«Інвестуємо насамперед в людей і нові тренди»

 1. «Всі податки плачу в Росії»
 2. Що це - хабар? Ніяка не хабар!
 3. Без державної допомоги
 4. мідний бізнес
 5. Хто приймає рішення
 6. Медіа, комунікації і кіберспорт
 7. Благодійність і спорт

Інтерв'ю Алішера Усманова «Відомостям» допоміг отримати ... Олексій Навальний: мільярдер вирішив відповісти Навальному, який назвав факт пожертви особняка на ділянці в 4 га фонду «Соцгоспроект» хабарем, не через що належить Усманову «Коммерсант», а через «Ведомости».

Природно, тільки цією темою інтерв'ю в «Відомостях» обмежитися не могло, і один з найбагатших людей Росії, співвласник "Металлоинвеста", "Мегафона", Mail.ru Group, Facebook , Alibaba, Twitter, Uber та ін. розповів про те, як він приймає інвестиційні рішення і контролює свої численні активи, які галузі є найбільш привабливими для майбутніх інвестицій і яке місце в його житті займає фехтування.

- Ви говорили, що в 63 роки відійдете від управління бізнесом, але, здається, продовжуєте їм керувати.

- Зробив, як говорив. Уже три роки не займаюся управлінням бізнесом. Приймаю тільки стратегічні рішення і займаюся філантропічними проектами. Більше нічого.

- Один російський бізнесмен, який перевів свій бізнес за кордон і емігрував, сказав, що, після того як зробив це, був вражений усвідомленням факту, що в Росії 80% його часу йшло на захист бізнесу і лише 20% - на його розвиток, а на Заході 80% часу він може витрачати саме на розвиток. Який відсоток свого робочого часу ви витрачаєте на захист власності і який - на створення нових бізнесів і їх розвиток?

- Основна моя діяльність - це благодійність і спортивні проекти. Тому більшу частину свого часу витрачаю саме на це. Мені власність захищати не потрібно. Активи купувалися на вільному ринку за досить високу ринкову вартість у приватних власників, на той час іноді вже зібрали контрольні пакети, і після ретельних due diligence.

Що стосується менеджменту, за моїми уявленнями, вони витрачають приблизно 50% часу на підвищення ефективності існуючих бізнес-проектів і ще 50% - на розробку нових напрямків.

- Інвестуємо насамперед в людей і нові тренди. Тому при прийнятті рішення приділяємо основну увагу саме оцінці своїх потенційних партнерів. Звичайно, у нас є аналітики, і вони після вивчення потенціалу угоди, в яку ми плануємо інвестувати, дають свої пропозиції. Сам багато читаю, вивчаю сучасні тенденції. Якщо вважаємо інвестицію доцільною, то обов'язково детально спілкуюся з лідерами команд, в які ми інвестуємо, потім приймаються відповідні рішення.

- Все, що стосується big data, штучного інтелекту, нових форм подачі контенту, таких як AR і VR (доповнена реальність і віртуальна реальність. - «Ведомости»), а також бізнес-проектів на стику реальної економіки, інтернету та інформаційних технологій.

«Всі податки плачу в Росії»

- Не хотів робити йому піар. Для мене дії Навального завжди були гіршим прикладом того, що називається верхоглядством. Наприклад, він говорив, що шахтарі на підприємствах Усманова «фігачат за копійки». Людина навіть не з'ясував, що ми видобуваємо нашу руду відкритим способом - у нас немає шахтарів. Наші підприємства забезпечують дохід приблизно 300 000 чоловік, якщо рахувати співробітників з їх сім'ями. Всі отримують гідну зарплату, істотно перевищує середню по своєму регіону. Зараз Навальний перейшов червону лінію, став звинувачувати мене фактично в злочині. Все, що можу сказати з приводу його заяви, - це брехня. Він стверджує, що нібито я брав участь в приватизаційних угодах і на цьому нажив свої статки. Насправді все активи куплені на вторинному ринку. При цьому я тільки як фізична особа заплатив в Росії більше $ 400 млн податків (з урахуванням податкової декларації за 2016 г.).

