Що таке цінні папери, що вони означають. Що відноситься до цінних паперів

 1. Що таке цінні папери Поняття цінного паперу Класифікація цінних паперів Основні види цінних паперів...
 2. Класифікація цінних паперів
 3. Основні види цінних паперів
 4. висновок
 5. Рекомендуємо подивитися:
 6. Що таке цінні папери
 7. Поняття цінного паперу
 8. Класифікація цінних паперів
 9. Основні види цінних паперів
 10. висновок
 11. Рекомендуємо подивитися:
 12. Що таке цінні папери
 13. Поняття цінного паперу
 14. Класифікація цінних паперів
 15. Основні види цінних паперів
 16. висновок
 17. Рекомендуємо подивитися:

Що таке цінні папери

Поняття цінного паперу

Класифікація цінних паперів

Основні види цінних паперів

Матеріали по темі

Багато хто чув про те, що інвестування в цінні папери на біржі здатне приносити істотно більший дохід, ніж вкладення грошових коштів в банківські депозити. При словосполученні «цінний папір» багато хто відразу представляють акцію, але, на жаль, на цьому пізнання в даній галузі часто закінчуються. У цій статті ми розберемо, що відноситься до цінних паперів, на які види вони поділяються і якими властивостями володіють.

Поняття цінного паперу

Так називають документ, який засвідчує з дотриманням встановленої форми і обов'язкових реквізитів майнові права, що здійснюються або передаються тільки при його пред'явленні.

Цінний папір - це документ, що надає певні права його власнику. Тому варто відзначити, що дані права охороняються державою і прописані в основних нормативних актах, які регулюють процеси, пов'язані з цінними паперами. У списку цих документів - 39 ФЗ «Про ринок цінних паперів» від 22.04.1996г., 208 ФЗ «Про акціонерні товариства» від 26.12.1995г. і Глава 7 Цивільного кодексу РФ «Цінні папери». Відповідно, всі нюанси, пов'язані з цінними паперами, прописані в даних юридичних документах.

Класифікація цінних паперів

Класифікація цінних паперів досить різноманітна. Перш за все можна умовно (оскільки цей поділ не прописано в законах) виділити біржові і позабіржові цінні папери - тобто не всі цінні папери можна купити / продати на біржі. Мало того, навіть звичні багатьом акції далеко не завжди торгуються на Московській біржі. На головному майданчику Росії торгуються близько 300 акцій різних компаній, а акціонерних товариств, природно, набагато більше, причому значна частина з них не розміщує акції на біржі. Але основні гіганти російського бізнесу присутні на біржових торгах. Та ж сама ситуація і з облігаціями - вони теж можуть бути як біржовими, так і позабіржовими. Звичайно, позабіржові акції і облігації теж можна купувати / продавати, але це досить складно. Крім того, в таких випадках це буде приватна угода між покупцем і продавцем, а в біржових угодах гарантом її законності виступає біржа.

Існує два види цінних паперів: іменні та на пред'явника. Іменні - ті, в яких міститься інформація про їх власника, яка зафіксована або в реєстрі власників, або безпосередньо на самому бланку. Причому для того, щоб змінити право власності на даний вид паперів, необхідна ідентифікація їх власника. У свою чергу, що означає цінні папери «на пред'явника»? Власником таких паперів вважається особа, яка їх пред'явила. А значить, для переходу прав власності не потрібна ідентифікація власника.

До основних цінних паперів відносяться:

· Акції,

· Депозитарні розписки,

· Облігації,

· Векселі,

· Чеки,

· Ощадні сертифікати,

· Заставні.

На Московській біржі торгуються акції, облігації та депозитарні розписки. У свою чергу, не належать до біржових цінних паперів чеки, заставні та ощадні сертифікати.

У глобальному сенсі цінні папери діляться на дві великі категорії: часткові і боргові. До пайових належать папери, що надають право розпоряджатися долею емітента згідно належній частці. Емітентом називають організацію, що випустила ці документи, а емісією - сам процес їх випуску. Акції належать якраз до пайовою цінних паперів.

Боргові ж папери є документ про зобов'язання їх емітента виплатити їх власникові відповідну суму або надати інші активи в певному якості і кількості. До боргових цінних паперів відносять облігації - біржові боргові папери, а векселі, ощадні сертифікати та чеки можна віднести до позабіржовим борговими цінними паперами.

