LA Noire shqyrtim lojë: një rilindje klasike portative

 1. pro:

Si më kujtohet, unë u kënaqa me LA Noire, kur u lirua në vitin 2011. Gjithmonë më pëlqeu tregime të fuqishme detektive, të përziera me stilin mahnitës të noises së viteve '40, karaktere të paharruara, makina retro dhe fatale femme. Dhe në këtë lojë të gjitha më lart ishte në bollëk. Kanë kaluar gjashtë vjet që nga ajo kohë, dhe sot do të më pëlqente t'u tregoja lexuesve tanë një version të përditësuar të kësaj loje të mrekullueshme të lëshuar për tastierë hibride. Kaloni Nintendo . A e dini se çfarë do të thotë kjo? Tani ju mund ta luani kudo dhe sa herë që doni pa asnjë kufizim.

Kaloni Nintendo

Lojë: LA Noire
platforma: Kaloni Nintendo , PlayStation 4, Xbox One
Genre: Veprim-Aventurë
Data e lajmeve: 14 nëntor 2017
Zhvilluesi: Ekipi Bondi
Botues: Lojra Rockstar

LA Noire ishte loja e parë dhe e fundit e ekipit australian të studios Bondi dhe "projektit të ëndrrës" të themeluesit të studios Brendan McNamara. Në të kaluarën, ai drejtoi një nga studiot e brendshme të Sony-ut të quajtur Team Soho. Por kur japonezët vendosën të mbyllnin ndarjet e brendshme jo fitimprurëse, McNamara u la pa punë dhe themeloi kompaninë e tij të zhvillimit të lojërave. Kështu është lindur ideja e një lojë aventureske detektive, në të cilën lojtarët do të jenë në një këpucë të një detektivi të vërtetë të të 40-ave. Koncepti erdhi në simpati të prodhuesve nga Rockstar Games, të cilët ndanë fonde për realizimin e projektit. Do të duket se gjithçka është e mrekullueshme, por vetëm zhvillimi i lojës shoqërohej vazhdimisht nga skandale me zë të lartë dhe u shtri mbi shtatë vite të gjata.

Në ekipin studio Bondi ka mbretëruar kaos të tmerrshëm. Njerëzit punonin në kushte skllevër për 12 orë në ditë, por në fund emrat e më shumë se 100 zhvilluesve nuk e bënë dot as në kreditë përfundimtare të lojës. McNamara vazhdimisht i detyroi punonjësit e tij të riprodhonin aspekte të caktuara të projektit, të cilat vetëm vonuan më tej procesin e zhvillimit dhe tmerrësisht u tërbuan prodhuesit nga Rockstar. LA Noire ishte lindur në mundim dhe kur pas shtatë viteve të zhvillimit ajo vazhdonte të shitej, botuesi Rockstar vendosi të mos kishte më asgjë të bënte me studion australiane. Projekti i ardhshëm i Ekipit Bondi do të ishte loja Kurvë e Orientit, por kurrë nuk ishte e destinuar të lindte. Studio ishte zhytur në borxhe shumë milion dollarësh, kështu që Brendan McNamara nuk kishte mbetur asgjë, por për të mbyllur kompaninë. Për disa kohë ai vazhdonte të mbante ëndrrën e kthimit në zhvillimin e lojës së tij të ardhshme, por shpejt e kuptoi se pa para dhe mbështetje nga Rockstar ai do të dështonte. E pra, me historinë e krijimit të lojës, ne lloj sorted atë. Është koha për të folur për ribotimin e saj modern. Më lejoni t'ju kujtoj se versioni i përditësuar është lëshuar për Xbox One, PlayStation 4 dhe Nintendo Switch, dhe sot unë do t'ju tregoj për të fundit të tre listës.

