ВТБ Капітал: для венчурних компаній в РФ настав момент істини

Нові кроки в розвитку венчурного бізнесу - куди веде цей шлях? Чи зможе Росія підхопити це зростання і знайти форму кооперації з глобальними венчурними гравцями? Про це нам розповів Айдар Калиев, керівник венчурного бізнесу ВТБ Капітал.
Нові кроки в розвитку венчурного бізнесу - куди веде цей шлях

2012 рік має стати роком успішних виходів з інвестицій інноваційного типу, впевнений глава Департаменту венчурних інвестицій "ВТБ Капітал".

Ельдар, здрастуйте. Давайте почнемо нашу розмову з підведення результатами 2011 р Наскільки успішним він виявився для венчурного бізнесу ВТБ Капітал?
Ви знаєте, ми вважаємо, що 2011 р для нас ознаменував новий крок в розвитку венчурного бізнесу, і цей крок пов'язаний з тим, що ми дуже активно почали працювати з міжнародними партнерами. Тобто ми стали, я можу досить сміливо сказати, частиною міжнародної глобальної венчурної екосистеми. Ми бачимо величезний інтерес, який проявляють інвестори з усього світу до російських технологій. В цьому році ми бачили ряд великих історій успіху, пов'язаних з Росією. Я нагадаю вам, що два найбільших технологічних IPO в 2011 р провели російські компанії. Це Yandex і Mail.ru. Я б хотів також відзначити, що в минулому році відбулася операція з продажу компанії Skype корпорації Microsoft за суму більш ніж 8 млрд доларів. Компанія Skype, вона як би народилася і виросла в Естонії, де завжди були сильні традиції ще радянської школи програмістів. Тому ми в деякому, дуже такому широкому, сенсі можемо вважати, що в цій угоді теж є такий російський контекст. І зараз для венчурних фондів, які працюють в Росії, настає момент істини. Чи зможемо ми підхопити це зростання, чи зможемо ми знайти форму кооперації з глобальними венчурними гравцями для того, щоб далі розвивати цю галузь і робити її успішною.
Який найпомітніший проект ви реалізували в минулому році?
Я назву один з проектів: ми проінвестували в компанію-розробника програмного забезпечення, яка використовує штучний інтелект для аналізу даних в Інтернеті. Це дуже серйозне завдання, так звана проблема Big Data, тобто великих масивів даних, які потрібно аналізувати і обробляти. Цю інвестицію ми зробили спільно з найбільшим британським венчурним фондом Amadeus Capital Partners. Це перша угода британців з компанією, яка має російське коріння. І ми, дійсно, пишаємося і вважаємо, що це вкрай перспективна компанія. Вона вже довела свою спроможність на світовій арені. Найбільшими клієнтами aiHit є світові лідери в області роботи з бізнес-інформацією. Такі компанії, як Capital IQ, яка є частиною Standar & Poor's, компанія Dun & Bradstreet, а це найбільша в Європі інформаційна компанія. І, дійсно, бізнес розвивається дуже стрімко, відкриваються нові перспективи. І це як раз наш курс на активну взаємодію, взаємне доповнення з провідними світовими гравцями венчурної індустрії.
Що можна сказати про плани ВТБ Капітал в плані венчурного інвестування на 2012 р? Чи не плануєте скорочення інвестицій через подальше поглиблення кризи в Європі?
Торкнуся питання кризи дуже коротко. Венчурний бізнес - він контрціклічний в деякому сенсі. Венчурний і технологічний бізнес - він довгий. Ми плануємо свої інвестиції, виходячи з перспективи 3, 5, 7 років. Ми керуємо фондами, термін діяльність і життя яких складає 10 років. Тому ми можемо собі дозволити інвестиції в кризу. Тому що для нас питання ліквідності, якщо ми вже на той час управляємо довгостроковими фондами, він гостро не стоїть. І я б хотів відзначити, що ми ні в якому разі не збираємося сповільнювати темпи інвестування. У 2011 році ми провели 8 угод. Я думаю, що це мінімальна кількість угод, яке ми бачимо для себе в 2012 р А я, чесно кажучи, впевнений, що і темпи, і обсяги інвестування в російські технологічні проекти у нас не тільки збережуться, але і виростуть. Ми бачимо перед собою набір проектів, який для нас, безумовно, цікавий, і насправді, в деяких галузях Росія стоїть, на наш погляд, на кордоні, за якою слідує технологічний бум. Росія ще в вересні стала першим найбільшим Інтернет-ринком в Європі: кількість користувачів, які заходять в Інтернет на регулярній основі, становить понад 60 млн осіб. Це більше, ніж в Німеччині, більше, ніж у Великобританії і у Франції. І це несе в сукупності з тими технологічними тенденціями, які відбуваються в усьому світі, величезний потенціал для зростання сектора IT-технологій, Інтернет-технологій.
Наскільки сильно триває значний відтік капіталу з Росія впливає на розвиток вітчизняної галузі венчурного інвестування?