- USM повідомила, що я провів за межами Росії більше 183 днів. А з цього все чомусь зробили такий висновок. Я змушений багато перебувати за кордоном, як президент Міжнародної федерації фехтування (FIE). У FIE є офіси в Лозанні і Монако. Крім того, я є також членом комісії МОК з олімпійської телебаченню. Ці та інші мої обов'язки займають досить багато часу. Наприклад, в 2015-2016 рр. вирішувалися найважливіші питання олімпійського руху, в тому числі участі російських спортсменів в Олімпійських іграх 2016 р в які я був активно залучений.

І тим не менше я податковий резидент Росії, все особисті податки я плачу тут. Причому більше половини доходів, з яких сплачено ці податки, я заробив не в Російській Федерації: це в основному прибуток від операцій на ринках цінних паперів за межами Росії.

Причому більше половини доходів, з яких сплачено ці податки, я заробив не в Російській Федерації: це в основному прибуток від операцій на ринках цінних паперів за межами Росії

Повернення в Росію

Продаж колекції Ростроповича і Вишневської аукціонний будинок Sotheby's готував у 2007 році з особливою ретельністю. У зборах російського живопису, порцеляни, скла та декоративного мистецтва XVII-XX ст. є безумовні шедеври, але аукціонери особливо підкреслювали, що вона належить видатним російським музикантам, збиралася протягом 30 років, відображає їх особистий художній смак і тому унікальна і особливо цінна. Торги в Лондоні були призначені на 18 і 19 вересня, але за день до початку Sotheby's повідомив, що колекція продана цілком - все 450 лотів - за «неразглашаемую суму, що істотно перевищує найвищі передпродажні очікування». Максимальна сума оцінки колекції складала в той час $ 40 млн. Угода була оформлена вранці 17 вересня на особисті кошти Усманова - з наміром передати збори державі, повідомила тоді «Відомостям» прес-служба бізнесмена. На право розмістити у себе колекцію претендували Русский музей, Третьяковська галерея та Ермітаж, проте її передали в Костянтинівський палац у Стрельні (державна резиденція «Палац конгресів»). Експозицію 13 травня 2008 р урочисто відкрив Володимир Путін.
На фото: «Колекція Костянтинівського палацу. Дар А. Усманова »:« Портрет князя Ф. Ф. Юсупова »(1909 г.) роботи Валентина Сєрова.
Фото Олексія ДАНІЧЕВА / РІА Новини

А що створив Навальний? Крім провокацій на голову молодих хлопців, які завжди фрондує будь-якої влади, навіть якщо ця влада золота? Що, крім поширення завідомо неправдивої і неперевіреної інформації? Ми, будучи в комсомольському віці, критично оцінювали ситуацію в країні, хоча і пишалися нею. Частина молоді сьогодні в такій же ситуації.

- Моя сестра Гульбахор Бурхановна - найближча мені людина на землі крім Ірини Олександрівни Вінер. Я дуже про неї дбаю. Свого часу, після втрати батьків, сестра захотіла жити ближче до мене. Я пропонував їй багато варіантів проживання, одним з яких був ділянку, що згодом став предметом дослідження пана Навального. Якби Навальний запитав у офіційних осіб, що представляють інтереси моїх підприємств, отримав би чітку відповідь і нічого не потрібно було б вигадувати.

Роз'яснили б, що цікавить його договір був частиною угоди, що стосується іншої ділянки фонду під керівництвом пана Єлісєєва.

Його я прекрасно знав з часів роботи гендиректором «Газпром інвестхолдингу», коли по 2-3 дні на тиждень проводив в Газпромбанку - нашому провідному банку.

Єлісєєв тоді розповідав мені про проекти фондів, запрошував вкластися в них. Від нього і дізнався, що фонд [ «Соцгоспроект»] хоче робити девелоперський проект на кордоні з моїм ділянкою: поруч зі стіною виросли б п'ять великих особняків. Я ж давно шукав можливість розширити свою ділянку, де живу вже більше 20 років, тому і запропонував обміняти їх ділянку - 12 га - на ділянку моєї сестри на віддалі від мене і з готовим будинком.