Në kushtet e komplotit, LA Noire ka mbetur e pandryshuar. Protagonisti është veterani i luftës Cole Phelps, i cili kthehet në shtëpi dhe punon si patrullues në stacionin e zakonshëm të policisë në Los Angeles. Ai me zell bën punën e tij, i cili impresionon autoritetet dhe shpejt rritet përmes rangjeve. Ai transferohet së pari në transport, dhe pastaj në departamentin e hetimeve për vrasje. Ai klikon rastet më të vështira si arra, kështu që ai shpejt ngjitet në krye të hierarkisë së policisë - në departamentin e mores. Dhe këtu Phelps hap anën e errët të ligjit: korrupsioni, shkelje të shumta dhe tmerre të tjera të drejtësisë. Ne shohim se si po ndryshon një person, i cili merr gjithnjë e më shumë autoritet dhe pushtet në dispozicion të tij. Qëndrimi i tij ndaj jetës, për familjen e tij, për të punuar po ndryshon. Dhe për të vëzhguar këto ndryshime është tepër interesante: a mundet Phelps të qëndrojë e vërtetë ndaj vetvetes, ose a do ta gëlltisë atë tërësisht errësira?

Loja është jashtëzakonisht e ngadaltë. Nuk ju çon kudo, nuk ju detyron të kandidoni me shpejtësi të rrezikshme, duke i dhënë kohë për të kaluar me mend. Vetëm në raste të rralla do të keni për të kandiduar pak pas të dyshuarve nëpër rrugët e Los Anxhelosit dhe për të xhiruar në gangsterë të armatosur me rezistencë ndaj jush. Lëvizja nga pika "A" në pikën "B" është më e përshtatshme në një makinë kompani. Duke pasur parasysh se modeli i menaxhimit të transportit në lojë, për ta thënë atë butësisht, "kështu-kështu", mund të kërkoni të uleni pas timonit të partnerit tuaj dhe, ndërsa ai po ju çon në vendin e ngjarjes ose në shtëpinë e të dyshuarit, shkoni në aneks kuzhine dhe krijoni çaj për vete. Sinqerisht, më pëlqen kjo qasje ndaj gameplay: ju nuk jeni në një nxitim, duke gëzuar një storyline me të vërtetë interesante, karaktere të gjalla, dhe për të hyrë në atmosferën e 40s vonë. Tregimi është i thjeshtë!

Duhet të ketë një largim të vogël lirik. Në mënyrë të veçantë për zhvillimin e lojës, Brendan McNamara themeloi një kompani tjetër - Analiza e thellësisë, e cila është e angazhuar në digjitalizimin e shprehjeve të fytyrës së aktorëve dhe transferimin e saj në grafikë CG. Në të vërtetë, LA Noire bëri një revolucion të vogël në drejtim të rritjes së realizmit të animacioneve të fytyrës të personazheve duke përdorur teknologjinë MotionScan. Megjithëse animacioni nuk është mjaft korrekt për ta thirrur atë. Kemi të bëjmë me transferimin e imitatorëve të vërtetë në lojë duke përdorur një sërë 32 kamerash të instaluara rreth aktorit. Disavantazhi i vetëm i teknologjisë ishte se lëvizjet e trupit u kapën veçmas nga fytyra, gjë që ndonjëherë çoi në mosmarrëveshje të panatyrshme kur u mblodhën. Plus, teknologjia në atë kohë ishte shumë e shtrenjtë, dhe duke pasur parasysh se më shumë se 20 orë dialogu u filmuan për LA Noire, kjo e shtyu buxhetin tashmë të pabesueshëm të lojës deri në 50 milionë dollarë.