Я можу просто привести нашу статистику, що ми зіткнулися не з відтоком, а з припливом капіталу в наші фонди. І це причини, на яких я вже зупинявся, а саме: Росія є дуже цікавим ринком для інвестицій і технологій. Сам ринок великий, ми - найбільша країна в Європі і найбільший ринок в Європі по деяких позиціях. Крім того, в області, скажімо так, важких технологій ми є величезним ринком для поліпшень, наприклад, впроваджень технологій з енергоефективності, альтернативної енергетики. Тому глобальні інвестори, так і в загальному все, хто хочуть вивчити це питання більш детально з великим і пильною увагою, дивляться зараз на Росію. Крім усього іншого, Росія в цьому році вступила в єдиний економічний простір, і цей ринок ще збільшився. Тому, відповідаючи на ваше запитання, ми в цьому році не відчули ускладнення в своїй роботі в зв'язку з тими тенденціями, про які ви зараз сказали.
Але все ж венчурні інвестиції в Росії, це, скажімо, такий ще, скоріше, «дитина» в порівнянні з американцями. Може бути, навіть в Європі вони набагато більше розвинені. Яка підтримка від держави вимагається для розвитку венчурного інвестування в Росії?
На наш погляд, говорити про виникнення і початку шляху російської венчурної індустрії можна з 2007 р, коли були створені перші венчурні фонди за участю російської венчурної компанії. До речі, перший фонд РВК був створений під нашим управлінням. І група ВТБ є інвестором в даний фонд. З іншого ж боку, це дуже малий термін, для того щоб робити якісь кардинальні висновки. Наприклад, можу сказати, що якщо ми будемо порівнювати нашу індустрію і індустрію Сполучених Штатів Америки, то перший венчурної класичний фонд там був створений в 1959 р Тобто фактично 50 років тому. Якщо порівняти дитини 4-річну та людину, якій вже близько півстоліття, то очевидна різниця в розвитку. Проте, на наш погляд, індустрія намагається взяти все найкраще з того світового досвіду, який накопичений не тільки в Сполучених Штатах, але і в Європі. Ми активно спілкуємося і є однозначно активними учасниками розвитку європейської венчурної індустрії. Якщо говорити про роль держави, то я хотів би сказати, що держава відіграє зараз ключову і багато в чому вирішальну роль у розвитку. Воно повинно це робити, тому що «дитина» ще дуже малий. Проте ми вже, як я говорив в першій частині нашої бесіди, ми вже бачимо реальні плоди. Те, що крім держави сюди приходять приватні гроші, як російські, так і міжнародні. І так як це гроші завжди довгі, вони приходять не на півроку, не на рік, вони приходять - горизонт планування 3 - 5 - 7 - 10 років, то ось цей мульплікатівний ефект, який ми зараз починаємо відчувати, на наш погляд, повинен рік за роком бути все видніше.
Якщо говорити про перспективи венчурного бізнесу в 2012 р в цілому ... Наскільки важким він буде для галузі, враховуючи посилення кризових явищ в світі?
Ви знаєте, я можу сказати глобально, але краще зупинюся на Росії: у мене досить оптимістичні очікування від 2012 року, в першу чергу пов'язані з тим, що 2012 рік повинен стати роком успішних виходів з інвестицій, а це є ключем до всієї інноваційної ланцюжку. Одна справа, ти створив, виростив ідею, створив з неї проект, зробив компанію, підняв венчурні гроші. Інша справа, коли ти продав і побачив плід, власне кажучи, своїх праць багаторічних. На мій погляд, за 4 роки був створений певний фундамент і були зроблені цілим рядом фондів дуже цікаві інвестиції. Якраз підійде 5-річний термін, коли можна буде говорити про вихід з цих проектів. Я, чесно кажучи, знаю, що ось такі угоди обговорюються і готуються. І на мій погляд, це повинно стати найголовнішим результатом і стимулом для подальшого розвитку індустрії, щоб інвестори вкладали свої гроші в венчурні проекти.
Розмову провела кореспондент телеканалу "Росія-24" Тетяна Наумова

Нові кроки в розвитку венчурного бізнесу - куди веде цей шлях?
Чи зможе Росія підхопити це зростання і знайти форму кооперації з глобальними венчурними гравцями?
Давайте почнемо нашу розмову з підведення результатами 2011 р Наскільки успішним він виявився для венчурного бізнесу ВТБ Капітал?
Який найпомітніший проект ви реалізували в минулому році?
Що можна сказати про плани ВТБ Капітал в плані венчурного інвестування на 2012 р?
Чи не плануєте скорочення інвестицій через подальше поглиблення кризи в Європі?
Наскільки сильно триває значний відтік капіталу з Росія впливає на розвиток вітчизняної галузі венчурного інвестування?
Яка підтримка від держави вимагається для розвитку венчурного інвестування в Росії?
Наскільки важким він буде для галузі, враховуючи посилення кризових явищ в світі?