риб в промислових масштабах можливе виключно за рахунок штучного відтворення. В Україні цим промислом займаються практично всі рибальські господарства, з яких близько 20 бере участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих ресурсів у внутрішніх водоймах України» по зариблено-нию Київського, Канівського, Кременчуцького, Дніпродзержинського, Каховського, Дністровського водосховищ, низин Дніпра, ріки Дунай, Дніпро-Бузького, Дністровського лиманів та інших водойм. Площа внутрішніх водойм України, які використовуються або можуть бути використані для вирощування риби, складають більше 1 млн га. Це ставки, водосховища, річки, озера, лимани, водойми-охолоджувачі енергетичних систем. Є також значна кількість теплових водойм, до яких в першу чергу відносяться водойми-охолоджувачі енергетичних об'єктів. Їх більш високі температури сприяють нормальному розвитку та росту риб, скоростиглості виробників. Так, самки білого товстолобика стають статевозрілими у віці 3-4 роки, строкатого товстолобика в 4-6 років, самці всіх видів дозрівають на 1-2 роки раніше, ніж самки, що на 2-3 роки скорочує дозрівання риб з водойм зі звичайним температурним режимом. Як рибопосадкового матеріалу рекомендується використовувати риб-дволіток середньою масою 150-300 г. Норми зариблення розраховують відповідно до кормовою базою водойми, виду зарибка і кормового коефіцієнта корми (для фітопланктону він може бути орієнтовно 50, зоопланктону - 7).

Стримуючим фактором при розведенні і вирощуванні рослиноїдних риб є їх хвороби. З інфекційних - крас-нухоподобние, які викликають патогенні бактерії з родів аеромонас і псевдомо-нас; з інвазійних - хвороби, що викликаються найпростішими паразитами (трипаносоми, кріп-тобіі, міксоболюси, хілодонелли, іхтіоф-тіріуси, тріходіни, апіосоми), гельмінтами (Дактилогирус, ботріоцефалюси, скря-білянуси, діплостоми, постодіплостоми). Найбільш небезпечні, особливо для риб у дворічному віці, ботріоцефалез, діплостомоз, лігулез, діграмоз. Найчастіше гельмінти зустрічаються в кишечнику товарної риби, віком 2-4 років, в господарствах, розташованих біля водойм, де гніздиться велика кількість рибоядних птахів.

Хвору рибу необхідно відловлювати ранньою весною до початку нересту здорової риби. При ураженні лігулезом дрібних видів коропових риб слід збільшувати кількість хижаків - судака і щуки. У ставкових господарствах, розташованих поблизу водойм, населених рибоядних птахами, восени необхідно повністю спускати воду з вирощувальних ставків, а їх ложе обробляти Негашев-ної або хлорним вапном. Зариблення природних водойм оптимально проводити пізно восени або ранньою весною, коли зараженість риб різко знижується.

література:

1. Вирощування виробників і експлуатація маточних стад рослиноїдних риб. Методичні рекомендації. - М., 1982.

2. Андрющенко А.І., Балтаджі Р.А., Грінжевській М.В. та ін. Методи Підвищення природної рібопродуктівності ставів. - К .: ІРГ УААН, 1998..

3. Козлов В.І., Абрамович Л.С. Довідник рибовод. -М.: Росагропромиздат, 1991.

ДУМКА ПРАКТИКА

Григорій Піддубний,

директор Державного підприємства

«Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб»

Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм. За рахунок їх впровадження можна отримати додатково до При вирощуванні рослиноїдних Карпу від 20 до 50% цінної товарної продукції, поліпшити економічні показники рибоводів, розширити асортимент вирощуваних риб. Наше господарство є риборозплідників по вирощуванню рослиноїдних риб -білого амура, білого та строкатого товстолобиків і щорічно приймає участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих риб в полікультурі з коропом без використання комбікормів, тобто тільки на природних кормах (рослинність, фіто-зоопланктон, бентос, детрит), можна отримати рибопродукцію 600800 кг / га.