Një pjesë e rëndësishme e gameplay është komunikimi me dëshmitarë dhe njerëz të dyshuar për kryerjen e krimeve. Mbi të, tashmë ju kam thënë për kapjen e saktë të shprehjeve të fytyrës së aktorëve - është gjatë marrjes në pyetje se kjo teknologji shfaqet para nesh në gjithë lavdinë e saj. Ju ndjeheni fjalë për fjalë kur një person fsheh diçka nga ju, dhe kur ai është duke thënë të vërtetën, falë lëvizjeve pothuajse të pakapshme të muskujve të fytyrës. Në lojë origjinale, ne e dëgjonim me kujdes dëshmitë, i krahasuam me provat që kemi dhe informacionin e mbledhur, pas së cilës ne konkluduam: nëse personi po thotë të vërtetën, a po na gënjen, apo është fajtor "nga shumica nuk e kënaq". Në versionin e përditësuar të LA Noire, ky model i ndërveprimit me NPC ka pësuar disa ndryshime. Në vend të "të vërtetës", "dyshimit" dhe "akuzës", një lojtar mund të zgjedhë mes "policit të mirë", "policit të keq" dhe "akuzës". Nga emrat bëhet e qartë se në rastin e parë, Detective Phelps flet karakterin me mirësjellje, në të dytin ai përpiqet të ushtrojë presion ndaj tij, dhe në të tretin, sigurisht, hidhni hundën në prova të pakundërshtueshme që tregojnë përfshirjen e tij në krim. Jo për të thënë se gameplay ka ndryshuar shumë për shkak të kësaj, por ajo është bërë e freskët - pa dyshim.

Sa për kërkimin dhe hetimin e provave, nga këndvështrimi im, kjo është një nga pikat e forta të lojës. Protagonisti shqyrton me kujdes skenën e krimit, sepse nuk duhet të mungojë një gjë e vogël (vlerësimi përfundimtar i rastit të përfunduar varet nga shuma e provave që keni gjetur). Opsionale, objekti që shtrihet në vend të vrasjes do të jetë i dobishëm për ju, megjithatë ju duhet t'i kushtoni vëmendje. Vetëm në rast. Kthejeni atë në duart tuaja, inspektoni nga të gjitha anët. Asnjëherë nuk e di se si mund të ndihmojë në hetimin. Një gjilpërë e vogël e gjakut mund t'ju çojë në gjurmët e një vrasësi, sipas numrit të armës që gjendet, mund të zbuloni emrin e pronarit të saj dhe një kuti e zakonshme e ndeshjeve mund t'ju çojë në një vend krejtësisht të ri. Përveç kësaj, detectives përdorin në mënyrë aktive arkivin e policisë për të gjetur adresat e institucioneve dhe të dyshuarve, kështu që përpiqet të mos humbasë pamjen e telefonave publikë.

Versioni i lojës për konsolën e Nintendo nuk është e mundur vetëm për të marrë me vete kudo. Ajo në mënyrë aktive përdor një numër të karakteristikave të tjera të platformës. Për shembull, dridhjet e saj të lartë të precizimit HD HD, të aftë për të përcjellë ndjenjën e fillimit të një makine të makinave dhe shumë ngjarje të tjera që ndodhin në ekran përmes efekteve të prekura. Për herë të parë, lojtarit ofrohet t'i përdorë kontrollet me prekje. Gjatë studimit të provave dhe marrjes në pyetje të të dyshuarve, mund të zgjidhni opsionet për veprim duke prekur ekranin tuaj me gishtat. Ju mund ta kontrolloni atë me ndihmën e lëvizjeve kontrolluese Joy-Con, por për mua është shumë e pazakontë. Megjithatë, askush nuk ju privon nga modeli tradicional i menaxhimit. Dhe fakti që versioni Switch i lojës përfshin absolutisht të gjitha hetimet, madje edhe ato që janë shpërndarë si shpërblime për paragjykimin ose blerjen e një edicioni të veçantë të lojës, ishte një zbulim i këndshëm për mua.

