«Обидва - і Айдар, і Айрат - великі розумниці!»: В Туреччині з'явився «тандем» татар-повпредів

5.10.2016

Представником РТ в Туреччині став 34-річний Айрат Гатауллін, а його попередник переїжджає зі Стамбула в Анкару - торгпредом Росії

«Зміна караулу» відбулася сьогодні в полпредстве Татарстану в Туреччині. Замість Айдара Гашігулліна Рустам Мінніханов призначив на цю посаду Айрат Гатауллина. «Татарстанец по народженню, з ідеальним знанням турецької мови і з дипломатичної жилкою в генах», - оцінили експерти «БІЗНЕС Online» призначенця. До слова, обом татарстанцев належить і далі розгрібати наслідки санкцій, що стисли товарообіг Росії і Туреччини на 40%.

34-річний Айрат Гатауллін сьогодні став керівником повноважного представництва Татарстану в Туреччині Фото:   tatturk 34-річний Айрат Гатауллін сьогодні став керівником повноважного представництва Татарстану в Туреччині Фото: tatturk.tatarstan.ru

Сходинки кар'єрних сходів НОВОГО ПОВПРЕДА РТ: Мінторгівлі, ПОМІЧНИК ДЕПУТАТА ДЕРЖДУМИ, ПРАВА РУКА ПОВПРЕДА РФ

34-річний Айрат Гатауллін сьогодні став керівником повноважного представництва Татарстану в Туреччині. відповідний указ підписав сьогодні президент РТ Рустам Мінніханов. Таким чином, Гатауллін зайняв крісло свого колишнього шефа Айдара Гашігулліна, пішов днями на підвищення в російсько-турецьке торгпредство, змінивши на цій посаді відомого представника азербайджанської діаспори Росії Тофіка Меликова (той був призначений в 2011 році і пішов у відставку 30 червня цього року). Гатауллін, який раніше обіймав посаду заступника повпреда РТ в Туреччині, призначений на термін три роки. У турецькому офісі повпредства, розташованому в Стамбулі, «БІЗНЕС Online» підтвердили, що сьогодні Гатауллін знаходиться в Казані, а вже ввечері його чекають назад до Туреччини в новому статусі.

Що відомо про Гатауллін? Він народився 24 вересня 1982 року в Казані, в 2004 році закінчив Казанський державний педагогічний університет (факультет іноземних мов). У 2013 році здобув другу вищу - в Інституті управління та територіального розвитку КФУ за фахом «менеджмент організації».

З 2005 по 2007 роки він працював спочатку фахівцем, а потім заступником начальника відділу офіційного протоколу Міністерства торгівлі і зовнішньоекономічного співробітництва РТ, після чого з 2007 по 2011 роки відпрацював помічником депутата Державної Думи РФ п'ятого скликання. Посаду заступника повноважного представника Республіки Татарстан в Турецькій Республіці він отримав в липні 2012 року. За даними про доходи за 2015 рік, Гатауллін отримав майже 2,5 млн. Рублів доходу. У власності ні нерухомості, ні транспортних засобів керівник не має, в користуванні знаходиться лише дві невеликі квартири - в Росії і в Туреччині (41 і 85 кв. М відповідно). Гатауллін одружений, виховує доньку, повідомляється на офіційному сайті повпредства.

Неофіційно ж про Гатауллина кажуть, що він був правою рукою Гашігулліна, віз на собі основну роботу в полпредстве. Так що зі специфікою роботи знайомий не з чуток і досвід має. Звичайно, у нього немає турецького освіти, як у його попередника. Але це, як ми бачимо, не стало непереборною перешкодою при призначенні. Тим більше що турецькою мовою Гатауллін, за словами наших експертів, володіє досконало.

«БІЗНЕС Online» додзвонився на турецький номер Гатауллина, але встиг лише привітати його з призначенням, після чого новий керівник попросив журналіста передзвонити пізніше і перестав брати трубку.

«У ЦЬОГО МОЛОДОГО ЛЮДИНИ ХОРОШИЙ МАЙБУТНЄ»

Глава ТПП РТ Шаміль Агєєв в бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» вітав вибір президента на користь Гатауллина. «Завжди вдалі бувають призначення на Туреччину. Жоден ще представник не підвів, добре себе проявив хто в торговому домі, хто в подальшій роботі. А ми відкривали представництво в Туреччині ще в 1994 році - з Саліховим і Акуловим. Думаю, і тут у цієї молодої людини хороше майбутнє, тому що ми приречені в хорошому сенсі цього слова взаємодіяти з турецьким бізнесом », - каже Агєєв.

