Карткові каталоги РДБ

Фото: Юлія Семенова    У РДБ зараз відбуваються такі ж процеси, як і в бібліотеках всього світу - йде поступова відмова від карткових каталогів Фото: Юлія Семенова

У РДБ зараз відбуваються такі ж процеси, як і в бібліотеках всього світу - йде поступова відмова від карткових каталогів. У зв'язку з розвитком системи електронних каталогів і модернізацією читацької зони в Російській державній бібліотеці завершена консервація системи внесення бібліографічних записів в картковий читацький каталог. Однак це не означає, що каталоги перестають існувати. Для тих, хто любить з ними працювати, така можливість не тільки зберігається, але і доступна в більш повному вигляді.

В бібліотеці завжди було дві системи каталогів: одна - генеральні каталоги, які були службовими, інша - читацькі каталоги. Читацькі каталоги почали консервуватися ще в 2002 році, в першу чергу були законсервовані алфавітні каталоги російською та європейських мовах. З цього часу всі старі бібліографічні записи поступово переносяться в електронний каталог, а записи про щоденні нові надходження в бібліотеку заносяться в нього відразу.

За підрахунками РДБ, щомісяця з мармурових сходів пропадало до півтора - двох тисяч карток. Читацький систематичний каталог книг ніколи не відображав весь фонд бібліотеки (він включав видання за 1980-2013 роки, не включав книги з військової тематики і художню літературу).

Найбільш повним є Генеральний систематичний каталог (ГСК), що відображає інформацію про книгах російською та іноземними європейськими мовами з XVIII століття по 2014 рік включно по всіх галузях знання, а також у своїй старій частині (до 1960 року) статті з журналів і збірників. Доступ до ГСК відкритий для будь-якого читача, є консультаційна підтримка. ГСК розташований на 3 поверсі, кім. В-406 (режим роботи: будні - з 09:00 до 20:00, субота - з 09:00 до 19:00).

З простору на мармурових сходах переїхав лише систематичний читацький каталог. Ряд каталогів, як і раніше, залишається там же. Читачам надані наступні каталоги:

  • алфавітний каталог книг російською та іноземними європейськими мовами до 2002 року включно;
  • алфавітний каталог періодичних видань російською та іноземними європейськими мовами до 2009 року включно;
  • каталог авторефератів дисертацій російською мовою (1980-2002).

алфавітний каталог книг російською та іноземними європейськими мовами до 2002 року включно;   алфавітний каталог періодичних видань російською та іноземними європейськими мовами до 2009 року включно;   каталог авторефератів дисертацій російською мовою (1980-2002)

Процес консервації карткових читацьких каталогів в бібліотеці завершено вже більше року назад. Від карткових записів в читацькому каталозі бібліотека повністю відмовиться протягом найближчих двох років, одночасно із завершенням робіт з поповнення старими записами електронного каталогу та створення імідж-каталогу у вигляді відсканованих карток, який необхідний як доповнення до електронного. Поряд з розвитком електронного каталогу , В бібліотеці існує і розвивається система електронного замовлення , Яка дозволяє замовити книгу з дому, система віддаленої запису , А також інші сучасні можливості роботи з фондами бібліотеки.

Що стосується старих каталожних шаф, то Російська державна бібліотека направляла в столичні бібліотеки пропозицію про їх вивезення, однак через значній мірі зносу вони нікого не зацікавили.

Шафи з картками на мармурових сходах давно виконують в бібліотеці декоративну функцію, займаючи досить великий простір. Цікаво, що відповідно до архітектурним планом головної будівлі бібліотеки, на кулуарах мармурових сходів не передбачалася розміщувати картковий каталог, на схемі вони позначені як «виставкові галереї» для «постійної виставки». І в перші роки роботи головної будівлі бібліотеки там був вільний простір. Відповідно до планів по реорганізації читацької зони, кулуарами передбачається частково повернути їх первісну функцію виставкового простору, яке одночасно буде служити і сучасної зоною для індивідуальної роботи відвідувачів бібліотеки. Тут передбачається розмістити мобільні виставкові стелажі, а також сучасну та комфортну меблі для читання і індивідуальної роботи з персональними цифровими пристроями, стелажі з періодикою та книгами у вільному доступі. Дані плани відповідають і сучасним світовим тенденціям розвитку національних бібліотек, де на місці карткових каталогів створюється комфортна читацька зона для самоосвіти і відпочинку.

Долонітельную інформацію представники ЗМІ можуть отримати по електронній пошті 6977756@gmail.com або зателефонувавши до відділу громадських зв'язків Російської державної бібліотеки за телефонами: +7 (495) 697-77-56, 622-84-01.