Термін «чек» означає, що цінний папір випущена в паперовій або документарній формі. Також існують цінні папери в бездокументарній формі - існуючі у вигляді відповідних записів в реєстрі. В наші дні акції і облігації торгуються на біржі саме в бездокументарній формі, та й позабіржові угоди проходять за допомогою оформлення договорів купівлі-продажу, службовцями підставами для передачі прав власності без безпосередньої передачі пакету акцій в паперовій формі.

Основні види цінних паперів

Тепер, коли ви уявляєте, що таке цінні папери, поговоримо докладніше про їх основних видах, а також властивості кожного з них.

Акції. Акцією називають емісійну цінний папір, що свідчить про вкладення грошових коштів в капітал акціонерного товариства і закріплює права її власника на отримання частини прибутку компанії в вигляді дивідендів , А також на участь в управлінні і на частину майна, що залишилося після ліквідації АТ.

Так як прибуток компаній нерівномірна (і розподіляється в формі дивідендів), то і вартість акцій може сильно коливатися всередині навіть одного року (це називається високою волатильністю). Що, в свою чергу, дозволяє заробляти не тільки на отриманні дивідендів (в поточних умовах дивідендна прибутковість акцій в середньому становить 7-10% від їх вартості), але і на різниці курсів купівлі та продажу в зв'язку з наявністю коливань цін. Причому на найбільш ліквідних акціях можна заробляти не тільки на зростанні їх вартості, а й на зниженні. У цьому випадку ми маємо справу з так званої короткою позицією (short, шорт), яка полягає в тому, щоб взяти акції у брокера, продати їх, а після купити вже дешевше і повернути їх брокеру, взявши собі фінансову різницю. Але варто врахувати, що подібні угоди вимагають більшого досвіду.

Акції, в свою чергу, бувають звичайними (ат - акція звичайна, або «обичке») і привілейованими (ап, «префи»). Звичайні акції несуть в собі стандартну, дану в законному визначенні, функцію, а префи не пропонують їх власникам право на управління компанією, але при цьому дають переважне право на отримання дивідендів. Крім того, при ліквідації компанії спершу відбувається відшкодування власникам префів, а вже потім - звичайних акцій .

Крім того, при ліквідації компанії спершу відбувається відшкодування власникам префів, а вже потім - звичайних  акцій

Мал. 1. Графік ціни акції Ощадбанку

Облігації. Так називається емісійний цінний папір, який підтверджує, що власник дав «в борг» емітенту, а значить, має право отримати від емітента в установлений термін номінальну вартість паперу (в розмірі суми, визначеної в документації, яка супроводжує випуск облігації) і прописаний в ній відсоток від цієї вартості або інший майновий еквівалент. Облігацією також можуть бути передбачені й інші майнові права її власника, якщо це не суперечить законодавству РФ.

Що дають такі цінні папери? Облігації на сьогоднішній день представляють чудову альтернативу банківським депозитам, часто перевершуючи їх в прибутковості і володіючи рядом схожих характеристик:

· Кінцівку: виплати основного боргу за облігаціями відбуваються в дату погашення;

· Виплата відсотків: більшість облігацій купання, тобто виплати по ним відбуваються кожні півроку або щокварталу.

Але крім усього іншого, облігації можна купувати і продавати на біржових торгах (депозит продати не можна), а їх волатильність - набагато менше, ніж у акцій, що дає можливість з легкістю купувати і продавати ці папери за приблизно однієї і тієї ж ціною, отримуючи при цьому гроші за термін тримання. Для бажаючих інвестувати в біржові активи суми грошових коштів ежеперіодно (з зарплати) облігації будуть чудовим вибором.

Мал. 2. Графік ціни облігації ВТБ БО-43

Облігації, в свою чергу, бувають дисконтними і купонними. У разі дисконтних паперів облігації випускаються дешевше, ніж погашаються, без проміжних виплат (на практиці зустрічаються рідко). Купонні випускаються і погашаються за однаковою вартості, але відбуваються проміжні виплати (виплати купонів). На практиці більшість паперів - купання.

Купони можуть бути як постійними, так і змінними - тобто залежати від будь-яких факторів. При цьому специфіка їх зміни прописана в супровідній документації (рішення про випуск і проспект емісії).

На біржових торгах обертається кілька видів облігацій:

· Державні облігації (ОФЗ), гарантом виплат за якими є сама держава;

· Муніципальні - облігації різних областей, федеральних округів, міст і так далі - вкрай надійні папери, які передбачають кілька більшу прибутковість, ніж ОФЗ ;

· корпоративні облігації - боргові папери представників бізнесу, які представляють, як правило, найбільший інтерес в плані прибутковості, але вимагають трохи більшого аналізу емітента в плані благонадійності.