Тим більше що сестра в будинку жити відмовилася. Сказала: «Навіщо мені такий великий будинок? Діти роз'їхалися ». Ми [c Єлісєєвим] домовилися. Фонд поступився мені величезну ділянку [12 га на Рубльовці] за номінальною ціною, а я передав в «Соцгоспроект» ділянку і будинок сестри і добудував його, як і обіцяв. 12 га на Рубльовці на березі Москви-ріки стоять приблизно $ 50 млн. Переданий мною ділянку в 4 га коштує близько $ 15-20 млн, і будинок - ще $ 30 млн. Так що баланс приблизно 50 на 50.

Алішер Усманов

Народився в 1953 р в м Чуст Наманганской області Узбецької РСР. Закінчив МДІМВ і Фінансову академію при уряді РФ

 • 1990

  заступник генерального директора ЗАТ «Інтеркросс»

 • 1994

  глава Міжбанківської інвестиційно-фінансової компанії «Інтерфін» (по 1998 р), радник гендиректора Московського авіаційного виробничого об'єднання (МАПО)

 • 1995

  перший заступник голови правління МАПО-банку

 • 1998

  заступник гендиректора, в 2000-2014 рр. гендиректор «Газпром інвестхолдингу»

 • 2012

  заснував з компаньйонами USM Holdings

Вони зробили мені послугу, давши можливість розширити територію маєтку. А для сестри я побудував навпроти себе будинок на 50 сотках.

Що це - хабар? Ніяка не хабар!

- У нове будівництво їм потрібно було вкладати багато грошей. А я їм кажу: ось готовий будинок. Вигідно обом сторонам. Потім, як я розумію, через кризу девелоперський проект у них взагалі заглох, але я вже за цим не слідкував, вони самі розбиралися.

- Я цього не знаю. Єлісєєв хотів там зробити представницький будинок. У тому вигляді, в якому будинок був переданий, він був непридатний до використання, і я його ще деякий час добудовував, це було частиною наших комерційних домовленостей.

- У деталі не занурений, чув, що фонд жертвував гроші на відновлення Костянтинівського палацу в Санкт-Петербурзі, підтримував ще якісь громадські проекти. Знаю Іллю Єлісєєва. Разом випивали. (Сміється.)

- Це був комерційний позику, угода оформлялася як покупка часток у компаніях з правом зворотного викупу. Позика був закритий шляхом того, що пан Ванинский переуступив нам об'єкт комерційної нерухомості в Москві.

- По-перше, це я вирішив до суду звернутися - в російський, як і належить між російськими громадянами. Він же використовує заяву про західних судах, для того щоб відвести дискусію в іншу сторону. Однак там же є закон. Судові системи всюди недосконалі, але обмовляти не можна ні в нашій країні, ні за кордоном.

Але не треба надавати Навальному занадто велике значення. Пам'ятайте, як Олександр III вступив, коли йому повідомили про арешт якогось алкаша, який кричав в трактирі, що «плював на Государя»? Наказав бідолаху відпустити, але передати, що він теж на нього плював.

- З приводу брехні. Нагадаю йому все висловлювання на мою адресу. До цього він говорив, що нібито я брав участь в приватизації. Яка приватизація? У 2004-2005 рр., Коли руду продавали за $ 22 / т, я купував Михайлівський ГЗК і 30% «Тулачермет» за $ 2 млрд, консолідував «Газметалл» за $ 2 млрд. Блокпакет «Мегафона» купив за $ 5,2 млрд, і цей борг до сьогоднішнього дня віддаю.

Без державної допомоги

- Принципово. Що стосується державних гарантій для «Металлоинвеста», це було під час великого кризи 2008 р Зі мною трапилося нещастя, я серйозно захворів. Менеджмент почав шукати шляхи хеджування кредитних ризиків, і тоді наші компанії, як стратегічні, отримали держгарантії. Дізнавшись про це і будучи на реабілітації після великої операції, я дуже жорстко зажадав, щоб наші підприємства негайно повернули державні гарантії. Потім мене звинувачували, що я у [першого віце-прем'єра Ігоря] Шувалова ці гарантії випросив. Їх давали на п'ять років, але ми повернули в тому ж році.