Крім того, рослиноїдні риби, особливо білий амур, є не тільки одним з реальних резервів підвищення рибопродуктивності ставків, а й біологічними меліораторами для очищення ставків від рясної водної рослинності.

У нашому господарстві при впровадженні технології створення меліоративних стад білого амура на протязі декількох років були очищені від водної рослинності все ставкові площі -більш однієї тисячі гектарів, в результаті значно збільшилася рибопродуктивність ставків, покращився їх санітарний стан, а також виробничо-фінансові показники господарства.

Федір Корчевій,

директор іхтіопатологічних лабораторії Державного комітету рибного господарства України

Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити

Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм. Основним об'єктом ставкового рибництва є короп. Але в останні роки все більшого поширення набувають рослиноїдні риби, які використовуються не тільки як цінні об'єкти рибництва, але і як біологічні меліоратори. Промислове освоєння далекосхідних рослиноїдних риб (білого амура, білого та строкатого товстолобиків) найбільш перспективно. (Опубліковано в № 05.2010 р)
Вони забезпечують максимальне зростання рибопродуктивності, сприяють поліпшенню санітарного та технічного стану водних об'єктів, ліквідуючи зайве заростання і «цвітіння» води. Переселяти далекосхідних риб з Росії і Китаю в Україну почали ще в 60-і роки минулого століття. У наших умовах вони добре ростуть і дозрівають, але не розмножуються, - їх розводять штучно

Білий амур

Ця цінна швидкозростаюча промислова риба сімейства коропових досягає маси 50 кг і більше. Харчується в основному вищою водною рослинністю, добре поїдає лугову траву, люцерну та концентровані корми. У ранні періоди розвитку живиться виключно зоопланктоном, з 15-добового віку - дрібної рослинністю, а з місячного віку основним кормом. За добу білий амур з'їдає рослинної їжі більше власної маси. Улюблений корм - ряска.

З'їдена білим амуром зелена маса, пройшовши через кишечник, потрапляє у водойму, покращуючи його біологічну продуктивність і умови проживання для інших видів риб. Як меліоратора білого амура використовують в різному віці. Норма посадки в залежності від зарастаемості водойми і віку риби коливається від 100 до 500 шт / га. У природних умовах продуктивність білого амура становить 1-2 ц / га. Але якщо амура підгодовувати багаторічними травами (еспарцет, люцерна та ін.), Можна отримати рибопродуктивність понад 3 ц / га. При нестачі рослинності білий амур може перейти на комбікорми, але тривале годування ними провокує серйозні патологічні зміни в організмі риб.

Статевої зрілості на півдні України і в водоймах-охолоджувачах білий амур досягає в 4-5 років, на півночі - в 8-9. Уже в перше літо при щільності посадки 4-5 тис. Шт / га подрощенного білого амура в ставках затримується розвиток м'якої водної рослинності, у великій кількості знищується ряска, погіршується санітарний стан водойм. Ефективна підсадка двухлетков білого амура при щільності 400-600 шт / га, завдяки якій можна повністю очистити слабо або помірно зарослі ставки. У сильно зарослі ставки слід розміщувати не менше 1000 дволіток білого амура на 1 га, а ще краще зарибнювати їх трьохлітками. Якщо ставки при сильному зарастании очеретом стають нерентабельними для вирощування риби, всесвіти дворічки білого амура вже за один період вегетації здатні активно знищити рослинність, роблячи ці ставки придатними для розведення коропів. Для розрідження і знищення небажаної рослинності необхідно всього кілька примірників (10-50 екз / га), у виняткових випадках - до 100 екз / га трирічних білого амура.

Для посадки білого амура більш придатні проточні водойми з глибиною влітку не нижче 0,3-1 м, які гарантують і успішну зимівлю амура. Але якщо температура води в літній період у водоймі не досягає 16-18 ° С, розраховувати на успішну боротьбу амура з рослинністю не доведеться.