Депозитарні розписки. Цінні папери можна розділити на первинні і вторинні. До другої категорії якраз і відносяться депозитарні розписки. Так називають документ, який підтверджує факт розміщення цінних паперів в банку-кастодіане, який знаходиться в країні емітента акцій, на ім'я банку-депозитарію, і надає його власнику право використовувати вигоду від цих цінних паперів. Слід врахувати, що ціна на ці розписки, крім різниці через зміни курсу валюти, змінюється пункт в пункт зі зміною вартості базових цінних паперів - крім тих випадків, коли на місцевому ринку участь зарубіжних інвесторів обмежена.

У формі депозитарних розписок на Лондонській біржі активно торгуються найбільші російські компанії - такі, як «Газпром», «Роснефть», «Лукойл» і так далі. Причому депозитарні розписки дозволяють отримувати валютну прибутковість на вже звичних емітентів.

На Московській біржі теж торгуються депозитарні розписки, наприклад, компанії «РУСАЛ».

На Московській біржі теж торгуються депозитарні розписки, наприклад, компанії «РУСАЛ»

Мал. 3. Графік ціни РДР «РУСАЛ»

Тепер докладніше розповімо, що таке цінні папери чек, вексель, заставна і ощадний сертифікат, а також деривативи.

Вексель - цінний папір, що підтверджує абсолютну грошове боргове одностороннє зобов'язання векселедавця (простіше кажучи, боржника) перед векселедержателем (кредитором). Основні емітенти векселів - банки.

Чек - цінний папір, в якій прописано нічим не обумовлене розпорядження, дане чекодавцем банку, сплатити зазначену в документі суму чекодержателю.

Ощадний сертифікат - цінний папір, оформлена на пред'явника. Цей документ підтверджує той факт, що його власник вніс на банківський рахунок певну суму, оформивши відповідний внесок, і, відповідно, має право після закінчення встановленого терміну отримати вкладені гроші з відсотками.

Заставна - іменний цінний папір, оформлена в рамках договору, найчастіше - по іпотеці. У ній прописано право власника на одержання виконання за грошовим зобов'язанням, яке забезпечене іпотекою, і право застави на житлове майно, яке обтяжене іпотекою. До того ж наявність застави, якщо вона була видана власнику в установленому законом порядку, підтверджує права власника в повній мірі - тобто надавати інші докази існування зобов'язання не потрібно.

Окремо варто сказати, що ще на біржі торгуються похідні інструменти (деривативи) - ф'ючерсні і опціонні контракти. Які не зовсім є цінними паперами безпосередньо (деякі зараховують їх до вторинних цінних паперів). ф'ючерси і опціони - це інструменти термінового ринку , Які дозволяють ефективно хеджувати ризики в їх базових активах, а також вести активну торгівлю (при наявності досвіду).

висновок

Цінних паперів досить багато, але найбільш зручно отримувати фінансову прибуток з біржових цінних паперів. Необхідно звернутися в брокерську компанію і відкрити торговий рахунок, за допомогою якого можна здійснювати операції з цінними паперами, які торгуються на Московської біржі і зарубіжних майданчиках.

Рекомендуємо подивитися:

07.07.2017

Що таке цінні папери

Поняття цінного паперу

Класифікація цінних паперів

Основні види цінних паперів

Матеріали по темі

Багато хто чув про те, що інвестування в цінні папери на біржі здатне приносити істотно більший дохід, ніж вкладення грошових коштів в банківські депозити. При словосполученні «цінний папір» багато хто відразу представляють акцію, але, на жаль, на цьому пізнання в даній галузі часто закінчуються. У цій статті ми розберемо, що відноситься до цінних паперів, на які види вони поділяються і якими властивостями володіють.

Поняття цінного паперу

Так називають документ, який засвідчує з дотриманням встановленої форми і обов'язкових реквізитів майнові права, що здійснюються або передаються тільки при його пред'явленні.

Цінний папір - це документ, що надає певні права його власнику. Тому варто відзначити, що дані права охороняються державою і прописані в основних нормативних актах, які регулюють процеси, пов'язані з цінними паперами. У списку цих документів - 39 ФЗ «Про ринок цінних паперів» від 22.04.1996г., 208 ФЗ «Про акціонерні товариства» від 26.12.1995г. і Глава 7 Цивільного кодексу РФ «Цінні папери». Відповідно, всі нюанси, пов'язані з цінними паперами, прописані в даних юридичних документах.