Туреччина для Татарстану залишається пріоритетним напрямком зовнішньоекономічного співробітництва, констатував Агєєв. І завдання повпредства завжди була «затягувати» в ту ж ОЕЗ «Алабуга» великий турецький бізнес, так що за цим показником роботу повпредства можна вважати ефективною. До слова, на форумі в Сочі Мінніханов заявив , Що на цьому тижні в «Алабуга» буде відкрито ще два підприємства. І дійсно, в суботу, 8 жовтня, за участю міністра економіки Туреччини Ніхата Зейбекджі буде дан старт роботі заводу компанії «Шішеджам». Також глава ТПП РТ нагадав, що Гатауллін будуть присутні на турецькому діловій раді в Стамбулі 12 жовтня. «Не виключений і візітВладіміра Путіна до Туреччини», - нагадує він. За спостереженнями Агєєва, турки, незважаючи на виниклі між країнами розбіжності, налаштовані зберігати контакт з Росією. «Тому що Росія для них - це великий ринок. І вони ображаються, що зараз на наш ринок приходять ізраїльські продукти, товар з інших країн. А ми їм говоримо: більше створюйте спільних підприємств, приклад - особлива економічна зона », - наводить альтернативу голова ТПП РТ.

Повноважне представництво РТ в Туреччині створено у вересні 1997 року указом президента РТ і одночасно виконує функцію регіонального представництва Татарстану в країнах Азії і Африки. Повпредство - постійно діючий орган РТ по здійсненню торгово-економічних, науково-технічних, культурних та гуманітарних зв'язків і контактів в Турецькій Республіці. До переліку функцій повпредства входить, зокрема, надання послуг підприємствам РТ з вивчення турецької ринку, сприяння встановленню прямих господарських зв'язків і створенню спільних підприємств, вчинення зовнішньоекономічних угод і т. Д.

Більшість турецьких компаній, що діють в Татарстані, зберегли можливість вести свою діяльність в республіці Фото:   president Більшість турецьких компаній, що діють в Татарстані, зберегли можливість вести свою діяльність в республіці Фото: president.tatarstan.ru

Авгієві стайні антитурецької САНКЦІЙ: ТОВАРООБОРОТ ТАТАРСТАН - ТУРЕЧЧИНА ЗА 2015 рік ВПАВ МАЙЖЕ ВДВІЧІ

Новому керівнику турецького повпредства РТ (хоча, власне, і старому теж!), Судячи з усього, належить розгрібати наслідки введення-скасування антитурецьких санкцій, які як не крути, але порушили багато торговельних, туристичні та інші зв'язки Татарстану, Росії та Туреччини.

Нагадаємо, в кінці листопада 2015 року, після інциденту зі збитим турецьким ВПС російським бомбардувальником, Росія ввела санкції проти Туреччини. З 1 січня 2016 року було заборонено ввезення в Росію з Туреччини ряду продуктів, призупинено дію безвізового режиму з Анкарою, скасовані чартерні рейси і введені обмеження на прийом працівників з числа громадян Туреччини. Зокрема, з 1 січня 2016 року будівельним компаніям в Росії було заборонено наймати на роботу громадян Туреччини і залучати турецькі компанії до роботи в Росії. Пізніше російська влада визначили список турецьких компаній, які, незважаючи на санкції, зможуть продовжити роботу в Росії. На щастя, більшість турецьких компаній, що діють в Татарстані, такі як ТОВ «Кастамону Інтегрейтед Вуд Індастрі», зберегли можливість вести свою діяльність в РТ. Але, наприклад, відома в Татарстані компанія турецька компанія «Монотек Іншаат» в цей список не ввійшла і влітку цього року припинила свій бізнес в РТ.

Сильно постраждали товарні ринки. У серпні цього року в умовах санкцій товарообіг між Росією і Туреччиною за п'ять місяців впав на 42,8% до $ 6,1 мільярда. Найзначніші втрат зазнав ринок овочів, звужену в 10 разів до $ 28 мільйонів. Майже вдвічі скоротилися поставки нафти і газу. Значні втрати на російському ринку понесли турецькі натуральні і штучні хутра - їх частка з 21,7% скоротилася до 5% (з $ 4,5 млн. До $ 810 тисяч). Імпорт турецьких килимів скоротився з $ 5,4 млн. до $ 528 тис., одягу - з $ 90 млн. до $ 24 мільйонів. Підраховано також, що через закриття Росією турецького туристичного напрямку тільки на турпакетах (проїзд плюс проживання в готелі) провінція Анталья втратила близько $ 3 мільярдів.

Торговельні взаємини Татарстану і Туреччини також сильно постраждали. Товарообіг між республіками почав своє падіння ще в 2015 році - за 12 місяців минулого року він скоротився в два рази з $ 405 млн. В 2014 році до $ 215,1 млн. За підсумками 2015 го. Товарна структура зовнішньоторговельного обороту з Туреччиною при цьому практично не змінилася. В основному Татарстан експортував до Туреччини каучук, хімічні органічні сполуки і продукти хімії, а імпортував з Туреччини обладнання і механічні пристрої, фармацевтичну продукцію, запчастини до засобів наземного транспорту і вироби з чорних металів. На початку 2016 року товарообіг РТ і Туреччини очікувано продовжив своє падіння в умовах санкцій. За підсумками першого кварталу 2016 року він скоротився по відношенню до аналогічного періоду минулого року до $ 28 мільйонів (мінус на $ 39,7 млн.). Імпорт склав $ 23,8 млн., Експорт - $ 4,39 мільйона.