Технологія вирощування риби у водоймах комплексного призначення повинна базуватися на полікультуре: крім білого амура, необхідно вселяти судака, щуку, білого і строкатого товстолобиків, коропа без підгодівлі комбікормами. Якщо в водоймах вселена щука, яка норовить поїдати молодь, для меліорації бажано використовувати білого амура у віці 2 років і старше, масою не менше 150-200 г.

Дана технологія широко застосовується в ІРКЛІЇВСЬКИЙ риборозплідників рослиноїдних риб Черкаської області. Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства.

Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства

білий товстолобик

Ця риба в південних районах і водоймах-охолоджувачах досягає 20 кг маси. На ранніх етапах розвитку в основному поїдає дрібні види зоопланктону (коловертки, наупліі, дрібні рачки). На 8-9 день харчується мікроскопічними водоростями -фітопланктоном, масове розмноження яких призводить до «цвітіння» води і заморам риб. Значне місце в харчуванні займає детрит. Добовий раціон білого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Чи не конкурує в харчуванні з коропом і іншими цінними видами риб. Навпаки, при їх спільному вирощуванні простежується позитивна взаємовплив. Білий товстолобик ідеально підходить для виїданням водоростей в ефтрофних водоймах. Статевої зрілості досягає в 6-9-річному віці на півночі України, на півдні - у віці 4-5 років, в водоймах-охолоджувачах - в 3-4-року.

строкатий товстолоб

Ця частково рослиноїдних риба поряд з планктоном і детритом поїдає ще і зоопланктон. За зовнішнім виглядом нагадує білого товстолобика, але має більш коротким тілом і великою головою. Фільтраційний апарат зябер сильно розвинений.

Добовий раціон строкатого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Молодь годується перші два тижні виключно дрібним планктоном, потім переходить на фітопланктон. Великі особини харчуються фіто-і зоопланктоном. Дво- і трирічки можуть годуватися лише синьо-зеленими водоростями і при цьому добре рости. Строкатий товстолоб має найвищу інтенсивність росту: в південних районах може досягати маси 35-40 кг. Але при значному збільшенні посадки може конкурувати з коропом. Статевої зрілості строкатий товстолобик досягає в південних районах України і водоймах-охолоджувачах у віці 4-5 років. Терміни нересту розтягнуті з середини липня до кінця серпня. Плодючість в середньому становить 500 тис. Ікринок, але може досягати і 1,5-2 млн. Ембріогенез проходить швидко, триває від запліднення до вилуплення 18-60 годин.

При використанні інтенсивної технології вирощування риб щільність посадки визначають комплексом показників: природної рибопродуктивності, продуктивністю за рахунок внесення добрив, годування риб, віковим і розмірним складом молоді за формулою:

Для годовиков:

Для годовиков:

Для личинок:

Для личинок:

Х - кількість необхідного посадкового матеріалу (прим);

S - площа ставка (га);

П - рибопродуктивність (кг / га);

М2 - маса кінцевої продукції (кг);

М1 - маса посадкового матеріалу (кг);

В -% виходу кінцевої продукції від посадки.

Останнім часом багато господарств перейшли на пастбищную форму рибництва, для чого використовується набір полікультури риб для раціональної експлуатації ставків. При вирощуванні риби в полікультурі розрахунки посадок за кожним видом риб проводять окремо.