Класифікація цінних паперів

Класифікація цінних паперів досить різноманітна. Перш за все можна умовно (оскільки цей поділ не прописано в законах) виділити біржові і позабіржові цінні папери - тобто не всі цінні папери можна купити / продати на біржі. Мало того, навіть звичні багатьом акції далеко не завжди торгуються на Московській біржі. На головному майданчику Росії торгуються близько 300 акцій різних компаній, а акціонерних товариств, природно, набагато більше, причому значна частина з них не розміщує акції на біржі. Але основні гіганти російського бізнесу присутні на біржових торгах. Та ж сама ситуація і з облігаціями - вони теж можуть бути як біржовими, так і позабіржовими. Звичайно, позабіржові акції і облігації теж можна купувати / продавати, але це досить складно. Крім того, в таких випадках це буде приватна угода між покупцем і продавцем, а в біржових угодах гарантом її законності виступає біржа.

Існує два види цінних паперів: іменні та на пред'явника. Іменні - ті, в яких міститься інформація про їх власника, яка зафіксована або в реєстрі власників, або безпосередньо на самому бланку. Причому для того, щоб змінити право власності на даний вид паперів, необхідна ідентифікація їх власника. У свою чергу, що означає цінні папери «на пред'явника»? Власником таких паперів вважається особа, яка їх пред'явила. А значить, для переходу прав власності не потрібна ідентифікація власника.

До основних цінних паперів відносяться:

· Акції,

· Депозитарні розписки,

· Облігації,

· Векселі,

· Чеки,

· Ощадні сертифікати,

· Заставні.

На Московській біржі торгуються акції, облігації та депозитарні розписки. У свою чергу, не належать до біржових цінних паперів чеки, заставні та ощадні сертифікати.

У глобальному сенсі цінні папери діляться на дві великі категорії: часткові і боргові. До пайових належать папери, що надають право розпоряджатися долею емітента згідно належній частці. Емітентом називають організацію, що випустила ці документи, а емісією - сам процес їх випуску. Акції належать якраз до пайовою цінних паперів.

Боргові ж папери є документ про зобов'язання їх емітента виплатити їх власникові відповідну суму або надати інші активи в певному якості і кількості. До боргових цінних паперів відносять облігації - біржові боргові папери, а векселі, ощадні сертифікати та чеки можна віднести до позабіржовим борговими цінними паперами.

Термін «чек» означає, що цінний папір випущена в паперовій або документарній формі. Також існують цінні папери в бездокументарній формі - існуючі у вигляді відповідних записів в реєстрі. В наші дні акції і облігації торгуються на біржі саме в бездокументарній формі, та й позабіржові угоди проходять за допомогою оформлення договорів купівлі-продажу, службовцями підставами для передачі прав власності без безпосередньої передачі пакету акцій в паперовій формі.

Основні види цінних паперів

Тепер, коли ви уявляєте, що таке цінні папери, поговоримо докладніше про їх основних видах, а також властивості кожного з них.

Акції. Акцією називають емісійну цінний папір, що свідчить про вкладення грошових коштів в капітал акціонерного товариства і закріплює права її власника на отримання частини прибутку компанії в вигляді дивідендів , А також на участь в управлінні і на частину майна, що залишилося після ліквідації АТ.

Так як прибуток компаній нерівномірна (і розподіляється в формі дивідендів), то і вартість акцій може сильно коливатися всередині навіть одного року (це називається високою волатильністю). Що, в свою чергу, дозволяє заробляти не тільки на отриманні дивідендів (в поточних умовах дивідендна прибутковість акцій в середньому становить 7-10% від їх вартості), але і на різниці курсів купівлі та продажу в зв'язку з наявністю коливань цін. Причому на найбільш ліквідних акціях можна заробляти не тільки на зростанні їх вартості, а й на зниженні. У цьому випадку ми маємо справу з так званої короткою позицією (short, шорт), яка полягає в тому, щоб взяти акції у брокера, продати їх, а після купити вже дешевше і повернути їх брокеру, взявши собі фінансову різницю. Але варто врахувати, що подібні угоди вимагають більшого досвіду.