Після зустрічі президентів Росії і Туреччини Володимира Путіна і Реджепа Ердогана 9 серпня цього року стали говорити про «поступовий» зняття обмежень. Зокрема, були дозволені чартери в Туреччину. Однак про одноразову скасування всіх обмежень мова поки не йде. Очікується, що на черговій зустрічі лідерів країн 10 жовтня голови держав знову повернуться до цих питань.

Після зустрічі президентів Росії і Туреччини Володимира Путіна і Реджепа Ердогана 9 серпня цього року стали говорити про «поступовий» зняття обмежень Фото: kremlin Після зустрічі президентів Росії і Туреччини Володимира Путіна і Реджепа Ердогана 9 серпня цього року стали говорити про «поступовий» зняття обмежень Фото: kremlin.ru

«ДОСКОНАЛО ВОЛОДІЄ ТУРЕЦЬКИМ МОВОЮ, що важливо»

«БІЗНЕС Online» попросив експертів поділитися думкою про новий керівником повпредства.

Марс Тукаєв - заступник голови всесвітнього конгресу татар:

- З боку татар Туреччини, з якими ми завжди на зв'язку, я чув про нього тільки позитивні відгуки. Особисто я зустрічався з ним на декількох заходах і, судячи з цим зустрічам, можу сказати, що він дуже активний, комунікабельний, дуже хороший організатор. Татари Туреччини дуже його люблять, поважають. Незважаючи на молодість, він накопичив великий життєвий і професійний досвід, працював в різних держструктурах, останні майже п'ять років працює в Туреччині. Я також звернув особливу увагу на те, що у нього прекрасний турецьку мову. Тому з таким великим досвідом, я думаю, він впорається. Дуже людяний, відкритий, всім намагається у всьому допомагати.

Гюльтен Уралли - голова товариства татар «Идел-Урал» в Стамбулі:

- Це дуже хороша новина! Ми з Айрат і до цього працювали тут, в Стамбулі. Раніше в представництві працював Айдар Гашігуллін, зараз він став главою торгового представництва, переїжджає в Анкару, а Айрат залишається. Він дуже хороша людина, добре працює, всіх знає. Ми постійно взаємодіємо з представництвом Татарстану, проводимо спільні заходи, нам дуже сильно допомагають. Наприклад, в проведенні Сабантуя, всіляких зборів - допомога йде, ми працюємо разом. Не тільки в Стамбулі, але з Ескішехір, Анкарою, Коньей налагоджені міцні зв'язки. Айрат Гатауллін вже кілька років працює в Туреччині. На посаді заступника повноважного представника він знає масу турецьких компаній, знає людей, розуміє, як тут ведуть бізнес, навчився міжнародному взаємодії. Зараз і по-турецьки добре говорить. Думаю, це найкраща кандидатура на цей пост.

Раїса Сафіулліна - екс-керівник міжнародного відділу міністерства культури РТ, член громадської ради при Мінкульті РТ:

- Вони обидва - і Айдар, і Айрат - великі розумниці! Я кілька разів, коли була в Туреччині, бачила їх і в діловій обстановці, і людський портрет. Айрат дуже комунікабельний, дуже приємний хлопець. І Айдар, і Айрат створені для того, щоб встановлювати дипломатичні зв'язки - дипломатична жилка сидить у них в генах. Дуже витримані, працездатні - це те, що я відразу можу сказати. Дуже важко було конкурувати з Радиком Рустемович, який був до Айдара Гашігулліна. Айдар був у нього в помічниках і дуже багато чому навчився. З Радиком ми дуже активно працювали, і я дуже переживала, коли він пішов. Але Айдар - молодець. Взагалі, Туреччини і нам щастить на те, що там дуже хороші надійні люди. Слово «надійність» в його характеристиці саме визначає, напевно. Постпред - це особа Татарстану в тій чи іншій країні або регіоні. І дуже важливо, як Татарстан там представлений. Айрат Гатауллін - це дуже гідне обличчя.

Ільшат Назіпов - підприємець, GoodLifeGo і NcbConsult, Туреччина:

- Айрат Гатауллін працює в Туреччині досить давно, один з тих, хто добре знає цю країну. Дуже хороша людина! Досить досвідчений. Сім'янин. Дуже виконавчий. Патріот свого народу. Досконало володіє турецькою мовою, що важливо. Він та людина, яка в рамках взаємин Росія - Туреччина зможе внести вагому лепту в розвиток відносин Татарстан - Туреччина. Думаю, він внесе великий внесок в справу зміцнення відносин між двома народами, тим більше зараз кон'юнктура позитивна.

Що відомо про Гатауллін?