Пріоритети і ризики травоїдних

Розведення рослиноїдних риб в промислових масштабах можливе виключно за рахунок штучного відтворення. В Україні цим промислом займаються практично всі рибальські господарства, з яких близько 20 бере участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих ресурсів у внутрішніх водоймах України» по зариблено-нию Київського, Канівського, Кременчуцького, Дніпродзержинського, Каховського, Дністровського водосховищ, низин Дніпра, ріки Дунай, Дніпро-Бузького, Дністровського лиманів та інших водойм. Площа внутрішніх водойм України, які використовуються або можуть бути використані для вирощування риби, складають більше 1 млн га. Це ставки, водосховища, річки, озера, лимани, водойми-охолоджувачі енергетичних систем. Є також значна кількість теплових водойм, до яких в першу чергу відносяться водойми-охолоджувачі енергетичних об'єктів. Їх більш високі температури сприяють нормальному розвитку та росту риб, скоростиглості виробників. Так, самки білого товстолобика стають статевозрілими у віці 3-4 роки, строкатого товстолобика в 4-6 років, самці всіх видів дозрівають на 1-2 роки раніше, ніж самки, що на 2-3 роки скорочує дозрівання риб з водойм зі звичайним температурним режимом. Як рибопосадкового матеріалу рекомендується використовувати риб-дволіток середньою масою 150-300 г. Норми зариблення розраховують відповідно до кормовою базою водойми, виду зарибка і кормового коефіцієнта корми (для фітопланктону він може бути орієнтовно 50, зоопланктону - 7).

Стримуючим фактором при розведенні і вирощуванні рослиноїдних риб є їх хвороби. З інфекційних - крас-нухоподобние, які викликають патогенні бактерії з родів аеромонас і псевдомо-нас; з інвазійних - хвороби, що викликаються найпростішими паразитами (трипаносоми, кріп-тобіі, міксоболюси, хілодонелли, іхтіоф-тіріуси, тріходіни, апіосоми), гельмінтами (Дактилогирус, ботріоцефалюси, скря-білянуси, діплостоми, постодіплостоми). Найбільш небезпечні, особливо для риб у дворічному віці, ботріоцефалез, діплостомоз, лігулез, діграмоз. Найчастіше гельмінти зустрічаються в кишечнику товарної риби, віком 2-4 років, в господарствах, розташованих біля водойм, де гніздиться велика кількість рибоядних птахів.

Хвору рибу необхідно відловлювати ранньою весною до початку нересту здорової риби. При ураженні лігулезом дрібних видів коропових риб слід збільшувати кількість хижаків - судака і щуки. У ставкових господарствах, розташованих поблизу водойм, населених рибоядних птахами, восени необхідно повністю спускати воду з вирощувальних ставків, а їх ложе обробляти Негашев-ної або хлорним вапном. Зариблення природних водойм оптимально проводити пізно восени або ранньою весною, коли зараженість риб різко знижується.

література:

1. Вирощування виробників і експлуатація маточних стад рослиноїдних риб. Методичні рекомендації. - М., 1982.

2. Андрющенко А.І., Балтаджі Р.А., Грінжевській М.В. та ін. Методи Підвищення природної рібопродуктівності ставів. - К .: ІРГ УААН, 1998..

3. Козлов В.І., Абрамович Л.С. Довідник рибовод. -М.: Росагропромиздат, 1991.

ДУМКА ПРАКТИКА

Григорій Піддубний,

директор Державного підприємства

«Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб»

Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм. За рахунок їх впровадження можна отримати додатково до При вирощуванні рослиноїдних Карпу від 20 до 50% цінної товарної продукції, поліпшити економічні показники рибоводів, розширити асортимент вирощуваних риб. Наше господарство є риборозплідників по вирощуванню рослиноїдних риб -білого амура, білого та строкатого товстолобиків і щорічно приймає участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих риб в полікультурі з коропом без використання комбікормів, тобто тільки на природних кормах (рослинність, фіто-зоопланктон, бентос, детрит), можна отримати рибопродукцію 600800 кг / га.

Крім того, рослиноїдні риби, особливо білий амур, є не тільки одним з реальних резервів підвищення рибопродуктивності ставків, а й біологічними меліораторами для очищення ставків від рясної водної рослинності.

У нашому господарстві при впровадженні технології створення меліоративних стад білого амура на протязі декількох років були очищені від водної рослинності все ставкові площі -більш однієї тисячі гектарів, в результаті значно збільшилася рибопродуктивність ставків, покращився їх санітарний стан, а також виробничо-фінансові показники господарства.