Акції, в свою чергу, бувають звичайними (ат - акція звичайна, або «обичке») і привілейованими (ап, «префи»). Звичайні акції несуть в собі стандартну, дану в законному визначенні, функцію, а префи не пропонують їх власникам право на управління компанією, але при цьому дають переважне право на отримання дивідендів. Крім того, при ліквідації компанії спершу відбувається відшкодування власникам префів, а вже потім - звичайних акцій .

Крім того, при ліквідації компанії спершу відбувається відшкодування власникам префів, а вже потім - звичайних  акцій

Рис. 1. Графік ціни акції Ощадбанку

Облігації. Так називається емісійний цінний папір, який підтверджує, що власник дав «в борг» емітенту, а значить, має право отримати від емітента в установлений термін номінальну вартість паперу (в розмірі суми, визначеної в документації, яка супроводжує випуск облігації) і прописаний в ній відсоток від цієї вартості або інший майновий еквівалент. Облігацією також можуть бути передбачені й інші майнові права її власника, якщо це не суперечить законодавству РФ.

Що дають такі цінні папери? Облігації на сьогоднішній день представляють чудову альтернативу банківським депозитам, часто перевершуючи їх в прибутковості і володіючи рядом схожих характеристик:

· Кінцівку: виплати основного боргу за облігаціями відбуваються в дату погашення;

· Виплата відсотків: більшість облігацій купання, тобто виплати по ним відбуваються кожні півроку або щокварталу.

Але крім усього іншого, облігації можна купувати і продавати на біржових торгах (депозит продати не можна), а їх волатильність - набагато менше, ніж у акцій, що дає можливість з легкістю купувати і продавати ці папери за приблизно однієї і тієї ж ціною, отримуючи при цьому гроші за термін тримання. Для бажаючих інвестувати в біржові активи суми грошових коштів ежеперіодно (з зарплати) облігації будуть чудовим вибором.

Рис. 2. Графік ціни облігації ВТБ БО-43

Облігації, в свою чергу, бувають дисконтними і купонними. У разі дисконтних паперів облігації випускаються дешевше, ніж погашаються, без проміжних виплат (на практиці зустрічаються рідко). Купонні випускаються і погашаються за однаковою вартості, але відбуваються проміжні виплати (виплати купонів). На практиці більшість паперів - купання.

Купони можуть бути як постійними, так і змінними - тобто залежати від будь-яких факторів. При цьому специфіка їх зміни прописана в супровідній документації (рішення про випуск і проспект емісії).

На біржових торгах обертається кілька видів облігацій:

· Державні облігації (ОФЗ), гарантом виплат за якими є сама держава;

· Муніципальні - облігації різних областей, федеральних округів, міст і так далі - вкрай надійні папери, які передбачають кілька більшу прибутковість, ніж ОФЗ ;

· корпоративні облігації - боргові папери представників бізнесу, які представляють, як правило, найбільший інтерес в плані прибутковості, але вимагають трохи більшого аналізу емітента в плані благонадійності.

Депозитарні розписки. Цінні папери можна розділити на первинні і вторинні. До другої категорії якраз і відносяться депозитарні розписки. Так називають документ, який підтверджує факт розміщення цінних паперів в банку-кастодіане, який знаходиться в країні емітента акцій, на ім'я банку-депозитарію, і надає його власнику право використовувати вигоду від цих цінних паперів. Слід врахувати, що ціна на ці розписки, крім різниці через зміни курсу валюти, змінюється пункт в пункт зі зміною вартості базових цінних паперів - крім тих випадків, коли на місцевому ринку участь зарубіжних інвесторів обмежена.

У формі депозитарних розписок на Лондонській біржі активно торгуються найбільші російські компанії - такі, як «Газпром», «Роснефть», «Лукойл» і так далі. Причому депозитарні розписки дозволяють отримувати валютну прибутковість на вже звичних емітентів.

На Московській біржі теж торгуються депозитарні розписки, наприклад, компанії «РУСАЛ».

На Московській біржі теж торгуються депозитарні розписки, наприклад, компанії «РУСАЛ»

Рис. 3. Графік ціни РДР «РУСАЛ»

Тепер докладніше розповімо, що таке цінні папери чек, вексель, заставна і ощадний сертифікат, а також деривативи.

Вексель - цінний папір, що підтверджує абсолютну грошове боргове одностороннє зобов'язання векселедавця (простіше кажучи, боржника) перед векселедержателем (кредитором). Основні емітенти векселів - банки.

Чек - цінний папір, в якій прописано нічим не обумовлене розпорядження, дане чекодавцем банку, сплатити зазначену в документі суму чекодержателю.

