Формально ця Конвенція МДП в Росії триває

Формально ця Конвенція МДП в Росії триває

Президент Росії доручив уряду РФ до кінця травня 2015 р забезпечити безперервну дію на території країни Конвенції МДП і угоди з Асоціацією міжнародних автомобільних перевізників . До цього терміну кабінет міністрів повинен визначити національне гарантійне об'єднання і укласти з ним відповідну угоду. У свою чергу, ФТС Росії перенесла термін розірвання договору з АСМАП про зобов'язання, пов'язаних із застосуванням книжок МДП, на 30 червня 2015 г. Таким чином, дія Конвенції МДП на території Росії формально триває. Про те, яку роль відіграють книжки МДП в міжнародних перевезеннях вантажів, «Російської Бізнес-газеті» розповів глава постійного представництва Міжнародного союзу автомобільного транспорту (IRU) в Євразії Дмитро Чельцов.

- Півтора року тому ФТС Росії обмежила застосування системи МДП в Росії, в результаті зараз, незважаючи на доручення президента, книжки МДП безперешкодно приймаються тільки трьома митницями в Північно-Західному федеральному окрузі. Які витрати це принесло міжнародним перевізникам?

- Так, починаючи з 2013 року ФТС Росії вводила різні обмеження при використанні системи МДП в нашій країні, що призвело до виникнення додаткових бар'єрів у діяльності як російських, так і зарубіжних учасників зовнішньоекономічної діяльності. Проведені в 2014 році Копенгагенської школою економіки (Данія) і Вищою школою економіки (Росія) дослідження показали, що з введенням обмежень міжнародні транспортні компанії стали змушені купувати як мінімум дві гарантії для здійснення перевезень в Росію замість однієї книжки МДП, як це було раніше. Крім того, перевізникам нав'язувалися додаткові послуги митних представників у вигляді, наприклад, електронного попереднього інформування або супроводу вантажів. Дослідження зафіксували збільшення транспортних тарифів приблизно на 1,4%. Але є і непрямі втрати. Виконують міжнародні перевезення компанії були змушені витрачати до 25% більше часу на адміністративну роботу, пов'язану з узгодженням нових цін з партнерами. А зміна оптимальних маршрутів на маршрути, на яких можливе застосування книжки МДП, призвело до збільшення до 15% тривалості транспортної операції.

Весь цей час проблема постійно обговорювалася на засіданнях органів ООН з питань забезпечення ефективності функціонування системи МДП, в яких брали участь також представники митних органів та інших компетентних відомств РФ. Неодноразово вона ставала об'єктом уваги кабінету міністрів, а тепер - і президента країни. З урахуванням доручень, даних уряду Володимиром Путіним в кінці лютого, важливість і необхідність забезпечення належного функціонування системи МДП в Росії стає очевидною для всіх. Прогрес, досягнутий на шляху до остаточного вирішення ситуації, вселяє впевненість, що труднощі з застосуванням книжок МДП на території Росії будуть усунені в самий найближчий час.

- Наскільки фінансова гарантія, що надається книжкою МДП, популярна в світі?

- За останні 10 років середня кількість щорічно видаваних по всьому світу книжок МДП постійно зростала і досягла 3 млн примірників. Тобто щодня по цій системі відбувається приблизно 50 тис. Перетинів кордонів і починається близько 10 тис. Транспортних операцій.

Конвенція МДП є єдиною універсальну міжнародну транзитну систему, що дозволяє здійснювати перевезення товарів з країни відправлення в країну призначення під митними печатками і пломбами, що забезпечує визнання заходів митного контролю митними органами країн - користувачів системи протягом усього перевезення. Крім того, використання книжок МДП найчастіше продиктовано вимогами імпортерів і експортерів. Це пояснюється тим, що транспортні компанії проходять перевірку з боку митних органів і отримують допуск до роботи за системою МДП, тобто є найбільш надійними. Крім того, при таких перевезеннях застосовується система управління ризиками, яка дозволяє контролювати доставку товарів до місця призначення, а в разі отримання інформації про недоставку в найкоротші терміни вжити заходів щодо мінімізації ризику несплати митних платежів.

- Скільки країн зараз застосовують цю транзитну систему, і чи очікується в їх «сім'ї» поповнення?

- Конвенція МДП підписана 68 державами, з них за цією системою працюють 58 країн, розташованих в Європі, Азії і на Близькому Сході. Очікується, що в 2015 році до Конвенції МДП приєднається Китай, митне відомство якого передало необхідний пакет документів на розгляд Держради КНР. Також найближчим часом можливо «підключення» до системи Об'єднаних Арабських Еміратів і Пакистану.

Найбільш важливими і значними з точки зору обсягів перевезень по системі МДП є країни регіону СНД і Туреччина. Причому в Співдружності книжка МДП залишається найбільш доступним з фінансової точки зору способом забезпечення сплати митних зборів і податків при митному транзиті.

- А яке значення цієї транзитної системи конкретно для Росії?

- Для РФ система МДП завжди грала особливо важливу роль, оскільки з 3 млн видаються книжок приблизно половина закривалася на території нашої країни. Так що Росія завдяки своєму унікальному географічному положенню і значного обсягу зовнішньоторговельних і транзитних вантажопотоків, що перевозяться по національним транспортним комунікаціям, може і повинна отримати максимальну вигоду від повноцінного і безперешкодного функціонування системи МДП на всій території і значно підвищити ефективність свого транспортно-транзитного потенціалу.

Які витрати це принесло міжнародним перевізникам?
Наскільки фінансова гарантія, що надається книжкою МДП, популярна в світі?
Скільки країн зараз застосовують цю транзитну систему, і чи очікується в їх «сім'ї» поповнення?
А яке значення цієї транзитної системи конкретно для Росії?