Федір Корчевій,

директор іхтіопатологічних лабораторії Державного комітету рибного господарства України

Рибне господарство. І рибку з'їсти, і ставки почистити

Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм Використання далекосхідних травоїдних видів риб в господарствах України не тільки економічно вигідно, але і корисно для водойм. Основним об'єктом ставкового рибництва є короп. Але в останні роки все більшого поширення набувають рослиноїдні риби, які використовуються не тільки як цінні об'єкти рибництва, але і як біологічні меліоратори. Промислове освоєння далекосхідних рослиноїдних риб (білого амура, білого та строкатого товстолобиків) найбільш перспективно. (Опубліковано в № 05.2010 р)
Вони забезпечують максимальне зростання рибопродуктивності, сприяють поліпшенню санітарного та технічного стану водних об'єктів, ліквідуючи зайве заростання і «цвітіння» води. Переселяти далекосхідних риб з Росії і Китаю в Україну почали ще в 60-і роки минулого століття. У наших умовах вони добре ростуть і дозрівають, але не розмножуються, - їх розводять штучно

Білий амур

Ця цінна швидкозростаюча промислова риба сімейства коропових досягає маси 50 кг і більше. Харчується в основному вищою водною рослинністю, добре поїдає лугову траву, люцерну та концентровані корми. У ранні періоди розвитку живиться виключно зоопланктоном, з 15-добового віку - дрібної рослинністю, а з місячного віку основним кормом. За добу білий амур з'їдає рослинної їжі більше власної маси. Улюблений корм - ряска.

З'їдена білим амуром зелена маса, пройшовши через кишечник, потрапляє у водойму, покращуючи його біологічну продуктивність і умови проживання для інших видів риб. Як меліоратора білого амура використовують в різному віці. Норма посадки в залежності від зарастаемості водойми і віку риби коливається від 100 до 500 шт / га. У природних умовах продуктивність білого амура становить 1-2 ц / га. Але якщо амура підгодовувати багаторічними травами (еспарцет, люцерна та ін.), Можна отримати рибопродуктивність понад 3 ц / га. При нестачі рослинності білий амур може перейти на комбікорми, але тривале годування ними провокує серйозні патологічні зміни в організмі риб.

Статевої зрілості на півдні України і в водоймах-охолоджувачах білий амур досягає в 4-5 років, на півночі - в 8-9. Уже в перше літо при щільності посадки 4-5 тис. Шт / га подрощенного білого амура в ставках затримується розвиток м'якої водної рослинності, у великій кількості знищується ряска, погіршується санітарний стан водойм. Ефективна підсадка двухлетков білого амура при щільності 400-600 шт / га, завдяки якій можна повністю очистити слабо або помірно зарослі ставки. У сильно зарослі ставки слід розміщувати не менше 1000 дволіток білого амура на 1 га, а ще краще зарибнювати їх трьохлітками. Якщо ставки при сильному зарастании очеретом стають нерентабельними для вирощування риби, всесвіти дворічки білого амура вже за один період вегетації здатні активно знищити рослинність, роблячи ці ставки придатними для розведення коропів. Для розрідження і знищення небажаної рослинності необхідно всього кілька примірників (10-50 екз / га), у виняткових випадках - до 100 екз / га трирічних білого амура.

Для посадки білого амура більш придатні проточні водойми з глибиною влітку не нижче 0,3-1 м, які гарантують і успішну зимівлю амура. Але якщо температура води в літній період у водоймі не досягає 16-18 ° С, розраховувати на успішну боротьбу амура з рослинністю не доведеться.

Технологія вирощування риби у водоймах комплексного призначення повинна базуватися на полікультуре: крім білого амура, необхідно вселяти судака, щуку, білого і строкатого товстолобиків, коропа без підгодівлі комбікормами. Якщо в водоймах вселена щука, яка норовить поїдати молодь, для меліорації бажано використовувати білого амура у віці 2 років і старше, масою не менше 150-200 г.

Дана технологія широко застосовується в ІРКЛІЇВСЬКИЙ риборозплідників рослиноїдних риб Черкаської області. Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства.