Ощадний сертифікат - цінний папір, оформлена на пред'явника. Цей документ підтверджує той факт, що його власник вніс на банківський рахунок певну суму, оформивши відповідний внесок, і, відповідно, має право після закінчення встановленого терміну отримати вкладені гроші з відсотками.

Заставна - іменний цінний папір, оформлена в рамках договору, найчастіше - по іпотеці. У ній прописано право власника на одержання виконання за грошовим зобов'язанням, яке забезпечене іпотекою, і право застави на житлове майно, яке обтяжене іпотекою. До того ж наявність застави, якщо вона була видана власнику в установленому законом порядку, підтверджує права власника в повній мірі - тобто надавати інші докази існування зобов'язання не потрібно.

Окремо варто сказати, що ще на біржі торгуються похідні інструменти (деривативи) - ф'ючерсні і опціонні контракти. Які не зовсім є цінними паперами безпосередньо (деякі зараховують їх до вторинних цінних паперів). ф'ючерси і опціони - це інструменти термінового ринку , Які дозволяють ефективно хеджувати ризики в їх базових активах, а також вести активну торгівлю (при наявності досвіду).

висновок

Цінних паперів досить багато, але найбільш зручно отримувати фінансову прибуток з біржових цінних паперів. Необхідно звернутися в брокерську компанію і відкрити торговий рахунок, за допомогою якого можна здійснювати операції з цінними паперами, які торгуються на Московської біржі і зарубіжних майданчиках.

Рекомендуємо подивитися:

07.07.2017

Що таке цінні папери

Поняття цінного паперу

Класифікація цінних паперів

Основні види цінних паперів

Матеріали по темі

Багато хто чув про те, що інвестування в цінні папери на біржі здатне приносити істотно більший дохід, ніж вкладення грошових коштів в банківські депозити. При словосполученні «цінний папір» багато хто відразу представляють акцію, але, на жаль, на цьому пізнання в даній галузі часто закінчуються. У цій статті ми розберемо, що відноситься до цінних паперів, на які види вони поділяються і якими властивостями володіють.

Поняття цінного паперу

Так називають документ, який засвідчує з дотриманням встановленої форми і обов'язкових реквізитів майнові права, що здійснюються або передаються тільки при його пред'явленні.

Цінний папір - це документ, що надає певні права його власнику. Тому варто відзначити, що дані права охороняються державою і прописані в основних нормативних актах, які регулюють процеси, пов'язані з цінними паперами. У списку цих документів - 39 ФЗ «Про ринок цінних паперів» від 22.04.1996г., 208 ФЗ «Про акціонерні товариства» від 26.12.1995г. і Глава 7 Цивільного кодексу РФ «Цінні папери». Відповідно, всі нюанси, пов'язані з цінними паперами, прописані в даних юридичних документах.

Класифікація цінних паперів

Класифікація цінних паперів досить різноманітна. Перш за все можна умовно (оскільки цей поділ не прописано в законах) виділити біржові і позабіржові цінні папери - тобто не всі цінні папери можна купити / продати на біржі. Мало того, навіть звичні багатьом акції далеко не завжди торгуються на Московській біржі. На головному майданчику Росії торгуються близько 300 акцій різних компаній, а акціонерних товариств, природно, набагато більше, причому значна частина з них не розміщує акції на біржі. Але основні гіганти російського бізнесу присутні на біржових торгах. Та ж сама ситуація і з облігаціями - вони теж можуть бути як біржовими, так і позабіржовими. Звичайно, позабіржові акції і облігації теж можна купувати / продавати, але це досить складно. Крім того, в таких випадках це буде приватна угода між покупцем і продавцем, а в біржових угодах гарантом її законності виступає біржа.

Існує два види цінних паперів: іменні та на пред'явника. Іменні - ті, в яких міститься інформація про їх власника, яка зафіксована або в реєстрі власників, або безпосередньо на самому бланку. Причому для того, щоб змінити право власності на даний вид паперів, необхідна ідентифікація їх власника. У свою чергу, що означає цінні папери «на пред'явника»? Власником таких паперів вважається особа, яка їх пред'явила. А значить, для переходу прав власності не потрібна ідентифікація власника.

До основних цінних паперів відносяться:

· Акції,

· Депозитарні розписки,

· Облігації,

· Векселі,

· Чеки,

· Ощадні сертифікати,

· Заставні.

