Чому зменшується обсяг ринку обладнання для автосервісу

 1. Скорочуємося, панове ...
 2. А де ринок ... Ринок-то де?

Статистика маркетингових агентств стверджує: понад 40 млн автотранспортних засобів «борознять простір нашої неосяжної Батьківщини». Експертами «Автостат» встановлено, що постійно експлуатується до 75% автопарку (28-35 млн АТС). З цього випливає, що 35 млн АТС потребують заміни запасних частин, технічному і сервісному обслуговуванні. Агентствами підраховано, що обсяг ринку надання автосервісних послуг в грошовому вираженні становить 540 млрд руб.

Здавалося б, є місце, де розвернутися і тим, хто надає послуги з ремонту та обслуговування транспорту, і тим, хто постачає обладнання для надання таких послуг. Чому ж обсяг ринку обладнання для автосервісу продовжує скорочуватися, які фактори цьому сприяють, а головне - яку інформацію необхідно враховувати керівництву компаній для мінімізації негативного впливу останніх тенденцій на комерційну діяльність підприємств?

Скорочуємося, панове ...

Продажі легкових автомобілів і легких комерційних вантажівок з початку 2015 року в РФ скоротилися на 24%. Аналогічна ситуація спостерігається в сегменті вантажних автомобілів, де обсяг продажів впав на 23%. З іншого боку, кількість перереєстрованих автомобілів склало 6 млн. Власне кажучи, ці цифри ще раз підтверджують зниження купівельної спроможності населення. Про це очевидний факт говорять і дані останніх досліджень асоціацій і профільних видань, що стосуються ставлення автовласників до обслуговування автомобілів.

Відповіді респондентів розподілилися наступним чином:

Фокус група 1. «Власники іномарок, вік АТС до трьох років ».

 • Обслуговування: офіційний дилер.
 • Відсоток обслуговуваних автомобілів - 65%.

Фокус група 2. «Власники вітчизняних автомобілів, вік АТС до трьох років».

 • Обслуговування: офіційний дилер.
 • Відсоток обслуговуваних автомобілів - 3%.

Фокус група 3. «Власники іномарок, вік АТС 10 років».

 • Обслуговування: сертифіковане СТО.
 • Відсоток обслуговуваних автомобілів - 3%.

Фокус група 4. «Власники іномарок, вік АТС 10 років».

 • Обслуговування: сертифіковане СТО.
 • Відсоток обслуговуваних автомобілів - 2%.

Статистика невтішна, велика частина автолюбителів протягом перших десяти років експлуатації автомобіля готові проголосувати рублем за отримання сервісних послуг у приватних фахівців.

Схожий приклад опублікувало видання «За кермом» номер від 24 січня 2015 року. Представлена ​​інфографіка містить результати дослідження, проведеного серед читачів інтернет-версії журналу. Як видно з представлених графіків:

 • лише 21% читачів продовжили обслуговування автомобіля в дилерських центрах;
 • 15% стали клієнтами незалежних станцій,
 • а через певний період часу до них приєднаються ще 23% респондентів, які після закінчення гарантійного терміну підуть від дилерського обслуговування;
 • 9% поїдуть до гаражним знайомим;
 • а 32% будуть ремонтувати улюблене чотириколісний засіб, використовуючи виключно наявні знання, вміння і навички.

лише 21% читачів продовжили обслуговування автомобіля в дилерських центрах;  15% стали клієнтами незалежних станцій,  а через певний період часу до них приєднаються ще 23% респондентів, які після закінчення гарантійного терміну підуть від дилерського обслуговування;  9% поїдуть до гаражним знайомим;  а 32% будуть ремонтувати улюблене чотириколісний засіб, використовуючи виключно наявні знання, вміння і навички

Цифри, наведені мною, явно вказують на те, що в галузі надання послуг ТО склалася непроста ситуація, яка, на жаль, погіршується важкодоступністю отримання кредитних коштів в фінансових організаціях, а значить - про розвиток бізнесу і / або диверсифікації послуг, щоб пережити складні часи, вже не може йтися. Такий стан справ негативно позначається на стані ринку обладнання для автосервісу та технічного огляду автотранспортних засобів.

Але для початку невеликий екскурс в історію. У період 2011-2014 років ринок обслуговування АТС стрімко зростав. До 30% ринку автосервісів становили дилерські центри, трохи більше 5% - мережеві сервіси, 65% - неавторизовані сервісні станції. Що стосується спеціалізації автосервісів, то 71% з них ставилися до універсальних центрам, 23% спеціалізувалося на вітчизняних автомобілях, 5% спеціалізувалося на іномарках, 1% - центри, які спеціалізуються на одній марці.

Природним чином, бурхливе зростання ринку автосервісних послуг позначився на ринку автосервісного обладнання, який пережив якісний стрибок. Так, наприклад, обсяг ринку балансувального обладнання в грошовому вираженні за період 2011-2013 років зріс не менше ніж на 500 млн рублів, а ще ж існують сегменти автомобільних підйомників, шиномонтажного обладнання, обладнання для технічного огляду автотранспортних засобів та іншого. Збільшилася і кількість гравців на ринку, позначилася спеціалізація компаній. На ринку є компанії, що займаються продажами обладнання власного виробництва, маючи побічні продажу обладнання для діагностики і ТО іноземних виробників; імпортери, які працюють виключно з європейськими та / або американськими постачальниками; імпортери, які працюють виключно з обладнанням виробництва КНР, причому, саме останній сегмент є самим високо конкурентним (особливо тепер, коли навіть самі «маститі» гравці ринку замислюються про постачання обладнання з Китаю під власною торговою маркою).