Після впровадження білого амура це підприємство очистило від водної рослинності все ставкові площі на більш ніж тисячі гектарів, значно поліпшивши санітарний стан ставків і виробничо-фінансові показники господарства

білий товстолобик

Ця риба в південних районах і водоймах-охолоджувачах досягає 20 кг маси. На ранніх етапах розвитку в основному поїдає дрібні види зоопланктону (коловертки, наупліі, дрібні рачки). На 8-9 день харчується мікроскопічними водоростями -фітопланктоном, масове розмноження яких призводить до «цвітіння» води і заморам риб. Значне місце в харчуванні займає детрит. Добовий раціон білого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Чи не конкурує в харчуванні з коропом і іншими цінними видами риб. Навпаки, при їх спільному вирощуванні простежується позитивна взаємовплив. Білий товстолобик ідеально підходить для виїданням водоростей в ефтрофних водоймах. Статевої зрілості досягає в 6-9-річному віці на півночі України, на півдні - у віці 4-5 років, в водоймах-охолоджувачах - в 3-4-року.

строкатий товстолоб

Ця частково рослиноїдних риба поряд з планктоном і детритом поїдає ще і зоопланктон. За зовнішнім виглядом нагадує білого товстолобика, але має більш коротким тілом і великою головою. Фільтраційний апарат зябер сильно розвинений.

Добовий раціон строкатого товстолобика досягає 25-40% його власної маси. Молодь годується перші два тижні виключно дрібним планктоном, потім переходить на фітопланктон. Великі особини харчуються фіто-і зоопланктоном. Дво- і трирічки можуть годуватися лише синьо-зеленими водоростями і при цьому добре рости. Строкатий товстолоб має найвищу інтенсивність росту: в південних районах може досягати маси 35-40 кг. Але при значному збільшенні посадки може конкурувати з коропом. Статевої зрілості строкатий товстолобик досягає в південних районах України і водоймах-охолоджувачах у віці 4-5 років. Терміни нересту розтягнуті з середини липня до кінця серпня. Плодючість в середньому становить 500 тис. Ікринок, але може досягати і 1,5-2 млн. Ембріогенез проходить швидко, триває від запліднення до вилуплення 18-60 годин.

При використанні інтенсивної технології вирощування риб щільність посадки визначають комплексом показників: природної рибопродуктивності, продуктивністю за рахунок внесення добрив, годування риб, віковим і розмірним складом молоді за формулою:

Для годовиков:

Для годовиков:

Для личинок:

Для личинок:

Х - кількість необхідного посадкового матеріалу (прим);

S - площа ставка (га);

П - рибопродуктивність (кг / га);

М2 - маса кінцевої продукції (кг);

М1 - маса посадкового матеріалу (кг);

В -% виходу кінцевої продукції від посадки.

Останнім часом багато господарств перейшли на пастбищную форму рибництва, для чого використовується набір полікультури риб для раціональної експлуатації ставків. При вирощуванні риби в полікультурі розрахунки посадок за кожним видом риб проводять окремо.

Пріоритети і ризики травоїдних

Розведення рослиноїдних риб в промислових масштабах можливе виключно за рахунок штучного відтворення. В Україні цим промислом займаються практично всі рибальські господарства, з яких близько 20 бере участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих ресурсів у внутрішніх водоймах України» по зариблено-нию Київського, Канівського, Кременчуцького, Дніпродзержинського, Каховського, Дністровського водосховищ, низин Дніпра, ріки Дунай, Дніпро-Бузького, Дністровського лиманів та інших водойм. Площа внутрішніх водойм України, які використовуються або можуть бути використані для вирощування риби, складають більше 1 млн га. Це ставки, водосховища, річки, озера, лимани, водойми-охолоджувачі енергетичних систем. Є також значна кількість теплових водойм, до яких в першу чергу відносяться водойми-охолоджувачі енергетичних об'єктів. Їх більш високі температури сприяють нормальному розвитку та росту риб, скоростиглості виробників. Так, самки білого товстолобика стають статевозрілими у віці 3-4 роки, строкатого товстолобика в 4-6 років, самці всіх видів дозрівають на 1-2 роки раніше, ніж самки, що на 2-3 роки скорочує дозрівання риб з водойм зі звичайним температурним режимом. Як рибопосадкового матеріалу рекомендується використовувати риб-дволіток середньою масою 150-300 г. Норми зариблення розраховують відповідно до кормовою базою водойми, виду зарибка і кормового коефіцієнта корми (для фітопланктону він може бути орієнтовно 50, зоопланктону - 7).