На Московській біржі торгуються акції, облігації та депозитарні розписки. У свою чергу, не належать до біржових цінних паперів чеки, заставні та ощадні сертифікати.

У глобальному сенсі цінні папери діляться на дві великі категорії: часткові і боргові. До пайових належать папери, що надають право розпоряджатися долею емітента згідно належній частці. Емітентом називають організацію, що випустила ці документи, а емісією - сам процес їх випуску. Акції належать якраз до пайовою цінних паперів.

Боргові ж папери є документ про зобов'язання їх емітента виплатити їх власникові відповідну суму або надати інші активи в певному якості і кількості. До боргових цінних паперів відносять облігації - біржові боргові папери, а векселі, ощадні сертифікати та чеки можна віднести до позабіржовим борговими цінними паперами.

Термін «чек» означає, що цінний папір випущена в паперовій або документарній формі. Також існують цінні папери в бездокументарній формі - існуючі у вигляді відповідних записів в реєстрі. В наші дні акції і облігації торгуються на біржі саме в бездокументарній формі, та й позабіржові угоди проходять за допомогою оформлення договорів купівлі-продажу, службовцями підставами для передачі прав власності без безпосередньої передачі пакету акцій в паперовій формі.

Основні види цінних паперів

Тепер, коли ви уявляєте, що таке цінні папери, поговоримо докладніше про їх основних видах, а також властивості кожного з них.

Акції. Акцією називають емісійну цінний папір, що свідчить про вкладення грошових коштів в капітал акціонерного товариства і закріплює права її власника на отримання частини прибутку компанії в вигляді дивідендів , А також на участь в управлінні і на частину майна, що залишилося після ліквідації АТ.

Так як прибуток компаній нерівномірна (і розподіляється в формі дивідендів), то і вартість акцій може сильно коливатися всередині навіть одного року (це називається високою волатильністю). Що, в свою чергу, дозволяє заробляти не тільки на отриманні дивідендів (в поточних умовах дивідендна прибутковість акцій в середньому становить 7-10% від їх вартості), але і на різниці курсів купівлі та продажу в зв'язку з наявністю коливань цін. Причому на найбільш ліквідних акціях можна заробляти не тільки на зростанні їх вартості, а й на зниженні. У цьому випадку ми маємо справу з так званої короткою позицією (short, шорт), яка полягає в тому, щоб взяти акції у брокера, продати їх, а після купити вже дешевше і повернути їх брокеру, взявши собі фінансову різницю. Але варто врахувати, що подібні угоди вимагають більшого досвіду.

Акції, в свою чергу, бувають звичайними (ат - акція звичайна, або «обичке») і привілейованими (ап, «префи»). Звичайні акції несуть в собі стандартну, дану в законному визначенні, функцію, а префи не пропонують їх власникам право на управління компанією, але при цьому дають переважне право на отримання дивідендів. Крім того, при ліквідації компанії спершу відбувається відшкодування власникам префів, а вже потім - звичайних акцій .

Крім того, при ліквідації компанії спершу відбувається відшкодування власникам префів, а вже потім - звичайних  акцій

Рис. 1. Графік ціни акції Ощадбанку

Облігації. Так називається емісійний цінний папір, який підтверджує, що власник дав «в борг» емітенту, а значить, має право отримати від емітента в установлений термін номінальну вартість паперу (в розмірі суми, визначеної в документації, яка супроводжує випуск облігації) і прописаний в ній відсоток від цієї вартості або інший майновий еквівалент. Облігацією також можуть бути передбачені й інші майнові права її власника, якщо це не суперечить законодавству РФ.

Що дають такі цінні папери? Облігації на сьогоднішній день представляють чудову альтернативу банківським депозитам, часто перевершуючи їх в прибутковості і володіючи рядом схожих характеристик:

· Кінцівку: виплати основного боргу за облігаціями відбуваються в дату погашення;

· Виплата відсотків: більшість облігацій купання, тобто виплати по ним відбуваються кожні півроку або щокварталу.

Але крім усього іншого, облігації можна купувати і продавати на біржових торгах (депозит продати не можна), а їх волатильність - набагато менше, ніж у акцій, що дає можливість з легкістю купувати і продавати ці папери за приблизно однієї і тієї ж ціною, отримуючи при цьому гроші за термін тримання. Для бажаючих інвестувати в біржові активи суми грошових коштів ежеперіодно (з зарплати) облігації будуть чудовим вибором.