USM Holdings Limited

диверсифікований холдинг
Співвласники: Алішер Усманов (49%), структури Володимира Скоча (30%) і Фархада Моширі (10%).
Консолідовані фінансові показники не розкриваються.
Холдинг створений в 2012 р для консолідації активів Алішера Усманова і його партнерів. Серед активів холдингу гірничодобувна компанія «Металоінвест», частки в операторі мобільного зв'язку «Мегафон» (56,3%), інтернет-компанії Mail.ru (8,6%). USM також управляє активами, що належать Усманову і його партнерам окремо: медіахолдингом ЮТВ, видавничим домом «Коммерсант», девелопером «Химки груп».

- Вважаю, що державна машина завжди перебуває в конфлікті з бізнесом, тому що різні цілі: тут - отримання прибутку, там - отримання податків з цих прибутків. Взаємовиключні джерела доходів, тому з державою можна співпрацювати, але у нього не можна нічого брати. І я принципово не робив нічого для того, щоб отримувати у держави що-небудь за безцінь або безкоштовно. Єдиний актив, придбаний нами у держави, - це ліцензія на розробку родовища Удокан, за яку ми заплатили $ 500 млн. Це стало однією з найбільших угод (якщо не найбільшою) з придбання права користування ненафтогазових надрами в нашій країні.

- Секундочку. Особисто я вважав, що «Газпрому» вигідно було тоді мати металургійний холдинг. У той момент, коли я прийшов в « Газпром », Він за газ отримував не гроші, а іноді навіть хліб. Середньовічний натуральний обмін. Потім з'явилися векселі. У «Газпрому» була величезна кількість металургійної продукції, яка віддавалася в залік поставки газу. «Газпром» зберіг економіку Росії в період її напіврозпаду після економічних реформ уряду Гайдара. Не маю на увазі, що це були неправильні реформи, маю на увазі те, як їх втілювали в життя. Тоді мене призвали реалізовувати непрофільні активи, а профільні активи повернути на баланс «Газпрому». І щоб уникнути конфлікту інтересів, так як мої партнери (Не я) вже були акціонерами ОЕМК і Лебединського ГЗК, я запропонував виставити частку в «Газметалл» на продаж. Тоді «Газпром» дякував мені, хоча я говорив: «А може бути, залишити? Буде рости". Точно така ж ситуація була, коли просив у російських банкірів гроші на Corus Group, щоб купити пакет побільше: мені ніхто не повірив. Жоден банк нічого не дав. Так само як і на покупку Facebook, на що я витратив усі свої гроші, які були у мене на той момент.

- Хто вам сказав, що високорентабельні ?! Рентабельність по EBITDA «Металлоинвеста» в 2016 р - 29,5%, а залізорудного дивізіону Vale - 48%. У Vale виняткові родовища, вона має дуже хорошу руду, низьку собівартість і майже ніяких витрат на стивидоров - вони вантажать з конвеєрної стрічки. Наша руда - максимум зміст загального заліза 32-39%, ми її збагачуємо до 65% шляхом декількох технологічних процесів. Інше питання, що вони продають руду, а ми - продукт з додатковою вартістю у вигляді окатишів і брикетів.

- 41 000 руб., При тому що середній оклад жителя, наприклад, Бєлгородської області - 26 400 руб. На наших підприємствах в Курській і Оренбурзької областях ситуація аналогічна - можете подивитися, це відкриті дані. При цьому сукупний місячний дохід висококваліфікованого робітника може становити до 100 000 руб. Ми щороку індексуємо зарплати. Але різко їх підвищувати не можна, інакше в регіоні злетить інфляція.

Також врахуйте, що в цілому частка оплати праці в тонні продукції у нас на американському рівні, але продуктивність праці у нас нижче - і зовсім не тому, що у нас погано працюють. Просто ми соціально орієнтований бізнес, який платить зарплату десяткам тисяч людей і усвідомлює, що в умовах низької територіальної мобільності і високої середнього віку персоналу прагнення до швидкої модернізації матиме наслідком те, що багато людей можуть втратити роботу. Навпаки, поступова модернізація, яку ми проводимо, по-перше, не призводить до безробіття, а по-друге, впливає на збільшення зарплат. Ми зберегли підприємства в складні часи і пишаємося нашими працівниками.

