Симптоми і лікування аденоидита

 1. Причини виникнення аденоидитов
 2. симптоми аденоидита
 3. Як лікувати аденоїдит

Рекомендоване лікування: Тонзіллін (гранули ЕДАС-925 ) І Туя (масло ЕДАС-801 )

зміст

аденоїди - це парна носоглоточная мигдалина, запалення якої виникає найчастіше у дітей від грудного віку до 14-15 років, причому в групі особливого ризику знаходяться всі діти у віці від 2 до 7 років. Пов'язано це з тим, що в цьому віці аденоїди добре розвинені, а згодом сильно зменшуються в розмірах, тому їх запалення у дорослих не призводить до утворення значних розростань, і аденоїдит зустрічається рідко. Дітям же це захворювання доставляє дуже великі незручності, так як здатне розвиватися і викликати серйозні ускладнення.

Якщо не вживати заходів протидії, то може знадобитися хірургічне втручання. Однак, при правильно підібраній терапії в більшості випадків буває досить консервативного лікування.

Причини виникнення аденоидитов

Так як мигдалини є не що інше, як лімфоїдна тканина, то їх головне призначення в тому, щоб забезпечувати захист організму від патогенних мікроорганізмів і алергенів. Вони є першим рубежем оборони нашого організму, працюючи, буквально при кожному вдиху. Одна з особливостей дитячого організму - відносна слабкість імунної системи, яка просто не має достатнього досвіду в розпізнаванні ворожих мікробів і вірусів. Діти хворіють частіше, ніж дорослі, але з кожною застудою накопичують все більше інформації про навколишній мікросвіті.

У деяких випадках наявність значного числа труднораспознаваемих мікроорганізмів на слизовій оболонці носоглотки у дітей призводить до того, що вони долають імунний бар'єр, утворений миндалинами, і проникають в міжклітинну рідину, викликаючи запалення найближчих лімфатичних вузлів і носоглоткових мигдалин (або аденоїди).

У підсумку, вони збільшуються в розмірах, і виникають розростання аденоїдних вегетацій - запаленої лімфоїдної тканини, які звужують просвіт носоглотки, перешкоджаючи нормальному проходженню повітря через носоглотку. Варто зауважити, що у дорослих розростання аденоїдів трапляється вкрай рідко, тому медики відносять це захворювання до числа дитячих.

симптоми аденоидита

Симптомами аденоідітних вегетаций є порушення дихання у дітей і деякі інші непрямі ознаки, які повинні насторожити батьків. Так як це захворювання має тенденцію до розвитку, то в медицині прийнято розділяти збільшення аденоїдів і відповідні їм симптоми на три ступені в залежності від стану хворого:

 • Перша ступінь - практично бессимптомная. Протягом періоду неспання дитина, перебуваючи у вертикальному положенні, не відчуває проблем при диханні носом. Однак, під час сну запалені аденоїди під дією сили тяжіння змінюють положення і дихання утруднюється;
 • Друга ступінь - розростання в носоглотці досягають таких розмірів, що вони перекривають значну частину просвіту носоглотки (як правило, не більше двох третин). Дитину днем ​​можна часто бачити з відкритим ротом, а під час сну він практично завжди хропе;
 • Третя ступінь - аденоїди перекривають весь просвіт носоглотки. При цьому доступ повітря через неї повністю припиняється і дитина змушена дихати ротом постійно, що призводить до розвитку безлічі ускладнень, починаючи від апное (зупинка дихання) і закінчуючи безперервними запальними процесами в нижніх відділах дихальних шляхів (бронхіти, пневмонія).

Додатковими симптомами, що свідчать про те, що у дитини збільшені аденоїди, є виділення з носа, поява характерною гнусавости в голосі, зниження слуху, поганий сон вночі і млявість днем, головні болі і практично безперервний нежить (аденоїдит).

Додатковими симптомами, що свідчать про те, що у дитини збільшені аденоїди, є виділення з носа, поява характерною гнусавости в голосі, зниження слуху, поганий сон вночі і млявість днем, головні болі і практично безперервний нежить (аденоїдит)

При появі вищеперелічених ознак необхідно звернутися до оториноларинголога. ЛОР-лікар проведе обстеження, на підставі якого буде поставлений діагноз і призначено відповідне лікування. Як правило, воно вимагає проведення певних терапевтичних заходів протягом тривалого періоду навіть у тому випадку, якщо лікарем буде прийнято рішення про хірургічне втручання - тому гомеопатичне лікування показано в будь-якому випадку. У період гострого запалення операцію не проводять без екстреної необхідності.

Якщо дитину вчасно не пролікувати, можливі наступні ускладнення:

 • Хронічні запальні захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів;
 • Розвиток приглухуватості внаслідок звуження євстахієвої труби, яке відбувається при тривалому хронічному запаленні носоглоткової мигдалини;
 • Збільшення ризику виникнення отиту - запалення середнього вуха;
 • Формування неправильного прикусу через постійне дихання ротом;
 • Зниження інтенсивності вентиляції легенів, що призводить до гіпоксії і пов'язаним з нею порушень: швидкої стомлюваності, неуважності, слабкої успішності;
 • Нічне нетримання сечі (енурез);
 • Розлади шлунково-кишкового тракту.

Від того, наскільки швидко батьки звернуться до фахівця, помітивши початкові симптоми захворювання, буде залежати тривалість і складність лікування.

Як лікувати аденоїдит

В арсеналі сучасної медицини існує два методи лікування аденоїдів - терапевтичний і хірургічний. Інтеграційна терапія передбачає комплексний вплив, при якому звичайні лікарські засоби (аллопатические) поєднуються з гомеопатичними ліками і фітопрепаратами, а також з фізіотерапевтичним лікуванням (ультрафіолетове опромінення, УВЧ, електрофорез, гелій-неонове лазерне опромінення і т.п.).

Хірургічні методи лікування аденоїдів зводяться до двох типів оперативного втручання: класичної та ендоскопічної аденотомии. При проведенні звичайної операції лікар видаляє аденоїди за допомогою спеціального ножа особливої ​​петлеобразной форми. Видалення аденоїдів з використанням ендоскопічного інструменту дозволяє виробляти втручання акуратно і з максимальною точністю, що практично повністю виключає ризик рецидивів.

Видалення аденоїдів з використанням ендоскопічного інструменту дозволяє виробляти втручання акуратно і з максимальною точністю, що практично повністю виключає ризик рецидивів

Рекомендоване лікування: Тонзіллін (гранули ЕДАС-925 ) І Туя (масло ЕДАС-801 )