А де ринок ... Ринок-то де?

На жаль, динаміка на ринку автосервісного обладнання, як, загалом, і в багатьох інших пов'язаних галузях, носить явно негативний характер. З іншого боку, на тлі загальних негативних показників економіки, скорочення ринків шиномонтажного, балансувального обладнання мінімум на 30% виглядає більш ніж буденною справою.

Набагато складніше йдуть справи з ринком технічного огляду. Скажімо словами одного відомого політика: «Хотіли як краще, а вийшло, як завжди», адже вони як не можна краще відображають ситуацію із законотворчою ініціативою по «модернізації системи техогляду».

У 2012 році вступив в силу Федеральний закон від 1 липня 2011 № 170-ФЗ, покликаний відрегулювати відносини між усіма учасниками ринку і який скасовує мораторій на проведення технічного огляду АТС. Ідеальний варіант «в теорії» виглядав так:

1. Кінцевий споживач отримує послугу технічного огляду без черги.

2. Підприємства, які надають послуги з обслуговування автомобілів, мають можливість розширити сферу діяльності.

3. Виробники та постачальники обладнання для техогляду отримують додатковий ринок збуту, причому, на довгострокову перспективу.

4. Всі питання, пов'язані з ринком, регулюються автостраховиків.

Що вийшло насправді:

1. Кінцевий споживач часто оформляє діагностичну карту без фактичного проходження ТО.

2. Підприємства, які надають послуги з обслуговування автомобілів, не знають, що робити з придбаним обладнанням, яке простоює.

3. Виробники та постачальники констатують факт падіння продажів після ажіотажного попиту в 2012 році.

4. Зацікавлені сторони організують різні форуми, щоб врегулювати спірні питання і вирішити, що ж робити далі.

За офіційною статистикою РСА, в 2015 році офіційно зареєстровано 4 234 пункту технічного огляду по всій країні. Для порівняння, це на 260 пунктів більше, ніж у другому півріччі 2012 року. Важко уявити, що така кількість пунктів здатне забезпечити проходження технічного огляду в режимі «без черг», як це замислювалося при ініціалізації реформи, навіть за умови, що власники нових автотранспортних засобів зобов'язані проходити технічний огляд тільки через три роки. Так чи інакше, загальна кількість автотранспорту, як вже було зазначено в матеріалі раніше, не менше 40 млн одиниць. З іншого боку, ми не спостерігаємо черг з автомобілістів, охочих пройти техогляд. Виходить, що і наявні ПТО незавантажені, куплені засоби діагностики не окупаються. Відзначимо, що обладнання для здійснення процедури технічного огляду є одним з найдорожчих. Наприклад, вартість одного гальмівного стенду може перевищувати 1 млн рублів; і це без комплекту необхідних діагностичних приладів.

Протягом останніх декількох років ця ситуація чинить серйозний негативний вплив на ринок техогляду, і, на жаль, тут немає простого рішення проблеми, так як з одного боку, необхідно з законодавчої точки зору прийти до спільного знаменника щодо чіткого переліку обладнання, необхідного для оснащення ПТО , і багатьох інших спірних питань. З іншого боку, необхідно викорінити практику оформлення діагностичної карти без проходження процедури технічного огляду.

Вважаю, схожа ситуація складається в багатьох галузях крім машинобудування або автоіндустрії . Беручи до уваги той факт, що зниження обсягів ринків гаражного обладнання та устаткування для техогляду становлять не менше 30-40%, говорити про їх швидкому відновленні годі й говорити, а лише констатувати наступні панівні тенденції на ринку:

 • деякі федеральні постачальники обладнання для автосервісу під тиском сформованих економічних умов будуть розпадатися на більш дрібні компанії регіонального рівня;
 • більшість серйозних гравців ринку будуть відчувати тиск з боку новоутворених компаній;
 • багато постачальників будуть освоювати непрофільні або нові для них канали збуту, наприклад, участь в тендерах ;
 • керівництву компаній, як і більшості продавців обладнання для автосервісу, так і його покупцям доведеться змінити підхід до сприйняття ціни на обладнання. Продавцям доведеться змінити звичний спосіб ціноутворення, покупцеві доведеться звикнути до того, що автомобільний підйомник за 50 тис. Рублів він купити вже не зможе;
 • російські виробники, які мають серйозні виробничі потужності будуть більш успішно конкурувати на ринку з постачальниками обладнання з Китаю;
 • європейські виробники будуть боротися з ціновим бар'єром входу на ринок;
 • все більшу увагу власниками СТО буде приділятися обладнанню б / у і ремонту наявного обладнання.

Підводячи підсумок, можна з упевненістю говорити про те, що в довгостроковій перспективі всім учасникам ринку чекає велика робота, щоб зжитися з існуючими умовами і повернути втрачені позиції.

Ринок-то де?
Ринок-то де?