мідний бізнес

- По Удокану йдуть активні переговори з банками та партнерами з Російської мідної компанії ( РМК ) Про спільну розробку родовища. Їх веде Байкальська гірничо-металургійна компанія, ми повністю відкриті для співпраці і початку будівництва збагачувальної фабрики.

- Коштів немає ні у кого. Кошти є лише у банків. РМК має великий досвід реалізації проектів в мідних гірничо-збагачувальних комбінатах. Вони вже два ГЗК підняли. І зробили їх набагато ефективнішими, ніж інші компанії. Ми віримо в них. Але відкриті до співпраці на чесній, рівноправній основі з будь-якими компаніями, які займаються мідним бізнесом.

- 50 на 50.

- Ні. Там буде грошова складова.

- Потаніну цього не пропонував, я вичерпав усі пропозиції для нього ще на початку нашого любовного альянсу по «Норильському нікелю».

- Нічого подібного. «Ростех» як був, так і є наш партнер. У них є право за ціною витрат викупити 25% від нашої частки.

- Право надано на 10 років з моменту підписання угоди.

Хто приймає рішення

- Це [гендиректор компанії USM Management і член ради директорів USM Holdings Іван] Стрешинський. (Сміється.) Вважаю, що пора тут зупинитися. Тепер цим буде займатися сама технологічна компанія Росії - Mail.ru Group. Як інвестор я на цій галявині затримався, пора давати дорогу молодим. Вважаю, що після прийняття стратегічних рішень нові інвестиції повинні робити керівники бізнесу.

- Саме так.

- Я вже виділив для топ-менеджменту 10% акцій USM (мова йде про опціони, наданих в 2014 р і вже виконаних. - «Ведомости»).

- Фархад Моширі є головою ради директорів USM і тому активно залучений у процес прийняття стратегічних рішень групи. Андрій Скоч не є акціонером USM, він депутат Держдуми. Тому в процесі управління бізнесом він не приймає і не може брати ніякої участі. Акціонером USM є батько Андрія Володимир Микитович Скоч.

- Основна частина моїх доходів за останні 15 років припадає на інвестиції в закордонні активи, а останні п'ять років - на закордонні інтернет-активи, такі як Facebook, Alibaba, JD.com, Twitter, в які я інвестував в ті часи, коли в цю галузь ще ніхто з великих російських інвесторів не вірив. Сьогодні частки в нашому портфелі старої і нової економік складають приблизно 50 на 50, але переконаний, що складова нової економіки таінформаційний технологій буде тільки рости.

- Apple - так, Uber і Xiaomi - майбутнє покаже вірність рішень на їх рахунок. Що стосується золотих часів, для кожного сегмента ринку є свої періоди зростання. Скажімо, для інтернету 2.0 золоті часи минули. В цілому можна сказати, що на ринку відчувається певна криза ідей, але, впевнений, нові напрямки, такі як штучний інтелект, big data, VR, AR, візьмуть своє.

Медіа, комунікації і кіберспорт

- Щодня читаю дайджест преси, який включає в себе і «Коммерсант». А взагалі, оскільки я даю інтерв'ю вам, а ви все-таки конкурент «Коммерсанта», гадаю, буде некоректним обговорювати з вами, як там все влаштовано.

Можу сказати тільки одне: ніяку цензуру я там не насаджую. Це не в моїх правилах, і я взагалі не беру участі в роботі моїх медійних активів.

Єдиний інцидент, коли я особисто звернув увагу на діяльність «Коммерсанта», був в зв'язку з хуліганською публікацією в журналі «Власть». До речі, відсторонений тоді [головний] редактор [Максим Ковальський] зараз знову працює в «Комерсанті», тому що це не було політичною цензурою або персональним конфліктом, а було відповіддю на етично неприпустимий стиль і тон. Очікую від співробітників дотримання високих стандартів культури, а не єдиних політичних поглядів.

Пропоную вам у вашого власника [Дем'яна Кудрявцева, колишнього гендиректора «Коммерсанта»] запитати: була цензура при ньому? Бувало, я його не бачив по півроку.