Стримуючим фактором при розведенні і вирощуванні рослиноїдних риб є їх хвороби. З інфекційних - крас-нухоподобние, які викликають патогенні бактерії з родів аеромонас і псевдомо-нас; з інвазійних - хвороби, що викликаються найпростішими паразитами (трипаносоми, кріп-тобіі, міксоболюси, хілодонелли, іхтіоф-тіріуси, тріходіни, апіосоми), гельмінтами (Дактилогирус, ботріоцефалюси, скря-білянуси, діплостоми, постодіплостоми). Найбільш небезпечні, особливо для риб у дворічному віці, ботріоцефалез, діплостомоз, лігулез, діграмоз. Найчастіше гельмінти зустрічаються в кишечнику товарної риби, віком 2-4 років, в господарствах, розташованих біля водойм, де гніздиться велика кількість рибоядних птахів.

Хвору рибу необхідно відловлювати ранньою весною до початку нересту здорової риби. При ураженні лігулезом дрібних видів коропових риб слід збільшувати кількість хижаків - судака і щуки. У ставкових господарствах, розташованих поблизу водойм, населених рибоядних птахами, восени необхідно повністю спускати воду з вирощувальних ставків, а їх ложе обробляти Негашев-ної або хлорним вапном. Зариблення природних водойм оптимально проводити пізно восени або ранньою весною, коли зараженість риб різко знижується.

література:

1. Вирощування виробників і експлуатація маточних стад рослиноїдних риб. Методичні рекомендації. - М., 1982.

2. Андрющенко А.І., Балтаджі Р.А., Грінжевській М.В. та ін. Методи Підвищення природної рібопродуктівності ставів. - К .: ІРГ УААН, 1998..

3. Козлов В.І., Абрамович Л.С. Довідник рибовод. -М.: Росагропромиздат, 1991.

ДУМКА ПРАКТИКА

Григорій Піддубний,

директор Державного підприємства

«Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб»

Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм Рослиноїдні риби є важливою ресурсів у внутрішніх водоймах ним резервом підвищення продуктивно- України »з зариблення природних сті внутрішніх водойм. За рахунок їх впровадження можна отримати додатково до При вирощуванні рослиноїдних Карпу від 20 до 50% цінної товарної продукції, поліпшити економічні показники рибоводів, розширити асортимент вирощуваних риб. Наше господарство є риборозплідників по вирощуванню рослиноїдних риб -білого амура, білого та строкатого товстолобиків і щорічно приймає участь у виконанні державної програми «Відтворення водних живих риб в полікультурі з коропом без використання комбікормів, тобто тільки на природних кормах (рослинність, фіто-зоопланктон, бентос, детрит), можна отримати рибопродукцію 600800 кг / га.

Крім того, рослиноїдні риби, особливо білий амур, є не тільки одним з реальних резервів підвищення рибопродуктивності ставків, а й біологічними меліораторами для очищення ставків від рясної водної рослинності.

У нашому господарстві при впровадженні технології створення меліоративних стад білого амура на протязі декількох років були очищені від водної рослинності все ставкові площі -більш однієї тисячі гектарів, в результаті значно збільшилася рибопродуктивність ставків, покращився їх санітарний стан, а також виробничо-фінансові показники господарства.

Федір Корчевій,

директор іхтіопатологічних лабораторії Державного комітету рибного господарства України