Vizualisht, loja duket mjaft e bukur edhe sot. Ndonjëherë unë vetë kapur veten duke menduar: si zhvilluesit shtrydh një foto të tillë nga tastierë e vogël e Nintendo Switch. Jo, natyrisht, nuk ka asnjë rezolutë mbresëlënëse 4K, siç është rasti me Xbox One X ose PlayStation 4 Pro, por konsulli japonez përpiqet të mbajë qëndresë me homologët më të fuqishëm dhe prodhon një pamje që ju lejon të shijoni plotësisht atmosferën e lojës. Ndoshta versioni portativ i lojës humbet, përveç në aspektin e ndriçimit. Në disa vende ajo me të vërtetë e çalë. Sa për pjesën tjetër, imazhi është jashtëzakonisht i këndshëm, edhe përkundër moshës së nderuar të projektit. Ju me siguri duhet të impresiononi punën e artistëve Bondi, i cili në detaje më të vogla e rikrijonte ekranin e Los Angeles 1947. Kjo punë vërtet titanike shkakton admirim të sinqertë. Më vete, unë dua të përmend fonogramin e shkëlqyer për autorësinë e kompozitorëve Andrew dhe Simon Hale. Në studiën legjendare të Abbey Road, dy muzikantë të talentuar, në bashkëpunim me Woody Jackson (autori i muzikës për lojë Red Dead Redemption), regjistroan këngë absolutisht të mrekullueshme të xhazit, duke i rrethuar edhe më shumë në një atmosferë fisnike.

pro:

 • Niveli i shkëlqyer i atmosferës noir.
 • Komplot i fortë dhe ekip i madh i karaktereve.
 • Lojë e madhe është bërë plotësisht e lëvizshme.
 • Teknologji shumë të ftohtë kapin shprehjet e fytyrës së aktorëve.
 • Los Anxhelos nga fundi i viteve 40 u krijua në mënyrë të përsosur në ekran.
 • Loja fillimisht përfshinte absolutisht të gjitha hetimet.
 • Zë me cilësi të lartë dhe veprime të jashtëzakonshme.
 • Një sistem i avancuar për mbledhjen e provave dhe marrjen në pyetje të të dyshuarve.
 • Metodat e reja të kontrollit janë shtuar në lojë.
 • Versioni i konsolës mori titra rusisht.
 • Për herë të parë loja LA Noire mund të marrë me vete kudo.

cons:

 • Loja nuk ofron përmbajtje të re ose mekanik.
 • Në disa vende, grafika ndihet disi e vjetëruar.
 • Lëvizjet e aktorëve u regjistruan veçmas nga shprehjet e fytyrës.
 • Qyteti duket i zbrazët, dhe skirmishes sipërfaqësore.

Qyteti duket i zbrazët, dhe skirmishes sipërfaqësore

Si rezultat, ne të gjithë kemi një nga portet më të mira të një loje të madhe për një pajisje krejtësisht të re për të. Megjithatë, nga zhvilluesit e Rockstar, ne nuk presim asgjë tjetër dhe nuk mundemi. Këta njerëz nuk i thurin fshisat. Sigurisht, pa bug të vogla në lojë nuk ka bërë. Për shembull, në disa vende, objektet shfaqen nga askund drejtë para hundës suaj. Sistemi i menaxhimit të transportit është mjaft i ngathët dhe grindjet në lojë duken të tepërta (unë personalisht do të preferoja që zhvilluesit të kalojnë më shumë kohë me komponentën detektive). Megjithatë, të gjithë këta krijues LA Noire falin, pa hezitim. Shumë lojë është e mirë në çdo gjë tjetër. Prandaj, pa një copëz ndërgjegjeje, i jap 9 pikë nga 10 dhe rekomandoj ndonjë nga tri versionet e përditësuara që janë lëshuar. Kjo është një rast i mrekullueshëm për të rishkruar një nga detektivët më të mirë në historinë e industrisë së lojrave.

A e dini se çfarë do të thotë kjo?
Dhe për të vëzhguar këto ndryshime është tepër interesante: a mundet Phelps të qëndrojë e vërtetë ndaj vetvetes, ose a do ta gëlltisë atë tërësisht errësira?