- Mail.ru Group є одним з центрів високотехнологічних інвестицій, тому що поєднує в собі як великий досвід інвестицій і стратегічних угод, так і платформу для подальшого розвитку цих компаній всередині своєї екосистеми. Цей досвід унікальний в рамках російського інтернет-ринку. За плечима компанії десятки угод. Як ми бачимо, всі великі придбання Mail.ru Group виявилися успішними: «Однокласники», «В контакті», Delivery Club ... Важливо відзначити, що після придбання всі ці компанії показали значне зростання своїх основних показників. Угода з «Мегафоном» дозволить додати до можливостей інвестиційної платформи Mail.ru Group ресурси телекомоператора.

Розвиток «Мегафона» і Mail.ru Group сьогодні підпорядковане загальносвітовому тренду на зближення інтернету і телекомунікацій. Тому недавня покупка «Мегафоном» пакета акцій Mail.ru Group має стратегічну мету - створити один з перших в світі цифрових мобільних проектів (аналогічно планованим об'єднанням таких компаній, як Verizon і Yahoo, ATT іTime Warner) з потенційними синергії, стабільними і довгостроковими конкурентними перевагами . Підготовлений до майбутнього гравець зможе запропонувати більше цифрового контенту, спільних продуктів і сервісів. Наявність контролюючого пакета акцій у одного акціонера сприяє співробітництву між двома компаніями.

- Без взаємного володіння деякі заплановані «Мегафоном» і Mail.ru проекти були б не реалізовуються. Наприклад, СП між «Мегафоном» і VK буде розвивати проект VK mobile. Можливо, воно буде будуватися на умовах revenue share, частка в прибутку буде ділитися на взаємовигідній і ринковій основі. Другий приклад: « Мегафон »І Mail.ru збираються домовитися про програму співпраці з big data. Це абсолютно новий напрямок бізнесу, ніхто не знає, скільки ці дані стоять, тому, не будучи в тісних відносинах, компанії ніколи не домовилися б про ціну. Mail.ru в цьому партнерстві цікавлять дані по геотаргетингу, які завжди є у мобільного оператора. Адже Mail.ru концентрується на розвитку сервісів на стику інтернет-технологій і фізичних речей на зразок Delivery Club. А «Мегафон» цікавить докладніша інформація про своїх абонентів. Спільно вони зможуть надавати користувачеві більш таргінг і корисні продукти і сервіси. Це те, про що багато говорили, але ніхто поки серйозно не зробив.

- Це незвідана територія. Ми знаємо, що дві ці речі будуть працювати, але що може вирости навколо них, поки незрозуміло. Є багато цікавих сфер співробітництва.

- Mail.ru Group пройшла точку спаду, і ми вважаємо, що в найближчому майбутньому цей бізнес буде добре рости. В IV кварталі 2016 р сукупна виручка компанії виросла на 19,2%, показавши значне прискорення в порівнянні з попередніми періодами. Прогноз по зростанню компанії на 2017 року також перевищив очікування.

- Процеси по консолідації в світі відбуваються, і в певній мірі вони були б корисні і в Росії, але переговорів про об'єднання «Мегафона» з ким би то не було ми не вели.

- Ми розуміємо, що з точки зору держави і боротьби з тероризмом та іншими злочинними проявами цей закон знаходиться в руслі загальносвітової тенденції. Все питання в тому, як він буде реалізовуватися. Сподіваюся, держава прийме зважене рішення, яке не завдасть шкоди галузі.

- На даний момент ні проти мене, ні проти «Мегафона» немає ніяких позовів від Ройтмана, про які нам було б відомо.

- Вважаю, що заохочення розумової діяльності в формі спортивного змагання між молоддю - це дуже корисно в цілому і перспективно з точки зору бізнесу. Ми вже вклали в кіберспорт чималу суму з заявленого капіталу, і сьогодні у нас непогані результати, кращі команди і медіаправа на них, міжнародні турніри, а в травні ми відкриваємо один з найбільших в світі киберспортівних стадіонів. За останній рік наші команди більше п'яти разів ставали чемпіонами на міжнародних турнірах. Елементів монетизації в киберспорте безліч: спонсорські контракти, призові гроші, мерчандайзинг, продаж прав. Це те ж саме, що і звичайний спорт, - потенційно дуже прибуткова історія. Ми вже організували два великих міжнародних турніру, в червні буде третій. На першому з них, в «Крокус Сіті», турнір зібрав повний зал, а також 28 млн глядачів в онлайні. До речі, цей захід завоювало премію провідного європейського конкурсу івент-індустрії EUBEA як краще в своїй категорії.