Рис. 2. Графік ціни облігації ВТБ БО-43

Облігації, в свою чергу, бувають дисконтними і купонними. У разі дисконтних паперів облігації випускаються дешевше, ніж погашаються, без проміжних виплат (на практиці зустрічаються рідко). Купонні випускаються і погашаються за однаковою вартості, але відбуваються проміжні виплати (виплати купонів). На практиці більшість паперів - купання.

Купони можуть бути як постійними, так і змінними - тобто залежати від будь-яких факторів. При цьому специфіка їх зміни прописана в супровідній документації (рішення про випуск і проспект емісії).

На біржових торгах обертається кілька видів облігацій:

· Державні облігації (ОФЗ), гарантом виплат за якими є сама держава;

· Муніципальні - облігації різних областей, федеральних округів, міст і так далі - вкрай надійні папери, які передбачають кілька більшу прибутковість, ніж ОФЗ ;

· корпоративні облігації - боргові папери представників бізнесу, які представляють, як правило, найбільший інтерес в плані прибутковості, але вимагають трохи більшого аналізу емітента в плані благонадійності.

Депозитарні розписки. Цінні папери можна розділити на первинні і вторинні. До другої категорії якраз і відносяться депозитарні розписки. Так називають документ, який підтверджує факт розміщення цінних паперів в банку-кастодіане, який знаходиться в країні емітента акцій, на ім'я банку-депозитарію, і надає його власнику право використовувати вигоду від цих цінних паперів. Слід врахувати, що ціна на ці розписки, крім різниці через зміни курсу валюти, змінюється пункт в пункт зі зміною вартості базових цінних паперів - крім тих випадків, коли на місцевому ринку участь зарубіжних інвесторів обмежена.

У формі депозитарних розписок на Лондонській біржі активно торгуються найбільші російські компанії - такі, як «Газпром», «Роснефть», «Лукойл» і так далі. Причому депозитарні розписки дозволяють отримувати валютну прибутковість на вже звичних емітентів.

На Московській біржі теж торгуються депозитарні розписки, наприклад, компанії «РУСАЛ».

На Московській біржі теж торгуються депозитарні розписки, наприклад, компанії «РУСАЛ»

Рис. 3. Графік ціни РДР «РУСАЛ»

Тепер докладніше розповімо, що таке цінні папери чек, вексель, заставна і ощадний сертифікат, а також деривативи.

Вексель - цінний папір, що підтверджує абсолютну грошове боргове одностороннє зобов'язання векселедавця (простіше кажучи, боржника) перед векселедержателем (кредитором). Основні емітенти векселів - банки.

Чек - цінний папір, в якій прописано нічим не обумовлене розпорядження, дане чекодавцем банку, сплатити зазначену в документі суму чекодержателю.

Ощадний сертифікат - цінний папір, оформлена на пред'явника. Цей документ підтверджує той факт, що його власник вніс на банківський рахунок певну суму, оформивши відповідний внесок, і, відповідно, має право після закінчення встановленого терміну отримати вкладені гроші з відсотками.

Заставна - іменний цінний папір, оформлена в рамках договору, найчастіше - по іпотеці. У ній прописано право власника на одержання виконання за грошовим зобов'язанням, яке забезпечене іпотекою, і право застави на житлове майно, яке обтяжене іпотекою. До того ж наявність застави, якщо вона була видана власнику в установленому законом порядку, підтверджує права власника в повній мірі - тобто надавати інші докази існування зобов'язання не потрібно.

Окремо варто сказати, що ще на біржі торгуються похідні інструменти (деривативи) - ф'ючерсні і опціонні контракти. Які не зовсім є цінними паперами безпосередньо (деякі зараховують їх до вторинних цінних паперів). ф'ючерси і опціони - це інструменти термінового ринку , Які дозволяють ефективно хеджувати ризики в їх базових активах, а також вести активну торгівлю (при наявності досвіду).

висновок

Цінних паперів досить багато, але найбільш зручно отримувати фінансову прибуток з біржових цінних паперів. Необхідно звернутися в брокерську компанію і відкрити торговий рахунок, за допомогою якого можна здійснювати операції з цінними паперами, які торгуються на Московської біржі і зарубіжних майданчиках.

Рекомендуємо подивитися:

07.07.2017

У свою чергу, що означає цінні папери «на пред'явника»?
Що дають такі цінні папери?
У свою чергу, що означає цінні папери «на пред'явника»?
Що дають такі цінні папери?
У свою чергу, що означає цінні папери «на пред'явника»?
Що дають такі цінні папери?