- Дуже. Цей напрямок буде розвиватися, з'являються нові цікаві ідеї в цій галузі.

- Дуже цікавий приклад.

Благодійність і спорт

- З повагою ставлюся до філантропічної кампанії Giving Pledge: чим більше буде в світі гучних ініціатив в сфері благодійності та меценатства, чим більше людей вони залучать до своєї орбіти, тим краще.

Але для себе особисто не бачу необхідності робити гучні заяви та приносити клятви у вірності ідеям благодійності з відстрочкою виконання. Віддаю перевагу жертвувати зараз, нехай краще мої справи говорять самі за себе. Вже багато років я направляю великі кошти на підтримку найрізноманітніших проектів в сфері культури, науки, мистецтва і спорту. Допомагаю людям за покликом серця, а не тому, що дав якісь зобов'язання. Якщо я половину заробленого віддав на податки і благодійність, я з чистою совістю витрачаю все, що вважаю за потрібне, щоб мої близькі, друзі та кохані відчували себе в достатку.

- Дуже часто люди звертаються за допомогою особисто до мене, і я, звичайно, не залишаю ці звернення без уваги. Це не означає, що сам повністю веду всі свої благодійні проекти - це просто не під силу одній людині. Зрозуміло, у нас ефективна і професійна команда, що складається з небайдужих людей, яка і виконує більшу частину роботи. Проте благодійність і спорт - це ті сфери, які захоплюють мене найбільше, і я готовий присвячувати їм стільки часу, скільки буде потрібно.

- З роками все більше відчуваю потребу передавати свій досвід новим поколінням, необхідність створювати умови для гармонійного розвитку і виявлення талантів молоді. Для цього вважаю важливим перш за все підтримувати розвиток освіти, культури і спорту. Це три основні складові успішного суспільства майбутнього.

Свою місію бачу в тому, щоб дати людям можливість для саморозвитку, отримання знань, прилучення до культури і мистецтва. Для цього необхідна планомірна робота по створенню відповідної інфраструктури, забезпечення рівних можливостей для освіти і занять спортом, доступу до культури і мистецтва незалежно від місця проживання людини і його фізичних обмежень.

- У FIE входить більше 150 національних асоціацій фехтування. Проходить багато змагань різного рівня, плюс велика кількість адміністративних питань. Федерація зараз працює над підвищенням видовищності нашого виду спорту. У нас дуже багато амбітних планів, які ми повинні реалізувати до Олімпіади-2020. Можу сказати, що багато питань вимагають моєї участі в їх обговоренні та вирішенні. Я люблю фехтування і з задоволенням присвячую йому більшу частину мого часу. Шаблю беру в руки регулярно, але не для того, щоб наносити удари. Просто люблю!

- Я сказав, що в кожному клубі настає час, коли тренер повинен бути змінений. Відповідальність за цю зміну повинен нести мажоритарний акціонер. Але з урахуванням заслуг Арсена Венгера в розвитку Arsenal він сам повинен взяти участь в підготовці своєї заміни.

- Відповідь на це питання тягне юридичні наслідки. Не скажу!

У роботі над інтерв'ю брали участь Ксенія Болецкая, Олег Сальманом, Кирило Сєдов, Антон Філатов

Який відсоток свого робочого часу ви витрачаєте на захист власності і який - на створення нових бізнесів і їх розвиток?
Крім провокацій на голову молодих хлопців, які завжди фрондує будь-якої влади, навіть якщо ця влада золота?
Що, крім поширення завідомо неправдивої і неперевіреної інформації?
Сказала: «Навіщо мені такий великий будинок?
Що це - хабар?
Пам'ятайте, як Олександр III вступив, коли йому повідомили про арешт якогось алкаша, який кричав в трактирі, що «плював на Государя»?
Яка приватизація?
Тоді «Газпром» дякував мені, хоча я говорив: «А може бути, залишити?
Хто вам сказав, що високорентабельні ?
Пропоную вам у вашого власника [Дем'яна Кудрявцева, колишнього гендиректора «Коммерсанта»] запитати: була цензура при ньому?